ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
27 квітня 2021 року м. Київ № 640/6032/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шевченко Н.М., розглянувши заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених відповідачем на виконання рішення суду та зобов'язання подати звіт в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала справа №640/6032/20 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.07.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково: п.2 визнано неправомірними дії Київського міського військового комісаріату щодо відмови у складанні довідки за формою додатку другого Порядку затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 у редакції чинній із 05.03.2019; п.3 зобов'язано Київський міський військовий комісаріат скласти та встановленим порядком надіслати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку щодо ОСОБА_1 за формою встановленою чинною із 05.03.2019 редакцією додатка другого Порядку затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45; п.4 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження відсотку суми підвищення та максимального розміру пенсії та п.5 зобов'язано з 05.03.2019 виплачувати пенсію у розмірі 100 % суми її підвищення, без обмеження її максимального розміру.
На підставі зазначеного рішення судом видано виконавчий лист від 22.09.2020 №640/6032/20 щодо зобов'язання Київський міський військовий комісаріат скласти та встановленим порядком надіслати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку щодо ОСОБА_1 за формою встановленою чинною із 05.03.2019 редакцією додатка другого Порядку затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45.
До Окружного адміністративного суду міста Києва від позивача 01.02.2021 надійшла заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень (відповідачем-1) на виконання рішення суду від 23.07.2020 у справі № 640/6032/20. За змістом прохальної частини такої заяви позивач зазначив, що відповідач/боржник належно не виконав рішення суду та просив суд визнати протиправними дії, вчинені відповідачем/боржником - ІНФОРМАЦІЯ_2 (Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки) на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.07.2020 №640/6032/20 та зобов'язати його подати звіт про виконання судового рішення у встановлений судом строк.
Заявник вказав, що на виконання рішення суду відповідач не зазначив у довідці від 15.12.2020 № ВСЗ/6398/6 додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.02.2021 ухвалено здійснювати розгляд заяви в порядку письмового провадження та витребувано від Київського міського військового комісаріату письмові пояснення та докази на їх підтвердження щодо викладених у заяві обставин.
КМВК (Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) надано письмові пояснення щодо поданої позивачем заяви, в яких зазначено, що додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, передбачено зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення такі види грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років.
Разом з тим, додаткових видів грошового забезпечення у додатку 2 за формою чинною із 05.03.2019 не передбачено, зміни до порядку не вносились, а позивач звернувся з позовом до суду із вимогою видачі довідки, відповідно до редакції додатку другого Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Таким чином, відповідач просить суд врахувати пояснення та у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити.
Позивачем надано відповідь на пояснення, у яких зазначено, що відповідач на виконання рішення суду фактично видав фіктивну довідку, які містять ознаки кримінального правопорушення за кваліфікацією ч.2 ст. 358 КК України, наслідком чого є реагування суду в порядку ч.9 ст. 249 КАС України.
Зокрема, зауважено, що оновлена довідка підписана неуповноваженою особою. Також при її складанні не врахувано висновків щодо застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, які ж обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, в зв'язку з чим порушує пункт 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Крім цього, відповідачем-1 не взято до уваги вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та рішення Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 щодо незазначення розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
У контексті з цим суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Обов'язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки.
Відповідно до резолютивної частини рішення суду від 23.07.2020 зобов'язано Київський міський військовий комісаріат скласти та встановленим порядком надіслати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку щодо ОСОБА_1 за формою встановленою чинною із 05.03.2019 редакцією додатка другого Порядку затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Закон №2262-XII).
Статтею 42 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 був затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 1 Порядку № 45 було передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 (далі по тексту Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», згідно з пунктом 1 якої постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 містить лише три види грошового забезпечення: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим (спеціальним) званням; 3) надбавка за вислугу років.
Однак, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними зміни до додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, що передбачає такі вили грошового забезпечення: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний"; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.
У зв'язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у адміністративній справі № 826/3858/18 Верховний Суд прийняв рішення від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, згідно з яким у військовослужбовців з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, видана ОСОБА_1 довідка від 15.12.2020 № ВОЗ/6398/6 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.07.2020 у справі № 640/6032/20 із зазначенням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавкою за вислугу років без урахування додаткових видів грошового забезпечення не відповідає чинному на 05.03.2019 Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи, що відповідачем не надано достатніх доказів правомірності складення довідки про розмір грошового забезпечення 15.12.2020 № ВОЗ/6398/6.
Поряд з цим, суд зауважує на наступному.
Відповідно до частини 6 статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Згідно статті 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.
В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Наведені норми визначають обов'язкові підстави, за наявності яких суд має право постановити окрему ухвалу. Серед таких підстав: зловживання правами, наявність протиправних рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (ст.18 Закону України «Про виконавче провадження»).
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, у разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України "Про виконавче провадження" врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.
З вищевикладеного вбачається, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Натомість, до заяви позивачем в порушення вимог абзацу другого частини п'ятої статті 383 КАС України не надано інформації про день пред'явлення виконавчого листа до виконання, про хід виконавчого провадження та не надано доказів, що в порядку виконавчого провадження встановлено обставини ухилення відповідача від виконання або невиконання без наявності поважних причин спірного рішення суду.
Також слід наголосити, що клопотання позивача в контексті поданої заяви за наслідком встановлення протиправних дій відповідача-1 просить надати строк на подання звіту, що в свою чергу є необґрунтованим та безпідставним, оскільки такі обставини розглядаються в порядку ст. 382 КАС України та не відповідають змісту частини шостої статті 383 КАС України.
Отже, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 КАС України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та фактичних обставин справи, суд приходить до висновку про передчасність та безпідставність заяви ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 243, 249, 256, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених відповідачем на виконання рішення суду, та зобов'язання подати звіт відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Шевченко