Рішення від 28.04.2021 по справі 420/15079/20

Справа № 420/15079/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Орленко А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Приватного підприємства “Ролисфиш” до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю “ХОЛОД - СЕРВІС”, Приватне підприємство “КАЛКАН”, Громадська організація “РИБАЛКИ ДНІСТРА ТА ДНІСТРОВСЬКОГО ЛИМАНУ”, про скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства “Ролисфиш” до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про скасування наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 03.12.2020р. №334 “Про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта”.

Ухвалою суду від 04.01.2021р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 03.02.2021р. ухвалено залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю “ХОЛОД - СЕРВІС” (код ЄДРПОУ 19056598), Приватне підприємство “КАЛКАН” (код ЄДРПОУ 32629278) та Громадську організацію “РИБАЛКИ ДНІСТРА ТА ДНІСТРОВСЬКОГО ЛИМАНУ” (код ЄДРПОУ 40621446) та перейти до розгляду справи у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 10.03.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що 28 березня 2019 року Державним агентством рибного господарства України було погоджено Режим рибогосподарської експлуатації верхньої частини Дністровського лиману, розташованого в басейні річки Дністер Одеської області, 18 жовтня 2018 року вказаний Режим також був погоджений Управлінням державного агентства рибного господарства у Одеській області, користувачем якого є Приватне підприємство «Ролисфиш». 03 грудня 2020 року Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України було прийнято Наказ №“334 «Про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта». Позивач зазначив, що не погоджується із прийняттям вказаного наказу, зазначивши, що він прийнятий на підставі пункту 17 Тимчасового порядку здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2019 року №1138, в той час як Режим, користувачем якого є позивач, не відноситься до «експериментальних проектів», запровадження яких регулюється Порядком, та Режим був створений (погоджений) на підставі наказу Державного комітету рибного господарства України від 15 січня 2008 року №4. Також, як зазначив позивач, скасування режимів, створених на підставі Інструкції проводиться Центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України, за поданням територіальних органів рибоохорони або територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, з підстав неодноразового (два рази і більше) невиконання приписів або неодноразового порушення користувачем вимог цієї Інструкції або Режиму та на теперішній час, «Центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України» є Державне агентством рибного господарства України, як зазначено у пункті 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №895 «Про затвердження Положення про Державне агентство рибного господарства України, а не Міністерство. Поряд з цим, позивач зазначив, що дозвіл скасовано з підстав, не передбачених законом (анулювання дозволу на спеціальне використання водних ресурсів, замість «неодноразового (два рази і більше) невиконання приписів або неодноразового порушення користувачем вимог цієї Інструкції або Режиму)».

15.01.2021р. до суду від третьої особи ГО «Рибалки Дністра та Дністровського лиману» надійшли пояснення у справі у яких представник третьої особи вважав фіктивним ПП «РОЛИСФИШ» та хибним нуково-біологічне обгрунтування створення СТРГ на Дністровському лимані.

25.01.2021р. до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що Міндовкілля не погоджується з позовними вимогами ПП«Ролисфиш», вважає їх безпідставними та необґрунтованими. Так, відповідач вказав, що Порядком №1138, як і Інструкцією № 4 також врегульовані питання погодження та скасування Режиму та, що позивач помилково вважає, що Порядок № 1138 регулює інші суспільні відносини, ніж Інструкція № 4. Водночас, на думку відповідача, необгрунтованим є твердження позивача, що дія Порядку №1138 поширюється лише на режими, які отримуються «за результатами аукціону з продажу режимів рибогосподарської експлуатації водного об'єкта шляхом електронних торгів», оскільки пунктом 1 Порядку такого обмеження не встановлено. Відповідач зазначив, що оскільки і Порядок № 1138 і Інструкція № 4 регулюють порядок здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах, то їх предмети регулювання є тотожними, що, на думку відповідача, спростовує позицію позивача. Також відповідач вважає, що необґрунтованою є позиція позивача, за якою Порядок № 1138 був прийнятий пізніше, ніж було затверджено Режим, отже дія його норм не розповсюджується на відносини, пов'язані з Режимом. В свою чергу, як зазначив відповідач, невідповідність порядку скасування режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкту, встановленого в Порядку № 1138 нормам Інсттрукції № 4 не є підставою для застосування Інструкції № 4. Відповідно до пункту 15 Порядку № 1138 підставою для скасування режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта є анулювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) та зважаючи на вищенаведене, Міндовкілля зазначило, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

24.02.2021р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій представник позивача вказав, що не погоджується з позицією відповідача викладеною у відзиві на позовну заяву, зазначивши, що Режим, користувачем якого є підприємство, не відноситься до «експериментальних проектів», запровадження яких регулюється Порядком, Режим був створений (погоджений) на підставі абсолютно іншого нормативно-правового акту, який є чинним до теперішнього часу. Поряд з цим, як наголосив позивач, кола суспільних правовідносин, які регулюються Порядком та Інструкцією є різними, а Режим скасовано неуповноваженою особою.

