465/302/19
2/465/638/21
Іменем України
19.04.2021 Франківський районний суд м. Львова, у складі:
головуючого судді Мартьянової С.М.
при секретарі судового засідання Турчак М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг у Львівській області, Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Державного підприємства «Львівське лісове господарство», Львівська міська рада, Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, Львівської обласної державної адміністрації та ЛКП «Львівавтодор» про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок ДТП, -
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з Служби автомобільних доріг у Львівській області, Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", Львівської міської ради, Державного підприємства «Львівське лісове господарство» шкоди заподіяної внаслідок ДТП у розмірі 62 208, 50 грн. та судові витрати.
В обґрунтування позову позивач зазначає те, що 12 год. 50 хв. 18 травня 2018 року у м. Львові на вул. Личаківській, 283 +2070 м (автодорога Львів-Винники) впала гілка дерева, яка спричинила пошкодження автомобіля марки «Fiat Linea», д.н.з НОМЕР_1 , власником якого є позивач. За даним фактом, був складений протокол про адміністративне правопорушення серії БД № 126453 від 30 серпня 2018 року, відповідно до якого: ОСОБА_2 близько 12 год. 50 хв. 18 травня 2018 року у м. Львові на вул. Личаківській, 283 +2070 м (автодорога Львів-Винники), будучи посадово-відповідальною особою, не вжив заходів щодо своєчасного обстеження зелених насаджень (дерев), вчасно не визначив його стан та допустив падіння гілки дерева та не вжив заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, не вжив своєчасних заходів для відновлення безпечних умов руху, що спричинило пошкодження автомобіля марки «Fiat Linea», д.н.з НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 , чим порушив вимоги п.1.5 ПДР, ст. 25 постанови КМУ № 198 від 30 березня 1994 року. Постановою Личаківського районного суду м. Львова від 05 жовтня 2018 року провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 140 КУпАП відносно ОСОБА_3 закрито у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Листом начальника Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції від 22 червня 2018 року падіння гілки з дерева, яка пошкодила автомобіль марки «Fiat Linea», д.н.з НОМЕР_1 , відбулось у смузі автомобільної дороги Н-09 Тернопіль Рава-Руська. Згідно із п.1.5 Положення про Службу автомобільних доріг у Львівській області, затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 12.09.2016 року. Служба є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування. Відповідно до переліку автомобільних доріг загального користування державного значення, затвердженого постановою КМУ від 16 вересня 2015 р. № 712, встановлено, що автомобільна дорога Тернопіль - Львів - Рава-Руська (на м. Люблін) М-09 є дорогою загального користування державного значення. Відповідно до рахунку-фактури №1451 від 16 листопада 2018 року ТзДВ «Пластик» були здійснені відповідні ремонтні роботи та придбані нові деталі загальною вартістю 62 208, 50 грн.
В подальшому, 19 лютого 2019 року позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог відповідно до якої позивач просить стягнути з Служби автомобільних доріг у Львівській області, Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", Львівської міської ради, Державного підприємства «Львівське лісове господарство» на його користь суму у розмірі 91 263 грн. 50 коп., оскільки в результаті ремонту автомобіля було встановлено, що була пошкоджена магнітола, вартість якої становить 29055 грн.
Окрім цього, 05 вересня 2019 року позивач подав суду заяву про уточнення позовних вимог відповідно до якої просить стягнути з Служби автомобільних доріг у Львівській області, Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", Львівської міської ради, Державного підприємства «Львівське лісове господарство», Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, Львівської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 суму у розмірі 91 263 грн. 50 коп.
