ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
з питань залишення позовної заяви без розгляду
02 лютого 2021 року м. Київ № 640/18137/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Шулежка В.П., за участю секретаря судового засідання Воронюк М.М., розглянувши у підготовчому засіданні питання про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом
Любомльської міської ради Волинської області
доКабінету Міністрів України,
провизнання протиправними та скасування розпорядження,
за участю представників сторін:
від відповідача - Полець Д.М.,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Любомльська міська рада Волинської області (далі - позивач) з позовом до Кабінету Міністрів України (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування розпорядження від 13.05.2020 №590-р в частині.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.08.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання.
Представником відповідача подано до суду клопотання про залишення позову без розгляду з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач надіслав листа від 05.01.2021, в якому заперечував проти заявленого клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Розглянувши подане клопотання та матеріали справи, викладені позиції учасників справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Частини 1, 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачають, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування врегульовано Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі статтею 18-1 вказаного Закону орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач звернувся до суду саме від імені та в інтересах територіальної громади, а тому підстав для залишення позовної заяви без розгляду із зазначених відповідачем підстав немає.
Таким чином, клопотання представника відповідача є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 240, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні клопотання Кабінету Міністрів України про залишення позову без розгляду відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений та підписаний 08.02.2021 року.
Суддя В.П. Шулежко