Справа № 638/3928/21
Провадження № 3/638/1443/21
Іменем України
28 квітня 2021 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі: судді - Невеніцина Є.В., за участю секретаря Суркової М.О., прокурора Кіншакової Н.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у м. Харкові, заміжня, має на утриманні малолітню дитину, із вищою освітою, працює головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Згідно з наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 241-«ОС» від 03.06.2019 року ОСОБА_1 з 03.06.2019 переведено на посаду головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 2-1 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700 - VII встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
ОСОБА_1 , будучи головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, державним службовцем категорії В, відповідно до п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-1 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну подання щорічної декларації (до 00 год 00 хв 01.06.2020), а саме 16.07.2020 о 16:10 подала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань протидії корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (щорічну) за 2019 рік.
Прокурор вважала, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки такий склад є формальним, а правопорушення вважається вчиненим з часу закінчення строку на подання декларації, коли така подана не була. Просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні вказаного правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.
Допитана в судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненні правопорушення не визнала, зазначила, що в 2020 році у неї захворіла дитина, їй робили операцію, після чого вона постійно відвідувала лікарні із дитиною, знаходилася у тяжкому психологічному та фізичному стані, у зв'язку з чим забула подати декларацію у встановлений законом строк. Також зазначила, що в цей період всі її родичі хворіли на ковід та у неї був дуже важкий період в житті. Звертає увагу, що наразі вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною та сума 850 грн дорівнює розміру її матеріальної допомоги на дитину.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, суд має повно, всебічно і об'єктивно з'ясувати обставини кожної справи, вирішуючи її в точній відповідності до вимог чинного законодавства.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників розгляду, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Склад адміністративного правопорушення, передбачений частиною 1 статті 1726 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб'єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності).
Виходячи із диспозиції частини 1 статті 1726 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування- є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, що вчиняється суб'єктом правопорушення, який усвідомлював, що його бездіяльність, державним службовцем є порушенням Закону (є протиправною), тягне за собою адміністративну відповідальність, і бажав так чинити, або свідомо допускав, що така бездіяльність призведе до порушення Закону, хоча не бажав його порушувати.
Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті - частини першої статті З цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
У відповідності до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1700-VII державних службовців віднесено до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до вищезазначеного, ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (щорічну) за 2019 рік до 00:00 01.06.2020.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (щорічну) 16.07.2020 о 16:10.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне парвопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зазначені ОСОБА_1 дані про хворобу дитини, через, що вона забула про необхідність подання декларації не є такими, що унеможливлювали подання останньої декларації та не спростовують висновки суду про наявність у її діях складу правопорушення.
Разом з тим, суд приймає до уваги викладені ОСОБА_1 дані та, дослідивши надані документи, встановив наступне.
ОСОБА_1 має малолітню дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 27.02.2020 року знаходиться у відпустці по догляду за дитиною (арк. 16).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно виписки із медичної картки стаціонарного хворого, знаходилася в ОДКЛ № 1 з 22.04.2020 по 27.04.2020. Проведено оперативне лікування, рекомендовано спостереження у педіатра.
Згідно медичної довідки (арк. 86) дитина також знаходилася на стаціонарному лікуванні з 27.04.2020 по 04.05.2020.
Відповідно до протоколу УЗД від 23.06.2020 ОСОБА_2 проходила відповідне обстеження, встановлені патології.
Згідно медичних довідок від 18.06.2020, 20.05.2020 (арк.89, 90) дитина проходила медичне обстеження, надано рекомендації: обстеження у лікарів кардіолога, невролога, проведення УЗД.
29.04.2020 ОСОБА_2 оглядалася педіатром КПНП МДП № 16 ХМР, встановлено діагноз: хвороба системи травлення.
15.06.2020 проводився клінічний аналіз крові ОСОБА_2 (арк. 92).
14.05.2020 щодо ОСОБА_2 надано консультативний висновок дитячого хірурга медичного центру «Ваш ребенок», надані рекомендації, рекомендовано нагляд педіатра, повторний огляд через місяць.
Таким чином, доводи ОСОБА_1 про те, що в період, коли їй необхідно було подавати декларацію, вона займалася лікуванням своєї доньки, що обумовило несвоєчасне подання декларації, є обгрунтованими.
Крім цього, дослідженням матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 позитивно характеризується за місцем роботи, з 2015 року подавала декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у встановлений законом строк.
Згідно ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження в справі за малозначністю, оскільки незважаючи на наявність формального складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП в діях ОСОБА_1 , неподання декларації у встановлений законом строк було об'єктивно ускладнено для неї хворобою дитини. Також суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягалася, хоча й з пропуском строку, але ж подала відповідну декларацію, по справі відсутні тяжкі наслідки, а також відсутні обставини, що обтяжують відповідальність.
Таким чином, суд дійшов переконання про доцільність звільнення ОСОБА_3 відповідно до ст.22 КУпАП від адміністративної відповідальності за малозначністю адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Згідно вимог ст. 284 КУпАП орган (посадова особа) у справі про адміністративне правопорушення виносить постанову про закриття справи при оголошенні усного зауваження.
Керуючись ст. ст.22, 173-2 ч.1,245,251,252,280,283-285 КУпАП, суд -
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1ст.172-6 КУпАП, за малозначністю скоєного адміністративного правопорушення і обмежитися усним зауваженням, провадження по справі закрити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Повний текст постанови виготовлено 29.04.2021.
Суддя Є.В. Невеніцин