Справа № 420/6425/20
28 квітня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Фінбізнесгруп” до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ПП «Південьдортех», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна служба України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 206668, № 206667 від 09.06.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що розгляд справи було проведено за відсутності представника ТОВ “Фінбізнесгруп”. При цьому, адміністративно-господарські штрафи застосовуються виключно до автомобільних перевізників. На момент перевірки транспортних засобів перевізником було ПП «Південьдортех», що підтверджується договорами оренди транспортних засобів. Також, відповідачем не надано ТОВ “Фінбізнесгруп” жодного документа, на підставі якого було визначено вагу транспортного засобу та навантаження на осі, довідку про здійснення габаритно-вагового контролю та відсутній акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових парламентів та розрахунок плати за проїзд. Управлінням Укртрансбезпеки не надано свідоцтва про перевірку ваг чи свідоцтва про їх державну метрологічну атестацію, чим унеможливило перевірку відповідного стану вимірювального і зважувального обладнання, за допомогою якого проводилась перевірка, метрологічним вимогам. Крім того, суттєвою обставиною є властивості вантажу, що перевозився. Автомобілі перевозили щебеневу суміш, яка є сипучим вантажем, що постійно переміщується по всім осям транспортного засобу під час руху, а тому проведення зважування у русі, шляхом заїзду тягача і причепа на платформу ваг, без дотримання часу, необхідного для врівноваження сипучого вантажу, не може дати достовірних результатів навантаження на одну вісь транспортного засобу та причепа, адже це не дозволяє врахувати перерозподіл тиску на осі та зсув центру ваги під час нахилу тягача та причепа при заїзді на платформу ваг, тоді як вантаж, в силу своїх властивостей, легко деформується під діє ю мінімальних сил. Також, єдиною методикою виконання вимірювання по осьових навантажень на маси вантажних транспортних засобів у русі в Україні є лише Методика виконання вимірювань по осьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі, розроблена Харківським національним автомобільно-дорожнім університетом Державної служби автомобільних доріг України, проте вказана методика не розповсюджується на транспортні засоби з рідким вантажем, або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу у русі.
Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що транспортні засоби визнані великоваговими, а відтак перевізник повинен мати в кожному випадку перевезення дозволи на проїзд великоваговим транспортним засобом, відсутність такого дозволу було підставою для застосування до ТОВ “Фінбізнесгруп” оскаржуваних постанов. Управлінням було виконано всі вимоги передбачені законодавством, а рішення про застосування адміністративно-господарських штрафів ґрунтуються на наявних доказах, з огляду на що визнання його дій протиправними як по складанню матеріалів перевірки так і застосування штрафу є безпідставними. При цьому, правилами дорожнього руху України визначено, що водій зобов'язаний перевірити правильність розміщення та кріплення вантажу, а перевезення вантажу дозволяється за умов, що він не наражає на небезпеку учасників дорожнього руху та не порушує стійкості транспортного засобу і утруднює керування ним. Також, згідно правил перевезення вантажів № 363 вантаж не повинен змішуватися під час руху. Крім того, договори оренди транспортного засобу не викладено у формі єдиного документа. Позивач повинен надати у якості доказу договірних відношень оренди транспортних засобів податкові накладні, а також квитанції реєстрації або відмови у реєстрації податкових накладних.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій викладені доводи, зазначені в позовній заяві.
Ухвалою суду від 20 липня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08 вересня 2020 року винесено ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 05 листопада 2020 року витребувано від товариства з обмеженою відповідальністю “Фінбізнесгруп” належним чином завірені копії документів на підтвердження оплати орендарем (ПП “Південьдортех”) послуг оренди транспортних засобів, згідно договорів № 02/22-О/01 від 01.05.2020 року, № 02/22-О/02 від 01.05.2020 року, в тому числі рахунків на оплату, витягів з журналу реєстрації вказаних договорів оренди, а також належним чином завірені копії документів свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів - напівпричепу OZTREYLER SILOBAS 38 ( НОМЕР_1 ), вантажного тягача MERSEDES-BENZ ACTROS 1841LS ( НОМЕР_2 ), вантажного тягача MERSEDES-BENZ ACTROS 4141 ( НОМЕР_3 ); та від Управління Укртрансбезпеки в Одеській області інформація та належним чином завірені копії документів на підтвердження того, якими чином посадові особи управління Укртрансбезпеки під час проведення перевірки встановили особу перевізника (копії товарно-транспортних накладних, дорожніх листів, договору перевезення тощо), а також належним чином завірені копії документів на підтвердження вручення ТОВ “Фінбізнесгруп” повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення від 22.05.2020 року № 40114/32/24-20, та зупинено провадження для одержання витребуваних документів.
Ухвалою суду від 28 грудня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.
Ухвалою суду від 28 грудня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ПП «Південьдортех».
