29 квітня 2021 року м. Рівне №460/7378/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доПоліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки
про визнання протиправними та скасування постанов,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 29.08.2020 №34888, постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 22.09.2020 №215800, від 22.09.2020 №215801.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що спірні розрахунок та постанови є протиправними, прийняті без врахування всіх істотних та об'єктивних обставин у справі.
Зокрема, інспекторами було проігноровано прохання водія здійснити повторне зважування транспортного засобу та необґрунтовано відмовлено у наданні для огляду документів, які підтверджують сертифікацію вагового комплексу.
У зв'язку з конфліктною ситуацією, водієм не було надано для ознайомлення зажадані інспекторами документи, проте такі були у водія на момент проведення перевірки та долучені до матеріалів справи.
Відповідач, приймаючи спірну постанову, не надав правової оцінки діям посадових осіб під час проведення відповідної перевірки щодо забезпечення реалізації прав перевізника при здійсненні вантажних перевезень.
Крім того, спірними постановами позивача було притягнуто до відповідальності як фізичну особу-підприємця, не зважаючи на те, що вантаж перевозився поза межами підприємницької діяльності, для власних потреб.
Ухвалою суду від 09.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, призначено підготовче засідання на 05.11.2020.
Ухвалою суду від 05.11.2020 підготовче засідання відкладено у зв'язку з неявкою сторін та відсутністю у суду доказів їх належного повідомлення про дату та час проведення засідання на 03.12.2020.
Підготовче засідання 03.12.2020 відкладено за клопотанням представника відповідача на 04.01.2021. Ухвалою суду від 03.12.2020 продовжено підготовче провадження на тридцять днів.
22.12.2020 відповідачем подано відзив на позовну заяву, за змістом якого доводи позивача не спростовують факт порушення ним законодавства про автомобільний транспорт, а спірні постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу є правомірними відповідають вимогам Закону.
04.01.2021 підготовче засідання не відбулося у зв'язку з перебуванням головуючої судді у відпустці. Ухвалою суду від 13.01.2020 підготовче засідання відкладено на 11.02.2021.
У підготовчому засіданні 11.02.2021 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 29.04.2021 суд допустив процесуальне правонаступництво шляхом заміни відповідача, Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, його правонаступником, Поліським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки.
Ухвалою суду від 29.04.2021 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 29.08.2020 №34888.
Розглянувши позовну заяву та відзив на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець 08.02.2006 (номер запису: 26020000000007179), 31.01.2006 взятий на облік у контролюючому органі як платник податків, 01.02.2006 - як платник єдиного внеску. Видами діяльності підприємця за КВЕД є: 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво (основний); 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами (а.с.17).
29 серпня 2020 року уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, на підставі направлення на рейдову перевірку від 28.08.2020 №009104 та щотижневого графіка перевірок (а.а.с.73-74) в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на 137км автомобільної дороги Н-25 "Городище-Рівне-Старокостянтинів", проведено рейдову перевірку транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, щодо дотримання вимог транспортного законодавства.
Зокрема, 29.08.2020 о 13год. 23хв. здійснено перевірку (проведено габаритно-ваговий контроль) транспортного засобу марки "MAN", державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_1 . Вказаним транспортним засобом керував водій ОСОБА_2 .
Перевізником вантажу згідно з товарно-транспортною накладною від 29.08.2020 №13 був ОСОБА_1 (а.с.19).
Водій ОСОБА_2 надав уповноваженим особам Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області для перевірки наступні документи: посвідчення водія серії НОМЕР_3 ; свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 та серії НОМЕР_5 (а.а.с.8-9).
За результатами габаритно-вагового контролю уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 29.08.2020 №034888, згідно з яким загальне навантаження транспортного засобу становить 44,05т при нормативно допустимому 40т, навантаження на здвоєну вісь - 19,35т при нормативно допустимому 16т (а.с.68).
Зазначені обставини щодо перевищення нормативно допустимого навантаження відображені також у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 29.08.2020 №048974 (а.с.69), яка складена на підставі талону зважування від 29.08.2020 (транзакція №34957) (а.с.67).
На підставі документів габаритно-вагового контролю уповноваженими особами Укртрансбезпеки складено розрахунок від 29.08.2020 №34888 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким ОСОБА_3 нараховано плату за проїзд в сумі 26,04євро (а.с.70).
За наслідками перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 29.08.2020 №227734, у якому зафіксовано наступні порушення: "1) перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу; 2) надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначених ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: товарно-транспортна накладна". Водій ОСОБА_2 підписав акт без зауважень (а.с.66).
Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області ОСОБА_1 було надіслано повідомлення від 14.09.2020 №69836/34/24-20 про розгляд справи щодо порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту 22.09.2020 о 10год. 30хв. (а.а.с.14, 69).
За результатами розгляду справи про порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту, на підставі акта перевірки від 29.08.2020 №227734 заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області винесено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу:
- від 22.09.2020 №215800, якою до СПД ОСОБА_1 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз.16 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу), застосовано штраф у сумі 34000,00грн (а.с.63);
- від 22.09.2020 №215801, якою до СПД ОСОБА_1 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, передбачених ст.48 цього Закону), застосовано штраф у сумі 1700,00грн (а.с.62).
Вважаючи постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулюється Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III) та Порядком здійснення державного контролю у сфері автомобільного транспорту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).
У силу вимог пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Частиною четвертою статті 6 Закону №2344-III та пунктом 4 Положення №103 встановлено, що реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 4 Положення №103, до завдань Укртрансбезпеки належить, зокрема, здійснення відповідно до законодавства державного нагляду (контролю) з питань безпеки на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті та ведення дорожнього господарства.
