Постанова від 28.04.2021 по справі 520/13314/2020

Головуючий І інстанції: Волошин Д.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2021 р. Справа № 520/13314/2020

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Чалого І.С.,

суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2020, по справі № 520/13314/2020 за позовом ОСОБА_1

до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу,організації освітньої та наукової діяльності МВС України

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України підготувати та надати до Головного управління ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови KM України від 20.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), зокрема, наступних видів грошового забезпечення: премія в розмірі 33,3%; надбавка 100% від суми посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років; надбавка за особливі умови служби 50%, а також надбавка за безперервну службу 90%, для проведення перерахунку основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2020 у задоволенні позову відмовлено.

ОСОБА_1 , не погодившись із вказаним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просив рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити частково, а саме: зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 по справі 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 вказаної постанови Кабінету Міністрів України №103. З урахуванням вищезазначених судових рішень, позивач отримав право на перерахунок пенсій саме з 19.11.2019, як особа, яка отримує пенсію на підставі ст.21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262. Натомість, ухвалюючи спірне рішення від 04.12.2020 у справі 521/13314/2020, суд першої інстанції зазначені висновки суду не врахував та дійшов помилкових висновків щодо неможливості застосування вище визначених правових норм до правовідносин та позовних вимог, заявлених позивачем.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У 2018 році Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивача, виходячи з розміру та видів грошового забезпечення, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення ліквідаційної комісії ГУМВС в Харківській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Вважаючи протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, яка полягає у не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019, із включенням в розрахунок пенсії всіх видів грошового забезпечення після набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, тобто з 05.03.2019.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач до відповідача із заявою про складання нової довідки (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 19.11.2019) не звертався. Також, суд першої інстанції вказував, що п. п. 1, 2 Постанови № 103 та обставини втрати останніми з 05.03.2019 чинності стосуються питань здійснення перерахунку пенсій за лінією Міністерства оборони України.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення ч. 3 ст. 43 та ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі по тексту - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведеного на підставі рішення Кабінету Міністрів України, позаяк саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри грошового забезпечення військовослужбовців для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу, з якого пенсіонер звільнився зі служби, відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), якою було внесено зміни, зокрема до п. 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції, а саме: "Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України".

Пунктом 1 Постанови № 103 було вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704).

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45, міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також премії.

Отже, Постановою № 103 та Порядком № 45 встановлено однакові складові грошового забезпечення, які мають враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії "військовим" пенсіонерам, а саме: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа обіймала на дату звільнення зі служби, а порядок проведення перерахунку пенсії не передбачав подання уповноваженими органами довідки, в якій, крім основних видів, мало бути зазначено про додаткові види грошового забезпечення, які передбачені в складі грошового забезпечення, визначеного Постановою № 704.

Крім того, пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі - Постанова № 988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно з п. 5 Постанови № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

З системного аналізу норм Постанови № 103 можна дійти висновку, що вказаним нормативно - правовим актом передбачено різний порядок перерахунку пенсії: окремо для осіб, які звільнені з посад військовослужбовців, грошове забезпечення яких за аналогічною посадою визначається Постановою № 704 (п. 1, 2 Постанови № 103), та окремо визначений порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським, грошове забезпечення яких встановлено Постановою № 988 (п. 3 Постанови № 103).

Вказані механізми перерахунку пенсій відрізняються датою проведення перерахунку пенсій, формою довідки для перерахунку пенсії згідно Додатку 2 до Порядку № 45 та складовими грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсій, які визначаються в першому випадку Постановою № 704, а в другому - Постановою № 988.

Судовим розглядом встановлено, що у 2018 пенсію позивача перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та п. 3 Постанови № 103 з урахуванням посадового окладу, окладу за звання, надбавка за стаж служби, премії, відповідно до Постанови № 988 на підставі довідки, виданої уповноваженим органом (в даному випадку - Ліквідаційною комісією МВС України в Харківській області).

В подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, по адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Таким чином, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили не тільки посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, але й інші додаткові види грошового забезпечення, які визначені Постановою № 704.

Саме із наведеною обставиною позивач пов'язує обов'язок відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку основного розміру призначеної пенсії.

З цього приводу колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що визнання нечинними п. п. 1, 2 Постанови № 103 не є підставою для виникнення обов'язку у Міністерства внутрішніх справ України та органів Пенсійного фонду повторно проводити перерахунок пенсій позивача, оскільки наведені положення стосуються питань здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців у відставці , зокрема пенсіонерів за лінією Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших силових структур, які набули право на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії із урахуванням Постанови № 704.

В свою чергу позивач отримує пенсію, яка призначена згідно із Законом № 2262-ХІІ як особа начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), грошове забезпечення якої встановлено Постановою № 988 та механізм перерахунку яких передбачений пунктом 3 Постанови № 103, який станом на момент виникнення спірних правовідносин (05.03.2019) був чинний.

Натомість, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови № 103.

Отже, оскільки п. 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним за рішенням суду, яке набрало законної сили 19.11.2019, то саме з цієї дати пенсіонери за лінією Міністерства внутрішніх України мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

В той же час позивач, звертаючись до МВС України та до суду із вимогою про надання нової довідки, мотивував підстави звернення до суду такою обставиною як скасування в судовому порядку п. 1,2 Постанови № 103 та необхідністю зазначення в довідці складових грошового забезпечення, які передбачені Постановою № 704.

Відповідно, з урахуванням наведеного вище, підстави відмови в надані нової довідки у відзиві на позовну заяву правомірно обґрунтовані тим, що скасування в судовому порядку п. 1 та 2 Постанови № 103 не зумовлюють у відповідача обов'язок надання нової довідки для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019 та тим, що грошове забезпечення за аналогічною посадою визначається Постановою № 988, а не Постановою № 704.

Також, із матеріалів справи встановлено та не спростовано позивачем обставин того, що позивач до відповідача, який уповноважений видавати довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії (ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" та до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України) із заявою про складання нової довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, визначених Постановою № 988 станом на 19.11.2019 не звертався.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо відсутності у відповідача підстав для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови № 704.

Колегія суддів ураховує, що позивач в апеляційній скарзі просив позовні вимоги задовольнити частково шляхом зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги тим, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, тобто фактично просить змінити як предмет позову (шляхом зміни вимог позову, які судом першої інстанції розглядалися як взаємопов'язані: надання довідки станом на 05.03.2019 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного Постановою № 704), так і підстав позову (шляхом зміни нормативно-правової кваліфікації обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги).

Відповідно до ч. 1 ст. 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи вимоги статті 47 КАС України на стадії апеляційного перегляду справи зміна предмету та підстав позову не допускається, але це не позбавляє позивача в окремому судовому провадженні ініціювати спір з урахуванням іншого предмета та підстав позову, зокрема про надання довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного Постановою № 988 станом на 19.11.2019.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Оскільки, відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, дана справа відноситься до справ незначної складності і відповідно до ч.5 ст.328 КАС України не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч. 5 ст.328 КАС України.

З огляду на результат апеляційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді апеляційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2020 по справі № 520/13314/2020 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач І.С. Чалий

Судді В.В. Катунов І.М. Ральченко