Представник відповідача Служби автомобільних доріг у Львівській області 19 лютого 2019 року, надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого в позові до Служби автомобільних доріг у Львівській області просить відмовити, оскільки на балансі Служби автомобільних доріг у Львівській області перебувають автомобільні дороги Львівській області лише загального користування державного значення. Автомобільна дорога Львів-Винники, в тому числі ділянка автомобільної дороги 283 км. + 2070 м. по вул. Личаківська м. Львів на якій 18 травня 2018 року трапилась ДТП, не перебуває на балансі Служби автомобільних доріг у Львівській області тому вона не може бути відповідачем у даній справі та нести передбачену законом відповідальність за завдані позивачу збитки. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» 15 вересня 2019 року надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволення позову в частині стягнення коштів із Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», оскільки відповідача ДП «Львівський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» є неналежним відповідачем. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача Державного підприємства «Львівський львівгосп» надав суду 28 березня 2019 року відзив на позовну заяву, відповідно до якого в задоволенні позову в частині стягнення коштів з Державного підприємства «Львівське лісове господарство» просить відмовити. В обґрунтування заперечення посилається на те, що ДП «Львівський львівгосп» не займається утримання зазначеної автодороги, не може відповідати за її стан та експлуатацію. Підставою звернення з позовом до ДП «Львівський львівгосп», стало складення протоколу про адміністративне правопорушення щодо головного лісничого ДП «Львівський львівгосп» за ч. 4 ст. 140 КУпАП, однак відповідно до постанови Личаківського районного суду м. Львова від 05 жовтня 2018 року провадження у справі закрито у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення. Дерево з якого впала гілка знаходиться в смузі відведення автодороги, обстеження придорожньої смуги, організація безпечного руху та виявлення аварійно-небезпечних дерев та кущів являється обов'язком утримувача дороги, а не працівників львівгоспу. Крім того позивачем не надано жодних належних, достатніх та достовірних доказів понесених позивачем збитків. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача Львівської обласної державної адміністрації 24 квітня 2019 року подав відзив на позовну заяву в якій у задоволенні позову відмовити, оскільки позивач жодним чином не обґрунтував, в чому полягає протиправність дій чи бездіяльності Львівської обласної державної адміністрації, а тільки просить суд відшкодувати кошти у розмірі 62208,50 грн. Львівська обласна державна адміністрації не є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 55 «Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення» автомобільна дорога М09 Тернопіль -Львів - Рава-Руська є дорогою загального користування державного значення. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради 30 липня 2019 року подав письмові пояснення на позовну заяву в яких позовні вимоги заперечив, в обґрунтування заперечення посилається на те, що Личаківська районна адміністрація є виконавчим органом Львівської міської рада і здійснює свою діяльність в межах та спосіб, що передбачені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 977 від 01 листопада 2016 року, яким затверджено положення про Личаківську районну адміністрацію та ухвалою Львівської міської ради № 777 від 14 липня 2016 року «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради». Відповідно до порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у м. Львові затверджено рішенням виконкому від 14 березня 2014 року № 195 Видалення зелених насаджень здійснюється у разі: будівництва об'єкта архітектури на підставі документів, визначених у ч. 1 ст. 34 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності “Знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 см.; Ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту; Відновлення світлового режиму у житловому приміщенні, що затіняється деревами; Проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередач, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання; мережі водо-, теплопостачання та водовідведення; телекомунікаційній і кабельній електромережі; Досягнення деревом вікової межі; Провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів; Ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації. Просить у задоволенні позову відмовити.
На балансі Личаківської районної адміністрації обліковуються дерева, які висадженні районною адміністрацією впродовж 2015 - 2019 років. Жодних дерев на вулиці Личаківській після номера 283 за кошти Личаківської районної адміністрації висаджено не було.
Представник Львівського комунального підприємства «Львівавтодор» подав 31 серпня 2020 року відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов не визнає та додатково зазначає, що ділянка на якій 18 травня 2018 року сталося ДТП знаходилася на балансі Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради та не передавалася на баланс ЛКП «Львівавтодор» для здійснення ремонту. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача Львівської міської ради 25 березня 2021 року надала письмові пояснення на позовну заяву в яких зазначає, що Львівська міська рада позов не визнає та вважає безпідставним. ДТП відбулось 18 травня 2018 року на автодорозі Львів-Винники, прив'язка від будинку № 283 на вул. Личаківській у м.Львові + 2070 м (тобто 2 км 70 м.). Земельна ділянка, де сталось ДТП за участю позивача, має присвоєний кадастровий номер 4610137200:09:001:0017, який облікується за Винниківським лісництвом без належно оформлених документів на землекористування, таким чином балансоутримувачем зелених насаджень є Винниківське лісництво. Крім того позивач не надав суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що рахунок-фактура №1451 від 16 листопада 2018 року та рахунок-фактура №139 від 6 лютого 2019 року виписаний ТзОВ «Пластик» стосувався автомобіля позивача та є підтвердженням, що саме позивачем були сплачені вказані кошти. Просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 28 січня 2019 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 05 квітня 2019 року до участі у справі співвідповідачами залучено Личаківську районну адміністрацію Львівської міської ради та Львівську обласну державну адміністрацію.
Відповідно до ухвали Франківського районного суду м. Львова від 05 вересня 2019 року закрито підготовче провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг у Львівській області, Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Державного підприємства «Львівське лісове господарство», Львівська міська рада, Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, Львівської обласної державної адміністрації про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок ДТП та призначено до судовий розгляд.
Ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 27 липня 2020 року до участі у справі співвідповідачем залучено ЛКП «Львівавтодор».
В судове засідання усі учасники судового провадження, зокрема представники подали письмові заяви, згідно яких підтримали попередньо подані письмові пояснення та відзиви на позовну заяві з визначеною у таких позицією.
Дана справа перебуває в провадженні Франківського районного суду з 23 січня 2019 року і у всіх учасників справи було достатньо часу для наведення свої доводів у поданому до суду позові шляхом подачі заперечень на позов, письмових пояснень та заперечень на ці пояснення, письмових відзивах.
Станом на час судового розгляду справи введений Кабінетом Міністрів України з 12 березня 2020 року карантин триває і строки його завершення нікому не відомі: ця обставина є загальновідомою і не потребує доказування (частина 3 статті 82 ЦПК України).
Щодо посилання на звернення Ради суддів України з проханням «утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов'язкової присутності учасників справи», то дана справа не передбачає обов'язкової присутності в судових засіданнях її учасників. Враховуючи, що учасники скористалися своїм правом, передбаченим ЦПК України та подали наведені вище відзиви та письмові пояснення, суд приходить до переконання, що учасниками у справі чітко висловлена їх позиція щодо їх відношення до даного позову.
За вищенаведених обставин суд вважає можливим завершувати судовий розгляд справи за відсутності учасників судового провадження на підставі наявних у справі даних та доказів.
Враховуючи наведене та у відповідності до положень ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали судової справи, надані суду відзиви на позовну заяву, відповідь на відзив, письмові пояснення та заяви з висловленою позицією сторін щодо заявлених позовних вимог, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено фактичні обставини справи.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , виданого Львівським відділом реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ, транспортний засіб «Fiat Linea», реєстраційний номер НОМЕР_1 належить ОСОБА_1 ./а.с.12/
Згідно довідки № 3018141609238766 від 18 травня 2018 року, виданої Управлінням патрульної поліції у Львівській області 18 травня 2018 року о 12 год. 50 хв. за адресою Львівська область, м. Винники, Личаківський район, вул. Личаківська, 283 2070 м. сталася дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу автомобіля марки «Fiat Linea», д.н.з НОМЕР_1 . За фактом порушень, які призвели до скоєння ДТП складено протокол Серія БД 126453 за ст. 140 КУпАП./а.с. 6-7/
Відповідно до постанови Личаківського районного суду м. Львова від 05 жовтня 2018 року у справі № 463/5135/18 провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч.4 ст.140 КУпАП відносно ОСОБА_3 закрито у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення. /а.с. 10-11/
Згідно рахунку-фактури № 1451 від 16 листопада 2018 року, виданого Товариством з додатковою відповідальністю «Пластик» рахунок за проведення ремонту, транспортного засобу «Fiat Linea» реєстраційний номер НОМЕР_1 становить 62208,50 грн. /а.с. 9/
Крім того, згідно рахунку-фактури № 139 від 6 лютого 2019 року, виданого Товариством з додатковою відповідальністю «Пластик» рахунок за проведення ремонту магнітоли транспортного засобу «Fiat Linea» реєстраційний номер НОМЕР_1 становить 29055 грн. /а.с. 34/
Як вбачається з довідки № 2342/4/71-9-1005/20 від 02 травня 2019 року, виданої Державним агентством автомобільних доріг України, ділянка дороги Львів-Винники (м. Львів, вул.Личаківська км 283 + 207 ) на балансі Служби автомобільних доріг у Львівській області не перебуває. / а.с.136/
Згідно з довідкою № 33-вих-1943 від 03 липня 2019 року, виданою Личаківською районною адміністрацією Львівської міської ради, шляхопровід (дорога до ОСОБА_4 ) знаходиться на балансі Личаківської районної адміністрації. В балансову вартість шляхопроводу включені об'єкти вулично-шляхової мережі, що знаходиться в межах червоної лінії (турнікети, люки). /а.с. 146/
Відповідно до довідки № 33-вих-1942 від 03 липня 2019 року, виданою Личаківською районною адміністрацією Львівської міської ради, вул. Личаківська знаходиться на балансі Личаківської районної адміністрації. В балансову вартість вулиці включені об'єкти вулично-шляхової мережі, що знаходиться в межах червоної лінії (турнікети, люки). /а.с. 147/
Крім того, відповідно до № 33-вих-1941 від 03 липня 2019 року, виданою Личаківською районною адміністрацією Львівської міської ради, на балансі районної адміністрації перебувають лише ті дерев, які районна адміністрація висадила впродовж 2015 - 2019 року. На вулиці Личаківській після номера 283 жодні дерева впродовж 2015 - 2019 року не висаджувалися. /а.с. 148/
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від № 18-13-0.37-754/109-19 від 13 серпня 2019 року земельна ділянка кадастровий номер -4610137200:09:001:0017 облікується за Винниківським лісництвом без належно оформлених документів на землекористування (згідно списку землекористувачів та землевласників Личаківського району м.Львова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №51 від 06.02.1998 «Про інвентаризацію земель м. Львова, код КВПЦЗ - 09.03./а.с. 232/
Відповідно д ост. 15 Закону України«Про благоустрійнаселених пунктів» балансоутримувач забезпечує належне утримання та своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або може на конкурсних засадах залучити для цього інші підприємства, установи, організації.