Ухвалою суду від 28 грудня 2020 року відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про роз'єднання позовних вимог по справі № 420/6425/20.
Ухвалою суду від 28 грудня 2020 року замінено відповідача по справі № 420/6425/20 з Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, розпочато розгляд справи № 420/6425/20 спочатку.
Ухвалою суду від 16 лютого 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 10 березня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України розгляд справи продовжено в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
04 травня 2020 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на ділянці автодороги Київ-Одеса 450 км + 500 м, здійснено перевірку транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 4141, номерний знак НОМЕР_3 , що належить ТОВ “Фінбізнесгруп” (а.с. 7).
Згідно акту № 224351 від 04.05.2020 року під час перевірки виявлено порушення, відповідальність за яке передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: абз. 16 ч. 1, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
За результами здійснення габаритно-вагового контролю складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт про перевищення транспортним засобом нормативно-габаритних параметрів, якими зафіксовано наступні габаритні параметри: фактична маса, тонн: 37940, нормативно допустима - 40, осьові навантаження нормативно допустиме - 11000, 11000, 10000, фактичне - 6915, 7855, 9980, 13190 (а.с. 78-79).
На підставі акту про перевищення транспортним засобом нормативно-габаритних параметрів інспекторами Управління Укртрансбезпеки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 1146,24 євро (а.с. 80).
09 червня 2020 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано до позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000, 00 грн. (а.с. 6).
05 травня 2020 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на ділянці автодороги Київ-Одеса 210 км + 450 м, здійснено перевірку транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 1841LS, номерний знак НОМЕР_2 , та напівпричепу OZTREYLER SILOBAS 38, номерний знак НОМЕР_1 , що належать ТОВ “Фінбізнесгруп” (а.с. 9).
Згідно акту № 207565 від 05.05.2020 року під час перевірки виявлено порушення, відповідальність за яке передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: абз. 16 ч. 1, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
За результами здійснення габаритно-вагового контролю складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт про перевищення транспортним засобом нормативно-габаритних параметрів, якими зафіксовано наступні габаритні параметри: фактична маса, тонн: 50,21, нормативно допустима - 40, осьові навантаження нормативно допустиме - 11, 11, 22, фактичне - 7,11, 15,10, 28,6 (а.с. 82, 84).
На підставі акту про перевищення транспортним засобом нормативно-габаритних параметрів інспекторами Управління Укртрансбезпеки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (а.с. 83).
09 червня 2020 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано до позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000, 00 грн. (а.с. 8).
Не погоджуючись із зазначеними постановами, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені законом України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до ч. 12 ст. 6 ЗУ «Про автомобільний транспорт» державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Згідно ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Відповідно до ст. 33 ЗУ «Про автомобільні дороги рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Згідно п. 22.5 Правил дорожнього руху (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
При цьому, механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879.
Відповідно до пп. 2, 3, 4 п. 2 Порядку № 879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Згідно п. 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 879 місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції. Забороняється експлуатація пересувних пунктів у темну пору доби, крім випадків, коли такий пункт розташовано на освітлених ділянках автомобільних доріг, у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків.
Пунктом 12, 13 Порядку № 879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Відповідно до п. 18 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Згідно абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто, відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники.
Як вбачається з матеріалів справи, напівпричіп OZTREYLER SILOBAS 38 ( НОМЕР_1 ), вантажний тягач MERSEDES-BENZ ACTROS 1841LS ( НОМЕР_2 ) та вантажний тягач MERSEDES-BENZ ACTROS 4141 ( НОМЕР_3 ) належать ТОВ “Фінбізнесгруп” на праві власності (а.с. 108-109).
Разом з тим, судом встановлено, що 01.05.2020 року між ТОВ “Фінбізнесгруп та ПП «Південьдортех» укладено договір оренди № 02/22-О/01 транспортних засобів напівпричепу OZTREYLER SILOBAS 38 ( НОМЕР_1 ) та вантажного тягача MERSEDES-BENZ ACTROS 1841LS ( НОМЕР_2 ) (а.с. 10-12).
02 травня 2020 року між ТОВ “Фінбізнесгруп» та ПП «Південьдортех» укалено акт підписано акт приймання-передачі транспортних засобів до договору № 02/22-О/01 від 01.05.2020 року (а.с. 13).
Також, 01.05.2020 року між ТОВ “Фінбізнесгруп» та ПП «Південьдортех» укладено договір оренди № 02/22-О/02 транспортних засобів, а саме вантажного тягача MERSEDES-BENZ ACTROS 4141 ( НОМЕР_3 ) (а.с. 14-16).
02 травня 2020 року між ТОВ “Фінбізнесгруп» та ПП «Південьдортех» укалено акт підписано акт приймання-передачі транспортних засобів до договору № 02/22-О/02 від 01.05.2020 року (а.с. 17).
