27 квітня 2021 року справа №360/4358/20
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.,
суддів: Блохіна А.А.,
Сіваченка І.В.,
секретар судового засідання Антонюк А.С.,
за участю сторін по справі:
позивач: не прибув
відповідач: Думанов Д.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції (з використанням для проведення судового засідання системи «EasyCon») апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року (повний текст складено 15 січня 2021 року в м. Сєвєродонецьк Луганської області) у справі № 360/4358/20 (суддя в 1 інстанції - Чернявська Т.І.) за позовом Приватного підприємства «Айленд» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Приватне підприємство «Айленд» (далі - позивач) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач), в якій просили: визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Луганській області щодо нарахування в інтегрованій картці Приватного підприємства «Айленд» пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі 61091,31 грн, у тому числі за земельною ділянкою у м. Ровеньки Луганської області - 22946,94 грн та за земельною ділянкою у м. Довжанськ Луганської області - 38144,37 грн; зобов'язати Головне управління ДПС у Луганській області відкоригувати дані інтегрованої картки Приватного підприємства «Айленд» шляхом виключення пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі 61091,31 грн, у тому числі за земельною ділянкою у м. Ровеньки Луганської області - 22946,94 грн та за земельною ділянкою у м. Довжанськ Луганської області - 38144,37 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він є орендарем земельних ділянок комунальної власності, які розташовані у м. Ровеньки Луганської області та м. Довжанську (Свердловськ) Луганської області.
У січні 2014 року позивач подав до податкових органів податкові декларації з орендної плати за землю за 2014 рік та узгодив податкові зобов'язання на 2014 рік. Узгоджені податкові зобов'язання за вказаними податковими деклараціями позивач сплачував до липня 2014 року включно, тобто з урахуванням строку сплати плати за землю - до 30 числа наступного місяця - погашеними є податкові зобов'язання за січень-червень 2014 року.
Починаючи з липня 2014 року позивач не погашав вказані податкові зобов'язання у зв'язку з окупацією частини Луганської області (у тому числі міст Ровеньки, Свердловськ) російсько-терористичними військами. Таким чином, непогашеними є узгоджені податкові зобов'язання за липень-грудень 2014 року, а саме - у м. Довжанськ - 42416,62 грн, у м.Ровеньки - 25516,97 грн.
У жовтні 2020 року позивач сплатив до бюджетів міст Ровеньки та Довжанськ грошові зобов'язання з орендної плати за землю.
З копій інтегрованої картки платника податків з орендної плати з юридичних осіб у м. Довжанськ та м. Ровеньки позивачу стало відомо про факт нарахування відповідачем пені за орендною платою за землю, а саме - з орендної плати з юридичних осіб у м.Довжанськ в розмірі 38144,37 грн, з орендної плати з юридичних осіб у м. Ровеньки в розмірі 22946,94 грн.
З 14 квітня 2014 року Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669), відповідно до статті 6 якого (у редакції, чинній до 8 червня 2016 року) під час проведення антитерористичної операції суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Згідно з статтею 1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Вказані норми закону застосовуються до позивача та орендованих ним земельних ділянок у м. Ровеньки та Довжанськ (Свердловськ), оскільки позивач до 07 серпня 2015 року був зареєстрований у м. Луганську.
Так як предметом спору є саме нарахування пені, а не стягнення несплаченої орендної плати, такі вимоги потребують додаткового обґрунтування, а саме: 1) за визначенням, податковим боргом є узгоджені грошові зобов'язання, не сплачені у встановлений нормами Податкового кодексу України строк - ознакою податкового боргу є існуючий у часі обов'язок його погашення (сплати); 2) внаслідок вказаного звільнення позивача від сплати грошового зобов'язання щодо орендної плати за землю, нарахованого за період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня 2014 року, в силу прямої норми статті 6 Закону № 1669, ці грошові зобов'язання позбавлені (не мають) статусу податкового боргу; 3) тому сплата позивачем грошової суми на відповідні рахунки місцевого бюджету за платіжними дорученнями від 19 жовтня 2020 року № 31 та від 19 жовтня 2020 року № 30, не є погашенням податкового боргу, а є надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями - переплатою.
