вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Іменем України
справа №370/1548/17
"23" квітня 2021 р. Макарівський районний суд Київської області
у складі: судді Мазки Н.Б.
із секретарем Лещук О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Макарів Макарівського району Київської області заяву
представника ОСОБА_1 адвоката Ганенка Романа Андрійовича про роз'яснення рішення Макарівського районного суду від 07.07.2020 року,
представник позивача ОСОБА_1 адвокат Ганенко Роман Андрійович звернувся до суду з заявою про роз'яснення рішення Макарівського районного суду від 07.07.2020 року, посилаючись на те, що по цивільній справі №370/1548/17 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання державних актів на право власності на земельні ділянки недійсними, рішенням Макарівського районного суду Київської області від 07.07.2020 року позовні вимоги задоволені:
-визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ
№969791, який видано 21.03.2008 року та зареєстровано за №010833000332, яким посвідчується право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,2242 га, розташовану в АДРЕСА_1 , призначену для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер ділянки 3222782601:01:007:0120; визнано незаконною та скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3222782601:01:007:0120;
-визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ
№969790, який видано 21.03.2008 року та зареєстровано за №010833000333, яким посвідчується право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,1200 га, розташовану в АДРЕСА_1 , призначену для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, кадастровий номер ділянки 3222782601:01:007:0121; визнано незаконною та скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3222782601:01:007:0121;
- визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД №905269, який видано 17.12.2008 року та зареєстровано за №010833001957, яким посвідчується право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,507 га, розташовану в АДРЕСА_2 , призначену для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер ділянки 3222782601:01:007:0088; визнано незаконною та скасована державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 3222782601:01:007:0088;
- визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД №905268, який видано 17.12.2008 року та зареєстровано за №010833001956, яким посвідчується право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,250 га, розташовану в АДРЕСА_2 , призначену для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, кадастровий номер ділянки 3222782601:01:007:0089; визнано незаконною та скасована державна реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3222782601:01:007:0089;
Після набрання рішенням суду законної сили представник позивача звернувся до Відділу у Макарівському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області з метою виконання зазначеного судового рішення.
Однак у Відділі в усній формі повідомили про те, що із тексту наданого рішення не зрозуміло, чи має право Відділ у Макарівському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області провести скасування кадастрових номерів земельних ділянок, які є предметом спору по справі.
Представник позивача адвокат Ганенко Р.А. просить: роз'яснити рішення Макарівського районного суду Київської області №370/1548/17 від 07.07.2020 року, в частині того, чи передбачає скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 3222782601:01:007:0120; 3222782601:01:007:0121; 3222782601:01:007:0088; 3222782601:01:007:0089 одночасне скасування кадастрових номерів зазначених земельних ділянок.
Сторони по справі, будучи належним чином повідомленими про час, місце розгляду заяви, в судове засідання не з'явились, причини неявки не повідомили, заяв про розгляд справи у свою відсутність не надали.
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Ганенко Р.А. надав клопотання про розгляд заяви про роз'яснення рішення суду від 07.07.2020 року у свою відсутність.
Відповідно до вимог ч.3 ст.271 ЦПК України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розглядові заяви про роз'яснення рішення.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши заяву про роз'яснення судового рішення, суд приходить до висновку про її задоволення за наступних підставах.
Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі» передбачено, що ухвалене у справі рішення має бути гранично повним, ясним, чітким, викладеним у послідовності, встановленій статтею 215 ЦПК, і обов'язково містити вступну, описову, мотивувальну та резолютивну частини.
Згідно п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі», резолютивна частина повинна мати вичерпні, чіткі, безумовні й такі, що випливають зі встановлених фактичних обставин, висновки по суті розглянутих вимог і залежно від характеру справи давати відповіді на інші питання, зазначені у статтях 215-217 ЦПК.
Відповідно до вимог ст.271 ЦПК України, за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз'яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення.
Згідно із положеннями ч.3 ст.271 ЦПК України, подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред'явлено до примусового виконання.
Таким чином, роз'ясненню підлягає рішення суду, яке є незрозумілим та в якому припускається декілька варіантів тлумачення.
У пункті 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі» роз'яснено, що відповідно до ст.221 ЦПК України роз'яснення рішення суду, а не ухвали, можливе тоді, коли воно не містить недоліків, що можуть бути усунені лише ухваленням додаткового рішення, а є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію. Зазначене питання розглядається судом, що ухвалив рішення, і в ухвалі суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
При розгляді заяви про роз'яснення рішення суду, суд виходить з вимог ч.13 ст.79-1 ЗК України, якою передбачено, що земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації . Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
Згідно вимог ч.3, 4 ст.79-1 ЗК України, сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки а присвоєння їй кадастрового номера.
Частиною1 ст.16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до ч.6 ст.16 Закону України «Про Державний земельний кадастр», кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно ч.10 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Наведені положення чинного законодавства вказують на те, що скасування державної реєстрації земельної ділянки має наслідком скасування її кадастрового номера.
З наявних в матеріалах цивільної справи №370/1548/18 інформаційних довідок від 07.07.2020 року №215201241 та №215201854 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні записи про державну реєстрацію речових прав та обтяжень на земельні ділянки з кадастровими номерами 3222782601:01:007:0120; 3222782601:01:007:0121, які належать на праві власності відповідачу ОСОБА_2 .
З наявних в матеріалах цивільної справи №370/1548/18 інформаційних довідок від 07.07.2020 року №215202707 та №215201861 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні записи про державну реєстрацію речових прав та обтяжень на земельні ділянки з кадастровими номерами 3222782601:01:007:0088; 3222782601:01:007:0089, які належать на праві власності відповідачці ОСОБА_3 .
Таким чином заява про роз'яснення рішення підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст.271 ЦПК України, суд
заяву про роз'яснення рішення Макарівського районного суду Київської області №370/1548/17 від 07.07.2020 року задовольнити, та роз'яснити, що скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 3222782601:01:007:0120; 3222782601:01:007:0121; 3222782601:01:007:0088; 3222782601:01:007:0089 передбачає одночасне скасування кадастрових номерів зазначених земельних ділянок.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст.354-355 ЦПК України.
Ухвала складена 23.04.2021 року.
Суддя