Справа №932/3199/21
Провадження №2-о/932/59/21
28.04.2021 року м. Дніпро
Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді: Лукінової К.С.
за участю секретаря судового засідання Іванової А.Є.
розглянувши у загальному позовному провадженні (з повідомленням сторін) цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 Шевченківський районний у місті Дніпро відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, в якій просив встановити факт народження дитини: хлопчика ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим Україна, від батьків: матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Заявник ОСОБА_1 надав суду заяву про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник зацікавленої особи Шапіро Яна Андріївна Шевченківський районний у місті Дніпро відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в судове засідання не з'явилася, причини неявки суду не повідомила, про час та дату судового засідання була повідомлена належним чином.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись із заявою про встановлення факту народження дитини, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що заявник ОСОБА_1 є рідним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Хлопчик ОСОБА_3 ог'ли народився у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим Україна, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданого 99100015 Бахчисарайським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
14 квітня 2021 року ОСОБА_1 отримав відмову у проведенні державної реєстрації народження сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, так як для реєстрації були надані документи, видані на території де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження, внаслідок чого ОСОБА_1 був вимушений звернутися до суду з даною заявою.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення факту народження дитини має для заявника юридичне значення, оскільки дозволить йому в подальшому вирішувати питання в інтересах свого сина.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стан», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно ч. 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не визначеному законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод особи , суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження його сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, на тимчасово окупованій території, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження його сина, видане державним органом України.
Керуючись ст.ст. 13, 76-81, 89, 263-265, 293, 294, 315-317, 430 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 Шевченківський районний у місті Дніпро відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження дитини: хлопчика ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим Україна, від батьків: матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Відповідно до вимог ч. ч. 4, 5 ст. 317 ЦПК України допустити негайне виконання рішення шляхом його невідкладного направлення до Шевченківського районного у місті Дніпро відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) - для державної реєстрації народження ОСОБА_3 .
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.С. Лукінова