З урахуванням викладеного, позивач зазначав, що нарахування відповідачем пені є безпідставним, оскільки нарахування пені згідно з підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пов'язано саме з погашенням податкового боргу, якого у правовідносинах сторін не відбулося, так як не мала місця ані подія наявності податкового боргу, ані похідна від неї - погашення податкового боргу.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року у справі № 360/4358/20 позовні вимоги було задоволено, внаслідок чого: визнано протиправними дії Головного управління ДПС у Луганській області щодо нарахування в інтегрованій картці Приватного підприємства «Айленд» пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі 61091,31 грн, у тому числі за земельною ділянкою у м. Ровеньки Луганської області в сумі 22946,94 грн та за земельною ділянкою у м. Довжанськ (м. Свердловськ) Луганської області в сумі 38144,37 грн; зобов'язано Головне управління ДПС у Луганській області відкоригувати дані інтегрованої картки Приватного підприємства «Айленд» шляхом виключення пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі 61091,31 грн, у тому числі за земельною ділянкою у м. Ровеньки Луганської області в сумі 22946,94 грн та за земельною ділянкою у м. Довжанськ (м. Свердловськ) Луганської області в сумі 38144,37грн; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області на користь Приватного підприємства «Айленд» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві грн 00 коп.).
Не погодившись з таким рішенням, Головним управлінням ДПС у Луганській області подано апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просили скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Приватне підприємство «Айленд» самостійно задекларувало податкові зобов'язання з орендної плати за землю у 2014 році м. Ровеньки згідно з податковим розрахунком від 19 лютого 2014 року № 9008236995 на суму 51033,99грн., які були сплачені не в повному обсязі, недоїмка складала 25516,97 грн, яку сплачено платіжним дорученням від 19 жовтня 2020 року № 31. Приватне підприємство «Айленд» самостійно задекларувало податкові зобов'язання з орендної плати за землю у 2014 році м. Довжанськ згідно з податковим розрахунком від 19 лютого 2014 року №9008217341 на суму 84839,76 грн, які були сплачені не в повному обсязі, недоїмка складала 42416,62 грн, яку сплачено платіжним дорученням від 19 жовтня 2020 року № 30.
Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Враховуючи вищевикладене, Приватному підприємству «Айленд» в автоматичному режимі була нарахована пеня по м. Ровеньки в сумі 22946,94 грн; по м. Довжанськ в сумі 38144,37 грн.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відкоригувати дані інтегрованої картки шляхом виключення пені з орендної плати в сумі 61091,31 грн, у тому числі за земельною ділянкою у м. Ровеньки Луганської області в сумі 22946,94 грн та за земельною ділянкою у м. Довжанськ Луганської області в сумі 38144,37 грн, відповідач вказав, що відповідно до Порядку ведення органами Державної фіскальної служби оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 квітня 2016 року № 422, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДПС відкриваються інтегровані картки платника (далі - ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
Форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою. Нарахуванню в інтегрованій картці платника підлягають: зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, самостійно визначені платником; суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником; зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, визначені контролюючим органом та узгоджені відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгоджених сум зобов'язань за податками, зборами, митними платежами, єдиним внеском; пеня на суму заниження податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником; проценти за користування розстроченням (відстроченням). Зобов'язання, штрафні санкції, пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником у звітності, відображаються контролюючим органом в інтегрованій картці платника, у разі наявності у платника податкового боргу за податками, зборами контролюючий орган зобов'язаний зарахувати кошти, що сплачує такий платник, в рахунок погашення боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником. У такому самому порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника відповідно до статті 95 Податкового кодексу України або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Отже, резюмує відповідач, зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати.
Головне управління ДПС у Луганській області наголошує, що відповідно до ІКП з орендної плати по території обслуговування м. Ровеньки та м. Довжанськ відсутня заборгованість по пені, оскільки позивач самостійно сплатив оскаржувану пеню такими платіжними дорученнями: орендна плата з юридичних осіб у м. Ровеньки - платіжне доручення від 27 жовтня 2020 року № 42 на суму 22946,94 грн; орендна плата з юридичних осіб у м. Довжанськ - платіжне доручення від 27 жовтня 2020 року № 43 на суму 38144,37 грн.
На думку відповідача, у даній справі відсутній предмет спору, оскільки вимога щодо зобов'язання відкоригувати дані інтегрованої картки шляхом виключення пені з орендної плати в сумі 61091,31 грн на теперішній безпідставна у зв'язку з тим, що згідно з інтегрованими картками за Приватним підприємством «Айленд» не обліковується заборгованість з пені.
Також апелянтом зазначено, що податкова заборгованість з орендної плати з юридичних осіб за 2014 рік по земельних ділянках, розташованих в м. Ровеньки та м. Довжанськ в судовому порядку не стягувалася, а пеня нараховується в автоматичному режимі за період, який чітко відображено в інтегрованій картці платника.
На адресу суду апеляційної інстанції надіслано відзив на апеляційну скаргу в якому позивач проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що рішення суду є законним та обґрунтованим, ухвалено судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзив на скаргу, встановила наступне.
Приватне підприємство «Айленд» (ідентифікаційний код 32418971, місцезнаходження: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26, офіс 642) з 19 березня 2003 року зареєстроване юридичною особою, здійснює діяльність 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний), як платник податків перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ у Печерському районі (Печерський район м. Києва), про що свідчить інформація, наявна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (арк.справи 114).
Згідно з витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 18 серпня 2016 року станом на 11 жовтня 2006 року, від 15 лютого 2017 року станом на 09 червня 2015 року, від 20 березня 2019 року станом на 18 червня 2015 року, від 14 лютого 2018 року станом на 21 липня 2015 року, від 14 лютого 2018 року станом на 21 липня 2015 року місцезнаходженням Приватного підприємства «Айленд» була адреса: 91016, Луганська область, м. Луганськ, Ленінський район, вул. Совєтская, буд. 73, як платник податків Приватне підприємство «Айленд» перебувало на податковому обліку у ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська ГУ Міндоходів у Луганській області (арк.справи 23-27, 28-34, 35-41, 42-49).
На виконання вимог пункту 49.1 статті 49, пункту 54.1 статті 54, пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України Приватним підприємством «Айленд» подано звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік: до Державної податкової інспекції у м. Ровеньках Головного управління Міндоходів у Луганській області (за місцем знаходження земельної ділянки у м. Ровеньки, вул. Дзержинська, район АЗС «ТНК») податкову декларацію від 19 лютого 2014 року № 9008236995, якою нараховано податкове зобов'язання з орендної плати на 2014 рік в загальній сумі 51033,99 грн, з розбивкою річної суми за місяцями: січень-листопад - 4252,83 грн щомісяця, грудень - 4252,86 грн (арк.справи 7-12); до Державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області (за місцем знаходження 2-х земельних ділянок у м. Довжанськ (м. Свердловськ), вул. Косіора, буд. 7А) - податкову декларацію від 19 лютого 2014 року № 9008217341, якою нараховано податкове зобов'язання з орендної плати на 2014 рік в загальній сумі 84839,76 грн, з розбивкою річної суми за місяцями: січень-грудень - 7069,98 грн щомісяця (арк.справи 13-18).
З інтегрованих карток платника за платежем «орендна плата з юридичних осіб» за 2014-2020 роки вбачається, що у зв'язку з несплатою податкових зобов'язань з орендної плати за землю за податкові періоди (календарні місяці) липень-грудень 2014 року, у Приватного підприємства «Айленд» у період з 30 серпня 2014 року по 30 січня 2015 року утворився податковий борг: по земельній ділянці, розташованій у м. Ровеньках Луганської області, в загальній сумі 25516,97 грн, який обліковувався за позивачем станом на 30 вересня 2020 року (арк.справи 74-76, 77, 78-80); по земельних ділянках, розташованих у м. Довжанськ (м. Свердловськ) Луганської області, в загальній сумі 42416,62 грн, який обліковувався за позивачем станом на 30 вересня 2020 року (арк.справи 82-84, 85, 86-88).
Приватне підприємство «Айленд» платіжним дорученням від 19 жовтня 2020 року №30 сплатило 42116,62 грн згідно з призначенням платежу «орендна плата за землю за 2014 рік» (по м. Довжанськ), а платіжним дорученням від 19 жовтня 2020 року № 31 сплатило 25516,97 грн згідно з призначенням платежу «орендна плата за землю за 2014 рік» (по м. Ровеньки) (арк.справи 21, 22).
Як вбачається з інтегрованої картки платника за платежем «орендна плата з юридичних осіб» за 2020 рік (по м. Ровеньки Луганської області), сплачені Приватним підприємством «Айленд» платіжним дорученням від 19 жовтня 2020 року № 31 кошти в сумі 25516,97 грн зараховані на погашення податкового боргу минулих років, який утворився у період з 30 серпня 2014 року по 30 січня 2015 року за декларацією від 19 лютого 2014 року № 9008236995, внаслідок чого платнику податків 19 жовтня 2020 року нарахована пеня в загальній сумі 22946,94 грн, у тому числі за період: з 29 листопада 2014 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 3983,66 грн, з 30 грудня 2014 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 3933,13 грн, з 29 січня 2015 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 3884,20 грн, з 01 березня 2015 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 3818,89 грн, з 31 березня 2015 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 3717,70 грн, з 01 травня 2015 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 3609,36 грн, борг по якій 27 жовтня 2020 року зменшений за рахунок сплачених платником податків коштів в сумі 22946,94 грн за платіжним дорученням від 27 жовтня 2020 року № 42 (арк.справи 78-80).
Як вбачається з інтегрованої картки платника за платежем «орендна плата з юридичних осіб» за 2020 рік (по м. Довжанськ (м. Свердловськ) Луганської області), сплачені Приватним підприємством «Айленд» платіжним дорученням від 19 жовтня 2020 року № 30 кошти в сумі 42416,62 грн зараховані на погашення податкового боргу минулих років, який утворився у період з 30 серпня 2014 року по 30 січня 2015 року за декларацією від 19 лютого 2014 року № 9008217341, внаслідок чого платнику податків 19 жовтня 2020 року нарахована пеня в загальній сумі 38144,37 грн, у тому числі за період: з 29 листопада 2014 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 6619,52 грн, з 30 грудня 2014 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 6538,51 грн, з 29 січня 2015 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 6457,16грн, з 01 березня 2015 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 6348,59 грн, з 31 березня 2015 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 6180,36 грн, з 01 травня 2015 року по 19 жовтня 2020 року в сумі 6000,23 грн, борг по якій 27 жовтня 2020 року зменшений за рахунок сплачених платником податків коштів в сумі 38144,37 грн за платіжним дорученням від 27 жовтня 2020 року № 43 (арк.справи 86-88).
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (тут і надалі положення наведені у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні: грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1); податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1); податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
Підпунктом «а» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що безнадійна заборгованість - заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункти 36.2, 36.3 статті 36 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 36.5 статті 36 Податкового кодексу України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктами 37.1, 37.2 статті 37 Податкового кодексу України визначено, що підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку.
Відповідно до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Підпунктом 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України встановлено, що під терміном «безнадійний» розуміється, у тому числі, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.
Пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України визначено строк давності - 1095 календарних днів.
Пунктом 101.5 статті 101 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Механізм списання безнадійного податкового боргу визначає Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за № 1844/24376 (далі - Порядок № 577).
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 577 під терміном «безнадійний податковий борг» слід розуміти податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу.
Пунктом 3.1 розділу ІІІ Порядку № 577 передбачено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
Згідно з пунктом 3.2 розділу ІІІ Порядку № 577 днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів (абзац п'ятий пункту 3.2 розділу ІІІ Порядку № 577); Пунктом 4.1 розділу IV Порядку № 577 закріплено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу доходів і зборів (пункт 4.2 розділу IV Порядку № 577).
Згідно з пунктом 4.3 розділу IV Порядку № 577 в інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу IІ цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 розділу IV Порядку № 577 структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
З системного аналізу вказаних норм слідує, що звернення та надання платником податків відповідних документів необхідні тільки у випадку списання податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Щодо податкового боргу, стосовно якого минув строк давності, то процедура проведення списання такої суми боргу здійснюється безпосередньо податковим органом незалежно від звернення платника податків з відповідною заявою.