09.03.2021р. до суду від Міндовкілля надійшли заперечення, згідно яких відповідач зазначив, що Порядком №1138, як і Інструкцією про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.01.2008 № 4 також врегульовані питання погодження та скасування Режиму, що спростовує позицію позивача. Позиція позивача, що «предметом регулювання Порядку є правовідносини виключно в частині режимів, які отримуються відповідними суб'єктами господарювання за результатами аукціону з продажу режимів рибогосподарської експлуатації водного об'єкта шляхом електронних торгів» із посиланням на пункт 11 Порядку є, на думку відповідача, безпідставною. Так, відповідач вказав, що предмет регулювання Порядку №1138 визначений пунктом 1, та не містить зазначення режимів, які отримуються за результатами аукціону з продажу режимів рибогосподарської експлуатації водного об'єкта шляхом електронних торгів. Водночас, пунктом 11 Порядку №1138 регулюється порядок отримання режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта та не визначається його предмет регулювання. При цьому, як зазначив відповідач, позивач зазначає, що Порядок № 1138 та Інструкція № 4 «регламентують окремі процедури (підстави та порядок) скасування режимів, створених на підставі них», що не може вважатись підставою для розмежування їх предметів регулювання. Зважаючи на вищенаведене, відповідач зазначив, що Міндовкіллям доведено безпідставність тверджень позивача та обґрунтовано тотожність предметів регулювання Порядку № 1138 та Інструкції № 4, внаслідок чого до спірних правовідносин мають застосовуватись норми Порядку №1138.

Представник позивача підтримав позовні вимоги ПП «Ролисфиш» та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог позивача та просив суд відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи Громадська організація “РИБАЛКИ ДНІСТРА ТА ДНІСТРОВСЬКОГО ЛИМАНУ” заперечував проти задоволення позовних вимог ПП«Ролисфиш» та просив суд відмовити у задоволенні позову.

Представники Товариства з обмеженою відповідальністю “ХОЛОД - СЕРВІС”, Приватного підприємства “КАЛКАН” повідомлялись про день та час слухання справи, однак у судове засідання їх представники не з'явились.

Заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

28 березня 2019 року Державним агентством рибного господарства України було погоджено Режим рибогосподарської експлуатації верхньої частини Дністровського лиману, розташованого в басейні річки Дністер Одеської області (далі -Режим), який 18 жовтня 2018 року погоджено Управлінням державного агентства рибного господарства у Одеській області, користувачем якого визначено Приватне підприємство «Ролисфиш». Термін дії вказаного Режиму - з 29.03.2019р. по 31.12.2028р.(а.с.13-17 т.І).

Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 03 грудня 2020 року №334 «Про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта», відповідно до п.17 Тимчасового порядку реалізації експериментального проекту із запровадження порядку здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах, затверрдженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2019 р. № 1138, враховуючи подання Державного агенства рибного господарства України від 16 листопада 2020 року №1-4.1-5/6836-20 на скасування Режиму рибогосподарської експлуатації верхньої частини Дністровського лиману, розташованого в басейні річки Дністер Одеської області, скасовано Режим рибогосподарської експлуатації верхньої частини Дністровського лиману, розташованого в басейні річки Дністер Одеської області (а.с.18 т.І).

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з оскаржуваного Наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 03 грудня 2020 року №334 «Про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта» зазначений наказ прийнято відповідно до п.17 Тимчасового порядку реалізації експериментального проекту із запровадження порядку здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2019 р. № 1138

Так, з метою запровадження інноваційних методів для державного управління у сфері рибного господарства та рибної промисловості, прозорого механізму продажу режимів рибогосподарської експлуатації водного об'єкта Кабінет Міністрів України постановив погодитися з пропозицією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів щодо реалізації з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2021 року Державним агентством рибного господарства експериментального проекту із запровадження порядку здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах та проведення аукціонів з продажу режимів рибогосподарської експлуатації водного об'єкта шляхом електронних торгів та затверджено постановою від 23 жовтня 2019 року №1138 Тимчасовий порядок реалізації експериментального проекту із запровадження порядку здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах (далі Порядок №1138)

Згідно з п.1 Порядку №1138, вказаним порядком визначається механізм реалізації експериментального проекту із запровадження порядку здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах.

