Рішення від 29.04.2021 по справі 415/371/21

415/371/21

2/415/910/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2021 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді Луньової Д.Ю.,

за участю: секретаря судового засідання Жукової Д.Д.,

за відсутності учасників справи,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: вул. Малиновського, буд. № 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, ЄДРПОУ 24205528) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру сплаченої суми житлової субсидії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 19 січня 2021 року звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача надміру перерахованої суми житлової субсидії у розмірі 8 168,08 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі - Управління), відповідачу була призначена та виплачена житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 року № 848 за період (далі - Положення) з 01 грудня 2017 року по 30 квітня 2018 року. Приймаючи до уваги п. 16 Положення Управлянням призначена житлова субсидія за періоди з 01 травня 2018 року по 30 вересня 2018 року, з 01 жовтня 2018 року по 30 квітня 2019 року, з 01 травня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року.

П.п. 4 п. 6 Положення передбачено, що житлова субсидія не призначається, зокрема, якщо: будь-хто зі складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права в інший законний спосіб перевищує 50 тис гривень. За результами опрацювання матеріалів від Міністерства фінансів України виявлено здійснення відповідачем купівлі квартири. Однак, ОСОБА_1 у встановлений Положенням термін не повідомила Управління про здійснення купівлі квартири. Рішенням комісії з призначення всіх видів державної соціальної допомоги від 24 липня 2020 року надання субсидії припинено з 01 лютого 2020 року. Управлінням прийнято рішення від 16 березня 2020 року про відшкодування ОСОБА_1 надміру перерахованої суми житлової субсидії за період з 01 жовтня 2019 року по 31 січня 2020 року у загальній сумі 8 168,08 грн. Відповідач, повідомленням від 30 квітня 2020 року № 3268, інформована про суму надміру перерахованої субсидії та необхідності її відшкодування, однак, кошти добровільно не повертає, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою від 29 січня 2021 року провадження по справі було відкрито та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с. 50). Роз'яснено відповідачеві її право подати відзив на позов протягом 15 днів з дня отримання ухвали. Копії зазначеної ухвали були направлені сторонам, а відповідачеві разом із копією позову та додатки.

Від представника позивача надійшла заява, в вона якій просить проводити розгляд справ в спрощеному порядку за наявними в справі документами без участі представника Управління праці та соціального захисту населення. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечують.

Відповідач в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином шляхом направлення повісток за зареєстрованою адресою та шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному веб-сайті Судова влада.

У встановлений судом строк відповідач відзив на позов не подала, жодних пояснень, заяв чи клопотань від неї до суду не надходило.

Частиною восьмою статті 178 ЦПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Аналогічне положення міститься і в ч. 2 ст. 191 ЦПК України.

Згідно з ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи те, що судом були використані передбачені чинним законодавством способи для повідомлення відповідача про розгляд справи, та приймаючи до уваги той факт, що наявних у даній цивільній справі доказів достатньо для вирішення спору по суті, суд враховуючи позицію представника позивача у відповідності до норм ст. 280 ЦПК України ухвалив здійснювати заочний розгляд справи.

Оскільки відповідно до положень ЦПК України розгляд вказаної справи здійснювався судом за відсутності учасників справи, тому у відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідженими судом письмовими доказами встановлено наступне.

Судом встановлено, що 04 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до позивача із заявою про призначення житлової субсидії, та заповнила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Відповідач своїм підписом в Декларації підтвердила, що вона усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства, незалежно від їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати їй може бути відмовлено у призначенні субсидії або припинено її надання. В такому разі зобов'язався повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії (а.с. 31-32).

Рішеннями: від 11 січня 2018 року про призначення субсидії відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з грудня 2017 року по квітень 2018 року щомісячно в сумі 1939,99 грн (а.с. 33); від 15 липня 2018 року про призначення субсидії відповідачу на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2018 року по вересень 2018 року щомісячно в сумі 307,85 грн; від 05 листопада 2018 року про призначення субсидії відповідачу на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2018 року по квітень 2019 року щомісячно в сумі 287,97 грн; від 05 липня 2019 року не призначено житлову субсидію з 01 травня 2019 року оскільки вартість послуг у межах норм споживання не перевищує визначеного обов'язкового платежу сім'ї; від 22 жовтня 2019 року про призначення субсидії відповідачу на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2019 року по квітень 2020 року щомісячно в сумі 1301,49 грн; від 20 листопада 2019 року про призначення субсидії відповідачу на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2019 року по квітень 2020 року щомісячно в сумі 2 290,54 грн; від 14 грудня 2019 року про призначення субсидії відповідачу розраховано субсидію на 4 місяці з грудня 2019 року по березень 2020 року щомісячно в сумі 2286,41 грн.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна ОСОБА_1 на праві власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_2 , підстава виникнення права власності - договір купівлі-продажу від 19 січня 2019 року (а.с. 40).

