справа№380/12585/20
27 квітня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Львівської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" до Рава-Руської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області, Рава-Руської міської ради про визнання протипарвною бездіяльність та стягнення грошової застави ,-
Львівська обласна організація політичної партії «Слуга Народу» (далі - Львівська ООПП “Слуга народу”, позивач) звернулася з вказаним позовом до Рава - Руської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області (80316, Львівська область, Жовківський район, місто Рава - руська, вул. Ярослава Мудрого, будинок 8; ЄДРПОУ - 43798751), Рава - Руської міської ради (80316, Львівська область, Жовківський район, місто Рава - Руська, вул.. Ярослава Мудрого, будинок 3; ЄДРПОУ - 04056256) в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Рава - Руської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області протиправною щодо не здійснення дій з повернення грошової застави Львівської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» в розмірі 4167, 00 грн., за реєстрацію списку кандидатів у депутати Рава - Руської міської ради (в тому числі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 );
- стягнути з Рава - Руської міської ради на користь Львівської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» грошову заставу в розмірі 4167, 00 грн.;
- стягнути судовий збір з відповідачів солідарно на користь Львівської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» у розмірі 2101 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що для участі у місцевих виборах 2020 року позивачем внесено грошову заставу за реєстрацію кандидатів у депутати до Рава - Руської міської ради на спеціальний (депозитний) рахунок Рава - Руської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області. За результатами місцевих виборів депутатів Рава - Руської міської ради Львівська ООПП “Слуга народу” отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів. Позивач зазначив, що станом на день звернення до суду Рава - Руська міська територіально виборча комісія Львівського району Львівської області в порушення ч. 5 ст. 225 Виборчого кодексу України (далі - ВК України) не повернула позивачу грошову заставу в розмірі 4167,00 грн. У зв'язку з вищенаведеним, вважає таку бездіяльність Рава - Руської міської територіально виборчої комісії Львівського району Львівської області протиправною та просить стягнути з Рава - Руської міської ради на користь Львівської ООПП “Слуга народу” грошову заставу в розмірі 4167, 00 грн.
Від Рава - Руської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області відзив на позовну заяву не надходив.
16.03.2021 Рава - Руська міська рада подала відзив на позовну заяву (вх. №18772). Зазначила, що Рава - Руською міською територіально виборчою комісією Львівського району Львівської області спеціальний рахунок для внесення грошової застави було закрито 13 листопада 2020 року, а грошова застава, що не повернута кандидатам, зокрема Львівській ООПП “Слуга народу” перерахована до міського бюджету Рава - Руської міської ради. Вказують, що позивачем пропущено строк (8 днів) звернення із заявою про повернення внесеної грошової застави у розмірі 4167, 00 грн., на відповідний рахунок (вказаний у заяві) у Рава - Руську територіальну виборчу комісію. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 04 січня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Львівська обласна організація політичної партії “Слуга народу” згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зареєстрована як політична партія 20.07.2020, номер запису 14151020000050804, керівником вказано ОСОБА_3 .
Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 № 795-ІХ “Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році” призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 № 160 “Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020” було призначено на неділю 25 жовтня 2020, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських голів з переліками згідно з додатком 1-24.
Як видно із позовної заяви, для проведення реєстрації кандидатів у депутати 21.09.2020 Львівською ООПП “Слуга народу” було здійснено безготівковий платіж на спеціальний (депозитний) рахунок відповідної територіальної виборчої комісії для внесення грошової застави у сумі 4167, 00 грн., для реєстрації списку кандидатів у депутати Рава - Руської міської ради, що підтверджується платіжним дорученням № 52 від 21 вересня 2020 року.
Як вказано у позовній заяві, 02.11.2020 Рава - Руською міською територіальною виборчою комісією Львівської області було встановлено результати Перших місцевих виборів до Рава - Руської міської ради від 25 жовтня 2020 року, відповідно до яких Львівська Обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «Слуга Народу» отримало право на усть у розподілі депутатських мандатів до Рава - Руської міської ради та обрання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 депутатами Рава - Руської міської ради, висунутих Львівською Обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ», на Перших місцевих виборах до Рава - Руської міської ради від 25 жовтня 2020 року.
Станом на 30.12.2020 не повернуто грошової застави в розмірі 4167,00 грн. на рахунок Львівського ООПП “Слуга народу”.
Вважаючи, що відповідач, в порушення норм виборчого законодавства, не повернув на користь Львівської ООПП “Слуга Народу” грошової застави у розмірі 4167,00 грн., позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 32 ВК України до виборчих комісій належать територіальні виборчі комісії.
Частиною 8 ст. 33 ВК України визначено, що територіальні виборчі комісії є постійно діючими органами.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 225 Виборчого кодексу України кандидат у депутати сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) ради, який висувається шляхом самовисування у багатомандатному виборчому окрузі, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатом у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку двадцять відсотків мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу. Організація партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) ради, або організація відповідної партії вищого рівня у багатомандатному виборчому окрузі після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку двадцять відсотків мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, за кожного кандидата. Реквізити рахунку для внесення грошової застави не пізніш як на другий день після початку виборчого процесу розміщуються відповідною територіальною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності) та/або на стенді офіційних матеріалів такої комісії, а також передаються до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному веб-сайті.
Відповідно до ч. 5, 6, 7 ст. 225 ВК України грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб'єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава.
Грошова застава повертається відповідному суб'єкту внесення, якщо за результатами місцевих виборів кандидата визнано обраним сільським, селищним, міським головою.
В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного у місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.
Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування.
Отже, процедура повернення грошової застави регламентована Постановою ЦВК від 21.08.2020 року N 193 “Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах” (надалі Порядок № 193) та наказом Міністерства фінансів України від 21.08.2020 №517 “Про затвердження порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах” (далі - Наказ № 517).
Відповідно до п. 9, 10, 11 Порядку № 193 грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної в місті, а також міської, селищної, сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів місцева організація політичної партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві. Грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів особу (осіб) визнано обраною депутатом (депутатами), у розмірі, що вносився за такого кандидата (кандидатів), на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві.
Грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві, у разі, якщо за результатами місцевих виборів кандидата визнано обраним сільським, селищним, міським головою.
Грошова застава, внесена особою, яка була висунута кандидатом у депутати шляхом самовисування, на підставі заяви, поданої до відповідної територіальної виборчої комісії, повертається суб'єкту її внесення на рахунок, зазначений у відповідній заяві, у разі, якщо за підсумками виборів особу визнано обраною депутатом.
Грошова застава, внесена особою, яка була висунута на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом самовисування, повертається, у разі, якщо за результатами місцевих виборів зазначену особу визнано обраною сільським, селищним, міським головою. Повернення грошової застави суб'єкту її внесення здійснює територіальна виборча комісія на рахунок, зазначений у заяві, поданій до відповідної територіальної виборчої комісії.
Повернення застави територіальною виборчою комісією здійснюється у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.
В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.
Спеціальний (депозитний) рахунок, відкритий територіальною виборчою комісією для внесення грошової застави, після повернення та перерахування грошової застави відповідно до пунктів 7 - 10 цього Порядку закривається нею в установленому законодавством порядку.
Аналогічні приписи визначені наказом Міністерства фінансів України від 21.08.2020 року № 517 «Про затвердження Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах».
Аналізуючи норми Виборчого кодексу України, норми Порядку №193 та Наказу №517 у їх сукупності, суд дійшов висновку, що обов'язок Рава - Руської МТВК Львівського району Львівської області по поверненню грошової застави, внесеною позивачем настав в силу закону з факту визнання обраним за результатами місцевих виборів кандидата до відповідної ради та мав бути реалізованим виборчою комісією у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів, незалежно від подання такою місцевою організацією політичної партії заяви.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивачем була подана заява про повернення грошової застави 13.11.2020р., хоча це не є обов'язком позивача в силу вищевикладених норм чинного законодавства.
З огляду на викладене суд відхиляє доводи відповідача про неподання позивачем заяви до міської ради та відсутність у останньої відомостей щодо суми і номеру рахунку, на який потрібно повертати грошову заставу, а також відхиляє доводи про неподання позивачем заяви у встановлений строк.
Окремо суд звертає увагу на те, що відповідачами не оспорюється факт перерахування грошової застави у сумі 4167 грн.
Інформацію про результати виборів до Рава - Руської міської ради було опубліковано у інформаційно - аналітичній газеті «Прикордоння» №21(157) від 04.11.2020.
При цьому, даних щодо повернення Львівській обласній організації політичної партії “Слуга народу” грошової застави у розмірі 4167 грн. на дату розгляду справи суду не надано.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на те, що від представників Львівської обласної організації політичної партії “Слуга народу” заява про перерахування коштів надійшла із запізненням 13.11.2020, оскільки приписами чинного законодавства чітко визначено обов'язок територіальної виборчої комісії повернути грошову заставу на рахунок, з якого вона вносилася, а обов'язковість подання заяви про перерахування коштів передбачена лише у випадку необхідності перерахунку грошової застави на інший рахунок, ніж той, з якого таку грошову заставу було сплачено. Дослідивши копію платіжного доручення №52 від 21.09.2020 та заяву про повернення грошової застави, в них зазначено однаковий рахунок. Положення чинного законодавства не містять норм, які б визначали в даному випадку обов'язок позивача звертатися з письмовою заявою до відповідача2 для повернення грошової застави.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що, не здійснивши повернення Львівській обласній організації політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" грошової застави в розмірі 4167 грн. Рава - Руська міська територіальна виборча комісія Львівського району Львівської області вчинила протиправну бездіяльність, оскільки не дотрималася вимог частини п'ятої статті 225 Виборчого кодексу України та пункту 9 постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193.
Відтак, позовні вимоги в частині визнання бездіяльності Рава - Руської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області протиправною щодо не здійснення дій з повернення грошової застави Львівської обласної організації Політичної Партії «Слуга Народу» в розмірі 4167, 00 грн., є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Отже, оскільки судом встановлена протиправна бездіяльність відповідача щодо повернення грошової застави позивачу, наслідком встановлення такої бездіяльності є стягнення зі Рава - Руської міської ради на користь позивача грошової застави у сумі 4167,00 грн., оскільки вказана грошова застава перерахована до міського бюджету Рава - Руської міської ради.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Крім того, вирішуючи питання про стягнення судових витрат, суд бере до уваги положення ч. 8 ст. 139 КАС України, відповідно до якої у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
З огляду на задоволення позову, позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Рава - Руської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 2102,00 грн, оскільки цей спір виник внаслідок протиправної бездіяльності саме Рава - Руської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області.
Керуючись статтями 19-21, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295, пп.15.5 п. 15 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Рава - Руської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області щодо не здійснення дій з повернення грошової застави Львівської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» в розмірі 4167, 00 грн.
Стягнути з Рава - Руської міської ради на користь Львівської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» грошову заставу в розмірі 4167, 00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рава - Руської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області на користь Львівської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 2102,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27 квітня 2021 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна