Постанова від 19.04.2021 по справі 495/2095/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 495/2095/21

Номер провадження 3/495/789/2021

19 квітня 2021 рокум. Білгород-Дністровський

Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Волкова Ю.Ф., із участю секретаря судового засідання Ткаченко О.М.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

представника органу, який склав протокол, ОСОБА_2 ,

прокурора Чернова В.С.,

розглянувши матеріали, що надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань управління стратегічних розслідувань в Одеській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянка України, місце роботи, посада - бригадир СТФ та МТФ у Державному підприємстві «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України»,місце проживання: АДРЕСА_1 ,

за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс),

встановила:

26 березня 2021 року до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Департаменту стратегічних розслідувань управління стратегічних розслідувань в Одеській області Національної поліції України надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні 19 квітня 2021 року ОСОБА_1 вину свою визнала у повному обсязі.

За результатами розгляду матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 встановлено наступне.

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді бригадира СТФ та МТФ державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» (далі - ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом декларування і суб'єктом відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) та Примітки до ст. 172-6 Кодексу, як посадова особа юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення частини першої статті 45 та пункту 2-1 розділу ХІІІ Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала 11 березня 2021 року о 16 год. 35 хвилин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік.

Вказані дії містять склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу.

У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Наказом ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України № 21-к від 20 лютого 2013 року ОСОБА_1 переведено на посаду бригадира СТФ № 1 та МТФ ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України.

Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України « Про запобігання корупції», та чинного законодавства, згідно статті 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до статей 167 та 169 Цивільного кодексу України, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.

Згідно із відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі Реєстр), та Статуту засновником ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України (код 00855308, юридична адреса: Одеська область, Білгород-Дністровський район, село Андріївка, вулиця Центральна, будинок 58), є Національна академія аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00024360, юридична адреса: місто Київ, вул. Грушевського, будинок 12/2). Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань організаційно-правовою формою ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України є державне підприємство.

Згідно із пунктом 3.2 Статуту ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України є юридичною особою. Права та обов'язки юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації.

Таким чином, за вищевказаними ознаками, ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України є юридичною особою публічного права.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 26 квітня 2002 року «Про судову практику у справах про хабарництво» під організаційно-розпорядчими обов'язками визначаються обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами) їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Згідно посадової інструкції бригадира СТФ та МТФ ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України до функціональних обов'язків ОСОБА_1 входить: організувати колектив бригади на виконання встановлених виробничих планів, збільшувати виробництво продукції і підвищувати якість; контроль за якістю продукції, дотримання всіма працівниками встановленого розпорядку дня, трудової та виробничої дисципліни покладеного на кожного працівника, технологічного процесу; давати членам бригади необхідні вказівки щодо виконання робіт, вимагати своєчасного і якісного їх виконання, дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.

Враховуючи вищевказане, виходячи із обсягів функцій ОСОБА_1 як бригадира СТФ та МТФ ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України, відповідно до Статуту, наділена адміністративно-господарськими функціями (обов'язками), щодо управління або розпорядженню комунальним майном - ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України.

Таким чином, бригадир СТФ та МТФ ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єктом відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону та Примітки до ст. 172-6 Кодексу, та на неї поширюється дія цього Закону, і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (№530-ІХ від 17 березня 2020 року) Розділ ХІІІ Закону доповнено пунктом 2-1, відповідно до абзацу першого якого: встановити, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.

Таким чином, бригадир СТФ та МТФ ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НА АН України ОСОБА_1 , як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, була зобов'язана подати щорічну декларацію за 2019 рік, до 00 годин 00 хвилин 01 червня 2020р.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка обізнана щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подала відповідну щорічну декларацію за 2019 рік, лише 11.03.2021р. об 16 годині 35 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату і час подачі громадянки ОСОБА_1 .

Відповідно до відповіді НАЗК на запит ДСР НПУ від 17 червня 2020 року № 5395/55/02-2020 щодо отримання інформації про роботу інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ITC Реєстр), повідомляється про таке, у зв'язку з проведенням програмно-технічного обслуговування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, доступ до нього було частково обмежено у період з 21:00 27 грудня 2019 року до 09:00 28 грудня 2019 року. У період з 17:00 03 січня 2020 року по 12:40 год. 0 січня 2020 року мала місце помилка у відсутності доступу до персонального кабінету та ненадходженням листів з посиланням для зміни кваліфікованого електронного підпису. Також повідомляємо, що за інформацією адміністратора П'Є Реєстр Державного підприємства «Українські спеціальні системи» (далі - ДІЇ «УСС»), з 09:00 15 січня 2020 року по 12:25 15 січня 2020 року при спробі подання або збереження документів в ITC Реєстр виникала помилка «Помилка. Не вдалося з'єднатися з сервером. Спробуйте пізніше.». Також інформуємо, що з 10:00 11.03.2020 у окремих користувачів на етапі автентифікації та при спробах подання і збереження документів в ITC Реєстр виникали помилки, які були усунуті 12.03.2020 о 16:00. Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі ITC Реєстр, які б завадили поданню документів до ITC Реєстру запитуваний період не зафіксовано.

Таким чином, у ОСОБА_1 було достатньо часу та технічної можливості доступу до ITC Реєстр для своєчасної подачі щорічної декларації за 2019 рік.

Також, згідно із відповіддю на запит за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції А. Ковтуненко (вихідний № 71-03/4127/20 від 06 лютого 2020 року), зазначено, що усі документи, які суб'єкт декларування подав до інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ITC Реєстр), зберігаються в ITC Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ITC Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ITC Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб'єктами декларування.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердила факт несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2019-й рік, відсутність у неї поважних причин та визнала вину повністю.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У тому числі, відповідно до вимог ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно із листом за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 (вихідний № 44-01/8418/19 від 06 лютого 2019 року), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обґрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті 172-6 Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 172-6 Кодексу, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Факт несвоєчасності подачі відповідної декларації встановлений. Поважні причини несвоєчасної подачі відповідної декларації ОСОБА_1 не встановлені.

Таким чином, своїми діями бригадир СТФ та МТФ ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, порушила вимоги частини першої статті 45 Закону та вчинила дії, які містять склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу, а саме несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію за 2019-й рік.

ОСОБА_1 не виконала вимоги частини першої статті 45 Закону, які виникли у неї, як у бригадира СТФ та МТФ ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України, яке розташоване за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, село Андріївка, вулиця Центральна, будинок 58, що адміністративно-територіально відповідає Білгород-Дністровському району Одеської області.

Датою і часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2019-й рік, тобто 11 березня 2021 року о 16 годині 35 хвилин.

Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання протоколу за участю особи - громадянки ОСОБА_1 , а саме 26 березня 2021 року.

Юридичними наслідками в даному випадку є несвоєчасне, без поважних причин подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції, у визначений Законом строк, щорічної декларації за 2019-й рік.

Об'єктивна сторона частини 1 статті 172-6 Кодексу встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю у вигляді дії, або бездіяльності: а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у даному випадку дія ОСОБА_1 , що виражена у несвоєчасному поданні без поважних причин щорічної декларації за 2019-й рік.

Суб'єкт - бригадир СТФ та МТФ ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону та за пунктом 1 Примітки до статті 172-7 Кодексу.

Суб'єктивна сторона частини першої статті 172-6 Кодексу визначена тим, що ОСОБА_1 , як суб'єкт на якого поширюється дія цього Закону, повинна була відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону обізнаною щодо обов'язку, способу та термінів подачі щорічної декларації за 2019 рік, не виконала вимоги Закону України, хоча повинна була усвідомлювати порушення вимог Закону і передбаченої Законом та Кодексом відповідальність, мала передбачити наслідки своїх дій та свідомо допустила настання цих наслідків.

Старший оперуповноважений Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України склав протокол про адміністративне правопорушення №319/2021 відносно ОСОБА_1 .

Відповідно до частини першої статті 172-6 Кодексу України про адміністративні порушення несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підставою залучення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.

Відповідно до статті 251 Кодексу доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

У відповідності до статті 23 Кодексу метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

За змістом частини другої статті 33 Кодексу при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.

Вина правопорушника підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення №319/2021, копією результату пошуку-4, копіє листа від 06 лютого 2020 року, копією листа від 24 червня 2020 року, копією листа №56 від 01 березня 2021 рок, безкоштовним запитом, копією наказу №21-к від 20 лютого 2021 року, копією посадової інструкції, поясненнями особи, яка притягається до кримінальної відповідальності, рапортом старшого оперуповноваженого УСР в Одеській області, копією наказу №1077 від 25 жовтня 2019 року, копією положення про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, копією витягу з наказу №28 о/с від 06 листопада 2019 року, рапортом від 26 березня 2021 року.

Оцінивши надані докази та матеріали, надавши правову оцінку встановленим обставинам, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу.

З урахуванням особи правопорушника, його сімейного та матеріального становища, характеру протиправного діяння та визнання останньою своєї вини, суд вважає за необхідне застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Вказаний вид покарання суд вважає справедливим, пропорційним, достатнім і співрозмірним характеру вчиненого адміністративного правопорушення.

Відповідно до статті 40-1 Кодексу, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Згідно із пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 грн, які підлягають стягненню на користь держави.

Керуючись статтями 27, 40-1, 172-6, 221, 283, 284, 287-290, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

постановила:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн (вісімсот п'ятдесят грн), на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 грн (чотириста п'ятдесят чотири грн).

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців із дня її винесення.

Суддя Ю.Ф. Волкова