Справа № 420/3081/21
29 квітня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, за наявними матеріалами, у порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулась ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про:
визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155950008855 від 09 грудня 2020 року про відмову у призначенні пенсії за віком, на пільгових умовах;
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як працівнику, який працював дояркою і свинаркою, зарахувавши до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах періоди роботи: дояркою з 11 квітня 1990 року по 27 червня 2005 року у колгоспі ім. Леніна. КСП «Жовтневе» та СВК «Жовтневе» Болградського району Одеської області; з 26.10.2005 року по 31.12.2005 року свинаркою у КФГ «БАХ»; з 01.01.2006 року по 02.01.2007 року свинаркою у ТОВ «Агропрайм»; з 22.08.2008 року по 28.02.2009 року оператором по догляду за тваринами племферми комплексу з виробництва та переробки продукції свинарства в ТОВ «Аргопрайм»; з 01.03.2009 року по 24.06.2019 року свинаркою-оператором в ТОВ «Агропрайм Холдінг».
Адміністративний позов мотивовано наступним.
ОСОБА_1 зазначила, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було протиправно відмовлено їй у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику, який працював дояркою і свинаркою, оскільки нею було надано увесь необхідний перелік документів, який підтверджує відповідний стаж роботи, а також те, що вона працювала на посаді доярки та свинарки повні робочі дні.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2021 року, вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження по справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.
У встановлений судом строк, відповідач надав відзив (вх.№17224/21 від 06.04.2021р.) на позовну заяву (а.с.155-158).
Відзив обґрунтований наступним.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 114 розділу XIV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства за умови виконання встановлених норм обслуговування, пенсія призначається - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу 23 роки, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
За результатами перевірки наданих ОСОБА_1 документів, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області рішенням №155950008855 від 09.12.2020 року відмовило у призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 розділу XIV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, як особі, яка працювала на посаді доярки, у зв'язку з відсутністю належним чином підтвердженого необхідного пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
До пільгового стажу ОСОБА_1 не враховано період роботи дояркою з 11.04.1990 року по 27.06.2005 року, оскільки відсутня інформація про те, на якій саме посаді працювала ОСОБА_1 у період з 1990 року по 1996 рік, та з 01.01.1992 року, оскільки відсутні первинні документи про виконання встановлених норм обслуговування.
Крім того, Рішенням про результати розгляду заяви про підтвердження пільгового стажу у відповідності до Порядку №18-1 Комісією (протокол №11-1 від 30.11.2020 року) відмовлено у підтверджені періодів роботи ОСОБА_1 на посаді доярки з 11.04.1990 року по 27.06.2005 року та з 1990 року по 1996 року, які б відповідали вимогам п. 5 ч. 2 ст. 114 р. XIV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року.
Отже, страховий стаж ОСОБА_1 для призначення пенсії за наданими документами складає 39 років 10 місяців, пільговий стаж в якості доярки (оператора машинного доїння) відсутній.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було встановлено, що у спірний період роботи позивача, у первинних документах відсутні відомості щодо специфічних доплат та виплат, які надаються дояркам та відсутні відомості про встановлення норм обслуговування тварин. Між тим, згідно пункту 20 постанови КМУ «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» № 637 від 12.08.1993 року, право на пільгову пенсію жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) підтверджується документацією про виконання встановлених норм обслуговування.
Станом на 29 квітня 2021 року, інших заяв по суті справи від сторін на адресу суду не надходило.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 04 грудня 2020 року, звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, згідно п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 року, п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (а.с.19-21).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155950008855 від 09.12.2020 року відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 , з посиланнями на той факт, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 39 років 10 місяців, проте пільговий стаж - відсутній (а.с.23-24).
Згідно рішення №155950008855 від 09.12.2020 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не було зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи дояркою з 11.04.1990 року по 27.06.2005 року, оскільки відсутня інформація про те, на якій саме посаді працювала ОСОБА_1 у період з 1990 року по 1996 рік, та з 01.01.1992 року, оскільки відсутні первинні документи про виконання встановлених норм обслуговування.
Не погоджуючись з відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у призначенні пенсії відповідно до п.5 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 5 листопада 1991 року (далі - Закон №1788-XII у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 9 липня 2003 року (далі - Закон 1058-IV в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин ).
Відповідно до статті 1 Закону України №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
Положеннями частини 1 статті 24 Закону України №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з абзацом 1 частини 2 статті 24 Закону України №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до пункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України №1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
До досягнення віку, встановленого абзацом 1 пункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України №1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами 3 - 13 пункту 2 частини 2 цієї статті.
Відповідно до статті 56 Закону України №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи та тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Положеннями статті 62 Закону України №1788-XII встановлено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначена правова норма кореспондується з пунктом 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення №58 від 29.07.1993 року (далі - Інструкція №58).
Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Згідно пункту 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково у довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України №7 від 20 січня 1992 року, згідно з яким до доярок належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам, які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «доярка» та свинарка, запроваджена в 1961 році.
Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання роботи доярки, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.
За приписами частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права вже була висловлена у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 року по справі №701/1232/16-а.
Крім того, аналіз вищенаведених норм законодавства свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як вбачається з копії трудової книжки серії НОМЕР_1 , у період з 11 квітня 1990 року по 14 листопада 1992 року, ОСОБА_1 працювала дояркою у колгоспі ім. Леніна Болградського району Одеської області (а.с.34).
З 14 листопада 1992 року, ОСОБА_1 звільнена з роботи доярки колгоспу ім. Леніна Болградського району Одеської області у зв'язку з реорганізацією колгоспу ім. Леніна в КСП «Жовтневе» Болградського району Одеської області та шляхом переведення прийнята в члени КСП «Жовтневе» Болградського району.
12 лютого 2000 року, ОСОБА_1 звільнена з КСП «Жовтневе» Болградського району Одеської області у зв'язку з реорганізацією підприємства в СВК «Жовтневе» Болградського району Одеської області та шляхом переведення прийнята в члени СВК «Жовтневе» Болградського району.
З 27 червня 2005 року ОСОБА_1 , звільнена з роботи у зв'язку з ліквідацією СВК «Жовтневе» Болградського району.
Відомостей про зміну посади доярки у період з 11 квітня 1990 року по 27 червня 2005 року, трудова книжка ОСОБА_1 - не містить.
Крім того, з 26.10.2005 року по 31.12.2005 року, ОСОБА_1 працювала свинаркою у КФГ «БАХ»; з 01.01.2006 року по 02.01.2007 року, працювала свинаркою в ТОВ «Агропрайм»; з 22.08.2008 року по 28.02.2009 року, працювала в ТОВ «Аргопрайм» на посаді оператора по догляду за тваринами племферми комплексу з виробництва та переробки продукції свинарства та з 01.03.2009 року по 24.06.2019 року працювала свинаркою-оператором в ТОВ «Агропрайм Холдінг» (а.с.34-35).
Крім того, ОСОБА_1 було надано до пенсійного органу довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, зокрема, №№03-27/161, 351/05-23, 352/05-23, 353/05-23, Д-308, 114 (а.с.37-43) та акти опиту свідків (а.с.52-70).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що на час звернення з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області позивач мала достатній стаж (більше 20 років на роботах дояркою/свинаркою) для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах згідно пп.5 п.2 ст.114 Закону №1058-IV, який у свою чергу підтверджений трудовою книжкою, архівними довідками та показами свідків.
Судом встановлено, що фактично, підставою для не зарахування до пільгового стажу роботи позивача періодів її роботи дояркою/свинаркою є відсутність відомостей про виконання норм обслуговування тварин.
Однак, суд зазначає, що відсутність документів первинного обліку обслуговування тварин, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам/свинаркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтверджуючих документів) норм обслуговування тварин для доярок/свинарок господарства за вказані періоди на відповідному підприємстві, де працювала ОСОБА_1 , не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання позивачем робіт на посаді доярки/свинарки.
Підтвердженням того, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день дояркою/свинаркою у колгоспах та інших підприємствах сільського господарства більше 20 років є записи в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки, що відповідають вимогам законодавства і вказане не потребує інших способів доведення цього факту.
Відтак, наведені обставини свідчать про наявність у ОСОБА_1 права на пенсію згідно з пп.5 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При вирішенні даного спору суд бере до уваги, що завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.
Разом з тим, враховуючи положення ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, захист прав у сфері публічно-правових відносин можливий у спосіб зобов'язання відповідача прийняти певне рішення чи зобов'язання вчинити певні дії.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України №3-рп/2003 від 30.01.2003 року).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Суд зазначає, що за загальним правилом, встановленим ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 9 липня 2003 року пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Зважаючи на те, що судом встановлена протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155950008855 від 09.12.2020 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача призначити позивачці пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 9 липня 2003 року з дати звернення за призначенням.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У свою чергу, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не доведено правомірності його рішення щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 та не надано достатньо доказів на спростування тверджень позивача та наданих доказів (копії трудової книжки, архівних довідок, показань свідків, грамот та публікацій у ЗМІ).
Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Так, у п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 року (справа «РуїзТоріха проти Іспанії») Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що під час подання позовної заяви ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 908,00 гривень, який підлягає відшкодуванню.
Керуючись статтями 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155950008855 від 09 грудня 2020 року про відмову у призначенні пенсії за віком, на пільгових умовах; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як працівнику, який працював дояркою і свинаркою, зарахувавши до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах періоди роботи: дояркою з 11 квітня 1990 року по 27 червня 2005 року у колгоспі ім.Леніна. КСП «Жовтневе» та СВК «Жовтневе» Болградського району Одеської області; з 26.10.2005 року по 31.12.2005 року свинаркою у КФГ «БАХ»; з 01.01.2006 року по 02.01.2007 року свинаркою у ТОВ «Агропрайм»; з 22.08.2008 року по 28.02.2009 року оператором по догляду за тваринами племферми комплексу з виробництва та переробки продукції свинарства в ТОВ «Аргопрайм»; з 01.03.2009 року по 24.06.2019 року свинаркою-оператором в ТОВ «Агропрайм Холдінг» - задовольнити.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155950008855 від 09 грудня 2020 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах - визнати протиправним та скасувати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) зарахувати до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) періоди роботи: дояркою з 11 квітня 1990 року по 27 червня 2005 року у колгоспі ім. Леніна. КСП «Жовтневе» та СВК «Жовтневе» Болградського району Одеської області; з 26.10.2005 року по 31.12.2005 року свинаркою у КФГ «БАХ»; з 01.01.2006 року по 02.01.2007 року свинаркою у ТОВ «Агропрайм»; з 22.08.2008 року по 28.02.2009 року оператором по догляду за тваринами племферми комплексу з виробництва та переробки продукції свинарства в ТОВ «Аргопрайм»; з 01.03.2009 року по 24.06.2019 року свинаркою-оператором в ТОВ «Агропрайм Холдінг».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 5 листопада 1991 року, п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 9 липня 2003 року, як працівнику, який працював дояркою і свинаркою.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 (дев'ятсот вісім) гривень.
Рішення набирає законної сили згідно статті 255 КАС України - після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду згідно статті 295 КАС України подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Одеський окружний адміністративний суд.
Суддя Балан Я.В.