61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
04 лютого 2010 р. Справа № 2-а-39964/09/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Зеленського В.В.
за участю секретаря судового засідання Житєньової Н. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Прокурора Червонозаводського району м. Харкова на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2009р. по справі № 2-а-39964/09/2070
за позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі , Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі , Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" < Список > < Текст >
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про стягнення заборгованості,
Прокурор в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернувся в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (62731, АДРЕСА_1, банківські реквізити відсутні, ідентифікаційний номер фізичної особи -платника податків НОМЕР_1) в доход держбюджету штраф у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2009 р. по справі № 2а-39964/09/2070 було відмовлено у відкритті провадження по справі.
Прокурор Червонозаводського району м. Харкова не погодився з ухвалою суду і подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.09 р. по справі № 2а-39964/09/2070 і справу направити до суду першої інстанції на новий судовий розгляд, посилаючись на порушення судом норм процесуального права з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши ухвалу суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у відкритті провадження по справі, суд першої інстанції послався на те, що Законом України “Про електроенергетику”, на який посилається позивач у своєму позові, не передбачено стягнення, реалізацію його владних повноважень у спосіб звернення до суду з позовом про стягнення із суб'єктів господарської діяльності штрафу, накладеного за порушення вимог зазначеного закону, а тому позовну заяву про стягнення штрафу, накладеного на підставі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", не належить розглядати в порядку адміністративною судочинства.
Проте колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 8 та ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій та мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Постановою №665 від 17.05.02 р. “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 07.08.1996 року № 929” затверджено Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”. Повноваження державних інспекцій та їх підрозділів визначені ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” та Положенням “Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.99 р.
З урахуванням вищевказаних нормативних актів в компетенцію Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії входить здійснення нагляду за технічним станом та організацією технічної експлуатації електричних установок, тепловикористовуючих установок і теплових мереж, дотриманням вимог правил і нормативних актів з питань енергопостачання.
Згідно п. 10 Положення “Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику” суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
З урахуванням викладеного, а також, враховуючи положення ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” та п. 5, п. 10 Положення “Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 30.07.99 р., судова колегія дійшла висновку, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та її структурні підрозділи на місцях, як урядові органи державного нагляду в електроенергетиці, що уповноважені застосовувати до порушників законодавства України у даній сфері адміністративно-господарські санкції, вправі звертатися до суду із позовом про їх примусове стягнення.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції помилково витлумачив норму ч. 4 ст. 50 КАС України, оскільки дана правова норма не містить вичерпного переліку підстав звернення суб'єкта владних повноважень з адміністративним позовом. В п. 5 ч. 4 ст. 50 КАС України визначено право на таке звернення також і в інших випадках, встановлених законом.
Системний аналіз вищенаведених норм права приводить до висновку про те, що в даному випадку суб'єкт владних повноважень має право на звернення з позовом про стягнення штрафу за порушення Закону України “Про електроенергетику” та що дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Отже суд першої інстанції не мав права відмовляти у відкритті провадження по справі.
Викладене свідчить про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, виходячи з чого апеляційна скарга підлягає задоволенню, ухвала підлягає скасуванню, а справа направленню до суду першої інстанції на новий розгляд зі стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 199, п.4 ч.1 ст. 202 ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Прокурора Червонозаводського району м. Харкова задовольнити.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2009р. по справі № 2-а-39964/09/2070 скасувати.
Справу за позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інгтересах держави в особі , Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі , Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" < Список > < Текст > до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст > про стягнення заборгованості направити до Харківського окружного адміністративного суду для продовження розгляду справи зі стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі..
< Текст >
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає..
Головуючий суддя < підпис > Катунов В.В.
Судді < підпис >
< підпис > Дюкарєва С.В. Зеленський В.В.
< Список > < Текст >
Повний текст ухвали виготовлений 09.02.2010 р.