Справа №639/2075/21
Провадження №3/639/876/21
29 квітня 2021 року м. Харків
Суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Макаров В.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який тимчасово не працює, фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3ст.126 КУпАП, -
20 березня 2021 року о 16 годині 10 хвилин по вул.. Пермьска, 13 в м. Харкові водій ОСОБА_1 керував автомобілем DAEWOO Lanos, д.н.з. НОМЕР_1 , із встановленим обмеженням у праві керування транспортним засобом на підставі постанови державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ВП № 62145511 від 06.10.2020 року.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просив суд провадження по справі закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, надав суду постанову державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Сикалової О.В. ВП № 62145511 від 20.04.2021 року, згідно якого заборгованість зі сплати аліментів ОСОБА_1 станом на 20.04.2021 року сплачена в повному обсязі, виконавцем винесені постанови про скасування заходів примусового виконання рішення.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, дійшов до наступного висновку.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступного висновку.
Згідно вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, що притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, протоколом про вилучення речей та документів та іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.
Відповідно вимог ч.3 ст.126 КУпАП відповідальність за вказане правопорушення наступає за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Об'єктивна сторона даного правопорушення виражається у керуванні транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.
Відповідно до вимог ст.10 КУпАП, адміністративне правопорушення визначається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала їх настання.
На підтвердження факту скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.126 ч.3 КУпАП ОСОБА_1 суду надано:
- протокол про адміністративне правопорушення серії БР № 231552 від 20.03.2021 року, який є документом, що офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій і є одним з основних джерел доказів;
- копію постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 06.10.2020 року;
В судовому засіданні із пояснень ОСОБА_1 встановлено, що стосовно нього 06.10.2020 року державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами він дізнався під час зупинки транспортного засобу 20.03.2020 року поліцією.
Відповідно до долученої до протоколу ксерокопії постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 06.10.2020 року, ОСОБА_1 , як боржника в рамках виконавчого провадження №62145511, було тимчасово обмежено у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі. Будь-яким відомостей про обізнаність ОСОБА_1 , як боржника по сплаті аліментів, про відкриття виконавчого провадження, встановлення відповідного обмеження, а також про отримання копії відповідної постанови, матеріали справи не містять. Виконавчий документ (судовий наказ) був виданий 15.10.2019 року.
Відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» копія постанови про відкриття провадження надсилається боржнику рекомендованим листом.
Оскільки виконавчий документ був виданий та пред'явлений до виконання в 2019 році, то державним виконавцем було визначено суму заборгованості на момент відкриття за весь період стягнення аліментів, без врахування даних про добровільне виконання рішення суду. З врахуванням даних про необізнаність боржника про відкрите виконавче провадження, про наявність заборони, це може свідчити про відсутнсть у нього умислу на вчинення правопорушення.
Разом з тим, ОСОБА_1 надано до суду постанови державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у м. Харкові Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Харків) Сикалової О.В. про скасування тимчасового обмеження боржника ОСОБА_1 , у праві керувати транспортними засобами у зв'язку зі сплатою ним заборгованості за аліментами.
Відтак, на даний час ОСОБА_1 не є особою, обмеженою у праві керувати транспортними засобами.
При цьому, протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали не містять відомостей, які би вказували на наявність умислу на вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП, а саме про те, що ОСОБА_1 знав про накладене на нього обмеження, в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 отримав постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, винесену державним виконавцем Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ВП № 62145511 від 06.10.2020 року.
Таким чином, в матеріалах, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення недостатньо доказів, як події, так і складу правопорушення передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП.
На підставі викладеного, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.126 КУпАП підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в його діях, як події, так і складу правопорушення передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП.
Керуючись вимогами ч.3 ст.126, п.1 ст.247, ч.2 ст.251, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 126 КУпАП - закрити за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.О.Макаров