Рішення від 20.04.2021 по справі 440/7120/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7120/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Сендецької В.О.

представника позивача - Чередниченко А.М.,

представника відповідача - Масюк П.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий Лан-2012" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

03 грудня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Золотий Лан-2012" /надалі позивач; ТОВ "Золотий Лан-2012"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області /надалі відповідач 1, ГУ ДПС в Полтавській області/, Державної податкової служби України /надалі відповідач 2; ДПС України/ про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.11.2020 №2102606/37673316 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 20.10.2020 сформованої та направленої на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "Золотий Лан-2012";

- зобов'язати Державну Податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 20.10.2020 сформовану та подану ТОВ "Золотий Лан-2012".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було складено податкову накладну №3 від 20.10.2020 на суму ПДВ 173 798,95 грн та скеровано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, згідно з квитанцією документ доставлено до ДПС України, проте реєстрацію зупинено, оскільки ПН/РК відповідає вимогам пункту 1 "Критеріїв ризиковості здійснення операцій". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. На виконання зазначеної вимоги, позивачем було надіслано пояснення щодо реальності здійснення господарської операції за наслідками якої було сформовано спірну податкову накладну. До вказаних пояснень позивачем надано усі наявні документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, проте відповідні документи не взято відповідачем до уваги та Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ухвалено рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за №2102606/37673316 від 04.11.2020 з наступної підстави: ненадання первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні, додаткова інформація, невідповідністю наданих копій первинних документів. Однак, з таким рішенням представник позивача не погоджується та вважає, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними та має бути скасованим, оскільки надіслана позивачу квитанція про зупинення реєстрації не містить розрахованого показника, який свідчить про перевищення обсягу постачання кукурудзи над величиною залишку обсягу придбаного товару/послуги та обсягу постачання, що свідчить про протиправність дій щодо зупинення реєстрації податкової накладної у ЄРПН. За таких обставин позивач вважає, що наявні усі підстави для реєстрації податкової накладної №3 від 20.10.2020 у ЄРПН.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 12.01.2021 на 10:30.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року судове засідання у справі №440/7120/20, призначене на 10:30 12.01.2021 року вирішено провести за участю представника позивача в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

29.12.2020 до суду від представника ГУ ДПС в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, у яких він заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що за результатами обробки податкової накладної №3 від 20.10.2020 Коди УКТ ЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виробляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1. Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Вважає, що зупинення реєстрації податкової накладної №3 від 20.10.2020 здійснено у відповідності та на виконання вимог Порядку зупинення реєстрації ПН/РК №1165. Крім того наголошує, що спірна податкова накладна була сформована з порушенням п.201.7 ст.201 ПК України щодо складання податкової накладної на кожне повне або часткове постання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

15.01.2021 до суду надійшов відзив від представника ДПС України, в якому останній зазначив, що в ході опрацювання копій первинних документів, поданих позивачем до податкової накладної №3 від 20.10.2020, виявлено невідповідність обсягів реалізованої продукціїу наданих копіях первинних документів. Вказував, що у податковій накладній від 20.10.2020 №3 зазначено товар (кукурудзу 3-го класу) у кількості 161,9 т за ціною постачання 5364,55 грн, що не відповідає обсягам реалізованої кукурудзи, визначеної у видатковій накладній №4 від 20.10.2020 (кількість поставленого товару 235 т). Наголошував, що вищенаведене не відповідає вимогам пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України.

29.01.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач, наполягаючи на протиправності спірних рішень, посилався на аналогічні обставини, що викладені у позовній заяві, а також вказував, що спірна податкова накладна була складена у відповідності з вимогами податкового законодавства.

Судове засідання призначене на 12.01.2021 відкладене на 02.02.2021 на 10:00, у зв'язку з повторним витребуванням від відповідача доказів.

01.02.2021 від представника ГУ ДПС в Полтавській області надійшло заперечення на відповідь на відзив.

У судове засідання 02.02.2021 представники сторін не з'явилися, від представника позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого судового засідання. Судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 календарних днів. Розгляд справи призначено на 18.02.2021 на 11:00.