Пунктами 15-17 вказаного Порядку №1138 визначено, що підставою для скасування режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта є: невиконання вимог режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта; анулювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах); звернення користувача водних біоресурсів із заявою про скасування режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта; ліквідація юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; рішення суду про скасування режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта. У разі наявності підстав для скасування, визначених пунктом 15 цього Порядку, Держрибагентство протягом 10 робочих днів з дня їх виявлення подає до Міндовкілля обґрунтоване подання про скасування режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта. Міндовкілля протягом 10 робочих днів розглядає зазначене подання та видає наказ про скасування режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта.

Аналізуючи норми вищезазначених положень Порядку №1138, суд приходить до висновку, що вказаним Тимчасовим Порядком №1138 запроваджено механізм реалізації експериментального проекту із запровадження порядку здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах, з метою запровадження інноваційних методів для державного управління у сфері рибного господарства та рибної промисловості.

Разом з тим, зі змісту вказаного Тимчасового порядку вбачається, що вказаний порядок має тимчасовий характер та прийнятий з метою реалізації з 1 січня 2020 р. до 31 грудня 2021 р. Державним агентством рибного господарства експериментального проекту. Зазначений порядок набрав законної сили 31.12.2019р.

Частиною 1 ст.58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що вказаний Порядок №1138 поширюється на правовідносини, які виникли з 31.12.2019р. та відносяться до предмету його нормативно-правового регулювання (експериментальний проект із запровадження порядку здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах).

При цьому, суд враховує, що порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах регламентовано Інструкцією про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженого Наказом Державного комітет рибного господарства України 15.01.2008р. N 4 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28 січня 2008 р. за N 64/14755.

Згідно з п.п.3.3. Інструкції №4 визначено, що у разі неодноразового (два рази і більше) невиконання приписів або неодноразового порушення користувачем вимог цієї Інструкції або Режиму, на підставі подання територіальних органів рибоохорони або територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань рибного господарства України скасовує Режим, про що видається розпорядчий документ. Рішення про скасування приймається в місячний термін з моменту надходження подання, після чого повідомляється користувач, територіальні органи рибоохорони та територіальні органи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

В свою чергу, центральним органом виконавчої влади у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства є Державне агентство рибного господарства України (Держрибагентство)(п.1 Положення про Державне агентство рибного господарства України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 р. №895).

Режим рибогосподарської експлуатації верхньої частини Дністровського лиману, розташованого в басейні річки Дністер Одеської області користувачем якого визначено Приватне підприємство «Ролисфиш», який було погоджено 28 березня 2019 року Державним агентством рибного господарства України не було визначено як експериментальний проект із запровадження порядку здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Режим, у разі наявності підстав, скасовується Державним агентством рибного господарства України, за поданням територіальних органів рибоохорони або територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що спірний наказ прийнято неуповноваженим органом.

При цьому, підставою для такого скасування може бути неодноразове (два рази і більше) невиконання приписів або неодноразового порушення користувачем вимог цієї Інструкції або Режиму, за поданням територіальних органів рибоохорони або територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

Як вбачається з подання Державного агенства рибного господарства України від 16 листопада 2020 року №1-4.1-5/6836-20 на скасування Режиму рибогосподарської експлуатації верхньої частини Дністровського лиману, розташованого в басейні річки Дністер Одеської області, підставою для прийняття вказаного подання став наказ Управління Державного агенства рибного господарства у Одеській області від 05.03.2020р. №94 «Про анулювання документу дозвільного характеру ПП «РОЛИСФИШ»» на верхню частину Дністровського лиману», яким анульовано дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) від 28.12.2019р. №36.4-47/31-19, виданий ПП «РОЛИСФИШ».

В свою чергу ст.6 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» 8 липня 2011 року № 3677-VI визначено, що державне управління та регулювання у галузі рибного господарства здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, та інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації.

Як вже зазначалось судом центральним органом виконавчої влади у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства є Державне агентство рибного господарства України (Держрибагентство)(п.1 Положення про Державне агентство рибного господарства України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 р. № 895 ).

Згідно з підпунктом 44 пункту 3 Положення № 895 основними завданнями Держрибагентства є, зокрема, погодження режиму рибогосподарської експлуатації водних об'єктів та контроль діяльності спеціальних товарних рибних господарств.

