29.04.2021 Провадження № 3/425/520/21
Справа № 425/1027/21
Рубіжанський міський суд Луганської області в особі судді Овчаренко О.Л., розглянувши матеріали, що надійшли з Рубіжанського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АГ-8 ВП №49820027 від 23.03.2021, ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дітей, виплата яких передбачена виконавчим листом №2/425/1457/15 від 12.01.2016, який виданий Рубіжанським міським судом Луганської області, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, а саме станом на 23.03.2021 заборгованість зі сплати аліментів складає 129883,32 грн., що тягне за собою відповідальність згідно з ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що у період з 16.07.2016 по 12.01.2021 відбував покарання у вигляді позбавлення волі у виправній колонії в Російській Федерації, тому не міг сплачувати аліменти. Також зазначив, що в найближчий час збирається працевлаштуватись та погасити заборгованість зі сплати аліментів на утримання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 .
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 7 КУпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених цим законом.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності до п.1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вимогами ст. 252 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вимогами ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає адміністративній відповідальності та встановити інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З матеріалів справи вбачається, що 12.01.2016 Рубіжанським міським судом Луганської області видано виконавчий лист №425/4032/15-ц, 2/425/1457/15 про стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_3 на утримання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліментів в розмірі ј частки з усіх видів заробітку, але не менш ніж 30% прожиткового мінімуму, встановленого для на дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з 02.11.2015 і до повноліття дитини.
Відповідно до розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, виданого старшим державним виконавцем Рубіжанського міського відділу Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) ОСОБА_4 , розмір заборгованості по аліментам ОСОБА_1 станом на 23.03.2021 складає 132953,32 грн.
З довідки про звільнення серії ЗУ №063858, виданої 12.01.2021 Установою ВК-3 Управління федеральної служби виконання покарань Росії по Томській області, вбачається, що ОСОБА_1 відбував покарання в місцях позбавлення волі у період з 16.06.2016 по 12.01.2021, звільнений по відбуттю покарання.
Відповідальність за ч. 1 ст.183-1 КУпАП настає у випадку несплати аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 в силу незалежних від нього обставин (перебування в місцях позбавлення волі в Російській Федерації) не сплачував аліменти на утримання неповнолітнього сина. Зазначене суд розцінює як поважну причину невиконання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, своїх зобов'язань зі сплати аліментів і, як наслідок, відсутність умислу на ухилення від їх сплати.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП визначено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 183-1, 8, п.1 ст.247, 284 КУпАП України, суд,-
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області в десятиденний строк з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Л. Овчаренко