Згідно заяви від 01 серпня 2020 року ОСОБА_1 повідомлена про необхідність повернення надміру нарахованої субсидії (а.с. 41).

З витягу з протоколу № 3 засідання комісії з призначення всіх видів державної соціальної допомоги від 05 лютого 2020 року призначення житлової субсидії ОСОБА_1 припинено з 01 лютого 2020 року (а.с. 42).

З розрахунку № 936916 надміру перерахованих коштів житлової субсидії підлягають відшкодуванню за період з 01 жовтня 2019 року по 31 січня 2020 року ОСОБА_1 8168,08 грн (а.с. 43). Рішенням від 16 березня 2020 року № 936916 ухвалено відшкодувати надміру виплачену субсидію (а.с. 44).

30 квітня 2020 року позивач направляв на адресу відповідача повідомлення про необхідність повернення надміру отриманих коштів у сумі 8168,08 грн (а.с. 45).

До встановлених між сторонами правовідносин, суд застосовує наступні норми права.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Як встановлено ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов'язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України заробітна плата і платежі, які прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми надані фізичній особі як засіб до існування підлягають поверненню набувачем, якщо при проведенні виплати мала місце недобросовісність з боку набувача.

Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно п. 3 зазначеного Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (п. 4 Положення).

Відповідно до п.13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 зі змінами та доповненнями, визначено, що для призначення субсидій громадяни подають до відділу прийому громадян, заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Вказана декларація підлягає обов'язковому заповненню для отримання субсидії, в якій заявник попереджається про відповідальність за поданні відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (надання неповних чи неправдивих відомостей).

Обов'язок щодо надання достовірної інформації про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру у відповідності до п.13 вказаного Положення покладено на отримувача субсидій.

Відповідно до п. 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Згідно з п. 24 Положення № 848 під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Відповідно до п. 30 зазначеного Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Відповідно до п. 49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Згідно із пунктом 90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств; зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміни управителя, виконавця комунальних послуг (крім випадків, коли інформація про зміну надається виконавцем послуги), створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до пункту 91 Положення № 848 у разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація.

За змістом абзацу четвертого пункту 119 Положення № 848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

У пункті 125 Положення № 848 зазначено, що у випадках, зазначених в четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Отже, діючи недобросовісно та отримавши державну допомогу у вигляді житлової субсидії, відповідач набула право власності на неї безпідставно, та їй як власникові цих грошових коштів належить правомочності щодо володіння, користування та розпорядження вказаним майном, а отже і обов'язок повернути вказані кошти, як безпідставно отримані.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, приймаючи до уваги підтвердження факту того, що відповідачу була неправомірно виплачена допомога у вигляді житлової субсидії, у сумі 8168,08 грн., яку вона на даний час добровільно не повернула, враховуючи, що дані обставини нею не спростовані, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, а з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума у вказаному розмірі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд покладає на відповідача судові витрати.

Керуючись ст. ст. 4, 7, 10-13, 76-81, 89, 141, 206, 263-265, 280, 284 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: вул. Малиновського, буд. № 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, ЄДРПОУ 24205528) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру сплаченої суми житлової субсидії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: вул. Малиновського буд. № 22 а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, код ЄДРПОУ 24205528), для зарахування в дохід держбюджету, надміру перераховану суму житлової субсидії у розмірі 8 168,08 (вісім тисяч сто шістдесят вісім) грн. 08 коп. за наступними реквізитами:

Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області

Банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172

код ЄДРПОУ 24205528 УПСЗН ВЦА м. Лисичанськ

р/р UA 808201720344290020000053554

переплата: житлова субсидія

Стягнути з ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: вул. Малиновського буд. № 22 а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, код ЄДРПОУ 24205528) судовий збір в сумі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. за такими реквізитами:

Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області

Банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172

код ЄДРПОУ 24205528 УПСЗН ВЦА м. Лисичанськ

р/р UA 808201720344290020000053554

відшкодування судового збору

Відповідно до ст. ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Луганського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.Ю. Луньова