"22" серпня 2007 р.
Справа № 12/82-1510
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Скрипчук О.С.
розглянувши матеріали справи
за позовом: Державного підприємства "Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс", вул. Червоний шлях, 1, м. Фастів, Київська область.
третя особа без самостійних вимог: Міністерство транспорту та зв'язку України, пр. Перемоги,14, м. Київ.
до відповідача - 1: Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль.
до відповідача - 2: Тернопільського міського бюро технічної інвентаризації, бульвар Шевченка, 1, м. Тернопіль.
про: визнання права власності на нерухоме майно, що знаходиться у повному господарському віданні ДП "Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс", зобов'язання зареєструвати право власності та видати правовстановлюючі документи.
За участю представників сторін:
позивача: Чернеча Н.Д. -начальник юридичного відділу, довіреність №8 від 12.01.2007р.
відповідача-1:
відповідача-2:
Суть справи:
Державне підприємство "Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс", м. Фастів, Київська область, надалі позивач, звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, надалі відповідач-1, до Тернопільського міського бюро технічної інвентаризації, м. Тернопіль, надалі відповідач-2, за участі третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог -Міністерства транспорту та зв'язку України, м. Київ, про визнання права власності на нерухоме майно, що знаходиться у повному господарському віданні ДП "Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс", зобов'язання зареєструвати право власності та видати правовстановлюючі документи на об'єкти нерухомості по вул. Бродівській,61, в м.Тернополі.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на Статут ДП "Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс" (нова редакція), свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 099829 від27.12.1996р., Положення про Тернопільську рефрижераторну вагонну дільницю-виробничий підрозділ ДП "Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс" від 28.04.2006р., наказ про передачу Тернопільського рефрижераторного депо до складу Львівської залізниці № 770 від 03.10.2003р., наказ про реорганізацію рефрижераторного вагонного депо Тернопіль № 442-ЦЗ від 10.10.2003р., наказ про створення пасажирського вагонного депо Тернопіль № 489/11 від 28.10.2003р., наказ про передачу Тернопільського рефрижераторного депо до складу Львівської залізниці № 202 від 15.10.2003р., акт приймання-передачі від 31.10.2003р., наказ про створення «Українського державного Центру залізничних рефрижераторних перевезень »Укррефтранс» № 388 від 06.12.1996р., наказ про виконання наказу Мінтрансу України № 388 від 06.12.1996р. «Про створення Українського державного Центру залізничних рефрижераторних перевезень »Укррефтранс» № 254-Ц від 23.12.1996р., листи міському голові м. Тернополя, лист № 794 від 23.11.2006р., інвентаризаційні справи, рішення про видачу документів на право користування землею від 04.06.1997р., інші матеріали.
Представник позивача в судовому засіданні, 22.08.2007р., позовні вимоги підтримує частково та просить визнати за державою в особі Міністерства транспорту України та зв'язку право власності на будівлю резерву поїзних бригад загальною площею 388 кв.м. за адресою м. Тернопіль по вул. Бродівській,61.
Представник третьої особи -Міністерства транспорту та зв'язку України в судове засідання не з'явився.
Представник міського бюро технічної інвентаризації в судове засідання не з'явився, подав клопотання від 13.07.07р. №3021/07-02, у якому зазначає, що оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності за наявності акта про права власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки на землю та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію. Рішенням виконкому Тернопільської міської ради від 25.01.06р. №43 доручено відділу квартирного обліку проводити підготовку матеріалів проектів рішень виконавчого комітету про оформлення право власності на об'єкти нерухомого майна у відповідності до чинного законодавства. Просить справу розглядати без участі представника.
Представник виконавчого комітету в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив. У відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнає і просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову, мотивуючи тим, що відповідно до п. 6 "Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно" оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності проводиться органом місцевого самоврядування при пред'явленні правовстановлювального документа на землю, а саме акта про право власності або рішення про відведення земельної ділянки під будівництво та акту про прийняття об'єкта в експлуатацію. Оскільки позивачем не подано відповідних документів, тому його клопотання щодо оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна не може бути задоволене.
Тому, не проведення відповідачем оформлення права власності та пропозиція подати необхідні документи не є доказом невизнання чи оспорення права Державного підприємства "Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс" на нерухоме майно в розумінні статті 392 Цивільного кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази та оцінивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, з огляду на наступне.
Господарським кодексом України, а саме частиною п'ятою статті 22 передбачено, що держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектору і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Право господарського відання та право оперативного управління становлять основу правового режиму майна так званих "державних юридичних осіб".
Правом господарського відання згідно із частиною першою статті 136 вказаного Кодексу є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
У відповідності до ч. 2 ст. 74 ГК України майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання.
Правом оперативного управління згідно із частиною першою статті 137 Господарського кодексу України визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Згідно із частиною другою статті 73 Господарського кодексу України орган державної влади, до сфери управління якого входить державне комерційне та казенне підприємства, є представником власника (тобто держави) і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Таким чином, державні комерційні та казенні підприємства, наділені правом повного господарського відання, правом оперативного управління, отримують певну сукупність прав та обов'язків, щодо закріпленого за ними майна. При цьому, власником майна державних унітарних підприємств залишається держава, а тому Господарський кодекс України передбачає певні обмеження щодо розпорядження майном, що належить державним унітарним підприємствам.
Отже, власником майна, закріпленого за державним комерційним підприємством є держава в особі органу влади, до сфери управління якого входить державне комерційне підприємство, та при реєстрації прав власності робиться відмітка про правовий режим майна, а саме, належність майна підприємству на праві господарського відання.
Власником майна, закріпленого за казенним підприємством, є держава в особі органу влади, до сфери управління якого входить казенне підприємство, та при реєстрації прав власності робиться відмітка про правовий режим майна, а саме, належність майна підприємству на праві оперативного управління.
Пунктом 1.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/6 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.01.2003 року) (далі - Положення), передбачено, що дане Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав.
Речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та п. 1.5 Положення, підлягають обов'язковій державній реєстрації.
Згідно з ч. 8 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.
Реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) (п. 1.3 Положення).
Пунктом 1.4. Положення визначено, що реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є у т.ч. інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.
Згідно з 3.5. Положення, реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим правовстановлювальним документом, разом з тим, реєстратору забороняється самостійне тлумачення прав власності на майно.
Відповідно п. 6.1. Положення оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності. Положенням передбачено обов'язкову реєстрацію права власності на підставі правовстановлюючих документів (згідно Додатку №1 до даного Положення), одним з яких є свідоцтво на право власності на об'єкти нерухомого майна, видані органами місцевого самоврядування та місцевими державними адміністраціями, а також рішення суду про визнання права власності, (п. 2.1. Положення).
Відповідно до Наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 03.10.2003р. №770 та Наказу Укрзалізниці від 10.10.2003р. №442 -ЦЗ Тернопільське рефрижераторне вагонне депо реорганізовано шляхом поділу майна на Тернопільське пасажирське вагонне депо Львівської залізниці та Тернопільську рефрижераторну вагонну дільницю ДП УДЦЗРП «Укррефтранс»(м. Тернопіль, вул. Бродівська,61). Даними наказами було встановлено, що Львівська залізниця є правонаступником прав і обов'язків рефрижераторного депо Тернопіль.
Як вбачається із положень Статуту Державного підприємства "Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс", який затверджений Наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 07.06.2005р. №154-Ц, - ДП "Український Державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс" засноване на державній формі власності, відноситься до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України (орган управління майном) і входить до складу Державної адміністрації залізничного транспорту України. Відповідно до п. 4 Статуту майно Підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства. Майно Підприємства є державною власність і закріплюється за ним на праві господарського відання.
З метою проведення державної реєстрації права власності на частину будівлі промивки загальною площею 249,9 кв.м. та будівлю резерву поїзних бригад загальною площею 388 кв.м. за адресою м. Тернопіль, вул. Бродівська,61, ДП «Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень «Укррефтранс»звернулося до міського голови Тернопільської міської ради з клопотаннями від 26.09.2006р. №7/2333, від 17.10.2006р. №7/2602 та від 13.12.2006р. №7/3076 з проханням надати дозвіл на оформлення права власності на будинки та споруди, які є на балансі Тернопільської рефрижераторної вагонної дільниці за адресою м. Тернопіль по вул. Бродівській,61.
Управління квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради на адресу ДП УДЦЗРП «Укррефтранс»направило відповідь про необхідність подання для розгляду питання про оформлення права власності на будинки ряд документів.
Також, відділом земельних ресурсів Тернопільської міської ради направлений лист від 04.10.2006р. №2153/14, яким повідомлено заявника - ДП УДЦЗРП «Укррефтранс», що враховуючи зауваження юридичного відділу міської ради до проекту рішення підготовленого на розгляд чергової сесії необхідно долучити правовстановлювальні документи на нерухомість, яка розміщена на земельній ділянці.
У зв'язку з відсутністю необхідних документів ДП УДЦЗРП «Укррефтранс»звернулося до Державного архіву Тернопільської області та Львівської області. Однак, довідками від 14.02.2007р. №69 та від 20.02.2007р. №Ч-86 зазначені установи повідомили заявника про відсутність рішення про відведення земельної ділянки та надання дозволу на будівництво рефрижераторного вагонного депо Тернопіль, рішення про затвердження акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію приміщення резерву поїзних бригад рефрижераторного вагонного депо Тернопіль, рішення про відведення земельної ділянки, надання дозволу на будівництво та затвердження акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію приміщення пункту промивки вагонів Тернопільського відділку Львівської залізниці.
Крім цього, позивачем зроблені посилання на те, що вказані будівлі перебувають на балансі підприємства і відображенні в самостійних балансах, на вказані об'єкти нерухомості ведуться інвентарні картки для обліку основних засобів, а також є інвентарні справи, за власний рахунок отримує зазначені будівлі, самостійно здійснює їх обслуговування та ремонт. Зазначені документи долучені до матеріалів справи.