Згідно ст.20 Закону України«Про благоустрійнаселених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
У відповідності до п.1 ч. 2 ст.21Закону України «Про благоустрійнаселених пунктів» елементами(частинами)об'єктів благоустроює зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.
Частиною 1 п.7 ст.17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено право громадян звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров'ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об'єктів благоустрою.
Згідно з ст. 386 ЦК України власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
Згідно з ч. 1 ст. 1166 цього Кодексу майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноваженьсільських,селищних іміських раду сферіблагоустрою населенихпунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Ухвалою Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011 р. «Про Правила благоустрою м.Львова» у п. 2.2 визначено, що до об'єктів благоустрою міста належать:
2.2.1. Території загального користування:
2.2.1.4. Вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки.
Пунктом 2.3.2 Ухвали Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011 р. «Про Правила благоустрою м.Львова» передбачено, що елементами благоустрою є зелені насадження (у тому числі сніго-, шумозахисні та протиерозійні) вздовж вулиць і доріг, у парках, скверах, на алеях, бульварах, у садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.
Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105 (далі Правила утримання зелених насаджень). У п. 3.2 цих Правил зазначено, що до елементів благоустрою віднесено, зокрема, зелені насадження (у тому числі снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.
Згідно з п. 5.5 Правил утримання зелених насаджень, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності балансоутримувачі цих об'єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянках, які відведені під будівництво забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках їх власники або користувачі.
Відповідно до розділу 12 Правил утримання зелених насаджень з метою контролю за станом міських зелених насаджень здійснюють їх загальні, часткові та позачергові огляди. Загальні огляди проводяться двічі на рік навесні та восени. При загальному огляді обстежують усі елементи об'єктів благоустрою, а при частковому лише окремі елементи. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо. Огляд проводять: балансоутримувач об'єкта, власник чи користувач земельної ділянки, а за даними обстежень складають відповідні акти.
Згідно п.9.1.11.3 Правил утримання зелених насаджень під час проведення щорічних обстежень зелених насаджень потрібно виявляти аварійні дерева (дерева, які можуть становити загрозу для життя і здоров'я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі і споруди або перебувають у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі).
Відповідно доп.9.1.12.Наказу №105від 10.04.2006 «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» аварійне дерево - це дерево, яке може становити загрозу для життя і здоров'я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі і споруди або перебуває у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі.
Відповідно до підпункту 7 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно відформ власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Відповідно до п. 4.34, 4.35 «Положення проЛичаківську районнуадміністрацію Львівськоїміської ради», затвердженого рішенням виконкому від 01.11.2016 № 977, до повноважень Личаківської районної адміністрації належить здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам, а також прилеглих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, координація роботи підприємств, що здійснюють утримання та експлуатацію житлового фонду, на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Відповідно до п. 5.2.1. Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради № 777 від 14.07.2016 р., на районні адміністрації, як виконавчий орган ради, покладається забезпечення благоустрою району та залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення.
Згідно п. 5.2.13. Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради на районні адміністрації покладається підготовка розпоряджень щодо видалення аварійних, сухостійних та фаутних дерев; у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян або юридичних осіб.
Відтак суд критично сприймає інформацію, відображену у довідці № 33-вих-1941 від 03 липня 2019 року, виданою Личаківською районною адміністрацією Львівської міської ради, на балансі районної адміністрації перебувають лише ті дерев, які районна адміністрація висадила впродовж 2015 - 2019 року. На вулиці Личаківській після номера 283 жодні дерева впродовж 2015 - 2019 року не висаджувалися. /а.с. 148/
У постанові Верховного Суду від 04 квітня 2018 р. у справі № 2-1474/11-ц міститься правовий висновок, що організація благоустрою населених пунктів, визначення балансоутримувача та контроль за станом зелених насаджень належить до відання саме виконавчого органу міської ради, а тому обов'язок відшкодування заподіяної позивачу майнової шкоди, внаслідок падіння дерева не може бути покладено на міську раду, як орган місцевого самоврядування.
На підтвердження факту та розміру завданої матеріальної шкоди позивачем надано суду чіткі фото світлини з місця події, яка відбулась 18 травня 2018 року у м. Львові на вул. Личаківській, 283 +2070 м (автодорога Львів-Винники), де впала гілка дерева, яка спричинила пошкодження автомобіля марки «Fiat Linea», д.н.з НОМЕР_1 , власником якого є позивач.
Завдані позивачу збитки в розмірі 91 263,50 грн. підтверджуються рахунком-фактурою № 1451 від 16 листопада 2018 року, виданого Товариством з додатковою відповідальністю «Пластик» рахунок за проведення ремонту, транспортного засобу «Fiat Linea» реєстраційний номер НОМЕР_1 становить 62208,50 грн. /а.с. 9/ та рахунком-фактурою № 139 від 6 лютого 2019 року, виданого Товариством з додатковою відповідальністю «Пластик» рахунок за проведення ремонту магнітоли транспортного засобу «Fiat Linea» реєстраційний номер НОМЕР_1 становить 29055 грн. /а.с. 34/.
Доводи відповідачів про те, що дані докази є неналежними та недопустимими суд вважає такими, які не знайшли свого підтвердження матеріалами даної судової справи. Зокрема, статтями 12 та 81 ЦПК України встановлено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін; учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом, і що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відтак як вбачається з матеріалів справи відповідачами (їх представниками) не надано жодного доказу на спростування встановленої позивачем суми завданих ОСОБА_1 збитків. В тому числі, за час розгляду даної справи відповідачі (їх представники) не звертались до суду з клопотаннями про витребування доказів щодо спростування позиції позивача, в тому числі призначення судової експертизи щодо визначення розміру завданих збитків.
Враховуючи встановлене, суд вважає за необхідне задоволити вимогу позивача про стягнення з відповідача Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради матеріальної шкоди в розмірі 91 263,50 грн. Щодо позовних вимог до Служби автомобільних доріг у Львівській області, Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Державного підприємства «Львівське лісове господарство», Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, Львівської обласної державної адміністрації та ЛКП «Львівавтодор» то в цій частині позову слід відмовити оскільки такі є не належними відповідачами.
Пунктами 1, 2 частини другої статті 141 ЦПК України передбачено, що інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради в користь позивача належить стягнути судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 912, 25 грн.
Керуючись статтями 12, 81, 141, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд, -
Позову ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг у Львівській області, Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Державного підприємства «Львівське лісове господарство», Львівська міська рада, Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, Львівської обласної державної адміністрації та ЛКП «Львівавтодор» про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок ДТП задоволити частково.
Стягнути з Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради в користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду у розмірі 91 263,50 (дев'яносто одну тисячу двісті шістдесят три гривень) грн.
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Стягнути з Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради в користь ОСОБА_1 912,25 (дев'ятсот дванадцять) грн. судового збору.
Сторони у справі:
позивач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ;
відповідачі:
Служба автомобільних доріг у Львівській області, ЄДРПОУ 25253009, 79053, м. Львів, вул. Володимира Великого, 54;
Дочірнє підприємство «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», ЄДРПОУ 31978981, 79053, м. Львів, вул. Володимира Великого, 54;
Державне підприємство «Львівське лісове господарство», ЄДРПОУ 20842267, 79495, м. Львів,м. Винники, вул. Яворницького, 34;
Львівська міська рада, ЄДРПОУ 04055896, 79008, м. Львів, пл. Ринок, 1;
Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради, ЄДРПОУ 04056109, 79017, м. Львів, вул. К. Левицького, 67;
Львівська обласна державна адміністрація, ЄДРПОУ 00022562, 79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18;
Львівське комунальне підприємство «Львівавтодор», ЄДРПОУ 05523814, 79035 м. Львів, вул.. Пасіки Галицькі, 7
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку відкладення складання повного рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Відповідно до розділу ХІІІ Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті в єдиному примірнику.
Повний текст рішення виготовлено 26.04.2021 року.
Суддя Мартьянова С.М.