У судовому засідання 18.02.2021 судом оголошено перерву для надання відповідачем доказів по справі до 04.03.2021 11:30.

04.03.2021 до суду надійшли додаткові письмові пояснення від представника ГУ ДПС в Полтавській області.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 закрито підготовче провадження у справі №440/7120/20 та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 12:00 30.03.2021.

У судовому засіданні 30.03.2021 оголошено перерву для дослідження доказів до 20.04.2021 12:00.

Протокольною ухвалою суду здійснено заміну відповідача Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831) на Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192).

У судовому засіданні 20.04.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача ГУ ДПС в Полтавській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Представник ГУ ДПС в Полтавській області у судовому засіданні проти позову заперечувала, наполягала на відмові у задоволенні позовних вимог повністю.

ДПС України явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечило, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялося у встановленому Кодексом адміністративного судочинства України порядку.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ТОВ "Золотий Лан - 2012" (ідентифікаційний код 37673316) зареєстроване як юридична особа 17.10.2017. Основним видом діяльності підприємства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11, код ДК 016-2010) що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 122, том 1) та довідкою № 494912 Головного управління статистики у Полтавській області (а.с. 120, том 1).

ТОВ "Золотий Лан -2012" на території Пирятинської міської ради за межами населених пунктів обробляє 8 земельних ділянок для товарного сільськогосподарського виробництва площею 13,3784 га, що підтверджується відомостями із довідки № 3 виконавчого комітету Пирятинської міської ради від 23.01.2020р. (а.с. 92, том 1).

Також довідкою № 24 Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області від 23.01.2020р. (а.с. 93, том 1), підтверджено той факт, що ТОВ "Золотий Лан -2012" на території Сасинівської сільської ради обробляє земельні ділянки для товарного сільськогосподарського виробництва площею 46,3856 га.

Крім того довідкою виконавчого комітету Вікторійської сільської ради від 23.01.2020року № 66 (а.с. 94, том 1), підтверджено, що позивач на території сільської ради орендує земельні частки (паї) площею 4,6238 га.

Факт наявності у позивача земельних ділянок для ведення господарської діяльності також підтверджується податковими деклараціями платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік (КОАТУУ 5323810100 та 5323884900) (а.с. 102-116, том 1).

Згідно із звітом про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року за формою 4-сг у позивача наявні посівні площі, загальною площею 64,40 га, зокрема, для посіву кукурудзи - 32,24 га (а.с. 97-98, том 1).

Із звіту про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01.11.2020 за формою 37-сг слідує, що позивачем зібрано кукурудзи на 32,34 га, загальною кількістю 2 807,80 ц (а.с. 95-96, том 1).

03.06.2020 року ТОВ "Золотий Лан - 2012" уклало договір № 73А/0620/03 поставки зерна майбутнього урожаю (а.с. 38-41, том 1) з ТОВ "Зерно-Агротрейд" (ідентифікаційний код 38234181). Відповідно до пункту 1.1. договору позивач зобов'язувався у визначений сторонами строк поставити та передати у власність покупцю - зерно кукурудзи 3-го класу; одиниця виміру товару - метрична тонна, кількість товару - 235 (тон) +/- 5% по вибору Покупця, яка буде вирощена та зібрана в 2020 році на земельній ділянці/ділянках сільськогосподарського призначення, право користування/право власності на які оформлено Постачальником належним чином, загальною посівною площею 32,235 га.

Пунктом 3.1. договору № 73А/0620/03 було узгоджено порядок здійснення розрахунків, а саме порядок здійснення часткової попередньої оплати та пунктом 4.12. порядок остаточного розрахунку за поставлений товар.

За умовами договору № 73А/0620/03 остаточна ціна одиниці виміру товару визначається у додатковій угоді яка є невід'ємною частиною цього договору, загальна вартість договору складається з вартості окремих партій товару, зазначених у відповідних актах приймання - передачі (видаткових накладних), поставлених постачальником та прийнятих покупцем протягом строку дії договору (пункт 3.3, 3.4).