Згідно з пунктом 8 Положення №103 та пунктом 3 Порядку №1567, Укртрансбезпеки реалізовує свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Постановою Кабінету Міністрів України 26.06.2015 №592 затверджено, що територіальними органами Державної служби з безпеки на транспорті, є, зокрема, Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки та Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області.
Відповідно до частини одинадцятої статті 6 Закону №2344-III, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Пунктом 4 Порядку №1567 встановлено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з пунктами 12, 13 Порядку №1567, рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка, який складається та затверджується наказом Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Пунктом 14 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до пункту 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок №879).
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із абз.16 ч.1 ст.60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV (далі - Закон №2862-IV), рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.
Пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
У силу вимог ст.29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-XII, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Встановлені судом фактичні обставини щодо проведення уповноваженими особами Укртрансбезпеки під час рейдової перевірки 29.08.2020 габаритно-вагового контролю належного позивачу транспортного засобу дають підстави для висновку про те, що такі дії були вчинені відповідно до наданих законом повноважень та з дотриманням встановленої процедури.
Так, згідно з пп.4 п.2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Місце здійснення габаритно-вагового контролю - спеціально облаштоване місце розташування стаціонарних або пересувних пунктів габаритно-вагового контролю (пп.7 п.2 Порядку №879).
Згідно з пп.9 п.2 Порядку №879, пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
За приписами п.11 Порядку №879, місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції.
Судом встановлено, що графік щоденної роботи пункту вагового та габаритного контролю, що розташований на 137км автомобільної дороги Н-25 "Городище-Рівне-Старокостянтинів", на серпень 2020 року був затверджений заступником начальника управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, начальником Служби автодоріг у Рівненській області, начальником Управління патрульної поліції у Рівненській області (а.а.с.75-77).
Тобто, місце та режим роботи зазначеного пересувного пункту були погоджені у встановленому порядку.
Відповідачем до відзиву наданий належний документ, який підтверджує повірку зважувального обладнання, на якому проводилося зважування транспортного засобу позивача, ваги пересувної автомобільної типу "CHEKLODE FREEWEIGH" (зав.№008213), - видане ДП "УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ" свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 06.05.2020 №34-00/1108, чинне до 26.05.2021 (а.с.79).
За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ГОСТ 29329-92 "Весы для статистического взвешивания. Общие технические требования".
Згідно із сертифікатом про відповідність №РТ-042/2020, виданим 21.08.2020 Державним підприємством "Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (чинний до 20.08.2023), пересувний пункт габаритно-вагового контролю філії "Рівненська ДЕД", що знаходиться за адресою: м.Рівне, вул.Київська, 24а, - відповідає критеріям оцінювання вимірювальних можливостей згідно з ДСТУ ISO 10012:2005 та СОУ 74.9-02568294-001:2016 (а.с.78).
Отже, зважувальне обладнання, на якому проводилося зважування транспортного засобу позивача, відповідає вимогам чинного законодавства. Зворотного позивачем не доведено, доказів перебування ваги пересувної автомобільної типу "CHEKLODE FREEWEIGH" у пошкодженому стані - суду не надано.
Результати зважування підтверджують перевищення нормативних вагових параметрів транспортним засобом позивача на 20,9%, що за відсутності дозволу, передбаченого ст.48 Закону №2344-III, є підставою для накладення адміністративно-господарського штрафу відповідно до приписів статті 60 цього Закону.
Суд відхиляє посилання позивача на те, що після проведення завантаження водієм було пройдено контрольне зважування, яке показало відсутність перевищень нормативно вагових параметрів, у зв'язку з відсутністю будь-яких доказів на підтвердження зазначених обставин.
Суд зазначає, що товарно-транспортна накладна від 29.08.2020 №13 (а.с.19), згідно з якою здійснювалося перевезення вантажу, жодних відомостей про масу вантажу, блоків з відсіву (на піддонах), не містить.
Вказана товарно-транспортна накладна є документом, який у розумінні ст.ст.908, 909 Цивільного кодексу України, ст.50 Закону №2344-III підтверджує факт укладення договору перевезення вантажу між перевізником та відправником (вантажовідправником).
За змістом товарно-транспортної накладної від 29.08.2020 №13, автомобільним перевізником є ОСОБА_1 , замовником, вантажовідправником та вантажоодержувачем - "Будтех-пром".
Зазначене спростовує твердження позивача про те, що перевезення було здійснене позивачем для власних потреб, поза межами підприємницької діяльності, яка не здійснюється за видом "Вантажний автомобільний транспорт".
У силу вимог ст.48 Закону №2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Судом встановлено, що перевірений транспортний засіб перевищив нормативні вагові параметри, проте дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами загального користування транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів, водієм надано не було.
Відсутність зазначеного дозволу та товарно-транспортної накладної відображено в акті проведення перевірки від 29.08.2020 №227734. Зазначений акт підписано водієм без пояснень та заперечень.
У сукупності викладеного, аргументи позивача та надані ним докази не спростували правомірності дій уповноважених осіб органів Укртрансбезпеки під час проведення перевірки та притягнення позивача до відповідальності.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку, що спірні постанови відповідають критеріям обґрунтованості та розсудливості, прийняті з урахуванням усіх обставин справи, а тому є правомірними та скасуванню не підлягають.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Поліське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (вул.Небесної Сотні, буд.34, м.Рівне, 33013, ідентифікаційний код: 39816845).
Рішення складено 29 квітня 2021 року.
Суддя О.М. Дудар