Справа № 467/208/21
2/467/165/21
16.04.2021 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Догарєвої І.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Шарати Н.І.;
позивача ОСОБА_1 ;
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Арбузинського районного суду Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення та розміру аліментів,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення та розміру аліментів.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що рішенням Арбузинського районного суду Миколаївської області від 08.04.2020 року вирішено стягувати з нього на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі ј частини від усіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, починаючи з 10.03.2020 року і до досягнення дитиною повноліття. Цим же рішенням було вирішено стягнути із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 кошти на її утримання у розмірі ј частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трирічного віку.
На теперішній час позивач не має можливості сплачувати аліменти у визначеному судом розмірі, оскільки на момент ухвалення судом рішення про стягнення аліментів він перебував на військовій службі та отримував відповідне грошове утримання, однак змушений був звільнитись. З 23.11.2020 року він перебуває на обліку у Арбузинській районній філії Миколаївського обласного центру зайнятості, роботу знайти не може, в зв'язку з викладеним значно погіршився його матеріальний стан. Нарахована державним виконавцем сума аліментів, яка належить до сплати є для нього на даний час непосильною. В зв'язку з викладеним позивач просив змінити спосіб стягнення та розмір стягуваних з нього аліментів на користь ОСОБА_2 та стягувати з нього на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня пред'явлення позову до суду і до досягнення дитиною повноліття, а також стягувати з нього на користь ОСОБА_2 аліменти на її утримання у розмірі 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, щомісячно, починаючи із дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трирічного віку.
Ухвалою судді Арбузинського районного суду Миколаївської області від 16.03.2021 року провадження у справі відкрито, справу визначено розглядати за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого судового засідання.
Ухвалами суду від 06.04.2021 року витребувано в Арбузинському районному відділі ДВС Південного МРУ Міністерства юстиції (м.Одеса) розрахунки заборгованості по сплаті аліментів з позивача, закрите підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві. Додатково пояснив, що на даний час не має заробітку крім виплат із центру зайнятості та перебуває у скрутному матеріальному становищі. Також він не має власного житла і земельної ділянки, яка б приносила йому дохід. Аліменти у визначеному судом розмірі є для нього непосильними та їх нарахування призводить до зростання заборгованості, чим ситуація тільки погіршується, оскільки державним виконавцем вже прийнято рішення про обмеження його у праві керування транспортними засобами, а це, в свою чергу, обмежує його можливість працевлаштування. Наполягав саме на такому способі захисту його прав як зміна способу стягнення та зменшення розміру аліментів, просив визначити йому розмір стягуваних аліментів саме у твердій грошовій сумі у відсотковому співвідношенні до прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку та працездатної особи відповідно.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зміни способу стягнення та зменшення аліментів на своє утримання до досягнення дитиною трирічного віку визнала частково, погодилась, що в зв'язку із зміною матеріального стану позивача розмір аліментів на її утримання має бути зменшено, однак наполягала на визначенні розміру аліментів у частці від доходу позивача. Проти позовних вимог щодо зміни способу стягнення та зменшення аліментів на утримання дитини заперечувала, оскільки позивач є працездатною особою та зобов'язаний утримувати свою дитину, тоді як навіть у тому розмірі, який існує на сьогоднішній день, стягувані аліменти не забезпечують в повній мірі потреб дитини. Крім того, фактично дитина перебуває на даний час на її утриманні, оскільки позивачем не погашена заборгованість по вже нарахованим аліментам.
Суд, з'ясувавши обставини справи та дослідивши наявні серед матеріалів справи докази, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 02.04.2019 року сторони ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно рішення Арбузинського районного суду Миколаївської області від 08.04.2020 року з урахуванням ухвали від 13.11.2020 року про виправлення описки, вирішено стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі ј частини від усіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, починаючи з 10.03.2020 року і до досягнення дитиною повноліття. Цим же рішенням було вирішено стягнути із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 кошти на її утримання у розмірі ј частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трирічного віку.
Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у відповідь на запит у електронному вигляді від 11.03.2021 року, ОСОБА_1 з 20.02.2020 року і на момент ухвалення зазначеного судового рішення отримував дохід від військової частини НОМЕР_2 , що складав у 1 кварталі 2020 року 4204,78 грн., у 2 кварталі 2020 року 8524,99 грн., у 3 кварталі 2020 року 4156,76 грн. У 4 кварталі 2020 року він отримував дохід від Миколаївського обласного центру зайнятості, що склав 11169,88 грн.
Відповідно до довідки №34 від 02.02.2021 року Арбузинської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 з 23.11.2020 року перебуває на обліку як безробітний у даній установі.
Відповідно до довідки №33 від 02.02.2021 року Арбузинської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 нараховано дохід у листопаді 2020 року в розмірі 266,66 грн, у грудні 2020 року - 999,99 грн.
Відповідно до довідки №119 від 15.04.2021 року Арбузинської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 нараховано дохід у 2021 році у січні 1000,00 грн., у лютому 1000,00 грн., у березні 677,42 грн.
Згідно розрахунків заборгованості зі сплати аліментів, наданих Арбузинським РВ ДВС Південного МРУ Міністерства юстиції (м.Одеса), станом на 01.04.2021 року заборгованість ОСОБА_1 зі сплати аліментів на утримання дитини складає 23606,12 грн., на утримання ОСОБА_2 - 15661,06 грн.
Розмір нарахованих аліментів на утримання дитини, зокрема, в березні 2021 року склав 1858,68 грн., на утримання дружини - 1858,70 грн., що разом становить 3717,38 грн.
Таким чином, розмір аліментів, які щомісяця нараховуються позивачу, на даний момент перевищує його дохід.
Обґрунтовуючи позов позивач посилався на положення ст.192 СК України, яка визначає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.3 ст.181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Із вказаних норм слідує, що аліменти присуджуються судом у спосіб тільки за вибором того з батьків, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів, а не платника аліментів.
В свою чергу позивач категорично заперечував проти зменшення розміру стягуваних аліментів у частці від його доходу.
Відповідно до п.5 ч.3 ст.2 ЦПК України основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, диспозитивність. Диспозитивність цивільного судочинства, відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відтак, оскільки обраний позивачем спосіб захисту своїх прав суперечить вимогам ст.ст. 181, 192 СК України, у задоволенні позову в частині зміни способу стягнення та зменшення розміру аліментів на утримання дитини слід відмовити.
Що стосується позовних вимог про зміну способу стягнення та розміру аліментів на утримання ОСОБА_2 до досягнення дитиною трирічного віку, пряма законодавча заборона щодо зміни способу стягнення аліментів за позовом платника аліментів у даному випадку відсутня.
Так, відповідно до ч.2 ст. 91 СК України жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі між собою, мають право на утримання в разі проживання з нею, ним їхньої дитини, відповідно до частин другої - четвертої статті 84 та статей 86 і 88 цього Кодексу.
У свою чергу, згідно ч.2 ст. 84 СК України, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.
Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу ( ч.4 ст. 84 СК України).
При цьому ч.ч.1,3 ст.80 СК України встановлено, що аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.
Відтак, за відсутності імперативної заборони змінювати розмір аліментів на утримання жінки, з якою проживає спільна неповнолітня дитина, шляхом зміни способу їх присудження за позовом платника аліментів, враховуючи, що представлені позивачем докази на підтвердження факту погіршення його матеріального стану в контексті положень ст.ст.76-80 ЦПК України є належними, допустимими, достовірними та достатніми, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 в частині зміни способу стягнення та зменшення розміру аліментів на утримання ОСОБА_2 до досягнення дитиною ОСОБА_3 трирічного віку є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 10, 13, 81, 258, 259, 267, 273, 355 ЦПК України,
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення та розміру аліментів - задовольнити частково.
Змінити спосіб стягнення та розмір аліментів, який було встановлено рішенням Арбузинського районного суду Миколаївської області від 08.04.2020 року у справі №467/291/20 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на її утримання до досягнення дитиною ОСОБА_3 трирічного віку.
Стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на її утримання у розмірі 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили і до досягнення дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трирічного віку.
В частині позовних вимог про зміну способу стягнення та розміру аліментів на утримання дитини - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення виготовлено до 26.04.2021 року.
Суддя І.О. Догарєва