"20" серпня 2007 р.
Справа № 12/119-2605
15 год. 10 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Скрипчук О.С.
при секретарі судового засідання Дудник А.І.
Розглянув справу
за позовом: Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації »Гусятингаз», вул. Суходільська, 67, смт. Гусятин, Тернопільська область.
до відповідача: Державної податкової інспекції у Гусятинському районі, вул. Суходільська, 2а, смт. Гусятин, Тернопільська область.
про: визнання недійсним податкового повідомлення -рішення ДПІ в Гусятинському районі №0012842300/0 від 28.11.2006 року.
За участю представників сторін:
позивача: Ловчук М.В. -юрисконсульт, доручення №240 від 02.07.2007р.
відповідача: Костишин Л.В. -державний податковий інспектор, довіреність №5712/10-003 від 13.06.2007р.
Суть справи:
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз», смт. Гусятин, надалі позивач, звернулося до Гусятинської державної податкової інспекції, смт. Гусятин, про скасування податкового повідомлення-рішення №0012842300/0 від 28.11.2006р.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що податковим органом в супереч норм законодавства, а саме Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік», Постанови Кабінету Міністрів України №50 від 15.01.2005р. «Про порядок і нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році визначено суму податкового зобов'язання. В підтвердження викладеного додає Акт ДПІ у Гусятинському районі від 15.11.2006р. №702/23-21135371 «Про результати виїзної планової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р.», податкове повідомлення-рішення від 28.11.2006р. №0012842300/0, рішення ДПА України від 24.04.2007р. №4005/6/25-0115 «Про результати розгляду скарги», витяг із Статуту ВАТ «Гусятингаз», листи Регіонального відділення ФДМ України від 24.03.2006р. №42 та від 19.10.2005р. №01-6/4104.
Представник позивача позовні вимоги підтримує.
У поданому запереченні проти позову від 27.06.2007р. №6378/10-003 ДПІ в Гусятинському районі позовні вимоги не визнає і просить суд відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що відповідно до Додатку 2 до Постанови Кабінету Міністрів України №747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»у перелік відкритих акціонерних товариств, пакети акцій, яких залишені у державній власності і передаються до статутного фонду НАК «Нафтогаз України»входить ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз». Статутом товариства передбачено, що одним з його акціонерів є держава в особі НАК «Нафтогаз України».
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
15 листопада 2006 року працівниками ДПІ у Гусятинському районі проведена перевірка діяльності позивача, за результатами якої складено Акт «Про результати виїзної планової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р.», надалі Акт перевірки.
Перевіркою встановлено, що ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»серед іншого порушено статтю 65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік»та статтю 67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», а саме не нараховано та не сплачено до бюджету відрахування частини прибутку товариства, у статутному фонді якого державі належить частка за 1 квартал 2005 року в сумі 2566 грн. та за 1 квартал 2006 року в сумі 874,80 грн.
28 листопада 2006 року ДПІ у Гусятинському районі прийняте податкове повідомлення-рішення №0012842300/0, яким згідно п.п. «б»п.п. 4.2.2 ст. 4, п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»на підставі Акту перевірки від 15.11.2006р. №702/23-21135371 за встановлені порушення статті 65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік»та статті 67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій за платежем -частина прибутку в сумі 3442 грн. основного платежу та 1546 грн. штрафних санкцій.
Позивач по справі в порядку п.п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та п.п. 5.1 п. 5 Положення «Про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби» податкове повідомлення-рішення від 28.11.2006р. №0012842300/0 оскаржував до ДПІ у Гусятинському районі, ДПА в Тернопільській області та до ДПА України.
Рішенням ДПА України від 24.04.2007р. №4005/6/25-0115 «Про результати розгляду скарги»скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Гусятинському районі від 28.11.2006р. №0012842300/0 в частині донарахуваннях 874,80 грн. відрахувань частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності товариства за 1 квартал 2006 року і 437,50 грн. застосованої штрафної санкції та в зазначеній частині рішення ДПІ у Гусятинському районі від 21.112.2006р. №10073/10-003, прийнятих за розглядом первинної скарги, ДПА в Тернопільській області від 21.02.2007р. №2928/10-25-007, прийнятого за розглядом повторної скарги.
Позивачем подана заява від 10.07.2007р. №425 про уточнення позовних вимог, в якій просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Гусятинському районі від 28.11.2006р. №001284300/0 про сплату 2567,20 грн. частини прибутку та 1108,50 грн. штрафних санкцій.
Суд приймає подану позивачем заяву про уточнення позовних вимог як таку, що подана відповідно до вимог чинного законодавства.
Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до Постанови кабінету Міністрів України від 25.05.1998р. №747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»рішення правління НАК «Нафтогаз Україн»від 19.03.1999р. статутний фонд компанії сформований шляхом передачі до нього 100 відсотків акцій державних акціонерних товариства. Згідно Додатку №2 до вказаної Постанови в переліку відкритих акціонерних товариств, пакети акцій яких залишені у державній власності і передаються до статутного фонду Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" значиться Гусятингаз, Тернопільська область.
Статтею 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»установлено, що господарські організації: державні, казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно до статті 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році», яка затверджена Постановою КМУ від 15.01.2005р. №50 (в редакції Постанови КМУ від 28.02.2005р. №157) господарські організації (крім підприємств установ кримінально-виконавчої системи) здійснюють відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.
Відрахування частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" та за результатами фінансово-господарської діяльності у січні - лютому 2005 р. здійснюється державними, в тому числі казенними, підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 15 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Відрахування частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році, починаючи з березня, здійснюється державними, у тому числі казенними, підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами у розмірі 50 відсотків, а акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами - у розмірі 30 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Таким чином, нормами законодавства чітко встановлений перелік підприємств, на який розповсюджується дія статті 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»та положень вищевказаної Постанови КМУ щодо відрахування частини прибутку.
Відповідно до Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз», який затверджений загальними зборами акціонерів протоколом №1 від 12.05.2000р. та зареєстрованим Гусятинською районною державною адміністрацією №12739488Ю0010048 від 20.06.2000р., відповідач по справі -ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»засноване відповідно до рішення державного комітету України по нафті і газу від 31.05.1994р. №221 шляхом перетворення державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»у Відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію державних підприємств»від 15.06.1993р. №210/93.
Згідно підпункту 6.2 пункту 6 Статуту (в редакції 2000 року) акціонерами Товариства є юридичні особи різних форм власності і фізичні особи, які набули право власності на акції Товариства в процесі приватизації або випуску нових акцій, придбали акції на ринку цінних паперів або іншим законним способом набули право власності, а також держава в особі НАК «Нафтогаз України».
Разом з тим, відповідно до Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз» із змінами та доповненнями, зареєстрованими Гусятинською районною державною адміністрацією №02739488Ю0010178 від 08.06.2004р. держава в особі НАК «Нафтогаз України»акціонером Товариства не значиться.
Однак, ДПІ в Гусятинському районі зроблено висновок (стор. 22 Акту перевірки), що розмір пакету акцій ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз», що знаходиться у власності держави становить 32,4 відсотки, сума чистого прибутку, отриманого за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства за 1 квартал 2005 року склав 26,4 тис. грн., а тому позивачем порушено ст. 65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік»та вимоги Постанови КМУ «Про порядок і нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році», яка затверджена Постановою КМУ від 15.01.2005р. №50 (в редакції Постанови КМУ від 28.02.2005р. №157).
Відповідно до довідки Головного управління статистики у Тернопільській області №07-54, яка видана 09.08.2005р. підприємство по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»є відкритим акціонерним товариством приватної форми власності.
Як вбачається із листа Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Тернопільській області від 30.03.2006р. №02-6/1351 згідно з реєстром державних корпоративних прав регіонального відділення державна частка в статутному фонду ВАТ «Гусятингаз»відсутня. За реєстром підприємств, пакет акцій, яких передано до холдингів, 32,38 відсотків статуного фонду ВАТ, що перебували в державній власності передано до статутного фонду НАК «Нафтогаз України».
Також, листом РВ ФДМ України по Тернопільській області від 19.10.2005р. №01-6/4104 було повідомлено ДПА в Тернопільській області, що відповідно до Постанови КМУ від 25.05.1998р. №747 до НАК «Нафтогаз України»передано державний пакет акцій ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»в розмірі 32,38%. Згідно з виписками з реєстрів власників іменних цінних паперів, зокрема відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»держава в особі регіонального відділення, як акціонер не числиться.
Статтею 4 Закону України “Про цінні папери і фондову біржу» від 18 червня 1991 р. (зі послідуючими змінами та доповненнями) визначено, що акція є цінним папером без установленого строку обігу, яка засвідчує дольову участь особи у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство особи в такому товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право її власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивідендів, а також, на участь у розподілі майна при ліквідації цього товариства.
Відповідно до ст. 5 вказаного Закону власник акції має право на частину прибутку акціонерного товариства (дивіденди), на участь в управлінні товариством (крім власника привілейованої акції), а також інші права, передбачені цим Законом, іншими законодавчими актами України та статутом акціонерного товариства.
Поняття, види, правила створення, правове регулювання діяльності господарських товариств, а також права та обов'язки їх учасників та засновників визначаються спеціальним законодавчим актом - Законом України “Про господарські товариства». Діяльність ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз», яке є господарським товариством у формі відкритого акціонерного товариства, в частині визначення порядку використання прибутку підпадає під правове регулювання норм саме цього спеціального Закону,
Так, у відповідності до вимог статті 4 Закону України «Про господарські товариства» акціонерні товариства створюються і діють на підставі установчого договору та статуту. Установчі документи містять відомості про вид товариства, предмет та цілі діяльності порядок розподілу прибутків.
Згідно ст. 41 Закону України «Про господарські товариства», Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз» - порядок розподілу прибутку визначається Вищим органом Товариства, яким є - Загальні збори акціонерів. Статтею 41 вказаного Закону визначено, також, що затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, порядку розподілу прибутку, терміну та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) віднесено, саме до виключної компетенції загальних зборів акціонерів.
Статтею 18 Закону України “Про підприємства в Україні» встановлено, що порядок використання прибутку (доходу) визначає власник (власники) підприємства або уповноважений ним орган згідно зі статутом підприємства та чинним законодавством. Вказана норма передбачає необхідність звернутися до законодавства, яке регулює правовий статус та діяльність відповідного підприємства, а також до його статуту.
Стаття 10 Закону України “Про господарські товариства» визначає права учасників господарського товариства, в тому числі право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; а також, право брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди).
За таких обставин, порядок розподілу прибутку та строки і порядок виплати частини прибутку належить тільки загальним зборам акціонерів, а відповідні дії податкового органу по самостійному визначенню суми нарахувань без відповідного рішення загальних зборів акціонерів є неправомірними та такими, що порушують права акціонерів, що призвело до неправомірного нарахування податкового зобов'язання з частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається до бюджету та відповідних штрафних санкцій.
Також, при визначенні суми податкового зобов'язання за платежем частина прибутку при прийнятті оспорюваного податкового повідомлення-рішення відповідач не взяв до уваги принцип побудови системи оподаткування в Україні, яка визначається Законом України «Про систему оподаткування».
Стаття 14 цього Закону встановлює дивіденди одним із видів загальнодержавних обов'язкових платежів лише в одному випадку -випадку коли дивіденди, сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казаними або комунальними підприємствами (п. 3 частини 1 цієї статті), тобто, підприємствами виключно державної форми власності.
За своєю суттю частина прибутку (доходу), яка підлягає відрахуванню до загального фонду Державного бюджету України згідно норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»і вищевказаної Постанови КМУ та визначена ДПІ у Гусятинському районі у спірному податковому повідомленні-рішенні є дивідендом, зміст якого, виходячи з положень п. 1.9 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»зводиться до платежу, який здійснюється емітентом корпоративних прав на користь власника таких корпоративних прав у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента. До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним не корпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідного держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства. При цьому, наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.
Отже, відповідачем необґрунтовано визнано ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз» платником обов'язкового платежу у формі дивідендів, так як такий вид обов'язкового платежу до бюджету встановлений для державних не корпоратизованих, казенних або комунальних підприємств, про що свідчить сам зміст ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування». Однак, при цьому вказаний Закон не передбачає такого обов'язкового виду платежу, як частина прибутку (доходу) господарського товариства або дивіденди, які виплачуються господарським товариством.
Крім того, відповідно до статті 170 Цивільного кодексу України держава набуває і здійснює свої права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. ст. 94, 98 КАС України судові витрати підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок Державного бюджету.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 89 КАС України судовий збір, сплачений у більшому розмірі, ніж встановлено законом, повертається ухвалою суду за клопотанням особи, яка його сплатила.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69-71, 86, 94, 98, 104, 158, 162, 163, 167 КАС України, господарський суд,
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гусятинському районі від 28.11.2006р. №0012842300/0 в частині нарахування суми податкового зобов'язання за платежем частина прибутку в сумі 2567,20 грн. основного платежу та 1108,50 грн. штрафних санкцій.
3. Стягнути з Державного бюджету на користь відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз», вул. Суходільська,67, смт. Гусятин, код 21135371, р/р 260081456 в ТОД АППБ «Аваль», МФО 338501, - 3 грн. 40 коп. судового збору.
4. Виконавчий лист видати за заявою ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз».
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі «27»серпня 2007 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя О.С. Скрипчук