Справа № 308/4873/20
1-кс/308/758/21
17 березня 2021 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розсувань Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю,-
Із поданого клопотання, вбачається, що ОСОБА_5 обіймаючи посаду директора приватного підприємства « ОСОБА_6 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , далі - ПП « ОСОБА_6 »), згідно розпорядження №8 від 17.10.2018 засновника ПП « ОСОБА_6 » ОСОБА_7 , виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, будучи службовою особою цього підприємства як юридичної особи приватного права, яка відповідно до ст.49 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року №436-ІV (із змінами та доповненнями) зобов'язана не порушувати права та законні інтереси громадян, інших суб'єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування і держави, і яка згідно п.3 ст.8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996 від 16.07.99 року є відповідальною за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, на яку, згідно п.6 ст.8, п.8 ст.9 Закону №996, покладено обов'язок створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечення неухильного виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів; а також покладено відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, недостовірність відображених у них даних, крім цього, будучи уповноваженою особою на представництво інтересів даного підприємства перед розпорядниками державних коштів з правом підписувати від імені даної юридичної особи цивільно-правові угоди, посягаючи на бюджетну систему держави та органів місцевого самоврядування, маючи умисел на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, усвідомлюючи протиправність своїх злочинних дій, передбачаючи настання наслідків у вигляді отримання неправомірної вигоди, шляхом незаконного заволодіння бюджетними коштами в особливо великому розмірі, під час виконання робіт по об'єкту «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району» в період з серпня 2019 по грудень 2019, шляхом завищення вартості та обсягів фактично виконаних робіт, незаконно заволодів на користь ПП « ОСОБА_6 » грошовими коштами ІНФОРМАЦІЯ_1 в сумі 1 015 758, 00 гривень, за наступних обставин:
Так, у вересні 2018 року у ОСОБА_5 виник злочинний намір, направлений на незаконне заволодіння бюджетними коштами, виділених із місцевого та державного бюджетів на «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району», у зв'язку з чим ОСОБА_5 , являючись директором ПП « ОСОБА_6 », будучи уповноваженим на представлення інтересів та підписання документів від імені вказаного підприємства, тобто являючись службовою особою даного підприємства, діючи як виконавець злочину, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах склав, підписав та завірив круглою печаткою даного товариства тендерну пропозицію на предмет закупівлі: «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району», відповідно до якої визначив вартість постачання даної продукції на загальну суму 4 411 751, 00 гривень, яку подав 17.09.2018.
18.09.2018 було розпочато повторну процедуру закупівлі на «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району», у зв'язку з чим ОСОБА_5 , не полишаючи свій злочинний умисел направлений на незаконне заволодіння бюджетними коштами, виділених із місцевого та державного бюджетів на «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району», діючи як виконавець злочину, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах склав, підписав та завірив круглою печаткою даного товариства тендерну пропозицію на предмет закупівлі: «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району», відповідно до якої визначив вартість постачання даної продукції на загальну суму 4 365 558,00 гривень, яку подав 03.10.2018).
На підставі складених та поданих ОСОБА_5 тендерних пропозицій, приватне підприємство « ОСОБА_6 », відповідно до протоколу засідання тендерного ІНФОРМАЦІЯ_2 №14/1 від 05.10.2018, визначено переможцем процедури відкритих торгів, предметом закупівлі якої є «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району».
Так, 16 жовтня 2018 року між ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі голови ОСОБА_8 (замовник) та приватним підприємством « ОСОБА_6 », код ЄДРПОУ № НОМЕР_1 , в особі директора ОСОБА_5 (підрядник) підписано договір підряду № 12. Відповідно до умов зазначеного договору, підрядник за дорученням замовника зобов'язується на свій ризик, власними або залученими силами, виконати комплекс робіт відповідно до проектно- кошторисної документації та умов договору виконати роботи «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району». П. 2.2. початок робіт визначено з 01 листопада 2018, а закінчення - 25 грудня 2019. Ціна договору згідно договору становить ціною 4 365 558, 00 гривень.
П. 5.2. визначено, що розрахунки за виконані роботи здійснюються з урахуванням положень загальних умова на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3).
В подальшому, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ПП « ОСОБА_6 », будучи службовою особою даного підприємства, переслідуючи кінцеву мету незаконного збагачення, в порушення умов договору підряду № 12 від 16.10.2018 із внесеними змінами до нього шляхом укладення додаткових угод, а саме: №1 від 23.10.2018, №2 від 28.05.2019, №3 від 24.06.2019, №4 від 19.11.2019, №5 від 23.12.2019, достовірно знаючи та усвідомлюючи, що ПП « ОСОБА_6 » в період з серпня 2019 по грудень 2019 року фактично будівельні роботи по об'єкту «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району» виконало не в повному обсязі, в порушення вимог п.2 національного стандарту України ДСТУ Б Д.1.1*1:2013 «Правил визначення вартості будівництва» щодо обов'язковості застосування примірних форм первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3) при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об'єктах будівництва, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і те, що фактично будівельні (підрядні) роботи на даному об'єкті виконані не в повному обсязі, з метою незаконного заволодіння коштами місцевого та державного бюджетів в особливо великому розмірі, умисно, з корисливих мотивів, 23.08.2019, 18.10.2019, 23.12.2019, 24.12.2019, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах власноручно склав, підписав та завірив круглою печаткою ПП « ОСОБА_6 » 4 (чотири) довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми №КБ-3 та 4 (чотири) акти приймання виконаних будівельних робіт (№3 за серпень 2019, №4 за жовтень 2019, №5 за грудень 2019, №6 за грудень 2019), до яких вніс завідомо неправдиві відомості про виконання ПП « ОСОБА_6 » робіт на загальну суму на суму 2559642,40 гривень, які не відповідають обсягам фактично виконаних будівельних робіт.
Як наслідок неправомірно завищено загальну вартість виконаних будівельних робіт по даному об'єкту на загальну суму, згідно висновку експерта №0010/2020 від 14.05.2020 в розмірі 1 015 758, 00 гривень.
При цьому, ОСОБА_5 , достовірно знаючи про внесення ним до наведених вище довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3 та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в, недостовірних відомостей щодо фактичного виконання будівельних робіт з будівництва сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району на загальну суму 2559642,40 гривень, при невстановлених обставинах підписав їх від імені ПП « ОСОБА_6 », завірив круглою печаткою даного підприємства та забезпечив подання їх інженеру технічного нагляду ОСОБА_9 та до ІНФОРМАЦІЯ_4 з подальшим погодженням (прийняття робіт).
За проведення будівельних робіт з будівництва сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району, Тур'я - Реметівською сільською радою вищевказані довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 та акти виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в (які зареєстровані та взяті на облік в УДКСУ у Перечинському районі), оплачені в повному обсязі, шляхом перерахування грошових коштів через ІНФОРМАЦІЯ_5 рахунок № НОМЕР_2 (МФО НОМЕР_3 ) на розрахунковий рахунок ПП « ОСОБА_6 » № НОМЕР_4 відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » МФО НОМЕР_5 , на загальну суму 2 559 642,40 гривень, згідно:
- платіжного доручення №17 від 27.08.2019 на суму 908924,40 гривень з ПДВ;
- платіжного доручення №18 від 18.10.2019 на суму 1486999,20 гривень з ПДВ;
- платіжного доручення №19 від 24.12.2019 на суму 29 160,80 гривень з ПДВ;
- платіжного доручення №1 від 26.12.2019 на суму 4884,42 гривень з ПДВ;
- платіжного доручення №2 від 26.12.2019 на суму 129673,58 гривень з ПДВ;
Отримавши кошти від ІНФОРМАЦІЯ_4 на банківський рахунок ПП « ОСОБА_6 » внаслідок внесення недостовірних відомостей до документів, ОСОБА_5 , який є власником та розпорядником коштів даного підприємства, отримав можливість розпоряджатися ними на власний розсуд.
Внаслідок вчинення таких протиправних дій ОСОБА_5 , із місцевого та державного бюджетів незаконно, як оплату за фактично не виконанні роботи, вилучено на користь ПП « ОСОБА_6 » бюджетні кошти в сумі 1 015 758, 00 гривень, чим завдано територіальній громаді с. Тур'я Ремета Перечинського району матеріальних збитків в особливо великому розмірі, так як вказана сума в 600 разів і більше перевищує встановлений на 2019 рік неоподаткований мінімум доходів громадян
За таких обставин, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме: заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах.
Крім цього, що ОСОБА_5 обіймаючи посаду директора приватного підприємства « ОСОБА_6 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , далі - ПП « ОСОБА_6 »), згідно розпорядження №8 від 17.10.2018 засновника ПП « ОСОБА_6 » ОСОБА_7 , виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, будучи службовою особою цього підприємства як юридичної особи приватного права, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і те, що фактично будівельні (підрядні) роботи по об'єкту «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району», виконані не в повному обсязі, з метою незаконного заволодіння коштами місцевого та державного бюджетів в особливо великому розмірі, умисно з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, грубо порушуючи вимоги п.2 Національного стандарту України ДСТУ Б Д.1.1*1:2013 «Правил визначення вартості будівництва» щодо обов'язковості застосування примірних форм первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма №КБ 3) при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об'єктах будівництва, 23.08.2019, 18.10.2019, 23.12.2019, 24.12.2019, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах власноручно склав, підписав та завірив круглою печаткою ПП « ОСОБА_6 » 4 (чотири) довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми №КБ-3 та 4 (чотири) акти приймання виконаних будівельних робіт (№3 за серпень 2019, №4 за жовтень 2019, №5 за грудень 2019, №6 за грудень 2019), до яких вніс завідомо неправдиві відомості про виконання ПП « ОСОБА_6 » робіт на загальну суму на суму 2559642,40 гривень, які не відповідають обсягам та вартості фактично виконаних будівельних робіт.
Як наслідок неправомірно завищено загальну вартість виконаних будівельних робіт по даному об'єкту на загальну суму, згідно висновку експерта №0010/2020 від 14.05.2020 в розмірі 1 015 758, 00 гривень.
Підписання наведених вище документів із внесеними до них недостовірними відомостями щодо вартості та обсягів виконаних будівельних робіт по об'єкту «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району» стало правовою підставою до виставлення приватним підприємством « ОСОБА_6 » рахунків про оплату в сумі 2 559 642,40 гривень та перерахунку коштів місцевого бюджету через ІНФОРМАЦІЯ_5 (рахунок № НОМЕР_2 ) на розрахунковий рахунок ПП « ОСОБА_6 » № НОМЕР_4 відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » МФО НОМЕР_5 .
Внаслідок вчинення таких протиправних дій ОСОБА_5 , із місцевого та державного бюджетів незаконно, як оплату за фактично не виконанні роботи, вилучено на користь ПП « ОСОБА_6 » бюджетні кошти в сумі 1 015 758, 00 гривень, чим завдано територіальній громаді с. Тур'я Ремета Перечинського району матеріальних збитків в особливо великому розмірі, так як вказана сума в 600 разів і більше перевищує встановлений на 2019 рік неоподаткований мінімум доходів громадян
За таких обставин, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України, тобто внесення службовою особою до офіційних документів неправдивих відомостей, інше службове підроблення.
В сукупності ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч.5 ст.191 та ч.1 ст.366 КК України
Встановлено, що у період з 4 кварталу 2018 року по 1 квартал 2020 року ПП « ОСОБА_6 » задекларувало виплати заробітної плати 39 особам за трудовими угодами і договорами цивільно-правового характеру та 27 фізичним особам - підприємцям.
Слідчий вказує, що в ході досудового розслідування встановлено, що з поміж задекларованих ПП « ОСОБА_6 » осіб, безпосередньо роботи по об'єкту «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району» виконували ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який користується номером НОМЕР_6 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 який користується номером НОМЕР_7 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який користується номером НОМЕР_8 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_10 який користувався номером НОМЕР_9 . Крім цього встановлено, що директор ПП « ОСОБА_6 » ОСОБА_5 користувався номерами НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , колишній сільський голова ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_8 , який виступав в особі замовника робіт користується номером НОМЕР_12 , ОСОБА_9 , який здійснював технічний нагляд за виконанням робіт користується номером НОМЕР_13 .
