Ухвала від 27.04.2021 по справі 340/626/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

27 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/626/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Пашутінська, 1, код ЄДРПОУ 38613719)

відповідач: Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Добровеличківської селищної ради (27000, Кіровоградська область, Добровеличківський район, смт. Добровеличківка, вул. Центральна, 113, код ЄДРПОУ 23684544)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Добровеличківська селищна рада (27000, Кіровоградська область, смт. Добровеличківка, вул. Шевченка, 132, код ЄДРПОУ 04365922);

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: комунальне некомерційне підприємство "Добровеличківська лікарня" (27000, Кіровоградська область, смт. Добровеличківка, пров. Аркадія Артюха, 10, код ЄДРПОУ 01995143),

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулося до суду з позовом до Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Добровеличківської селищної ради, в якому просить суд до повного усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, зазначених у позові, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Добровеличківської селищної ради у вигляді зупинення роботи (експлуатації) приміщень відділення стаціонарного догляду для постійного проживання одиноких людей похилого віку Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Добровеличківської селищної ради, розташованих на першому поверсі будівлі по провулку Аркадія Артюха, 10 в смт. Добровеличківка Добровеличківського району Кіровоградської області, шляхом заборони їх використання (експлуатації) Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Добровеличківської селищної ради та його відділеннями і опечатування (опломбування) вхідних дверей до вищевказаних приміщень.

Ухвалою судді від 05.03.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі за вказаним позовом та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 05.04.2021 року.

Ухвалою від 05.04.2021 року суд відмовив у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі. Цією ж ухвалою суд залучив до участі в справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Добровеличківську селищну раду та КНП "Добровеличківська лікарня", судове засідання було відкладено 27.04.2021 року.

До судового засідання від представника позивача та від директора "Центр надання соціальних послуг населення" виконавчого комітету Добровеличківської селищної ради надійшли клопотання про зупинення провадження у справі на підставі пункту 4 частини 1 статті 236 КАС України, до 17.08.2021 року.

Вирішуючи вказані клопотання, суд виходить з того, позивач, як суб'єкт владних повноважень та територіальний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, звернувся до суду з цим позовом на підставі ч.1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, якою передбачено що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: 1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; 12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях. Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

У статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачені санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки.

Відповідно до частин 1, 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Предметом спору у даній справі є заборона використання приміщень відділення стаціонарного догляду для постійного проживання одиноких людей похилого віку Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Добровеличківської селищної ради, розташованих на першому поверсі будівлі по АДРЕСА_1 .

Матеріали справи свідчать про те, що після проведення перевірки та відкриття провадження у цій справі відповідач частково усунув виявлені порушення. Проте наразі залишається не усунутим порушення вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, а саме приміщення відділення стаціонарного догляду для постійного проживання одиноких людей похилого віку не обладнане системами притипожежного захисту (системою пожежної сигналізації, системою оповіщення людей про пожежу та управління евакуюванням, системою передавання тривожних сповіщень). Вказане підтверджується актом позапланової перевірки №20 від 30.03.2021 року.

У ході розгляду справи директор "Центр надання соціальних послуг населення" виконавчого комітету Добровеличківської селищної ради повідомив, що наразі у цьому відділенні стаціонарного догляду для постійного проживання одиноких людей похилого віку надаються послуги щодо догляду із забезпеченням проживання для десяти осіб похилого віку, а у клопотанні про зупинення провадження у справі від 26.04.2021 року вказав, що для його обладнання системами протипожежного захисту (системами пожежної сигналізації) необхідний додатковий час та кошти.

Частиною 5 статті 47 КАС України передбачено, що сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії судового процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.

Згідно з частиною 5 статті 194 КАС України під час розгляду справи по суті суд сприяє примиренню сторін.

Відповідно до частин 1, 2 статті 190 КАС України сторони можуть повністю або частково врегулювати спір на підставі взаємних поступок. Примирення сторін може стосуватися лише прав та обов'язків сторін. Сторони можуть примиритися на умовах, які виходять за межі предмета спору, якщо такі умови примирення не порушують прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб. Умови примирення не можуть суперечити закону або виходити за межі компетенції суб'єкта владних повноважень. За клопотанням сторін суд зупиняє провадження у справі на час, необхідний їм для примирення.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення - до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотанні.

Відповідно до частин 1, 3 статті 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

З урахуванням конкретних обставин справи суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню адміністративного судочинства, зокрема узгодження умов примирення, спрямованих на шкоду правам третіх осіб.

З матеріалів справи вбачається, що приміщення відділення стаціонарного догляду для постійного проживання одиноких людей похилого віку Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Добровеличківської селищної ради, розміщені за адресою: провулок Аркадія Артюха, 10, смт. Добровеличківка Кіровоградської області, наразі експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної безпеки. Подальша експлуатація вказаного приміщення із порушенням вимог у сфері пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей, насамперед працівників цього центру та громадянам похилого віку, яким там надаються соціальні послуги.

Крім того, від директора "Центру надання соціальних послуг населення" виконавчого комітету Добровеличківської селищної ради надійшло клопотання про заміну відповідача у справі - Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Добровеличківської селищної ради - на його правонаступника - "Центр надання соціальних послуг населення" виконавчого комітету Добровеличківської селищної ради.

Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з того, що статтею 52 КАС України унормовано процесуальне правонаступництво та передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Суд установив, що рішенням четвертої сесії восьмого скликання Добровеличківської селищної ради "Про реорганізацію юридичних осіб" №57 від 30.12.2020 року вирішено провести реорганізацію шляхом приєднання юридичної особи - Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Добровеличківського району - до "Центру надання соціальних послуг населенню" виконавчого комітету Добровеличківської селищної ради.

Відповідно до частин 1, 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Частиною 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач у справі - Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Добровеличківської селищної ради - з 22.01.2021 року перебуває в процесі припинення, запис про державну реєстрацію його припинення як юридичної особи наразі до реєстру не внесений. Від його імені діє комісія з припинення юридичної особи. Відтак на даний час ця юридична особа продовжує володіти адміністративною процесуальною правосуб'єктністю, не вибула зі спірних правовідносин, а підстави для заміни відповідача у цій справі відсутні.

Суд враховує, що клопотання про зупинення провадження у цій справі подане юридичною особою "Центр надання соціальних послуг населення" виконавчого комітету Добровеличківської селищної ради, яка не є стороною (відповідачем) у цій справі. Заяв/клопотань від відповідача до суду не надходило.

З огляду на це, а також зважаючи на те, що умови примирення, запропоновані у клопотаннях про зупинення провадження у цій справі, не узгоджуються із завданнями адміністративного судочинства, спрямовані на шкоду прав третіх осіб, виходять за межі компетенції позивача - суб'єкта владних повноважень, тому такі клопотання задоволенню не підлягають.

Суд вважає, що спірні правовідносини допускають правонаступництво, а рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки юридичної особи "Центр надання соціальних послуг населення" виконавчого комітету Добровеличківської селищної ради, що обумовлює необхідність залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Відповідно до частин 1, 5 статті 223 КАС України суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 205 цього Кодексу. Якщо розгляд справи було відкладено, суд продовжує провадження у справі зі стадії, на якій розгляд справи було відкладено.

Керуючись статтями 49, 80, 205, 236, 248, 256, 260 - 262 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні клопотання про заміну відповідача у справі.

2. Відмовити у задоволенні клопотань про зупинення провадження у справі.

3. Залучити до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: "Центр надання соціальних послуг населення" виконавчого комітету Добровеличківської селищної ради (27000, Кіровоградська область, смт. Добровеличківка, вул. Шевченка, 132, код ЄДРПОУ 43086091).

4. Відкласти судове засідання до 19 травня 2021 року до 11:00 год.

5. Встановити залученій третій особі порядок та строки для виконання процесуальних дій:

5.1. протягом 10 днів з дня отримання копії позовної заяви:

- подати до суду пояснення щодо позову (щодо його підтримки чи заперечення) у порядку, передбаченому статтями 165, 176 КАС України, та наявні докази (якщо вони не надані позивачем) у порядку, передбаченому статтею 79 КАС України,

- одночасно направити копії пояснення та письмових доказів іншим учасникам справи;

- разом з поясненнями подати до суду документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

6. Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.

Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш