Ухвала від 29.04.2021 по справі 308/3761/21

Справа № 308/3761/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2021 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Хамник М.М., з участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянки України:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Закарпатська область, Іршавський район., с. Білки, місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 14.12.2016 р., орган, що видав - 2101, РНОКП: НОМЕР_2 , тимчасово не працюючої,

за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,

В С Т АН О В И В:

До Ужгородського міськрайонного суду надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України відносно ОСОБА_1 з протоколом про порушення митних правил №0269/30500/21 від 19.02.2021.

Відповідно до протоколу про порушення митних правил 05.09.2020 року в зону митного контролю на ділянку «В'їзд в Україну» митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав автомобіль марки “Renault Master”, р.н.з. України НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , в якому в якості пасажирів слідували громадяни України: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 які прямували у приватних справах із Угорщини в Україну.

Формою проходження митного контролю водієм транспортного засобу та пасажирами був обраний порядок проходження митного контролю по каналу “червоний коридор”, де громадянам було запропоновано заповнити митні декларації, в яких вони вказали свої паспортні дані та заявили про наявність у них товарів.

Так, громадянка України ОСОБА_1 в митній декларації від 05.09.2020 заявила про переміщуваний в неї товар: а саме: джинси - 90 шт., вагою 49 кг., вартістю 93 000 угорських форинтів.

У підтвердження надала рахунок № TZBEA5976103 від 04.09.2020, виписаний на ОСОБА_8 ( ОСОБА_9 ), згідно з яким, зазначений товар придбано нею в угорського підприємства «LINEPLEX KFT». Згідно з рахунком переміщується товар, а саме: джинси штани - 30 шт., вартістю 33 000 угорських форинтів; чоловічі штани - 20 шт., вартістю 20000 угорських форинтів; чоловічі джинси - 20 шт., вартістю 20000 угорських форинтів та лосини - 20 шт., вартістю 20000 угорських форинтів. Загальна вага товару становить 49,0 кг. та загальна вартість товару становить 93 000 угорських форинтів, що згідно курсу НБУ станом на 05.09.2020 року складає 8499 грн. 18 коп. (Курс форинта згідно НБУ станом на 05.09.2020 року становить 0,091389 грн. за один форинт).

У результаті митного огляду встановлено, що громадянкою України ОСОБА_8 переміщується товар, заявлений в митній декларації та вказаний у рахунку № TZBEA5976103 від 04.09.2020, оформленого на ОСОБА_8 ( ОСОБА_9 ) угорським підприємством «LINEPLEX KFT», та поданому нею до митного контролю.

Під час здійснення митних формальностей виникла підозра щодо достовірності та автентичності поданого до митного контролю рахунку № TZBEA5976103 від 04.09.2020.

У ході проведення перевірки Закарпатською митницею Держмитслужби направлений запит від 11.09.20 №77-08-1/7-7-20/27/6168 на адресу Національної Податкової та Митної Адміністрації Угорської Республіки. 22.01.21 Закарпатською митницею Держмитслужби отримана офіційна відповідь від митного департаменту центрального Управління Національної Податкової та Митної Адміністрації, відповідно до якої, ними встановлено, що рахунок №TZBEA5976103 від 04.09.2020, вказаним у ньому суб'єктом господарювання - «LINEPLEX KFT» для готівкового розрахунку не видавався, а його копія, яка була надіслана в додатку до запиту, не є копією чинного документа.

У зв'язку із отриманою інформацією, Закарпатською митницею Держмитслужби, було направлено два листи на адресу громадянки ОСОБА_8 з метою отримання пояснень, однак ОСОБА_1 для надання пояснень не з'явилася.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_8 перемістила товари через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару підробленого документу - рахунку № TZBEA5976103 від 04.09.2020

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ч.1 статті 483 Митного кодексу України.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, у судовому засіданні заперечувала проти притягнення її до адміністративної відповідальності, стверджує про відсутність її вини у вчиненні адміністративного правопорушення.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я. у судовому засіданні надав суду повідомлення про протиправне діяння, що містить ознаки злочину № 37 від 19.02.2021, яке скероване на адресу Берегівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області. Просив суд взяти до уваги наявність такого повідомлення при постановленні рішення у даній справі.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 487МК України визначено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Аналогічною за змістою є і норма ст. 280 КУпАП.

Статтею 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі, й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п. 2), а в разі неправильного складання такого протоколу - повернути матеріали адміністративної справи органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.

Відповідно до виписаних у ст.ст. 488, 490, 494-495МК України положень, протокол про порушення митних правил - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою, про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого МК України, і є найважливішим джерелом доказів у справах про порушення митних правил.

Згідно з ст. 458МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Диспозицією ч.1 ст. 483 МК України визначено відповідальність за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.

Відповідно до абз. 1 п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України, зокрема, з поданням митному органу як підстави для переміщення підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Згідно з абз. 2, 4 п. 6 вказаної постанови документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності, а підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються.

Як убачається з матеріалів справи громадянка України ОСОБА_8 перемістила товари через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару підроблений документ - рахунок №TZBEA5976103 від 04.09.2020, що підтверджується копіями наступних документів: протоколом про порушення митних правил №0269/30500/21 від 19.02.2021, митною декларацією від 05.09.2020, рахунком №TZBEA5976103 від 04.09.2020, контрольним талоном серії LUZ №223523, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 05.09.2020, поясненнями, запитом від 11.09.2020 №7.7-08-1/7.7-20/27/6168, відповіддю вих. 2368062372 від 23.12.2020, листом вих. №7.7-20-02/17/818 від 26.01.2021, доповідною запискою від 19.02.2021 та іншими документами.

Відповідно до ст.358 КК України діяння поєднані з підробленням офіційного документа, який надає права та звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою, або збут такого документа; з використанням завідомо підроблених документів, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, тягнуть кримінальну відповідальність передбачену, відповідно ч.ч.1; 4; 3 цієї норми права.

Відповідно до ч. 1ст. 9 КУпАП та ч. 2 ст.458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені означеними кодексами настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що на даному етапі суд позбавлений можливості дати оцінку діям гр. ОСОБА_1 за наслідками розгляду протоколу про порушення митних правил №0269/30500/21 від 19.02.2021, оскільки у даному випадку вбачається наявність ознак кримінального правопорушення.

Згідно зі ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

Зважаючи на викладене та аналізуючи зібрані по справі докази, суд вважає за необхідне матеріали справи відносно ОСОБА_1 про порушення митних правил передати органу досудового розслідування.

Керуючись ст.ст.253, 256, 278,283, 294 КУпАП, ст.ст. 467, 487, 494, 529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративної справи №308/3761/21 за протоколом про порушення митних правил №0269/30500/21 від 19.02.2021, складеними відносно громадянки України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.483 МК України направити до Берегівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, як такі, що мають ознаки кримінального правопорушення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду

Закарпатської області М.М.Хамник