Клопотання слідчого мотивовано тим, що оскільки, спілкування осіб, які безпосередньо виконували роботи по об'єкту «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур'ї Ремети Перечинського району» з директором ПП « ОСОБА_6 » ОСОБА_5 , а також спілкування останнього з колишнім сільським головою Тур'я-Реметівської сільської ради ОСОБА_8 та інженером з технічного нагляду ОСОБА_9 здійснювалося за допомогою вищевказаних номерів телефонів, з метою встановлення обставин, що мають значення та підлягають доведенню у даному кримінальному провадженні, в органу досудового слідства виникла необхідність у дослідженні інформації, про з'єднання наступних абонентських номерів, а саме: НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , які здійснювалися в період з 00.00 години 23.08.2019 року по 00.00 години 12.10.2020 року, яка зберігається у операторів мобільного зв'язку, а відповідно в необхідності тимчасового доступу та вилученні (проведенні виїмки) інформації про з'єднання абонентів, в тому числі із нульовою тарифікацією, із зазначенням номерів з'єднаних абонентів (інформації про вхідні-вихідні дзвінки, SMS, MMS- повідомлення, GPRS-з'єднання, з'єднання переадресації) та ІМЕІ телефонів, якими при цьому користувалися, дати, часу і тривалості з'єднання, з прив'язкою на місцевості до базових станцій на час здійснення дзвінків.
Дана інформація зберігається у операторів мобільного зв'язку, зокрема у ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », юридична адреса якого АДРЕСА_2 , та згідно ст.159, 162 КПК України відноситься до охоронюваної законом таємниці і вилучення її проводиться за рішенням слідчого судді, а в інший спосіб ніж її витребування у оператора мобільного зв'язку отримати вказану інформацію неможливо.
Слідча в судове засідання не з'явилася. Однак, надала суду заяву, в якій просить розглянути дане клопотання за її відсутності.
Представник особи, у володінні якої знаходяться запитувана інформація, у судове засідання, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду клопотання, про що свідчить поданий слідчим рапорт, не з'явився, однак його неприбуття відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Як вбачається з клопотання та доданих до нього матеріалів, ГУНП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке 17.05.2019 року внесені до ЄРДР за №42020070000000014, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 191, ч.1 ст. 366 КК України.
Згідно зі ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
За приписами п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України інформація, яка знаходиться у операторів і провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалість, зміст, маршрути передачі й таке інше, відноситься до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч.5, 6 ст. 163 КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 4 ст. 132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Статтею 31 Конституції України регламентовано, що кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові чи з'ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо.
Беручи до уваги те, що під час провадження досудового розслідування, з метою встановлення важливих обставин, що мають значення у даному кримінальному провадженні, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до інформації, яка знаходиться у володінні оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », юридична адреса якого: АДРЕСА_2 , оскільки така має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст.ст.40, 131, 132, 159,-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати стороні кримінального провадження - слідчим слідчої групи відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , дозвіл на проведення тимчасового доступу до інформації яка містить охоронювану законом таємницю та знаходиться у володінні оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », юридична адреса якого: АДРЕСА_2 , зокрема до всієї наявної інформації про телефонні з'єднання за період часу з 00.00 години 23.08.2019 року по 00.00 години 12.10.2020 року, а саме до інформації про з'єднання абонентів, в тому числі із нульовою тарифікацією, із зазначенням номерів з'єднаних абонентів (інформації про вхідні-вихідні дзвінки, SMS, MMS- повідомлення, GPRS-з'єднання, з'єднання переадресації) та ІМЕІ телефонів, якими при цьому користувалися, дати, часу і тривалості з'єднання, а також інформації про місцезнаходження з'єднаних абонентів «А» та «Б» на час такого з'єднання, наступних абонентів мобільного зв'язку у ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 »: НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , з можливістю її вилучення в електронному вигляді.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1