Рішення від 16.04.2021 по справі 440/106/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/106/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Лубенської міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06.01.2021 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенської міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, викладену у листі від 23.12.2020 №1-11/1009, у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер: 5322881400:09:001:0020, площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, за межами населеного пункту (за межами с. Чуднівці);

- зобов'язати Лубенську міську раду Лубенського району Полтавської області розглянути, у строк встановлений Земельним кодексом України клопотання позивача щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер: 5322881400:09:001:0020, площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, за межами населеного пункту (за межами с. Чуднівці) та за результатами розгляду прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами розгляду відповідачем його клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою в порядку статті 118 Земельного кодексу України одержано оформлену листом відмову, мотиви якої не узгоджуються з положеннями Земельного кодексу України.

Ухвалою суду від 11.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи

02.02.2021 до суду надійшов відзив Лубенської міської ради, у якому відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію мотивував тим, що позивач 22.10.2020 звернувся із заявою до Засульської сільської ради Лубенського району. Сільський голова Бондаренко І.С. передав заяву ОСОБА_2 начальнику відділу земельних відносин та комунального майна Засульської сільської ради з вказівкою "Вирішити згідно законодавства". У свою чергу, ОСОБА_2 передав заяву для розгляду спеціалісту відділу Безпалько Н.О. з вказівкою "Підготувати відповідь". 19.11.2020 сільський голова ОСОБА_3 направив позивачеві листа, яким повідомив останнього, що його заява буде розглянута на черговому пленарному засіданні ради. Однак, пленарні засідання Засульської сільської ради більше не проводилися, так як закінчилися повноваження, 09.12.2020 заява ОСОБА_1 була передана для розгляду до Лубенської міської ради, як правонаступника Засульської сільської ради. Спеціалістами Управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради було розглянуто заяву позивача та підготовлено проект відповіді. Таким чином, на переконання відповідача, заява ОСОБА_1 на розгляд Лубенської міської ради взагалі не виносилася, оскільки, вона була предметом розгляду сільського та міського голів, спеціалістів виконавчих органів Засульської сільської та Лубенської міської рад, а тому підстави для визнання дій протиправними відсутні. Так само, Лубенська міська рада не приймала ніяких відмов у формі рішень, відповідно не має предмету, який просить скасувати позивач /а.с. 24-27/.

02.02.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач стверджує, що лист відповідача суперечить нормам Земельного кодексу України, оскільки підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку /а.с. 45-46/.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статей 257-258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що 22.10.2020 (вх. №2788) ОСОБА_1 звернувся до Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності на території Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської область за межами населеного пункту (за межами с. Чуднівці) /а.с. 8/.

До вказаної заяви позивачем було додано наступні документи: копію паспорта; копію ідентифікаційного коду, графічні матеріали із зображенням бажаного місця розташування земельної ділянки для відведення її у власність на території Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту (за межами с. Чуднівці).

Сільський голова ОСОБА_4 передав заяву ОСОБА_2 начальнику відділу земельних відносин та комунального майна Засульської сільської ради з вказівкою "Вирішити згідно законодавства", про що свідчить резолюція сільського голови на заяві позивача /а.с. 34/.

У подальшому, ОСОБА_2 передав заяву для розгляду спеціалісту відділу Безпалько Н.О., наклавши на заяву резолюцію "Підготувати відповідь".

19.11.2020 сільський голова Бондаренко С.І. направив позивачеві листа, яким повідомив ОСОБА_1 , що його заява буде розглянута на черговому пленарному засіданні ради /а.с. 35/.

Листом від 19.12.2020 за підписом керуючого справами виконавчого комітету Засульської сільської ради позивача повідомлено про те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №571-р "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Полтавської області" та враховуючи рішення першої сесії Лубенської міської ради першого скликання від 26.11.2020 "Про початок реорганізації сільських рад шляхом приєднання до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області", заява ОСОБА_1 від 22.10.2020 направлена до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, як до правонаступника для подальшого розгляду та прийняття рішення згідно вимог чинного законодавства /а.с. 36/.

Листом Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області від 23.12.2020 №1-11/1009 позивача повідомлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5322881400:09:001:0020 площею 2,00 га, що розташована за межами с. Чуднівці, не обліковується в землях запасу Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, так як є сформованою за цільовим призначенням - для ведення городництва та надана ОСОБА_1 в оренду терміном на 10 років відповідно до укладеного договору оренди землі від 26.06.2020; реєстрація права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно здійснена 12.08.2020 /а.с. 7/.

Позивач не погодився із відмовою Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, викладеною у листі від 23.12.2020, у зв'язку з чим звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Частиною першою статті 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені статтею 12 Земельного кодексу України, відповідно до приписів частини 1 якої до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Отже, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.

Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, Земельний кодекс України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при цьому зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.

Із аналізу зазначених норм, вбачається, що будь-який громадянин України, незалежно від місця реєстрації або проживання, має право звернутись до уповноваженого органу із заявою та визначеними законодавством документами щодо надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства. Відповідний орган може відмовити у наданні дозволу тільки з підстав, зазначених у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України. Перелік підстав є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Листом Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області від 23.12.2020 №1-11/1009 позивача повідомлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5322881400:09:001:0020 площею 2,00 га, що розташована за межами с. Чуднівці, не обліковується в землях запасу Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, так як є сформованою за цільовим призначенням - для ведення городництва та надана ОСОБА_1 в оренду терміном на 10 років відповідно до укладеного договору оренди землі від 26.06.2020; реєстрація права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно здійснена 12.08.2020 /а.с. 7/.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Нормами статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності не рідше ніж один раз на місяць.

Частинами першою, другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною десятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Таким чином, рішення з питань надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймається виключно на пленарному засіданні сільської, селищної, міської ради у формі рішення та не може бути оформлене листом у відповідь на клопотання заявника.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було розглянуто заяву ОСОБА_1 від 22.10.2020, про що свідчить Лист Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області від 23.12.2020 №1-11/1009, однак, результат розгляду заяви оформлений не відповідним рішенням міської ради, а у спосіб, не передбачений статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Отже, питання, розгляд якого мав здійснюватися виключно на пленарному засіданні сесії Лубенської міської ради, як правонаступника Засульської сільської ради, та за результатами розгляду якого відповідач мав прийняти акт у формі рішення у порушення вимог статей 12, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статей 122, 118 Земельного кодексу України відповідачем не розглянуто та орган місцевого самоврядування не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Наведене свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача від 22.10.2020

Разом з тим, зазначена вище бездіяльність є порушенням прав позивача на розгляд суб'єктом владних повноважень його заяви у встановленому законодавством порядку, що потребує судового захисту.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Зважаючи на вищевикладене, оскільки відповідач не прийняв жодного передбаченого законом рішення за наслідками розгляду клопотання позивача, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне згідно з частиною другою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Лубенської міської ради, що полягає у неприйнятті рішення за заявою ОСОБА_1 від 22.10.2020 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність кадастровий номер 5322881400:09:001:0020 орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності на території Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту (за межами с. Чуднівці) та зобов'язати Лубенську міську раду Лубенського району Полтавської області розглянути заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність кадастровий номер 5322881400:09:001:0020 орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності на території Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту (за межами с. Чуднівці).

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Лубенської міської ради Полтавської області (вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 04057439) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Лубенської міської ради, що полягає у неприйнятті рішення за заявою ОСОБА_1 від 22.10.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність кадастровий номер 5322881400:09:001:0020 орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності на території Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту (за межами с. Чуднівці)

Зобов'язати Лубенську міську раду Лубенського району Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.10.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність кадастровий номер 5322881400:09:001:0020 орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності на території Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту (за межами с. Чуднівці).

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова