Постанова від 23.08.2007 по справі 4/158-3126

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" серпня 2007 р.

Справа № 4/158-3126

11:15

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бурди Н.М.

при секретарі судового засідання Кіпибіді О.З.

Розглянув справу

за позовом Українсько-іспанського спільного підприємства - товариства з обмеженою відповідальністю "Санза ТОП" вул. Січових Стрільців, 69, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область.

до відповідача-1: Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції вул.Шевченка, 15, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область.

відповідача-2: Головного управління державного казначейства України у Тернопільській області б-р. Шевченка, 39, м. Тернопіль.

про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0002521500/0 від 15.06.2007р. та стягнення 11371 грн. заборгованості з ПДВ.

За участю представників сторін:

позивача: юрисконсульт Кузів П.Г., доручення № б/н від 08.08.07 р.

відповідача-1: заступник начальника Бурштинська Н.І., довіреність №4962 від 07.08.07р.;

головний державний податковий інспектор Дідух Н.Я., довіреність №4961 від 07.08.07р.;

завідувач юридичним сектором Стефінів Ж.А., довіреність №22 від 10.01.07р.

відповідача-2: не з'явився.

Суть справи:

В судовому засіданні представникам сторін процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 49, 51, 130 КАС України, роз'яснено.

Українсько-іспанське спільне підприємство - товариство з обмеженою відповідальністю "Санза ТОП" вул. Січових Стрільців, 69, м. Бережани, Тернопільської області, звернулося до господарського суду Тернопільської області з адміністративним позовом до відповідача-1 Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції вул. Шевченка, 15, м. Бережани, Тернопільської області, до відповідача-2 Головного управління державного казначейства України у Тернопільській області б-р. Шевченка, 39, м. Тернопіль про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0002521500/0 від 15.06.2007р. та стягнення 11371 грн. заборгованості з ПДВ.

Бережанська міжрайонна державна податкова інспекція подала суду заперечення №4957 від 07.08.2007р., в якому проти позову заперечила, зазначивши, що проведеною податковим органом перевіркою встановлено порушення Українсько-іспанським СП ТОВ "Санза ТОП" норм Закону України "Про податок на додану вартість" в частині завищення розрахунку суми бюджетних відшкодувань, в результаті чого ним прийняте податкове повідомлення-рішення, яким зменшено підприємству суму бюджетного відшкодування з ПДВ на суму 11371 грн.

Головне управління Державного казначейства України в Тернопільській області у поданому відзиві на позовну заяву №13-07-07/2595 від 07.08.2007р. зазначає, що органи державного казначейства у відповідності до ст. 48 Бюджетного кодексу України здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів і за поданням висновків податкових органів чи за рішенням суду здійснюють відшкодування податку на додану вартість. Також, посилається на те, що платіжним дорученням від 22.06.2007р. №202 управлінням Державного казначейства у Бережанському районі перераховано частину суми, а саме 41192 грн. податку на додану вартість на рахунок позивача на підставі висновку Бережанської МДПІ від 19.06.2006р. №0000000024.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне:

- 15 червня 2007 року головним державним податковим інспектором відділу оподаткування юридичних осіб Бережанської МДПІ Дідух Н.Я. проведена перевірка діяльності позивача, за результатами якої складений Акт «Про результати невиїзної документальної перевірки Українсько-іспанського спільного підприємства - товариства з обмеженою відповідальністю «Санза ТОП»з питань правомірності бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2007р. (надалі акт перевірки);

- в акті перевірки зафіксовано, що СП ТОВ «Санза ТОП»в порушення п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»та п. 5.12.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України №166 від30.05.1997р. (з наступними змінами та доповненнями) неправильно складено розрахунок суми бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2007р., а саме завищено р.3 розрахунку на суму 11371 грн.;

- в рядку 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування, зазначає відповідач в акті перевірки, відображається сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів, відповідно вважає необґрунтованим і таким, що суперечить названим нормам податкового законодавства включення в квітні 2007р. 11371 грн. податкового кредиту лютого 2007р., сплаченого постачальникам у березні 2007р.;

- по результатах перевірки 15 червня 2007 року Бережанською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0002521500/0, яким згідно п.п. «б»п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно п.п. 7.7.1 та п.п. 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»на підставі Акту перевірки від 15.06.2007р. №287/15-02/31274081 за встановлені порушення п.п. 7.7.1 та п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»Українсько-іспанському спільному підприємству - товариству з обмеженою відповідальністю "Санза ТОП" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2007 року в сумі 11371 грн.

Головним управлінням Державного казначейства України у Тернопільській області надано підтвердження того, що платіжним дорученням від 22.06.2007р. №202 перераховано частину суми, а саме 41192 грн. податку на додану вартість на рахунок СП ТОВ "Санза ТОП" на підставі висновку Бережанської МДПІ від 19.06.2007р. №0000000024. Дана сума бюджетного відшкодування була заявлена товариством у податковій декларації з податку на додану вартість та розрахунку суми бюджетного відшкодування за квітень 2007 року разом із 11371 грн., на яку податкова інспекція і зменшила бюджетне відшкодування з прийняттям податкового повідомлення-рішення №0002521500/0 від 15.06.2007р.

СП ТОВ "Санза ТОП" не погоджуючись із прийнятим податковим органом повідомленням-рішенням №0002521500/0 від 15.06.2007р. просить визнати його нечинним, посилаючись зокрема на те, що відповідно до порядку визначення бюджетного відшкодування та методики визначення від'ємного значення, бюджетному відшкодуванню підлягає не тільки те від'ємне значення, що охоплює податковий кредит попереднього звітного періоду, а й податковий кредит інших (більш ранніх) податкових періодів, який оплачений постачальникам товарів саме в попередньому звітному періоді та стягнути з Державного бюджету України 11371 грн. 00 коп. заборгованості з ПДВ.

Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити, з огляду на наступне:

- відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997р. із наступними змінами та доповненнями (далі Закон №168/97), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання згідно звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду;

- при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду;

- при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду;

- звітний (податковий) період, відповідно до пункту 1.5 Закону №168/97, це період, за який платник податку зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету;

- згідно з підпунктом 7.7.2. Закону України «Про податок на додану вартість»якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду;

- відповідно до вищезазначеного, можливість отримання платником податку бюджетного відшкодування по ПДВ із Державного бюджету пов'язана з фактичною сплатою податку контрагентам платника по ціні отриманих товарно-матеріальних цінностей в податковому періоді, що передує звітному, незалежно від того, коли фактично були отримані товарно-матеріальні цінності: в даному, попередньому або в іншому звітному податковому періоді і коли у одержувача товарно-матеріальних цінностей виникло зобов'язання перед постачальником. Головною умовою є те, щоб сплата ПДВ була здійснена в періоді, що передує звітному;

- право на одержання бюджетного відшкодування в тій його частині, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченої одержувачем товарів в попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів, а не сумі податкового кредиту попереднього податкового періоду, оплаченого в такому податковому періоді;

- згідно з вимогами п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій;

- Законом зазначено, а саме п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних;

- відповідно положень до п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону встановлено, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування;

- у відповідності до п.п. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону №168/97 на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Згідно з поданою позивачем податковою декларацією з податку на додану вартість за квітень 2007 року, в рядку 25 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню»заявлено до відшкодування суму -52563 грн., яка зазначена в рядку 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування за квітень 2007р., як задекларована сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (березень 2007р.), фактично сплачена постачальникам в березні 2007р.

Таким чином матеріалами справи та нормами законодавства підтверджено правомірність включення СП ТОВ "Санза ТОП" сум до податкового кредиту та заявлення суми бюджетного відшкодування, визначені у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2007 року, тому податкове повідомлення-рішення №0002521500/0 від 15.06.2007р., яким товариству зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 11371 грн. слід визнати нечинним.

Щодо вимоги позивача про стягнення з Державного бюджету на користь СП ТОВ "Санза ТОП" 11371 грн. заборгованості з бюджетного відшкодування за квітень 2007 року, слід відмітити наступне:

- відповідно до ч. 1.3. п. 1 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації та Державного казначейства України 02.07.1997р. №209/72 (далі Порядок) бюджетна заборгованість з податку на додану вартість -це суми, не відшкодовані платнику протягом визначених законодавством термінів відшкодування;

- належні платнику суми податку на додану вартість, які підлягають бюджетному відшкодуванню з Державного бюджету відшкодовуються у терміни, встановлені пунктом 3 Порядку. Суми, не відшкодовані платнику податку протягом визначених у пункті 3 цього Порядку термінів, вважаються бюджетною заборгованістю, а платник має право в будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету;

- згідно ч. 4.1 п. 4 Порядку відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду;

- у відповідності до п.п. 7.7.8. п. 7.7 ст. 7 Закону про ПДВ у разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи, зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження;

- відповідно до п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

За таких обставин, в зв'язку із визнанням нечинним прийнятого Бережанською МДПІ податкового повідомлення-рішення, яким зменшено суму бюджетного відшкодування як неправомірно прийнятого суд задовольняє вимоги позивача щодо стягнення з Державного бюджету 11371 грн. заборгованості з бюджетного відшкодування за квітень 2007 року.

У відповідності із ст. 94 КАС України судовий збір відшкодовується позивачу за рахунок Державного бюджету.

Стаття 258 КАС України передбачає, що за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69-71, 86, 94, 158, 160-163 КАС України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007р. №0002521500/0.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Українсько-іспанського спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Санза ТОП", вул. Січових Стрільців, 69, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, ідент. код 31274081, р/р 2600201666755 філія ВАТ “Укрексімбанк» м. Тернопіль, МФО 338879, - 11371 (одинадцять тисяч триста сімдесят одну) грн. 00 коп. заборгованості з ПДВ.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Українсько-іспанського спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Санза ТОП", вул. Січових Стрільців, 69, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, ідент. код 31274081, р/р 2600201666755 філія ВАТ “Укрексімбанк» м. Тернопіль, МФО 338879, - 198 (сто дев'яносто вісім) грн. 00 коп. судового збору.

5. Виконавчий лист видати за заявою Українсько-іспанського спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Санза ТОП».

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі «05» вересня 2007 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Суддя Н.М. Бурда