27 квітня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/5105/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., при розгляді у підготовчому засіданні справи за позовом адвоката Калитки Сергія Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення заборгованості винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Калитки Сергія Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області з такими позовними вимогами:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду у порядку та розмірі визначеному законодавством за період з 22 липня 2015 року по 27 квітня 2018 року;
2) стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість з винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду за період з 22 липня 2015 року по 27 квітня 2018 року в розмірі 8804,41 грн.
Від 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта ГУ ДСНС України у Луганській області 17 березня 2021 року та 12 квітня 2021 року надійшли клопотання про заміну неналежного відповідача належним відповідачем - Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області, в обґрунтування якого вказано, що відповідно до наказу ДСНС України від 22.10.2020 № 568 про припинення юридичної особи шляхом ліквідації, наказу ГУДСНС України у Луганській області від 22.10.2020 № 376-НО про припинення юридичної особи шляхом ліквідації, 1 Державний пожежно-рятувальний загін з охорони об'єкта ГУ ДСНС України у Луганській області знаходиться в стані ліквідації, станом на 12 квітня 2021 року вже припинено юридичну особу 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта ГУ ДСНС України у Луганській області. На момент звільнення позивач проходив службу в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області (арк. спр. 145-146, 178-179).
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13 квітня 2021 року за кодом 272766878448, 12 квітня 2021 року за № 1003831110015001407 внесений запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта ГУ ДСНС України у Луганській області в результаті її ліквідації (арк. спр. 182-184).
Ухвалою від 13 квітня 2021 року зобов'язано ГУДСНС України у Луганській області подати до суду у строк до 22 квітня 2021 року письмові пояснення щодо правонаступництва за ліквідованим відповідачем (кому передані повноваження) разом з належним документальним підтвердженням зазначених обставин (арк. спр. 187).
Від ГУДСНС України у Луганській області 21 квітня 2021 року надійшли пояснення, в яких вказано, що за наказом ДСНС України від 22.10.2020 № 568 юридичну особу 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта ГУ ДСНС України у Луганській області припинено саме шляхом ліквідації, без переходу прав та обов'язків ліквідованої особи до інших осіб, тобто без правонаступництва. Протягом проведення ліквідаційної процедури до 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта ГУ ДСНС України у Луганській області не заявлено жодних вимог, тому після проведення перевірок, визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску тощо, ліквідаційна комісія склала ліквідаційний баланс на надала відповідні документи державному реєстратору для внесення інформації про припинення юридичної особи. Таким чином 1 Державний пожежно-рятувальний загін з охорони об'єкта ГУ ДСНС України у Луганській області ліквідований, права та обов'язки припинені, правонаступники за ліквідованим відповідачем відсутні (арк. спр. 193-194).
Представники сторін у підготовче засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 190-192).
Розглянувши клопотання про заміну неналежного відповідача на належного, пояснення Головного управління Державної Служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач в період з 22 липня 2015 року по 09 січня 2017 року проходив службу 1 Державному пожежно-рятувальному загоні з охорони об'єкта ГУДСНС України у Луганській області, який, згідно з поясненнями ГУДСНС України у Луганській області, ліквідований без визначення правонаступника.
Відповідно до частин другої, третьої статті 81 Цивільного кодексу України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.
Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу. Юридична особа приватного права може створюватися та діяти на підставі модельного статуту в порядку, визначеному законом.
Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Цим Кодексом встановлюються порядок створення, організаційно-правові форми, правовий статус юридичних осіб приватного права.
Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у розумінні цьому кодексу суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
З вищенаведених положень законодавства слідує, що ліквідація юридичної особи публічного права, на відміну від ліквідації юридичних осіб приватного права, має певні особливості, що обумовлені відмінностями в їхньому правовому статусі.
При цьому, пункт 5 частини першої статті 238 КАС України містить пряму заборону на закриття провадження у справі в разі припинення юридичної особи суб'єкта владних повноважень шляхом ліквідації.
Зважаючи, що 1 Державний пожежно-рятувальний загін з охорони об'єкта ГУ ДСНС України у Луганській області був підпорядкованим підрозділом ГУДСНС України у Луганській області, через якого останній виконував свої завдання та функції, суд вважає за необхідне замінити відповідача його правонаступником - ГУДСНС України у Луганській області.
Щодо клопотання про заміну неналежного відповідача - 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта ГУДСН України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, належним відповідачем - Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області, суд зазначає таке.
З матеріалів справи слідує, що позивач в період з 20 січня 2017 року по 20 липня 2019 року проходив службу в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУДСНС України у Луганській області, тому суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо виплати винагороди за безпосередню участь в АТО у вказаному періоді заявлені до неналежного відповідача.
Відповідно до частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно з частиною четвертою статті 48 КАС України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Керуючись викладеними положеннями, суд вважає за необхідне залучити Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області до участі в справі як другого відповідача.
Відповідно до частин першої, другої статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно з частиною першою статті 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до частини третьої статті 173 КАС України підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду (частина четверта статті 173 КАС України).
Частиною другою статті 180 КАС України визначено перелік питань, які вирішуються у підготовчому засіданні.
Підготовче провадження у даній справі триває 39 дні, питання, зазначені у частині другій статті 180 КАС України, повністю судом не вирішені.
З метою належної підготовки справи для розгляду по суті, суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 181 КАС України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Зважаючи на залучення до участі у справі другого відповідача та заміну відповідача його правонаступником, виникла необхідність надання зазначеним учасникам справи часу для підготовки відзиву на позов та доказів, з метою належної підготовки справи для розгляду по суті, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання.
Керуючись статтями 9, 48, 55, 77, 80, 181, 241, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про заміну неналежного відповідача задовольнити частково.
Допустити заміну відповідача - 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області.
Залучити Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до участі у справі як другого відповідача.
Запропонувати відповідачам надати до суду протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали, але не пізніше ніж до наступного підготовчого засідання відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані іншими учасниками справи, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) іншим учасникам справи копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачам, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов'язати Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області надати до суду у строк до 12 травня 2021 року:
- накази (витяги з наказів) Антитерористичного центу при Службі безпеки України за час служби позивача в 1 Державному пожежно-рятувальному загоні з охорони об'єкта ГУ ДСНС України у Луганській області;
- накази начальника Головного управління ДСНС України у Луганській області «Про залучення та вилучення співробітників структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління до виконання завдань за призначенням у зоні проведення АТО на території Луганської області» щодо позивача за час його служби в 1 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єкта ГУДСНС України у Луганській області;
- довідку про грошове забезпечення позивача по видам доходу за час служби в 1 Державному пожежно-рятувальному загоні з охорони об'єкта ГУДСНС України у Луганській області;
- довідку про перебування позивача на лікарняному, у відпустці за час служби в 1 Державному пожежно-рятувальному загоні з охорони об'єкта ГУДСНС України у Луганській області;
- належним чином засвідчені накази командирів (штабу АТО), в яких зазначається про дату початку участі ОСОБА_1 у проведенні антитерористичних операцій (в тому числі участі у чергуваннях в добових нарядах щодо реагування на протиправні дії з боку незаконно озброєних формувань та диверсійно-розвідувальних груп, можливі прояви тероризму і сепаратизму, інші правопорушення, у відрядженні тощо) та дату фактичного завершення такої участі за час служби в 1 Державному пожежно-рятувальному загоні з охорони об'єкта ГУДСНС України у Луганській області;
- належним чином засвідчені рапорти керівника підрозділу, де проходив службу позивач, на виплату винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за спірний період;
- інформацію щодо помісячного нарахування та помісячної виплати винагороди за безпосередню участь в Антитерористичній операції позивачу за спірний період.
Зобов'язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області надати до суду у строк до 12 травня 2021 року:
- накази (витяги з наказів) Антитерористичного центу при Службі безпеки України за час служби позивача в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУДСНС України у Луганській області;
- накази начальника Головного управління ДСНС України у Луганській області «Про залучення та вилучення співробітників структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління до виконання завдань за призначенням у зоні проведення АТО на території Луганської області» щодо позивача за час його служби в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУДСНС України у Луганській області;
- довідку про грошове забезпечення позивача по видам доходу за час служби в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області;
- довідку про перебування позивача на лікарняному, у відпустці за час служби в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області;
- належним чином засвідчені накази командирів (штабу АТО), в яких зазначається про дату початку участі ОСОБА_1 у проведенні антитерористичних операцій (в тому числі участі у чергуваннях в добових нарядах щодо реагування на протиправні дії з боку незаконно озброєних формувань та диверсійно-розвідувальних груп, можливі прояви тероризму і сепаратизму, інші правопорушення, у відрядженні тощо) та дату фактичного завершення такої участі за час служби в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області;
- належним чином засвідчені рапорти керівника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області на виплату позивачу винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції;
- інформацію щодо помісячного нарахування та помісячної виплати позивачу винагороди за безпосередню участь в Антитерористичній операції в спірному періоді.
Встановити сторонам строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення - протягом 5 робочих днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив), але не пізніше ніж до закінчення підготовчого провадження у справі.
Продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Відкласти підготовче засідання у справі.
Наступне підготовче засідання призначити на 18 травня 2021 року о 13 год. 30 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: м. Сєвєродонецьк, просп. Космонавтів, 18.
Ухвала суду набирає законної сили негайно з моменту її підписання та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяК.О. Пляшкова