Відповідно до статей 9, 10 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" 8 липня 2011 року № 3677-VI до повноважень центрального органу виконавчої влади у галузі рибного господарства та посадових осіб органів рибоохорони центрального органу виконавчої влади у галузі рибного господарства, серед інших повноважень, належать й погодження режиму рибогосподарської експлуатації водних об'єктів, забезпечення державного контролю (нагляду) за їх дотриманням, видання обов'язкових до виконання письмові вказівок (приписи) про усунення порушень у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів;

Частиною третьою статті 31 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" визначено, що з метою забезпечення охорони, раціонального використання окремих видів водних біоресурсів, а також для доповнення, уточнення або зміни зазначених правил можуть розроблятися режими для окремих рибогосподарських водних об'єктів (їх частин). Режими затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості.

Відповідно до пункту 2.14 Інструкції №4 контроль за виконанням Режиму, спеціальним використанням ВЖР під час проведення рибогосподарської експлуатації водних об'єктів СТРГ та охороною користувачем водних живих ресурсів здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України, територіальними органами рибоохорони та іншими органами відповідно до законодавства України.

Розділом 3 Інструкції №4 визначено підстави для тимчасового призупинення дії або скасування Режиму.

Пунктом 3.1. Інструкції № 4 встановлено, що дію Режиму може бути тимчасово призупинено спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України у разі подання органів, визначених пунктом 2.1.14 цієї Інструкції, щодо: порушення користувачем вимог цієї Інструкції (Режиму, невиконання показників щодо вселення та вилучення ВЖР, їх охорони); погіршення стану запасів ВЖР у рибогосподарському водному об'єкті; несвоєчасного надання звітів щодо вселення та вилучення ВЖР до територіальних органів рибоохорони.

Згідно з пунктом 3.2. Інструкції №4 тимчасове призупинення дії Режиму здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України, про що складається акт (два примірники) у довільній формі. Користувачу надається припис щодо необхідності усунення ним виявлених порушень з наступним обов'язковим повідомленням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рибного господарства України про виконання припису. Рішення стосовно поновлення дії Режиму приймається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України після виконання вимог припису.

Відповідно до пункту 3.3 Інструкції № 4, у разі неодноразового (два рази і більше) невиконання приписів або неодноразового порушення користувачем вимог цієї Інструкції або Режиму, на підставі подання територіальних органів рибоохорони або територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань рибного господарства України скасовує Режим, про що видається розпорядчий документ. Рішення про скасування приймається в місячний термін з моменту надходження подання, після чого повідомляється користувач, територіальні органи рибоохорони та територіальні органи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що підставою для скасування Режиму може бути лише неодноразові (два рази і більше) невиконання приписів або неодноразові порушення користувачем вимог цієї Інструкції або Режиму. При цьому, відповідні факти мають бути зафіксовані документально шляхом попереднього здійснення відповідного державного нагляду (контролю) та застосування заходів впливу на порушника, зокрема у формі винесення відповідного припису, що передбачено Інструкцією №4.

При цьому подання Державного агенства рибного господарства України від 16 листопада 2020 року №1-4.1-5/6836-20 на скасування Режиму рибогосподарської експлуатації верхньої частини Дністровського лиману, розташованого в басейні річки Дністер Одеської області, не містить жодних посилань на попередньо допущені позивачем порушення вимог Інструкції та Режиму або невиконання вимог припису, що свідчило б про неодноразовість допущення позивачем порушень.

Разом з тим, відповідно до наказу Управління державного агентства рибного господарства у Одеській області №94 від 05.03.2020р. дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських воднах об'єктах (їх частинах) від 28.12.2019р. №36.4-47/31-19 на верхню частину Дністровського лиману розташованого в басейні річки Дністр Одеської області виданий ПП «РОЛИСФИШ» було анульовано на підставі зяви ПП«РОЛИСФИШ» (а.с.98 т.І), яка, як встановлено під час розгляду справи, була обумовлена необхідністю отримання нового дозволу, а не у зв'язку із встановленими порушеннями допущеними ПП «РОЛИСФИШ» вимог Інструкції та Режиму.

Враховуючи вищевикладене та те, що наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 03.12.2020р. №334 “Про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта” прийнято на підставі Тимчасового порядку №1138, який не поширюється на спірні правовідносини, неуповноваженим органом та з підстав, що не передбачених Інструкцією №4 (відсутність факту неодноразовості допущення позивачем порушень), суд приходить до висновку, що наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 03.12.2020р. №334 “Про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта” є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 2102,00грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства “Ролисфиш” -задовольнити.

Скасувати наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 03.12.2020р. №334 “Про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта”.

Стягнути з Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (код ЄДРПОУ 43672853, м.Київ, вул. Митрополита Ликівського,35) на користь Приватного підприємства “Ролисфиш” (код ЄДРПОУ 41879883, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, с.Молога, вул. М.Лісового,10) судовий збір у розмірі 2102,00 грн.(дві тисячі сто дві гривні).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 29.04.2021р.

Суддя К.О. Танцюра