Постанова від 03.02.2010 по справі 2-а-33/09/1806

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2010 р. Справа № 2-а-33/09/1806

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Зеленського В.В. , Катунова В.В.

за участю секретаря судового засідання Житєньової Н. М.

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Лукавенко І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківський районний суд м. Суми від 14.09.2009р. по справі № 2-а-33/09/1806

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

третя особа - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області

про скасування розпорядження та зобов'язання провести перерахунок пенсії ,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, в якому з урахуванням уточнень просив:

- скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яким позивачу була призначена пенсія в розмірі 529 грн. 78 коп.;

- зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію за період з 01.06.2007 по 01.12.2007 включно, у відповідності до вимог чинного законодавства;

- зобов'язати відповідача виплатити позивачу недоплачену суму пенсії;

- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати пов'язані з розглядом даної справи.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 14.09.2009 року зазначений позов задоволено.

Скасовано розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яким у 2007 році ОСОБА_1 була призначена пенсія в розмірі 529 грн. 78 коп.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за період з 01.06.2007 року по 11.12.2007 року включно у відповідності до вимог чинного законодавства, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму пенсії.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального права, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області просить постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 14.09.2009 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року, та постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членах їх сімей" № 393 від 17.07.1992 року.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 13.12.1983 р. по 06.09.2004 р. працював в Управлінні Міністерства внутрішніх справ на Південно-Західній залізниці. З 06.07.2006 р. позивач буї прийнятий на службу в ОВС, де працював до 21.05.2007 р., що підтверджується фотокопією трудової книжки (а.с. 6). На обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України і Сумській області ОСОБА_1 перебуває як отримувач пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується фотокопією посвідчення (а.с. 8). Після звільнення 21.05.2007 р. з ОВС позивачу була призначена пенсія в розмірі 529 грн. 78 коп.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що згідно довідки про розміри додаткових видів грошового забезпечення, виданої УМВС України в Сумській області, і на підставі якої була розрахована пенсія позивачу, розмір грошового забезпечення, отриманого ОСОБА_1 з липня 2006 р. по квітень 2007 р. був поділений на 24, хоча позивач прослужив лише 10 місяців.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яким у 2007 р. позивачу була призначена пенсія в розмірі 529грн. 78 коп., підлягає скасуванню, з зобов'язанням відповідача провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за період з 01.06.2007 року по 01.12.2007 року включно у відповідності до вимог чинного законодавства і нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму пенсії.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

У відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членах їх сімей" № 393 від 17.07.1992 року, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що щомісячні додаткові види грошового забезпечення враховуються при нарахуванні пенсії шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

При цьому колегія суддів зауважує, що додаткові види грошового забезпечення враховані при нарахуванні пенсії позивачеві з грошового забезпечення за останні 10 місяців служби, відомості про які надані Головним управлінням Міністерства внутрішніх справи в Сумській області, інших відомостей Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області не отримувало.

З огляду на викладене, колегія суддів не вбачає в діях відповідача порушень чинного законодавства при обрахуванні позивачеві пенсії з додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, колегія суддів зазначає, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членах їх сімей" № 393 від 17.07.1992 року, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за останні фактичні місяці служби, коли термін служби військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу менше ніж 24 календарні місяці, тільки у разі призначення пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України..

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи рішення про призначення позивачеві пенсії у розмірі 529,78грн., відповідач діяв на підставі та у спосіб, що передбачені нормативними актами України, а тому позовна вимога про визнання такого рішення протиправним є необґрунтованою і такою, що не підлягає задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити.

Постанову Ковпаківський районний суд м. Суми від 14.09.2009р. по справі № 2-а-33/09/1806 скасувати.

Прийняти нову постанову , якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області , третя особа - Головне управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про скасування розпорядження та зобов'язання провести перерахунок пенсії відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Дюкарєва С.В.

Судді (підпис)

(підпис) Зеленський В.В. Катунов В.В.

Повний текст постанови виготовлений 08.02.2010 р.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Дюкарєва С.В.