Додатковою угодою № 1 від 20.10.2020 до договору № 73А/0620/03 (а.с. 42, том 1) сторони погодили умови постачання товару, а саме визначили, що відповідно до додаткової угоди № 1 позивач зобов'язаний поставити кукурудзу 3-го класу (якість згідно складської квитанції № 617 від 20.10.2020 року БА №656165) у кількості 235 тон за ціною 5364,55 грн. без ПДВ за 1 тону на загальну вартість 1 260 669,25 грн., крім того ПДВ 252 133,85 грн., а всього з ПДВ 1 512 803,10 грн.

Додатковою угодою № 2 від 20.10. 2020 року до договору № 73А/0620/03 (а.с. 43, том 1) сторони погодили умови постачання товару, а саме визначили, що відповідно до додаткової угоди № 2 позивач зобов'язаний поставити кукурудзу 3-го класу (якість згідно складської квитанції № 617 від 20.10.2020 року БА №656165) у кількості 36,150 тони за ціною 5 558,35 грн. без ПДВ за 1 тону на загальну вартість 200 934,35 грн., крім того ПДВ 40 186,87 грн., а всього з ПДВ 241 121,22 грн. За умовами додаткових угод поставка товару здійснюється ТОВ "Золотий Лан-2012" на умовах EXW - ВП "Семенівський елеватор" ТОВ "Зерно-Агротрейд", який знаходиться за адресою: Полтавська область, смт. Семенівка, вул. Матросова, 2, згідно Інкотермс.

Відповідно до п.2.1 договору № 73А/0620/03 сторони прийшли до згоди, що однією з істотних умов є укладання сторонами (по вибору покупця) договору поруки, договору застави майбутнього врожаю або аграрної розписки який(-а) має бути нотаріально посвідчений (-а) у передбаченому законодавством України порядку. Також сторони узгодили, що договір набуває чинності за умови укладання договору застави майбутнього врожаю або аграрної розписки.

На виконання умов договору № 73А/0620/03 сторонами 03.06.2020 було підписано товарну аграрну розписку (а.с. 44-46, том 1), відповідно до умов якої було встановлено безумовне зобов'язання позивача здійснити поставку зерна кукурудзи у кількості 235 (двісті тридцять п'ять) метричних тон (+/- 5% по вибору кредитора) врожаю 2020 року в строк до 01 листопада 2020 року. Відповідно до п. 5 аграрної розписки поставка товару здійснюється на умовах (по вибору кредитора) EXW (франко-склад) - ТОВ "Зерно-Агротрейд" ВП Семенівський елеватор, який знаходиться за адресою: Полтавська область, смт. Семенівка, вул. Матросова, 2.

Згідно з п. 6 Аграрної розписки у забезпечення виконання зобов'язань позивач передав ТОВ "Зерно-Агротрейд" майбутній урожай, який вирощується на земельних ділянках, що перебувають у користуванні позивача згідно переліку. Кредитор та боржник за взаємною згодою оцінюють цю розписку в 470004,40 грн, виходячи з чого для бухгалтерського та податкового обліку заставна вартість 1 тони кукурудзи становить 2000,04 грн (пункт 10 розписки).

Оплата вартості кукурудзи врожаю 2020 року за договором №7ЗА/0620/03 підтверджується платіжними дорученнями С8-5638 від 04.06.2020 на суму 470 009,40 грн (а.с. 50, том 1), № С8-12435 від 21.10.2020 на суму 1 027 132,00 грн. (а.с. 51, том 1).

Видатковою накладною №4 від 20.10.2020, яка містить посилання на договір поставки зерна майбутнього врожаю №7ЗА/0620/03 від 03.06.2020, підтверджено факт відвантаження на адресу ТОВ "Зерно-Агротрейд" кукурудзи 3-го класу, кількістю 235 т на суму 1512 803,10 грн, у тому числі ПДВ - 252 133,85 грн (а.с. 47, том 1).

Видатковою накладною №5 від 20.10.2020, яка містить посилання на договір поставки зерна майбутнього врожаю №7ЗА/0620/03 від 03.06.2020, підтверджено факт відвантаження на адресу ТОВ "Зерно-Агротрейд" кукурудзи 3-го класу, кількістю 36.15 т на суму 241 121,22 грн, у тому числі ПДВ - 40 186,67 грн (а.с. 48, том 1).

Відповідно до першої події отримання попередньої оплати позивачем була сформована податкова накладна №1 від 04.06.2020 на суму 470009,40 грн, в тому числі ПДВ - 78334,90 грн (а.с. 33, том 1).

Також за фактом поставки позивачем було сформовано розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №2 від 20.10.2020 до податкової накладної № 1 від 04.06.2020 року на суму 470009,40 грн, в тому числі ПДВ - 78334,90 грн (а.с. 36 , том 1); та податкові накладні №3 від 20.10.2020 на суму 1042793,70 грн, в тому числі ПДВ - 173798,95 грн (а.с. 21, том 1); та №1 від 20.10.2020 на суму 241 122,22 грн, в тому числі ПДВ - 40186,86 грн (а.с. 23 том 1).

Податкова накладна № 3 від 20.10.2020 була сформована з урахуванням проведення перерахунку (збільшення) ціни вартості товару на дату відвантаження товару виходячи з різниці між повною вартістю товару (обрахованою з урахуванням проведеного перерахунку) та сумою попередньої оплати.

Як пояснив представник позивача у судовому засіданні, податкова накладна № 3 була оформлена на різницю між фактично отриманою та оплаченою сільськогосподарською продукцією, а саме на 161,988378 тон кукурудзи 3-го класу (235 тон (кількість відпущеної кукурудзи на підставі видаткової накладної № 4 від 20.10.2020) - 73,011622 (кількість кукурудзи 3-го класу оплаченої та відображеної у податковому обліку (розрахунок коригування вартісних та кількісних показників № 2 від 20.10.2020 до податкової накладної №1 від 04.06.2020 за першою подією, оплатою коштів відповідно до платіжного доручення № С8-5638 від 04.06.2020 на суму 470 009, 40 грн.)).

Для забезпечення зберігання кукурудзи 10.09.2020 між ТОВ "Зерно-Агротрейд" в особі ВП "Семенівський елеватор" (зерновий склад) та ТОВ "Золотий Лан-2012" (поклажодавець) укладено договір №СЕ/0920/21 складського зберігання (а.с 54-60, том 1), за яким поклажодавець передав зерновому складу кукурудзу 3- го класу на зберігання, що підтверджується актом приймання-передачі зерна на зберігання №ЗАТ19200479 від 24.09.2020 (а.с. 71, том 1), реєстром №ЗАТ19200479 накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку за 24.09.2020 (а.с. 72, том 1), актом приймання-передачі зерна на зберігання №ЗАТ19200489 від 25.09.2020 (а.с. 75, том 1), реєстром №ЗАТ19200489 накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку за 25.09.2020 (а.с. 76, том 1) , актом приймання-передачі зерна на зберігання №ЗАТ19200640 від 18.10.2020 (а.с. 81, том 1), реєстром №ЗАТ19200640 накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку за 18.10.2020 (а.с. 82, том 1), складською квитанцією на зерно №617 від 20.10.2020 (а.с. 85, том 1), карткою аналізу зерна №ЗАТ19200862 від 20.10.2020 (а.с. 86, том 1), попереднім актом-розрахунком №ЗАТ19200131 від 19.10.2020 (а.с. 89, том 1), актом-розрахунком №ЗАТ19200133 від 20.10.2020 (а.с. 88, том 1), актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №889 від 20.10.2020 (а.с. 90, том 1).

Для перевезення зерна з поля позивачем укладено договір №23-1/09/20 про надання послуг від 23.09.2020 з ФОП ОСОБА_1 (а.с. 146, том 1).

З метою забезпечення збирання врожаю кукурудзи позивачем укладено договір оренди сільськогосподарської техніки № 16-1/09/2020 від 16.09.2020 з ФОП ОСОБА_2 (а.с. 132-133, том 1).

Факт перевезення кукурудзи до смт. Семенівка, вул. Матросова, 2, підтверджується товарно-транспортними накладними №502026 від 24.09.2020 (а.с. 73, том 1); №502027 від 24.09.2020 (а.с. 74, том 1); №502027/1 від 25.09.2020 (а.с. 77, том 1); №502028 від 25.09.2020 (а.с. 78, том 1); №502028/1 від 25.09.2020 (а.с. 79, том 1); №502029 від 25.09.2020 (а.с. 80, том 1); №502029 від 18.10.2020 (а.с. 83, том 1); №502030 від 18.10.2020р. (а.с. 84, том 1).

Після надіслання спірної податкової накладної на реєстрацію платником податку отримано квитанцію від 28.10.2020 (а.с. 22, том 1) де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної № 3 від 20.10.2020 зупинено, оскільки коди УКТ ЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005 відсутні у таблиці даних платника податку на додану вартість як товари, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено, що показник "D" = 13,3913%, "P" = 0.

Позивачем складено та подано до ГУ ДПС у Полтавській області (за місцем перебування на обліку) повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1 від 02.11.2020 (а.с. 25 том 1). У повідомленні наявні пояснення позивача наступного змісту: "підприємство має право на здійснення даної операції, так як має в наявності землю згідно довідок про кількість земель та вид діяльності за КВЕД 01.11, підтверджуючі документи додаються". До повідомлення надано 52 додатки.

Як встановлено судом та підтверджено відповідними квитанціями про прийняття електронних документів (а.с. 25, том 1) до повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено позивачем додано копії наступних документів: договір поставки зерна майбутнього урожаю 7ЗА/0620/03 від 03.06.2020 з додатковими угодами №№ 1, 2 від 20.10.2020; товарну аграрну розписку від 03.06.2020; видаткову накладну № 4 від 20.10.2020; видаткову накладну № 5 від 20.10.2020; акт приймання-передачі зерна при переоформленні №ЗАТ19200013 від 20.10.2020, рахунок №1 від 03.06.2020; рахунок №4 від 20.10.2020; платіжне доручення № С8-5638 від 04.06.2020; платіжне доручення № С8-12435 від 21.10.2020; договір № СЕ/0920/21 складського зберігання зерна від 10.09.2020; акт приймання - передачі зерна на зберігання № ЗАТ19200479 від 24.09.2020; реєстр № ЗАТ19200479 від 24.09.2020; товарно-транспортна накладна №502026 від 24.09.2020; товарно-транспортна накладна №502027 від 24.09.2020; акт приймання - передачі зерна на зберігання № ЗАТ19200489 від 25.09.2020; реєстр № ЗАТ19200489 від 25.09.2020;товарно-транспортна накладна №502027/1 від 25.09.2020; товарно-транспортна накладна №502028 від 25.09.2020; товарно-транспортна накладна №502028/1 від 25.09.2020; товарно-транспортна накладна №502029 від 25.09.2020; акт приймання-передачі зерна на зберігання № ЗАТ19200640 від 18.10.2020; реєстр № ЗАТ19200640 від 18.10.2020; товарно-транспортна накладна №502029 від 18.10.2020; товарно-транспортна накладною №502030 від 18.10.2020; складська квитанція на зерно № 617 серії БА № 656165 від 20.10.2020; картка аналізу зерна № ЗАТ19200862 від 20.10.2020; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 804 від 30.09.2020; акт-розрахунок № ЗАТ19200133 від 20.10.2020; попередній акт-розрахунок № ЗАТ19200131 від 19.10.2020; акт здачі - приймання робіт (надання послуг) № 889 від 20.10.2020; акти звірки взаємних розрахунків станом на 30.09.2020; довідка № 3 виконавчого комітету Пирятинської міської ради від 23.01.2020; довідка № 24 Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області від 23.01.2020; довідка виконавчого комітету Вікторійської сільської ради від 23.01.2020 №66; Звіт про збирання врожаю форми № 37-сг на 01 листопада 2020 від 02.11.2020; Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року №4-сг від 28.05.2020; податкова звітність платника податків; Звіт 10-мех; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; інформація з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, статистична довідка АБ №494912; договір оренди сільськогосподарської техніки №16-1/09/2020 від 16.09.2020; акт приймання-передачі сільськогосподарської техніки від 16.09.2020; акт приймання - передачі сільськогосподарської техніки від 17.09.2020; акт № 1 здачі-приймання робіт (надання-послуг) від 17.09.2020; рахунок на оплату № 5 від 17.09.2020; акт приймання-передачі сільськогосподарської техніки від 24.09.2020; акт приймання-передачі сільськогосподарської техніки від 25.09.2020; акт № 2 здачі-приймання робіт (надання-послуг) від 25.09.2020; акт приймання-передачі сільськогосподарської техніки від 18.10.2020; акт № 3 здачі-приймання робіт (надання-послуг) від 18.10.2020; рахунок на оплату № 8 від 18.10.2020; договір № 23-1/09/20 про надання послуг від 23.09.2020; акт № 25-1 приймання-передачі наданих послуг від 25.09.2020. за період 24.09.-25.09.2020; акт № 18-1 приймання-передачі наданих послуг за 18.10.2020; податкова накладна № 1 від 04.06.2020.

Отримання вказаних документів відповідачем не заперечується.

Комісією ГУ ДПС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення від 04.11.2020 №2102606/37673316 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 20.10.2020 з наступної підстави: ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні, додаткова інформація, невідповідністю наданих копій первинних документів. (а.с.20, том 1).

За результатом розгляду скарги від 10.11.2020 щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 04.11.2020 №2102606/37673316 (а.с. 28, том 1) скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Вважаючи спірне рішення необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України (тут і далі по тексту всі нормативно-правові акти наведені в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341) (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі також - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", ";Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до приписів п. 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).

Згідно з п. 10 та п. 11 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Водночас, зі змісту Квитанцій вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про те, що подана на реєстрацію податкова накладна відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

У Додатку 3 до Порядку №1165 встановлено Критерії ризиковості здійснення операцій.

Пунктом 1 зазначених Критеріїв визначено такі критерії ризиковості здійснення операцій - Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також - Порядок № 520).

Пунктами 2-7 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно пунктів 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Системний аналіз норм податкового законодавства дає підстави для висновку, що платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН. Реєстрація податкової накладної може бути зупинена лише у порядку та на підставах, визначених Порядком №1165.

При цьому у разі зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган має зазначити конкретний критерій ризиковості із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку або операція, та визначити чіткий перелік документів, необхідних для розгляду питання про реєстрацію податкової накладної у ЄРПН.

Виключний перелік підстав для відмови у реєстрації податкової накладної визначено пунктом 11 Порядку № 520, а саме: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Суд зазначає, що надіслана позивачу квитанція від 28.10.2020 щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 3 від 20.10.2020 містить посилання на пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій з огляду на те, що коди УКТ ЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005 відсутні у таблиці даних платника податку на додану вартість як товари, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.

Водночас суд враховує, що за твердженням позивача, ним не подавалася до ДПС України таблиця даних платника податків, що не спростовано відповідачами, відтак посилання у квитанціях на відсутність коду УКТ ЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005 у таблиці даних платника податків є необґрунтованими.

Також квитанція про зупинення реєстрації податкових накладних не містить розрахованого показника за відповідним критерієм ризиковості, у зв'язку з чим неможливо встановити, що обсяг постачання товару, зазначений у податковій накладній, яку подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого товару та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відповідачами також не надано обґрунтованих пояснень щодо деталізованого розрахунку показників величини залишку обсягу придбання та обсягу постачання кукурудзи (код УКТ ЗЕД 1005), що унеможливлює підтвердити відповідність господарської операції критерію ризиковості здійсненню операцій, передбаченого пунктом 1.

Натомість, звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01.11.2020 за формою 37-сг підтверджено, що ТОВ "Золотий Лан-2012" зібрано кукурудзи на 32,24 га, загальною кількістю 2807,80 ц.

Відтак, позивачем підтверджено факт наявності залишків кукурудзи 2020 року врожаю, який у подальшому реалізований ТОВ "Зерно-Агротрейд", натомість, контролюючий орган не надав належного та обґрунтованого розрахунку показників величини залишку обсягу придбання та обсягу постачання кукурудзи (код УКТ ЗЕД 1005).

За вищевикладених обставин суд констатує, що контролюючим органом не доведено наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної №3 від 20.10.2020 у ЄРПН.

Суд зазначає, що відповідач-1 в якості підстави для відмови у реєстрації податкової накладної №3 від 20.10.2020 у ЄРПН послався на ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні. При цьому у рішенні міститься додаткова інформація, невідповідністю наданих копій первинних документів.

Отже фактичною підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 20.10.2020 стала виявлена контролюючим органом невідповідність первинних бухгалтерських документів, проте з оскаржуваного рішення неможливо встановити в чому полягає така розбіжність, що свідчить про невідповідність рішення принципу правової визначеності.

Як слідує з досліджених документів та письмових пояснень по суті справи поданих відповідачами, виявлена невідповідність полягає у тому, що відповідно до видаткової накладної № 4 від 20.20.2020 кількість поставленого товару становить 235 тон в той же час податкова накладна № 3 від 20.10.2020 сформована на 161,9 тон кукурудзи 3-го класу.

Проте суд наголошує, що у відповідності до пункту 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ).

Як пояснив представник позивача у судовому засіданні, податкова накладна № 3 була оформлена на різницю між фактично отриманою та оплаченою сільськогосподарською продукцією, а саме на 161,988378 тон кукурудзи 3-го класу (235 тон (кількість відпущеної кукурудзи на підставі видаткової накладної № 4 від 20.10.2020) - 73,011622 (кількість кукурудзи 3-го класу оплаченої та відображеної у податковому обліку (розрахунок коригування вартісних та кількісних показників № 2 від 20.10.2020 до податкової накладної №1 від 04.06.2020 за першою подією, оплатою коштів відповідно до платіжного доручення № С8-5638 від 04.06.2020 на суму 470 009, 40 грн.)).

Суд погоджується, що податкова накладна №3 від 20.10.2020 є другою податковою накладною яка була сформована після проведення перерахунку (збільшення) ціни вартості товару на дату відвантаження товару виходячи з різниці між повною вартістю товару (обрахованою з урахуванням проведеного перерахунку) та сумою попередньої оплати, яка відображена у податковій накладній № 1 від 04.06.2020 з урахуванням розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 2 від 20.10.2020 до податкової накладної № 1 від 04.06.2020.

Суд зауважує, що будь-які рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічний висновок наведено у постановах Верховного Суду від 23.10.18 у справі №822/1817/18, від 02.04.19 у справі №822/1878/18, від 04 грудня 2018 року у справі № 821/1173/17.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" від 01 липня 2003 року вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 04 листопада 2020 року № 2102606/37673316 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 20 жовтня 2020 року сформованої ТОВ "Золотий Лан-2012" не ґрунтуються на вимогах податкового законодавства та фактичних обставинах, а відтак підлягає визнанню протиправними та скасуванню, а позовні вимоги в цій частині - задоволенню.

Згідно з положеннями частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, нормами Порядку №1246 визначено компетенцію Державної податкової служби України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі рішення суду.

Суд зазначає, що законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання ДПС зареєструвати спірну податкову накладну в ЄРПН.

Відтак, оскільки спірне рішення підлягає скасуванню то, відповідно, з урахуванням положень пунктів 19, 20 Порядку № 1246, суд приходить до висновку зобов'язати відповідача-2 зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №3 від 20.10.2020 датою подання на реєстрацію.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ТОВ "Золотий Лан -2012" необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач за подання позовної заяви сплатила судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

З огляду на ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь позивача судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий Лан-2012" (вул. Червоноармійська, будинок,44-А, кв.7, м. Пирятин, Полтавська область, 37000, код ЄДРПОУ 37673316) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ ВП 44057192), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04 листопада 2020 року № 2102606/37673316 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 20 жовтня 2020 року сформованої та направленої на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю "Золотий Лан - 2012".

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 20 жовтня 2020 року датою її подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ ВП 44057192) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий Лан-2012" (вул. Червоноармійська, будинок,44-А, кв.7, м. Пирятин, Полтавська область, 37000, код ЄДРПОУ 37673316) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні) та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4500,00 грн (чотири тисячі п'ятсот гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення у разі проголошення скороченого рішення.

Повне рішення складено 29 квітня 2021 року

Суддя Г.В. Костенко