Ухвала від 27.04.2021 по справі 380/6784/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/6784/21

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

27 квітня 2021 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Москаль Р.М. перевірив матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до старшого державного виконавця Мостиського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та постанови,

ВСТАНОВИВ:

23.04.2021 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до старшого державного виконавця Мостиського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області. Позивачка просить суд:

- визнати протиправними дії старшого державного виконавця Мостиського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Ціжман Олени Станіславівни з прийняття постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №5717109 від 22.10.2018, виданої 16.07.2018 на виконання рішення Мостиського районного суду Львівської області у справі №448/1644/16-ц;

- визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №5717109 від 22.10.2018, виданої 16.07.2018 старшим державним виконавцем Мостиського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Ціжман Оленою Станіславівною на виконання рішення Мостиського районного суду Львівської області у справі №448/1644/16-ц.

Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви в тому числі з'ясовує, чи:

- належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;

- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Частиною другою цієї статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 та долучених до неї документів вбачається таке.

Мостиський районний суд Львівської області 16.07.2018 видав виконавчий лист №448/1644/16-ц, на примусове виконання рішення цього суду у цивільній справі про усунення перешкод у користування підвалом шляхом зобов'язання ОСОБА_2 надати ОСОБА_1 доступ до користування цим підвальним приміщенням.

10.09.2018 державний виконавець Мостиського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області відкрив виконавче провадження №5717109 із примусового виконання цього виконавчого листа Мостиський районний суд Львівської області.

22.10.2018 в межах зазначеного виконавчого провадження державний виконавець прийняв постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа Мостиського районного суду Львівської області №448/1644/16-ц від 16.07.2018. Позивачка (стягувач за виконавчим листом) вважає протиправною цю постанову та дії державного виконавця щодо її прийняття, звернулась до суду з цим позовом.

Відповідно до приписів статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Статтею 287 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Отже, якщо закон встановлює інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, то це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.

Відповідно до частини першої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

За правилами статті 447 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи. Згідно з частиною першою статті 448 ЦПК України скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Відповідно до викладених в позовній заяві обставин та змісту доданих до неї документів ОСОБА_1 (позивачка) є стягувачем за виконавчим листом №448/1644/16-ц від 16.07.2018 та стороною виконавчого провадження №5717109. Це виконавче провадження було відкрите на підставі виданого 16.07.2018 Мостиським районним судом Львівської області виконавчого листа №448/1644/16-ц з метою примусового виконання рішення цього суду в цивільній справі (http://www.reestr.court.gov.ua/Review/70807602).

Закон №1404-VIII (стаття 74) визначає, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення здійснюється до суду, який видав виконавчий документ. При цьому положення ЦПК України (Розділ VII «СУДОВИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВИХ РІШЕНЬ») містить аналогічні за змістом положення, що передбачає можливість оскарження на стадії виконання судових рішень цивільного суду сторонами виконавчого провадження рішень, дій та бездіяльності, допущених державним виконавцем, до того місцевого загального суду, який розглянув справу та прийняв рішення, на примусове виконання якого видав виконавчий лист.

Вимоги позовної заяви ОСОБА_1 (стягувача у виконавчому провадженні) зводяться до оскарження рішення державного виконавця та його дії щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання рішення місцевого загального суду в цивільній справі. Відтак, вирішення питання щодо правомірності постанови про закінчення виконавчого провадження та дій державного виконавця при її винесенні відповідно до положень частини першої статті 74 Закону №1404-VIII, статей 447-453 ЦПК України належить до юрисдикції суду, який видав виконавчий документ, - тобто Мостиського районного суду Львівської області, а розгляд цього питання має відбуватися в порядку цивільного процесуального законодавства.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Керуючись ст.ст. 170, 241, 243, 248, 256, 294, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до старшого державного виконавця Мостиського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та постанови.

Роз'яснити позивачці її право звернутися до Мостиського районного суду Львівської області зі скаргою на рішення державного виконавця органу державної виконавчої служби в порядку статті 447 Цивільного процесуального кодексу України.

Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.

Суддя Москаль Р.М.