Також, на підтвердження надання послуг оренди транспортних засобів згідно договору № 02/22-О/01 від 01.05.2020 року та договору № 02/22-О/02 від 01.05.2020 року “Фінбізнесгруп» до суду надано копії рахунків фактури, актів здачі-прийняття робіт, договорів про зарахування зустрічних однорідних вимог та витягу з журналу реєстрації договорів оренди (а.с. 100-107).
Згідно ст. 827 ЦК України за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними. До договору позички застосовуються положення глави 58 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 800 Цивільного кодексу України наймач самостійно здійснює використання транспортного засобу у своїй діяльності і має право без згоди наймодавця укладати від свого імені договори перевезення, а також інші договори відповідно до призначення транспортного засобу.
Згідно ч. 2 ст. 801 Цивільного кодексу України витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу, в тому числі зі сплатою податків та інших платежів, несе наймач.
Таким чином, станом на дати проведення інспекторами Управління Укртрансбезпеки перевірки транспортних засобів напівпричепу OZTREYLER SILOBAS 38 (ВН2553ХК), вантажного тягача MERSEDES-BENZ ACTROS 1841LS ( НОМЕР_2 ) та вантажного тягача MERSEDES-BENZ ACTROS 4141 ( НОМЕР_3 ), вказані транспортні засоби знаходились в оренді ПП «Південьдортех».
Згідно товарно-транспортних накладних від 04.05.2020 року № 17 та від 04.05.2020 року № 23, ПП «Південьдортех» було перевізником вантажу, зважування його здійснювалось інспекторами Управління Укртрансбезпеки (а.с. 166-168).
Крім того, згідно листа ПП «Південьдортех» від 26.02.2020 року підприємство використовувало транспортні засоби OZTREYLER SILOBAS 38 (ВН2553ХК), MERSEDES-BENZ ACTROS 1841LS ( НОМЕР_2 ), MERSEDES-BENZ ACTROS 4141 ( НОМЕР_3 ) у власній діяльності та вказані транспортні засоби не перевались в користування іншим особам (а.с. 165-166).
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Так, ухвалою суду від 05 листопада 2020 року витребувано від Управління Укртрансбезпеки в Одеській області інформацію та належним чином завірені копії документів на підтвердження того, якими чином посадові особи управління Укртрансбезпеки під час проведення перевірки встановили особу перевізника (копії товарно-транспортних накладних, дорожніх листів, договору перевезення тощо), а також належним чином завірені копії документів на підтвердження вручення ТОВ “Фінбізнесгруп” повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення від 22.05.2020 року № 40114/32/24-20, та зупинено провадження для одержання витребуваних документів.
Разом з тим, відповідачем, суб'єктом владних повноважень, не надано будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження того, що безпосередньо ТОВ “Фінбізнесгруп” здійснювало перевезення вантажу та допустило перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Згідно п. 25, 26, 27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу ТОВ “Фінбізнесгруп” засобами поштового зв'язку (поштовий ідентифікатор відправлення 6501408243840) направлено запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким повідомлено про необхідність прибуття 09.06.2020 року до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області для участі у розгляді справи та зазначено, що розгляд справи про порушення відбудеться з 10.00 до 13.00 за адресою м. Одеса, вул. Успенська, 4, 1 поверх (а.с. 74-75).
Разом з тим, згідно даних сервісу відстеження офіційного сайту ПАТ «Укрпошта» щодо ідентифікатору внутрішнього поштового відправлення 6501408243840 даних не знайдено.
При цьому, будь-яких доказів на підтвердження того, що представник ТОВ “Фінбізнесгруп” був повідомлений про час і місце розгляду справи суду не надано.
За таких підстав, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності застосування до позивача, ТОВ “Фінбізнесгруп”, адміністративно-господарського штрафу, визначеного постановами № 206668, № 206667 від 09.06.2020 року, а тому вказані постанови є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих доказів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4204,00 грн., відповідно до платіжного доручення № 1426 від 16.07.2020 року (а.с. 5).
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Фінбізнесгруп” слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4204,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Фінбізнесгруп” (код ЄДРПОУ 43115478, адреса місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Церковна, 29/1, офіс 302) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845, адреса місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ПП «Південьдортех» (код ЄДРПОУ 32863396, адреса місцезнаходження: 67832, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Радісна, 11), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна служба України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, адреса місцезнаходження: 03135, м. Київ, проспект Перемоги, 14) про визнання протиправними та скасування постанов, - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 206668, № 206667 від 09.06.2020 року.
Стягнути з Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845, адреса місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Фінбізнесгруп” (код ЄДРПОУ 43115478, адреса місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Церковна, 29/1, офіс 302) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4204,00 грн. (чотири тисячі двісті чотири гривні 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук