Постанова від 29.04.2021 по справі 299/2215/21

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Справа № 299/2215/21

ПОСТАНОВА

29.04.2021 м. Виноградів

Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Бак М.Д., ознайомившись в порядку підготовки до розгляду з матеріалами, які поступили із Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Королево, Берегівського району, Закарпатської області, місце проживання: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

28.04.2021 року із Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону до суду поступив протокол про адміністративне правопорушення № 17 від 19.04.2021 року, складений прокурором Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону Клим'юк С.І. відносно ОСОБА_1 за частиною другою статті 172-18 КУпАП, з додатками.

Відповідно до пункту 2 статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення передбачені у статті 256 КУпАП.

Згідно статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

У частині другій статті 254 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 , не відповідає вимогам частини першої статті 256, частини другої статті 254 КУпАП, а саме:

1) не повністю вказано адресу місця вчинення адміністративного правопорушення;

2) виклад суті правопорушення не містить зазначення того, ким та коли його виявлено;

3) не заповнено дані в частині отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, другого примірника протоколу;

4) не вказано прізвища, імена, по батькові, адреси свідків, які, як видно з матеріалів справи, є.

До протоколу про адміністративне правопорушення додано копію протоколу № 178 медичного освідчення для встановлення факту вживання алкоголя та стану сп'яніння від 15.04.2021 року, у якій не відображено найменування медичного закладу, де проведено медичне освідчення, та посадову інструкцію дільничного інспектора прикордонної служби 1 категорії відділення з неповністю заповненою датою.

КУпАП не передбачено наслідки невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам статей 254, 256 КУпАП.

КУпАП регулює питання відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, яким, згідно частини першої статті 9 КУпАП, визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Кримінальний процесуальний кодекс України (далі - КПК України) регламентує порядок притягнення до відповідальності за вчинення злочину, яким, відповідно до частини першої статті 11 Кримінального кодексу України, є передбачене Кримінальним кодексом України суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину.

Таким чином, КУпАП в частині порядку притягнення до адміністративної відповідальності та КПК України регулюють схожі процесуальні відносини, - процесуальні відносини, що виникають у зв'язку з притягненням до відповідальності за вчинення правопорушень, які (правопорушення) різняться тільки за ступенем суспільної шкідливості. Відтак, до процесуальних відносин, які не врегульовані у КУпАП, можливим є застосування процесуальних норм КПК України, що регулюють подібні за змістом відносини.

У кримінальному провадженні суд встановлює доведеність чи недоведеність обвинувачення, тобто, твердження про вчинення певною особою діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, висунутого в обвинувальному акті.

Згідно положень пункту 3 частини третьої статті 314 КПК України в разі невідповідності обвинувального акта вимогам КПК України суд приймає рішення про повернення обвинувального акта прокурору.

У провадженні в справі про адміністративне правопорушення суд розглядає протокол про адміністративне правопорушення.

Виходячи з викладеного вище, за аналогією закону, наслідком невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам КУпАП є повернення протоколу про адміністративне правопорушення органу, посадовою особою якого складено протокол.

На підставі наведеного, керуючись статтями 254, 256, 278, 283 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

протокол про адміністративне правопорушення № 17 від 19.04.2021 року відносно ОСОБА_1 за частиною другою статті 172-18 КУпАП з доданими до нього документами повернути Закарпатській спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері Західного регіону.

Постанова не підлягає оскарженню.

СуддяМ. Д. Бак