Колегією суддів встановлено, що рішенням суду спірна заборгованість з орендної плати з юридичних осіб з платника податків не стягувалась, внаслідок чого стосовно податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб, який утворився за період з 30 серпня 2014 року по 30 січня 2015 року внаслідок не сплати Приватним підприємством «Айленд» самостійно визначених у податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 19 лютого 2014 року № 9008236995 податкових зобов'язань в загальній сумі 25516,97 грн та від 19 лютого 2014 року № 9008217341 податкових зобов'язань в загальній сумі 42416,62 грн, минув строк давності - 1095 календарних днів, встановлений пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, а отже, зазначений податковий борг відповідно до підпункту 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України став безнадійним у період з 30 серпня 2017 року по 30 січня 2018 року.
Бездіяльністю визнається пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.
Як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року по справі №П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити. Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим.
Оскільки списання безнадійного податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу і розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків (аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 4 вересня 2018 року у справі № 813/4430/16, від 9 липня 2019 року у справі № 0240/2269/18-а та від 23 грудня 2019 року у справі № 813/3277/18), колегія суддів дійшла висновку, що контролюючий орган у межах спірних правовідносин допустив протиправну бездіяльність щодо не здійснення списання безнадійного податкового боргу в сумі 25516,97 грн та в сумі 42416,62 грн, який утворився за період з 30 серпня 2014 року по 30 січня 2015 року внаслідок несплати Приватним підприємством «Айленд» самостійно визначених у податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 19 лютого 2014 року № 9008236995 податкових зобов'язань в загальній сумі 25516,97 грн та від 19 лютого 2014 року № 9008217341 податкових зобов'язань в загальній сумі 42416,62 грн.
Зазначена протиправна бездіяльність контролюючого органу призвела до того, що сплачені Приватним підприємством «Айленд» платіжним дорученням від 19 жовтня 2020 року № 31 кошти в сумі 25516,97 грн та платіжним дорученням від 19 жовтня 2020 року №30 кошти в сумі 42416,62 грн зараховані на погашення безнадійного податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб із нарахуванням на такий безнадійний податковий борг пені в сумі 22946,94 грн та 38144,37 грн відповідно.
Податковим кодексом України пеня визначена, як спосіб забезпечення погашення податкового боргу, самі норми щодо порядку нарахування та сплати пені встановлені окремою Главою 12, у той час як штрафні (фінансові) санкції, штрафи передбачені Главою 11 «Відповідальність». Пеня, як спосіб забезпечення податкового боргу нараховується на суму податкового боргу, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання (при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків) або від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні (при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами) та закінчується, зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, обов'язок сплати пені пов'язаний з обов'язком погашення податкового боргу. Оскільки в межах спірних відносин сплата орендної плати з юридичних осіб здійснена поза межами 1095 днів, а сам борг набув статусу безнадійного, нарахування пені на безнадійний борг не здійснюється (постанова Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі № 807/2097/16).
Отже, дії Головного управління ДПС у Луганській області щодо нарахування в інтегрованій картці Приватного підприємства «Айленд» пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі 61091,31 грн, у тому числі за земельною ділянкою у м. Ровеньки Луганської області в сумі 22946,94 грн та за земельною ділянкою у м. Довжанськ (м. Свердловськ) Луганської області в сумі 38144,37 грн, є протиправними.
Верховний Суд в постановах від 19 лютого 2019 року у справі № 825/999/17 та від 31 січня 2020 року у справі № 560/4131/18 зазначив, що у справах, в яких встановлено протиправність дій податкового органу щодо нарахування Товариству пені, належним способом захисту, що відновить порушені права позивача, є коригування в інформаційній системі органів ДФС даних інтегрованої картки шляхом виключення пені.
За таких обставин, належним способом відновлення порушеного права позивача у відповідних правовідносинах є зобов'язання відповідача відкоригувати в інформаційній системі органів ДПС дані інтегрованої картки Приватного підприємства «Айленд» шляхом виключення пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі 61091,31 грн, у тому числі за земельною ділянкою у м. Ровеньки Луганської області в сумі 22946,94 грн та за земельною ділянкою у м. Довжанськ (м. Свердловськ) Луганської області в сумі 38144,37 грн..
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Апеляційний суд дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року у справі №360/4358/20 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року у справі № 360/4358/20 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина постанови прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 27 квітня 2021 року.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 28 квітня 2021 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 27 квітня 2021 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
І.В. Сіваченко