Справа № 946/3079/21 Провадження № 3/946/1158/21
про направлення протоколу для належного оформлення
27 квітня 2021 року м. Ізмаїл
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Волков Ю.Р., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу з організації несення служби в місті Ізмаїл Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово не працюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
встановив:
Згідно даним протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №270107, 17.04.2021 року о 21:03 годині неповнолітній громадянин ОСОБА_1 знаходячись по вулиці Комерційна, 91-б, в м. Ізмаїл, розпивав спиртні напої, а саме пиво Львівське 1715 (1л) у громадському місці, а саме на дитячому майданчику, де це заборонено законом, своїми діями скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1ст. 178 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, про що в самому протоколі про адміністративне правопорушення мається відповідний розпис, жодних клопотань чи заяв до суду не надходило.
Статтею 256 КУпАП встановлено загальні вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Крім того, при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст..268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
У відповідності до окремої думки, висловленої суддями Верховного Суду України в постанові від 24.07.2015 року у справі 5-7кс15, до відносин у справах про адміністративне правопорушення можуть бути застосовані норми КПК, виходячи із загальних засад кримінального провадження (ст.7 КПК України) та ст. 9 КПК «Законність» і рішення суду у справі «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року, де «Суд зазначає, що Уряд визнав карну кримінально-правову суть Кодексу про адміністративні правопорушення та його карний кримінально-правовий характер» (п.17, п.21).
Згідно положень ч.1 ст.44 КПК України, якщо підозрюваним, обвинуваченим є неповнолітній, то до участі в процесуальній дії разом з ним залучається його законний представник.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 270107 від 17.04.2021 року складено відносно неповнолітнього ОСОБА_1 .
Однак, зі змісту протоколу, не вбачається, що вони були складені в присутності законного представника неповнолітнього правопорушника, оскільки будь-які відомості про такого, в матеріалах справи відсутні, що відтак свідчить про грубе порушення прав неповнолітнього ОСОБА_1 .
Окрім того, норма ч.1 ст. 178 КУпАП носить бланкетний характер, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила, та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
В протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено нормативний акт (закон), який передбачає відповідальність за дане правопорушення, що унеможливлює прийняття судом законного та обґрунтованого рішення у справі. Тому без усунення зазначеного недоліку розгляд справи є неможливим.
Вказані вище обставини свідчать про істотну невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону, що унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення, а тому без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.
Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14).
Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного та правильного розгляду адміністративного матеріалу, не допущення порушення прав, особи, відносно якої складено адміністративний протокол, суддя вважає за необхідне адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 повернути в Відділу з організації несення служби в місті Ізмаїл Управління патрульної поліції в Одеській області, для дооформлення.
Керуючись ст. 34, 35, 38, ч.1 ст.178,ст. 256, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя
постановив:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 178 КУпАП, направити до Відділу з організації несення служби в місті Ізмаїл Управління патрульної поліції в Одеській області для належного дооформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Ізмаїльського міськрайонного суду Ю.Р. Волков