Постанова від 23.04.2021 по справі 465/225/21

465/225/21

3/465/1769/21

ПОСТАНОВА

про повернення матеріалів справи

23.04.2021 року м.Львів

Суддя Франківського районного суду м. Львова Мартинишин М.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого водієм трамваю ЛКП «Львівелектротранс», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

за ч.1 ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Працівниками відділу поліції №3 ЛРУП ГУНП у Львівській області втретє скеровано до суду матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП з підстав викладених в протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАБ №102233 від 11.01.2021 року.

Дані матеріали 21.04.2021 року поступили до Франківського районного суду м. Львова із супровідним листом начальником відділу поліції №3 ЛРУП ГУНП у Львівській області Р. Макогона.

Як випливає із матеріалів справи, такі повернуті відповідно до постанов судді від 18.01.2021 року та 25.03.2021 року.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Разом з тим, не взявши до уваги, що розгляд матеріалів здійснюється тільки відділом поліції №3 ЛРУП ГУНП у Львівській областіматеріали скеровані до суду втретє.

Відповідно до протоколу серії ВАБ №102233 від 11.01.2021 року, ОСОБА_1 11.01.2021 року о 14:54 год. за адресою: м.Львів,вул. Сахарова,7 керував трамваєм №3 бортовий номер НОМЕР_1 без засобів індивідуального захисту, а саме: без маски чи респіратора, чим порушив п.п. 1 п. 2 постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020 р.

Під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) вирішує, зокрема,чи належить до компетенції розгляд даної справи (ст.278 КУпАП), чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Статтею 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Статтею 44-3 КУпАП, в редакції чинній на час вчинення інкримінованого правопорушення, було передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - що тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Разом із тим, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 06.11.2020 № 1000-IX, який набрав чинності 21.11.2020 року, ст. 44-3 КУпАП доповнено частиною другою такого змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Тобто, відповідальність за порушення правил щодо карантину, в частині перебування без вдягнутих засобів індивідуального захисту, яка була передбачена ст. 44-3 КУпАП, враховуючи наведені зміни, з 21.11.2020 року передбачена ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, санкція якої пом'якшує раніше встановлену відповідальність за аналогічне правопорушення.

Враховуючи зменшення розміру адміністративного стягнення за вчинення вищенаведених дій до осіб, що їх вчинили слід застосовувати положення ч. 2 ст. 8 КУпАП, якими передбачено, що закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів.

Таким чином, до осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності за перебування до 21.11.2020 року в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту слід застосовувати ч. 2 ст.44-3 КУпАП в редакції Закону від 06.11.2020 № 1000-IX.

При цьому, зазначеним законом визначено й органи (посадових осіб) до компетенції яких належить розгляд справ за ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, а саме:

- ч. 1 ст. 219 КУпАП - виконавчі комітети (а в населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчі органи, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч. 2 ст. 44-3 КУпАП;

- ч. 1 ст. 222 КУпАП - органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч. 2 ст. 44-3 КУпАП;

- ч. 1 ст. 236 КУпАП - органи державної санітарно-епідеміологічної служби розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч. 2 ст. 44-3 КУпАП.

Також, цим законом внесено зміни до ст. 221 КУпАП в якій слово і цифри «статтями 44-1, 44-3» замінено словами і цифрами «статтею 44-1, частиною першою статті 44-3, статтями».

Таким чином, з 21.11.2020 року судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів не розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 44-3 КУпАП.

Згідно з ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Таким чином, оскільки викладене в протоколі правопорушення має ознаки ч.2 ст.44-3 КУпАП, матеріал необхідно повернути відділу поліції №3 ЛРУП ГУНП у Львівській області для вірної кваліфікації, згідно поточних змін у законодавстві та подальшого розгляду справи про адміністративне правопорушення.

керуючись ст. ст. 8, 213,221, 222, 256, 283 КУпАП -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 44-3 КУпАП повернути відділу поліції №3 ЛРУП ГУНП у Львівській області для вірної кваліфікації, згідно поточних змін у законодавстві та подальшого розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Суддя Мартинишин М.О.