Рішення від 29.04.2021 по справі 460/2202/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2021 року м. Рівне №460/2202/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

доГоловного управління ДПС у Рівненській області

про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач) про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 12.02.2020 №Ф-1659-25, зобов'язання внести зміни до інтегрованої картки платника податків шляхом виключення боргу (недоїмки) з єдиного внеску, штрафу, пені в сумі 73275,78грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, а тому в силу вимог ч.4 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" звільнена від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Підставою для нарахування та сплати зазначеного внеску на добровільних засадах є укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Оскільки відповідна заява позивачем до контролюючого органу не подавалася, то подання нею звіту про суму нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску не свідчить про її добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За таких обставин, нарахування позивачу боргу є неправомірним, а спірна вимога - протиправною та підлягає до скасування.

Ухвалою суду від 08.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 03.06.2020, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

03.06.2020 (у межах встановленого строку) відповідачем подано відзив на позовну заяву, за змістом якого відповідно до даних інтегрованої картки платника податків за позивачем рахується податковий борг за період 2015-2019 років у розмірі 73275,78грн за кодом бюджетної класифікації 71010000, який призначений для сплати до Державного бюджету України як єдиний внесок, нарахований роботодавцями на суми заробітної плати, винагород за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності.

За кодом бюджетної класифікації 71040000 (єдиний внесок, нарахований для фізичних осіб-підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) заборгованість у позивача відсутня. Станом на 31.05.2020 переплата становить 1606,71грн.

Отже, загальна сума податкового боргу ОСОБА_1 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 73275,78грн, що підтверджується даними інтегрованої картки ІС "Податковий блок", та не спростовується наданими позивачем доказами - посвідченням пенсіонера за віком, виданим 25.09.2019.

За таких обставин, спірна вимога сформована контролюючим органом правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Ухвалою суду від 03.06.2020 відкладено підготовче засідання у зв'язку з неявкою сторін на 21.07.2020, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Підготовче засідання 21.07.2020 відкладено за клопотанням представника позивача на 11.08.2020.

У підготовчому засіданні 21.08.2020 оголошено перерву за клопотанням представника позивача до 01.09.2020.

У підготовчому засіданні 01.09.2020 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 29.09.2020.

Ухвалою суду від 29.09.2020 відкладено розгляд справи за клопотанням представника позивача на 22.10.2020.

Ухвалою суду від 22.10.2020 відкладено розгляд справи за клопотанням сторін на 24.11.2020.

У судовому засіданні 24.11.2020 відкладено розгляд справи за клопотанням представника позивача на 14.12.2020.

У судовому засіданні 14.12.2020 відкладено розгляд справи за клопотанням позивача на 11.01.2021.

Ухвалою суду від 11.01.2021 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши позовну заяву та відзив на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) була зареєстрована як фізична особа-підприємець 03.12.1999 (запис про державну реєстрацію номер 26080170000006137 від 09.11.2005), з 13.04.2000 перебуває на обліку у контролюючому органі як платник податків (з 08.02.2002 - як платник єдиного внеску), види діяльності за КВЕД: 96.02 Надання послуг перукарнями та салонами краси (основний); 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами.

Згідно з пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 , виданим 25.09.2019 Пенсійним фондом України (термін дії: довічно), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, отримує пенсію за віком.

28.12.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за власним рішенням (номер запису: 26080060005006137).

12 лютого 2020 року Головним управлінням ДПС у Рівненській області для ОСОБА_1 сформовано вимогу №Ф-1659-25 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 73275,78грн (у т.ч.: 63585,58грн - недоїмка, 5278,36грн - штрафи, 4411,84грн - пеня).

Вважаючи зазначену вимогу контролюючого органу протиправною, ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У силу вимог пп.19-1.1.1 п.19-1.1 ст.19 Податкового кодексу України, контролюючі органи, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Відповідно до пп.19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19 Податкового кодексу України, контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI встановлено, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи (п.3-1. ч.1. ст.1 Закону №2464-VI).

Згідно з ч.1 ст.4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є, зокрема:

- роботодавці: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) (абз.3 п.1);

- фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (п.4).

Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч.12 ст.9 Закону №2464-VI, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно з ч.ч.1-4 ст.25 Закону №2464-VI рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Порядок стягнення заборгованості з платників передбачено розділом VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (далі - Інструкція №449).

Згідно з п.1 розд. VІ Інструкції №449, до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

При цьому, Закон №2464-VI звільняє від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування лише осіб, які зазначені в пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, фізичні особи-підприємці, у тому числі й ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за себе, якщо є пенсіонерами за віком, проте не звільняються від обов'язку своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати зазначений внесок як роботодавці, що використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю чи за цивільно-правовим договором.

Судом встановлено, що борг ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі в сумі 73275,78грн (у т.ч.: 63585,58грн - недоїмка, 5278,36грн - штрафи, 4411,84грн - пеня) сформувався за період 2015-2019 років внаслідок несплати самостійно визначених позивачем сум у звітах про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, які подають роботодавці, у тому числі фізичні особи-підприємці.

Зазначені обставини підтверджуються даними інтегрованої картки платника податку ОСОБА_1 (код бюджетної класифікації 71010000 (єдиний внесок, нарахований роботодавцями на суми заробітної плати, винагород за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності) та визнаються учасниками справи, а тому в силу вимог ч.1 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають доказуванню.

Таким чином, та обставина, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за віком не звільняє її від обов'язку щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як роботодавця, що використовував працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю чи за цивільно-правовим договором.

Організація діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) визначено Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 07.04.2016 №422, зареєстровано в Міністерстві юстиції 20.05.2016 за №751/28881 (далі - Порядок №422).

У силу вимог Порядку №422, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються інтегровані картки платника за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Інтегрована картка платника містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в інтегрованій картці платника окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в інтегрованій картці платника розрахункових операцій.

Як встановлено судом, спірною вимогою відповідач повідомив позивача про існування боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі в загальній сумі 73275,78грн станом на 31.01.2020.

Відповідно до ч.4 ст.6 Закону №2464-VI, у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем

Отже, припинення 28.12.2019 ОСОБА_1 підприємницької діяльності не звільняє її від обов'язку сплати боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що утворився під час провадження такої діяльності.

У силу вимог підрозд.7 "Правила нарахування та погашення пені за несвоєчасно сплачені суми платежів, що контролюються органами ДФС" розд.ІІІ Порядку №422, нарахування пені розпочинається після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання, а закінчується - у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу Казначейства та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Таким чином, за фактами несвоєчасної сплати єдиного внеску, у повній відповідності з вимогами Закону №2464-VI, Інструкції №449, на підставі даних оперативного обліку, відображених в інтегрованій картці платника, до позивача було застосовано штрафні санкції та нараховано пеню.

Отже, спірна вимога прийнята відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством, відповідає встановленим у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розумності.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, обґрунтовано обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивачем не доведено тих обставин, на яких ґрунтуються її вимоги.

За сукупністю викладеного, позов ОСОБА_1 до задоволення не підлягає.

У силу вимог ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська, буд.12, м.Рівне, 33023, код за ЄДРПОУ ВП 44070166).

Рішення складено 29 квітня 2021 року.

Суддя О.М. Дудар