Також, відповідно до рішення Тернопільської міської ради віл 04.06.1997р. «Про видачу документів на право користування землею» затверджено матеріали інвентаризації земель та видано Державний акт на право постійного користування землею Рефрижераторному депо ст. Тернопіль на земельну ділянку загальною площею 11.588 га. по вул. Бродівська,61.
Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожен суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав та законних інтересів шляхом визнання права.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право.
Згідно з ст. 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 Господарського кодексу України щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.
За таких обставин, позивач, вважаючи, що на балансі знаходяться будівлі та споруди за адресою м. Тернопіль по вул. Бродівська,61, а саме частина будівлі промивки, будівля резерву поїзних бригад та враховуючи відсутність правовстановлювальних документів для реєстрації права власності на об'єкти нерухомості звернувся в суд про визнання за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України права державної власності в судовому порядку.
Жодна фізична чи юридична особа не заявляла про порушення своїх прав чи охоронюваних законом інтересів до ДП УДЦЗРП «Укррефтранс»щодо здійснення нею права володіння чи користування даними об'єктами нерухомого майна.
Тому, позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом визнання за державою в особі Міністерства транспорту України та зв'язку право державної власності на нерухоме майно, а саме будівлю резерву поїзних бригад загальною площею 388 кв.м., яка розташована у м. Тернополі по вул. Бродівській,61.
Позовні вимоги ДП УДЦЗРП «Укррефтранс»в частині визнання права власності на частину будівлі промивки загальною площею 249,9 кв.м. в м. Тернополі по вул. Бродівській,61, слід залишити без розгляду на підставі пункту 5 статті 81 Господарського процесуального кодексу України з огляду на наступне.
Ухвалою суду від 25.07.2007р. розгляд справи відкладався до 22.08.2007р. та зобов'язано ДП УДЦЗРП «Укррефтранс»подати суду додаткове обґрунтування позовних вимог із зазначенням площі частини будівлі промивки за адресою м. Тернопіль по вул. Бродівській,61. Необхідність витребування зазначених документів мотивується тим, що під час розгляду справи судом встановлено, що згідно даних первинних документів, а саме довідки про перебування будівлі промивки на балансі ДП УДЦЗРП "Укррефтранс" та з довідки-характеристики щодо частини будівлі промивки, яка є Додатком №11 до Акту приймання-передачі об'єкта за адресою м. Тернопіль, вул. Бродівська,61, який належить Українському державному центру рефрижераторних перевезень "Укррефтранс" і передається Львівській залізниці від 20.10.2003р. в Центру "Укррефтранс" залишається частина будівлі промивки із площею 204,1 кв.м. Натомість, позивачем заявляється позовна вимога про визнання за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України права власності на нерухоме майно - частину будівлі промивки загальною площею 249,9 кв.м., що суперечить даним первинних документів.
Однак, витребуваних судом матеріалів позивачем в судове засідання, 22.08.2007р., не подано, що позбавляє суд повно та всебічно дослідити всі обставини справи.
Позовні вимоги ДП УДЦЗРП «Укррефтранс»щодо зобов'язання виконавчого комітету Тернопільської міської ради та Тернопільського міського бюро технічної інвентаризації зареєструвати право власності на нерухоме майно та видати правовстановлюючі документи на об'єкти нерухомості, що знаходяться в м. Тернополі по вул. Бродівській,61, судом відхиляються з наступних підстав.
Відповідно до п.п. 2.1 п. 1 «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно»для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи, їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.
Одним із правовстановлювальних документів, на підставі якого проводиться реєстрація права власності на нерухоме майно пункт 10 Додатку №1 до п.п. 2.1 Тимчасового положення відносить рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
Статтею 45 ГПК України встановлено, що господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
Відповідно до Конституції України судові рішення, які набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
За таких обставин, суд не вправі зобов'язати органи реєстрації вчинити ті дії, обов'язок вчинення яких покладений на них нормами чинного законодавства України за наявності достатніх правових підстав.
Відповідно до статті 49 ГПК України державне мито та судові витрати позивачу не відшкодовують.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 32-34, 43, 49, п. 5 ст. 81, ст.ст. 82-85 ГПК України, господарський суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати за державою в особі Міністерства транспорту України та зв'язку право державної власності на нерухоме майно, що знаходиться у повному господарському віданні Державного підприємства «Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень «Укррефтранс», а саме будівлю резерву поїзних бригад загальною площею 388 кв.м., яка розташована у м. Тернополі по вул. Бродівській,61.
3. В частині визнання за державою в особі Міністерства транспорту України та зв'язку право державної власності на нерухоме майно, що знаходиться у повному господарському віданні Державного підприємства «Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень «Укррефтранс», а саме частину будівлі промивки загальною площею 249,9 кв.м., яка знаходиться у м. Тернополі по вул. Бродівській,61, позовні вимоги залишити без розгляду.
4. В частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання виконавчого комітету Тернопільської міської ради та Тернопільського міського бюро технічної інвентаризації зареєструвати право власності на нерухоме майно і видати правовстановлювальні документи на об'єкти нерухомості, що знаходяться в м. Тернополі по вул. Бродівській,61, - відмовити.
Суддя О.С. Скрипчук