Постанова від 26.04.2021 по справі 157/334/21

Справа № 157/334/21

Провадження №3/157/281/21

ПОСТАНОВА

іменем України

26 квітня 2021 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Гамула Б.С., з участю: секретаря судового засідання Семенюк О.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Федчика С.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працевлаштованого,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 456764 ОСОБА_1 14 лютого 2021 року в 19 год. 23 хв. на автодорозі між с. Видричі та с. Дубровиця Камінь-Каширського району Волинської області керував автомобілем марки «Opel Vectra», номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова та на вимогу працівника поліції відмовився пройти в установленому порядку медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою винуватість у вчиненні даного адмінправопорушення не визнав. Пояснив, що 14 лютого 2021 року в обід випив дві чарки горілки. В 19 годині разом із дружиною поїхали в с. Дубровиця Камінь-Каширського району до її батьків. Спочатку автомобілем керувала дружина, однак коли автомобіль заїхав у замет і забуксував, за кермо сів він. Не заперечує, що в його організмі міг залишатися алкоголь, проте поліцейський не провів належним чином його огляд на стан алкогольного сп'яніння, а його відмова від проходження такого огляду не була зафіксована в присутності свідків, оскільки будь-яких сторонніх осіб, окрім поліцейських, його та його дружини, на місці зупинки не було. Просить закрити провадження у справі.

Захисник Федчик С.В. в судовому засіданні клопотав про закриття провадження у справі в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Пояснив, що поліцейським порушено вимоги законодавства щодо проведення огляду водія на стан алкогольного сп'яніння та оформлення результатів такого огляду. Свідків відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння, про яких зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, на місці зупинки і складення протоколу не було.

Дані пояснення підтвердила свідок ОСОБА_2 , дружина ОСОБА_1 , яка пояснила, що 14 лютого 2021 року вона керувала автомобілем, коли вони з чоловіком їхали в с. Дубровиця Камінь-Каширського району. В'їхавши в замет, вона передала кермо ОСОБА_1 . Коли працівники поліції, яких було троє, оформляли матеріали, в чоловіка ознак алкогольного сп'яніння не було, жодних свідків не запрошували.

Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 є його шваґром. 14 лютого 2021 року він допомагав ОСОБА_1 виїхати зі снігового замету. Ознак алкогольного сп'яніння в ОСОБА_1 він не помітив. Також додав, що на місці події свідків не було.

Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, його захисника, свідків, дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що справа підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п. 2.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння регламентується ст. 266 КУпАП, згідно з якою особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103, огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться: 1) поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; 2) лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Аналогічні вимоги щодо порядку проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння передбачені Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС від 07.11.2015 № 1395. Згідно з Розділом IX цієї Інструкції огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства.

Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та оформлення результатів такого огляду визначено також Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735. Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу I цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.

Аналіз зазначених вище положень чинного законодавства, яке регламентує порядок проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного сп'яніння, дає підстави дійти висновку, що огляд особи на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу у присутності двох свідків, а в разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я.

До протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 як доказ вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, долучено письмові пояснення свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 та відеозапис з реєстратора поліцейського з місця події.

З письмових пояснень зазначених свідків від 14 лютого 2021 року вбачається, що вони були присутні під час складання працівниками поліції протоколу відносно ОСОБА_1 за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння. Під час документування правопорушення в їх присутності ОСОБА_1 працівник поліції запропонував пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням газоаналізатору «Drager Alkotest 6810», а також в найближчому лікувальному закладі. В свою чергу водій від проходження медичного огляду на місці зупинки чи медичному закладі категорично відмовився. Зазначені письмові пояснення обох свідків є абсолютно ідентичними.

Разом з тим, як вбачається з дослідженого судом відеозапису, який міститься на диску, що доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, поліцейський за відсутності свідків провів огляд ОСОБА_1 на виявлення стану сп'яніння. Поліцейський не проінформував ОСОБА_1 про порядок застосування спеціального технічного засобу, фактично останньому не було запропоновано у встановленому законом порядку у присутності двох свідків пройти огляд на стан сп'яніння, зокрема, на місці зупинки транспортного засобу. Після зазначеної розмови поліцейським було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Зазначені обставини, що підтверджуються відеозаписом з місця події, свідчать про те, що працівником поліції не було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу у порядку, встановленому законом, зокрема, у присутності двох свідків, останнього не було проінформовано про порядок застосування спеціального технічного засобу для виявлення ознак алкогольного сп'яніння.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Таким чином, у судовому засіданні не здобуто доказів винуватості ОСОБА_1 в порушенні вимог Правил дорожнього руху, а отже в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи наведене вище, вважаю, що провадження в даній справі слід закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Керуючись статтями 130, 247, 284 КУпАП, суддя

постановив:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд протягом десяти діб з дня винесення постанови.

Суддя: Б. С. Гамула