20 квітня 2021 рокуСправа №: 695/681/21
Номер провадження 3/695/778/21
20 квітня 2021 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Степченко М.Ю., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Золотоніського РВП ГУНП у Черкаській областіпро притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої продавцем в магазині «Продукти» (с. Кропивна, Золотоніський район, Черкаська область), проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.156 КУпАП, -
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ №356506 від 22.02.2021 р. зазначено, що 22.02.2021 р. близько 12-00 год. в магазині «Продукти» в с. Кропивна ОСОБА_1 здійснила роздрібну торгівлю алкогольними напоями 0,25 л без марок акцизного збору, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнала та просила закрити провадження в справі в зв'язку з відсутністю складу правопорушення, оскільки вона не являється суб'єктом підприємницької діяльності і не є суб'єктом відповідальності за дане правопорушення.
Зазначила, що правопорушення не вчиняла. Вона пояснила, що в магазин зайшов чоловік, попросив на розлив 0,25 л горілки. Вона взяла розкриту пляшку горілки «Графська», яка була з акцизною маркою і налила йому, за що він заплатив 50 грн. Після цього до магазину зайшли працівники поліції і сказали, що не можна було продавати горілку на розлив та вилучили виручені кошти за продаж горілки. Склали протокол, в якому вона написала пояснення, які їй продиктували працівники поліції.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно положень ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вимогами ст.252 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до положень ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності і законом.
Підставою притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Частиною 1 статті 156 КУпАП визначена адміністративна відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Санкція ч.1 ст.156 КУпАП передбачає застосування до винної особи додаткового покарання у виді конфіскації предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі. Однак адміністративний матеріал не містить відомостей про вилучення та місцезнаходження предмету торгівлі та виручки, що унеможливлює у разі встановлення вини застосувати вказане додаткове покарання.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23 рп/2010 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 1ст. 14-1 КУпАП передбачено, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено у законному порядку при додержанні, зокрема, процедури притягнення до адміністративної відповідальності, яка повинна ґрунтуватись на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Наведені правові позиції закріплюють, що особа не вважається винною, доки її провина не буде доведена у встановленому законом порядку. Тобто, особа не повинна доказувати свою невинуватість і її поведінка вважається правомірною, доки не буде доведено зворотне.
За вимогами ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.
У відповідності до ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також враховуючи практику Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011 р., заява № 16347/02), «Малофєєва проти Росії»(рішення від 30.05.2013 р., заява №36673/04), «Карелін проти Росії»(заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.), суддя виходить з того, що, як і у кримінальному провадженні, так і у справах про адміністративні правопорушення, суд має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у протоколі про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали не містять відомостей, які б підтверджували факт продажу алкогольних напоїв без марок акцизного збору, про факт наявності чи відсутності виручки. Крім того, з пояснень ОСОБА_1 та письмових пояснень ОСОБА_2 судом встановлено, що ОСОБА_1 здійснила продаж алкогольних напоїв на розлив. Натомість матеріали справи не містять будь яких належних та допустимих доказів факту того, що продана на розлив горілка була без марки акцизного збору.
У протоколі зазначено, що огляд не проводився та речі не вилучалися, натомість матеріали справи містять протокол випробувань рідини, яка вилучена у ОСОБА_3 22.02.2021. Дані факти є суперечливим та викликають сумнів в їх правдивості.
Відповідно до ст. п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
За цих обставин суд закриває справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись вищевикладеним та ст.ст.156, 247, 284 КУпАП, -
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 КУпАП провадженням закрити в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана скарга до Черкаського апеляційного суду через Золотоніський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: М.Ю. Степченко