61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
03 лютого 2010 р. Справа № 2-а-338/09/2008
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Мельник А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1, Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області на постанову Вовчанського районного суду Харківської області від 14 жовтня 2009р. по справі № 2-а-338/09/2008
за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >
до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про призначення та виплата державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, та стягнення заборгованості ,
Позивачка, ОСОБА_1, звернулася до Вовчанського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області про призначення та виплата державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та стягнення заборгованості.
Після зміни позовних вимог, просила визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області незаконною та винною.
Просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області провести з 01 січня 2005 року перерахунок пенсій відповідно ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи виключно із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та провести виплату недоплачених пенсій.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом ІІ групи та отримує державну та додаткову пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю відповідно до Закону України “Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(далі -Закон України № 796). Але з 01 січня 2005 року відповідачем була нарахована та виплачена сума менша, ніж передбачена Закон України № 796, чим було порушено права і свободи позивачки.
Постановою Вовчанського районного суду Харківської області від 14 жовтня 2009 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області, щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно ст.ст. 50, 54 Закону України №796, виходячи з розрахунку мінімальних пенсій за віком, визначеного ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Не погодившись з постановою суду позивачка та відповідач подали апеляційні скарги.
В апеляційній скарзі позивачка просить суд апеляційної інстанції переглянути резолютивну частину постанови Вовчанського районного суду Харківської області від 14 жовтня 2009 року, постановити законний судовий висновок, яким повністю задовольнити позовні вимоги, щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок основної та додаткової пенсій та виплатити недоплачені суми з 01 січня 2005 року. В обґрунтування вимог апеляційної скарги, зазначила, що судом неправомірно було відмовлено в задоволенні позовних вимог у період з 01 січня 2005 року по 21 травня 2008 року.
Відповідач в апеляційній скарзі просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити. Зокрема, зазначив, що постанову винесено з порушенням норм матеріального права. Неправомірність в діях відповідача, щодо нарахування пенсії позивачу, відсутня, адже управління при здійсненні обчислення пенсії діяло на підставі Законів України про державний бюджет на відповідні роки, Закону України №796, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, постанов Кабінету Міністрів України № 1293 “Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”від 27.12.2005 року, № 530 від 28 травня 2008 р. “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. А тому Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області не порушувало норм права, що діють в системі пенсійного забезпечення
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги позивача та відповідача підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачка має право на отримання державної пенсії в розмірі передбаченому ч.4 ст. 54 та додаткової пенсії відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України №796, а відповідач неправомірно відмовив у проведенні перерахунку даних пенсій за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р.
Колегія суддів частково погоджується з даним висновком суду, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи та віднесена до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується доданими до справи копіям посвідчення серії НОМЕР_1 та довідкою МСЕК серії ХАР-01 № 045392 та має право на отримання державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України № 796.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України №796.
Статтею 49 Закону України №796 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до п. 4 ст. 54 Закону України № 796 в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по другій групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України №796 особам, віднесеним до першої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам другої групи 75% мінімальної пенсії за віком.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що при обчисленні державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, розмір мінімальної пенсії за віком розраховується виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. А саме відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону, розмір мінімальної пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України та щороку затверджується Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України № 796 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” зазначені вище положення Закону України №796 були змінені.
Так, відповідно до п. 28 Розділу ІІ Закону: особам, віднесеним до категорії 1 інвалідам ІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. У всіх випадках розміри пенсій для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році - інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення п. 28 Розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”були визнані неконституційними.
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, дія рішення Конституційного Суду України є перспективною та не поширюється на відносини, що виникли, змінилися чи припинилися до винесення судом відповідного рішення.
На підставі наведеного, з 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року відповідач діючи на підставі п. 28 Розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”та Постанов Кабінету Міністрів України № 530, 654, діяв правомірно, у межах та підставі чинного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить захистити його порушене право саме з 01.01.2005 року.
Протягом 2005-2007 року, з 22 травня по 31 грудня 2008 року, а також у 2009 році статті 49, 50, 54 Закону України № 796 діяли в редакції від 06.06.1996 року.
Постанови Кабінету Міністрів України, встановлюючи значно менший, ніж Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, розмір для розрахунку величини основної та додаткової пенсій, а також конкретні мінімальні розміри державної пенсії, вступають в протиріччя з положеннями Закону України № 796.
Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до Конституції України закони мають пріоритет над підзаконними нормативно -правовими актами. Підзаконні нормативно-правові акти органів державної влади, в тому числі і постанови Кабінету Міністрів України, приймаються з метою забезпечення виконання законів України та не можуть суперечити їм. У разі протиріччя між законом та підзаконним нормативно-правовим актом застосуванню підлягають положення Закону.
Враховуючи вищевикладене, відповідач протягом 2005-2007, з 22 травня по 31 грудня 2008 року, а також у 2009 році та на день розгляду справи в апеляційній інстанції, при обчисленні пенсії позивачу, повинен був керуватися виключно Законом України № 796 в редакції від 06.06.1996 року та Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо відмови в задоволенні позовних вимог щодо перерахунку та виплати основної та додаткової пенсій відповідно до вимог ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за період з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 р. по день винесення рішення.
При цьому колегія суддів зазначає, що з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 р. підстави для невиплати позивачеві державної та додаткової пенсій у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були відсутні, зміни у зазначені статті не вносились, а тому колегія суддів дійшла висновку щодо необґрунтованої відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії за зазначений період.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, щодо неправомірної відмови судом першої в задоволенні позовних вимог стосовно зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області провести перерахунок з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2007 року та з 01.01.2009 р. , призначених позивачці пенсій відповідно до вимог ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком на момент виплати.
Позовні вимоги, щодо дати, до якої повиннен бути проведений перерахунок, підлягають задоволенню частково, по дату ухвалення даної постанови, оскільки захисту підлягають порушені права, свободи та інтереси відповідних осіб. Суд не може вирішувати питання на майбутнє, тобто здійснювати захист прав які ще не порушено.
Колегія суддів вважає безпідставними доводи апеляційної скарги, щодо здійснення нарахування пенсії позивачу виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком 19,91 грн.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.
Частиною 3 статті 28 даного Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.1 даної статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом. Колегія суддів зазначає, що наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст. 46 Конституції України та права на отримання пенсії в розмірі передбаченому ч.4 ст. 54 та ч.1 ст. 50 Закону України №796.
Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що при нарахуванні пенсії позивачці, передбаченої ч.4 ст. 54 та ч.1 ст. 50 Закону України №796 , підлягає застосуванню розмір мінімальної пенсії за віком визначений ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення судового рішення є порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були допущені порушення норм матеріального та процесуального права, тому апеляційні скарги позивача та відповідача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.4 ч.1 ст.202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги ОСОБА_1, Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області задовольнити частково.
Постанову Вовчанського районного суду Харківської області від 14 жовтня 2009р. по справі № 2-а-338/09/2008 скасувати в частині задоволення позовних вимог, щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області здійснити перерахунок та провести виплату з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2007 року, та з 22 травня 2008 року по 03.02.2010 року призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог ч.4 ст. 54, ч.1 ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком на момент виплати .
В іншій частині постанову Вовчанського районного суду Харківської області від 14 жовтня 2009 року по справі № 2-а-338/09/2008 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя < підпис > Сіренко О.І.
Судді < підпис >
< підпис > Любчич Л.В. Спаскін О.А.
< Список > < Текст >
Повний текст постанови виготовлений 08.02.2010 р.