1/1799
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про передачу адміністративної справи на розгляд іншому адміністративному суду
26 квітня 2021 року м. Київ № 640/11079/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючої судді Клочкової Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом
ОСОБА_1
до Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції України в місті Києві
про визнання протиправною та скасування постанови
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) адреса: АДРЕСА_1 до Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції України в місті Києві (надалі - відповідач) адреса: 03039, місто Київ, вулиця Голосіївська, 15, в якій позивач просить:
- скасувати постанову від 29.03.2021 серії ЕГА №214068 Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві про притягнення мене до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 181-1 КУпАП та про накладення на мене адміністративного цтягнення за ч. 1 ст. 181-1 КУпАП, а справу про адміністративне правопорушення щодо мене закрити за відсутністю в моїх діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 181-1 КУпАП.
Відповідно до положень пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності. Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Згідно статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України визначено предметну підсудність адміністративних справ.
Зокрема, у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Таким чином, виходячи з аналізу матеріалів справи, суд зазначає, що вказаний спір предметно підсудний місцевому загальному суду (в цьому випадку - відповідному районному суду м. Києва, а не окружному), оскільки оскаржується рішення у справі про притягнення її до адміністративної відповідальності відповідно до статті 181-1 КУпАП.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З системного аналізу наведеної норми убачається, що однією з підстав для передачі справи на розгляд до іншого адміністративного суду є порушення позивачем правил територіальної юрисдикції (підсудності). При цьому, вирішення питання щодо передачі адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду можливо як до, так і після відкриття провадження у справі.
Суд вказує на те, що предметна підсудність має імперативний характер, порушення правил якої відповідно до статті 318 КАС України є безумовною підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Необхідність дотримання правил підсудності також узгоджується з вимогами пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практикою Європейського суду з прав людини.
Так, у пункті 24 рішення від 20 липня 2006 року по справі «Сокуренко і Стригун проти України» Європейський суд з прав людини наголосив на тому, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, і, як зазначено Європейською комісією з прав людини у рішенні у справі «Занд проти Австрії» (доповідь від 12 жовтня 1978 року), термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з ... питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів ...».
Враховуючи викладене та з метою забезпечення права ОСОБА_1 на доступ до суду, встановленого законом, а також з урахуванням того, що адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності предметно підсудні місцевим загальним судам, як адміністративним, в даному випадку - Святошинському районному суду міста Києва. Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про наявність правових підстав для передачі матеріалів вказаної позовної заяви на розгляд місцевого загального суду як адміністративного за місцезнаходженням ОСОБА_1 , тобто на розгляд Святошинському районному суду міста Києва.
Керуючись частиною 1 статті 20, 2 частини 1 статті 29, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративну справу № 640/11079/21 за позовом ОСОБА_1 до Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції України в місті Києві про визнання протиправною та скасування постанови - передати на розгляд до Святошинського районного суду міста Києва (03148 м. Київ, вул. Якуба Коласа, 27-А).
2. Копію ухвали суду невідкладно надіслати особі, яка звернулась до суду.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Клочкова