28 квітня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/1758/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області /далі - відповідач, ГУНП в Полтавській області/ про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо ненарахування та несвоєчасної виплати надбавки за вислугу років в повному обсязі в період з листопада 2015 року по грудень 2020 року на користь ОСОБА_1 ;
- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману надбавку за вислугу років в повному обсязі в період з листопада 2015 року по грудень 2020 року /а.с. 1-6/.
Позов обґрунтований тим, що у період з вересня 2005 року по травень 2012 року позивач перебував на службі в МНС, ДСНС України, у період з грудня 2014 року по листопад 2015 року - на службі в МВС України та у період з листопада 2015 року по грудень 2020 року проходив службу в Національній поліції. Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Полтавській області №576о/с від 30 грудня 2020 року вислуга років позивача на день звільнення зі служби складає 14 років 03 місяці 11 днів. До грудня 2020 року відповідачем нараховувалась позивачу надбавка за вислугу років у розмірі 5 % як за вислугу від 1 до 2 років без врахування стажу служби в міліції МНС та ДСНС України. З бездіяльністю Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо ненарахування та невиплати надбавки за вислугу років в повному обсязі в період з листопада 2015 року по грудень 2020 року позивач не погоджується, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 32-34/ просив залишити позов без задоволення з тих підстав, що наказом ГУНП в Полтавській області №6 о/с від 07 листопада 20215 року позивача прийнято на службу до Національної поліції України, а наказом №36 о/с від 11 грудня 2015 року йому оголошено стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки станом на 08 листопада 2015 року - 02 роки 05 місяців 03 дні, а саме: служба у Збройних Силах України з 25 жовтня 2000 року по 25 квітня 2002 року - 01 рік 06 місяців 00 днів, та служба в органах внутрішніх справ України з 05 грудня 2014 року по 06 листопада 2015 року - 00 років 11 місяців 01 день. Період служби позивача в органах МНС України, органах та підрозділах цивільного захисту з 06 вересня 2005 року по 30 травня 2012 року до стажу служби в поліції для виплати позивачу відповідної надбавки включено не було, оскільки у статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», якою передбачено виключний перелік органів, робота або служба в яких зараховується до стажу служби в поліції, не передбачено органи МНС України, органи та підрозділи цивільного захисту. Посилання позивача на положення статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" та постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17 липня 1992 року, є безпідставними, оскільки такими положеннями визначено порядок визначення вислуги років саме у випадку призначення пенсії за вислугу років.
У відповіді на відзив /а.с.53-57/ позивач зазначив, що служба в органах МНС України, органах та підрозділах цивільного захисту має враховуватись відповідачем до стажу служби в поліції відповідно до частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", а тому наявні підстави для нарахування позивачу надбавки за вислугу років за період з листопада 2015 року по грудень 2020 року в повному обсязі.
Правом на подання заперечень відповідач не скористався.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до послужного списку Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 /а.с. 39-48/ та витягу з послужного списку Державної служби України з надзвичайних ситуацій Мусієнка /а.с.20-21/ ОСОБА_1 у період з 06 вересня 2005 року по 30 травня 2012 року проходив службу в МНС України, в органах та підрозділах цивільного захисту.
Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Полтавській області «По особовому складу» №6 о/с від 07 листопада 2015 року /а.с.36/ з 07 листопада 2015 року ОСОБА_1 призначено поліцейським батальйону патрульної служби поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
Згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області «По особовому складу» №36 о/с від 11 грудня 2015 року /а.с.37/ старшому сержанту поліції ОСОБА_1 згідно зі статтею 78 розділу VIІ Закону України "Про Національну поліцію" оголошено стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки станом на 08 листопада 2015 року - 02 роки 05 місяців 03 дні.
Наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області «По особовому складу» №576 о/с від 30 грудня 2020 року /а.с.38/ старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Полтава», звільнено зі служби в поліції 30 грудня 2020 року та наказано, що вислуга років станом на 30 грудня 2020 року складає 14 років 03 місяці 11 днів.
Відповідно до довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Полтавській області №529/115/29/10/02-2021 від 25 березня 2021 року /а.с. 49/ згідно з наказом ГУНП в Полтавській області №36о/с від 11 грудня 2015 року ОСОБА_1 оголошено стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції станом на 08 листопада 2015 року в кількості 02 роки 05 місяців 03 дні. На виконання вищезазначеного наказу, починаючи з 07 листопада 2015 року, ОСОБА_1 виплачувалась надбавка за стаж служби в поліції у відповідних відсотках. Інших наказів про переоголошення стажу служби в поліції стосовно ОСОБА_1 до УФЗБО не надходило.
Так, згідно довідки про розмір нарахованої та виплаченої надбавки за стаж служби в поліції ОСОБА_1 за період з 07 листопада 2015 року по 30 грудня 2020 року /а.с. 50-51/ ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась надбавка за стаж служби в поліції у період з 07 листопада 2015 року по 04 червня 2017 року в розмірі 10 %, у період з 05 червня 2017 року по 04 червня 2020 року у розмірі 15 %, у період з 05 червня 2020 року по 30 грудня 2020 року у розмірі 20%.
Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо ненарахування та несвоєчасної виплати надбавки за вислугу років в повному обсязі в період з листопада 2015 року по грудень 2020 року з урахуванням стажу в органах МНС України, в органах та підрозділах цивільного захисту, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02 липня 2015 року /далі - Закон №580-VIII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)/.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно з частинами першою-четвертою статті 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Отже, у частині другій статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" наведено виключний перелік посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, і цей перелік не підлягає розширенню.
У вказаному переліку посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, відсутня служба в Міністерстві надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту.
Скасовуючи судові рішення попередніх інстанцій та приймаючи нове рішення про відмову у задоволенні позову, Верховний Суд у постанові від 31 березня 2020 року у справі №520/2067/19 зазначив, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції. При цьому делегування частиною четвертою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
З такого правового регулювання та правових висновків Верховного Суду слідує, що служба в Міністерстві надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції.
Посилання позивача на положення частини першої статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09 квітня 1992 року №2262-XII /далі - Закон №2262-XII/ та Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17 липня 1992 року /далі - постанова № 393/ суд відхиляє з огляду на наступне.
Відповідно до преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 9 квітня 1992 року №2262-XII цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з преамбулою постанови №393 ця постанова прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 9 квітня 1992 року №2262-XII.
За висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 31 березня 2020 року у справі №520/2067/19 та від 13 серпня 2020 року у справі №820/6656/16, положення постанови №393 не можуть бути застосовані при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII, оскільки постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-XII та може бути застосована для визначення вислуги років саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.
Крім того, Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 69/28799 (далі - Порядок № 260).
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 6 розділу І Порядку № 260 підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.
За приписами пункту 7 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.
Пунктом 19 вказаного розділу передбачено, що у випадках, коли будуть підтверджені раніше не відомі та не враховані в особових справах періоди служби, грошове забезпечення, яке буде встановлено в нових розмірах, виплачується з дня видання наказу органу поліції про підтвердження раніше не врахованого стажу служби.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку № 260 надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови № 988. Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду. До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
У Додатку 11 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 встановлено наступні розміри надбавки за стаж служби в поліції: за стаж служби від 1 до 2 років - 5% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, від 2 до 4 років - 10 %, від 4 до 7 років - 15%, від 7 до 10 років - 20 %, від 10 до 13 років - 25%, від 13 до 16 років - 30%.
З огляду на викладене, наказом керівника органу поліції оголошується стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, та виплата надбавки здійснюється відповідно до розмірів, визначених у додатку 11 до постанови № 988.
Отже, саме наказ №36 о/с від 11 грудня 2015 року створював для позивача наслідки щодо встановлення надбавки за вислугу років без врахування стажу служби в органі МНС, проте на момент розгляду цієї справи наказ №36 о/с від 11 грудня 2015 року є чинним та позивачем не оскаржувався.
Таким чином, відсутні підстави для нарахування та виплати позивачу надбавки за вислугу років в період з листопада 2015 року по грудень 2020 року з урахуванням стажу в органах МНС України, в органах та підрозділах цивільного захисту.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем нараховувалась та виплачувалась позивачу надбавка за стаж служби в поліції у період з 07 листопада 2015 року по 04 червня 2017 року в розмірі 10 %, у період з 05 червня 2017 року по 04 червня 2020 року у розмірі 15 %, у період з 05 червня 2020 року по 30 грудня 2020 року у розмір 20%, з урахуванням оголошеного наказом ГУНП в Полтавській області №36о/с від 11 грудня 2015 року його стажу служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції станом на 08 листопада 2015 року в кількості 02 роки 05 місяців 03 дні.
Отже, у ході судового розгляду справи відповідачем, який є суб'єктом владних повноважень, всупереч частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України доведено, що він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Враховуючи вищевикладене, позов задоволенню не підлягає.
У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 83, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 40108630) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк