Справа № 560/2465/21
іменем України
26 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представників позивача: Воха Б.П., Петеля Р.В., представників відповідача: Давидчука Г.І., Моцного І.В.,
розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці про застосування заходів реагування,
Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці, в якому просив застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі головного корпусу Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни і праці розташованої за адресою: м. Хмельницький, вул. Перемоги, 7 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, викладених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 91 від 17.02.2021.
В обгрунтування позовних вимог у позовній заяві позивач зазначив, що посадовими особами позивача, з метою додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки було здійснено позапланову перевірку відповідача.
За результатами проведеної перевірки Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці складений акт перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №91 від 10.03.2021, яким встановлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.03.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні надали пояснення, що відповідачем усунуто переважну більшість недоліків вказаних у акті перевірки № 91 від 17.02.2021, що також підтверджено актом позапланової перевірки від 16.04.2021 №279.
Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що на виконання наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 29.01.2021 № 46 та у відповідності до посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) № 113 від 16.02.2021, посадовими особами позивача було проведено позапланову перевірку щодо дотримання Хмельницьким геріатричним пансіонатом для ветеранів війни та праці законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Перевірка проведена головним фахівцем відділу ЗНС ХМРУ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області Шевцовим Я.І. за участі директора Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці Моцного І.В.
За результатами проведеної перевірки позивачем складено акт № 91 від 17.02.2021, яким встановлено, яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України № 5403 - VI від 02.10.2012 року (далі - КЦЗУ), Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіону України від 12.11.2014 № 312 (далі - ДБН В.2.5-56:2014), Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 819, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 (зі змінами), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ), ПКМУ від 13.07.2013 № 564, ДСТУ Б В. 1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», Правил техногенної безпеки затверджених наказом МВС України №879 від 05.11.2018, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.11.2018 за № 1346/32798 (далі - ПТБ), Правил з вогнезахисту затверджених наказом МВС України № 1064 від 26.12.2018 зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14.03.2019 за № 259/33230, ПКМУ №1200 від 19.08.2002 «Порядок забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного та хімічного контролю», «Порядку організації та проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту» затвердженого наказом МВС №991 від 28.11.2019, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16.01.2020 за № 46/34329, ПКМУ №444 від 26.06.2013 «Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях», «Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів» затвердженого наказом МНС №338 від 18.12.2000, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 24.01.2001 за № 62/5253, а саме:
п.1. Не усі приміщення, коридори та підвал обладнані сертифікованою системою пожежної сигналізації;
п.2. Встановлені на вікнах грати не розкриваються або знімаються;
п.6. На шляхах евакуації допускається використання облицювання стін та стелі з матеріалів з вищою пожежною небезпекою ніж Г2, В2, Д2, Т2 (центральний вхід стеля, коридори, сходові клітини, їдальня);
п.12. Стаціонарні зовнішні пожежні сходи і огорожі на покриттях будівлі не пофарбовано;
п.3. Не проведено ідентифікацію потенційно-небезпечного об'єкта (газове обладнання);
п.4. Керівником та відповідальним за цивільний захист не пройдено функціональне навчання;
п.5. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (у розподільчих коробках, прилади освітлення у підвальному приміщенні та на поверхах, холодильник у підвалі);
п. 7. Не заповнено прорізи електрощитових, машинного відділення протипожежними перешкодами;
п.8. Не забезпечено вільний доступ до зовнішніх вододжерел (пожежний гідрант);
п.9. Відсутній під'їзд з твердим покриттям до пожежного гідранта;
п.10. Не проведено ревізію наявних пристроїв блискавкозахисту;
п.11. Заклад не обладнано системою керування евакуюванням людей III типу;
п.13. Усі рукава пожежних кран-комплектів внутрішнього протипожежного водопроводу знаходять в не придатному до експлуатації стану;
п.18. У шафах пожежних кран-комплектів відсутні отвори для провітрювання;
п.14. Лінії живлення до кожного побутового кондиціонера не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту не залежно від наявності захисту на загальній лінії;
п.15. Допускається влаштування додаткових електромереж в приміщеннях закладу для проведення розеток або засобів освітлення (коридори, кімнати перебування людей похилого віку, підвал);
п.17. В кабінетах допускається використання електронагрівальних приладів поза межами спеціально відведених місць;
п.16. Керівником та відповідальною особою не пройдено навчання з питань пожежної безпеки.
Зауваження або заперечення до проведеного позапланового заходу та складеного Акта зі сторони директора Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці Моцного І.В. не надходило. Складений Акт перевірки був вручений директору Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці Моцному І.В. безпосередньо під підпис.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Пунктом 26 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України визначено, що небезпечний чинник - це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини, а згідно п.33 цієї ж статті, пожежна безпека - це відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Згідно з п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частинами 1 - 3 ст.68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом. Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.
Згідно зі ст.70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від вимог, визначених нормативно-правовими актами, або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Як зазначалось вище, за результатами проведеної позапланової перевірки щодо додержання Хмельницьким геріатричним пансіонатом для ветеранів війни та праці вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки складений акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №91 від 17.02.2021.
Зауваження або заперечення до проведеного позапланового заходу та складеного Акта зі сторони директора Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці Моцного І.В. не надходило. Складений Акт перевірки був вручений директору Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці Моцному І.В. безпосередньо під підпис
Станом на дату розгляду справи відповідачем не усунуто усі порушення зазначені в акті перевірки №91 від 17.02.2021, водночас подальша експлуатація будівлі головного корпусу Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці із не усуненими порушеннями вимог пожежної безпеки створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведення робіт з евакуації людей, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей, тому суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування до відповідача.
Відповідач надав докази усунення більшої частини виявлених порушень, але як встановлено у судовому засіданні, що ним не усунуто порушення, а саме:
п.1. Не усі приміщення, коридори та підвал обладнані сертифікованою системою пожежної сигналізації;
п.5. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (у розподільчих коробках, прилади освітлення у підвальному приміщенні та на поверхах, холодильник у підвалі);
п.6. На шляхах евакуації допускається використання облицювання стін та стелі з матеріалів з вищою пожежною небезпекою ніж Г2, В2, Д2, Т2 (центральний вхід стеля, коридори, сходові клітини, їдальня);
п. 7. Не заповнено прорізи електрощитових, машинного відділення протипожежними перешкодами;
п.11. Заклад не обладнано системою керування евакуюванням людей III типу;
п.12. Стаціонарні зовнішні пожежні сходи і огорожі на покриттях будівлі не пофарбовано;
п.15. Допускається влаштування додаткових електромереж в приміщеннях закладу для проведення розеток або засобів освітлення (коридори, кімнати перебування людей похилого віку, підвал).
Суд погоджується з позивачем, що за наявності таких порушень подальша експлуатація будівлі Хмельницького геріатричного пансіонату розташованої за адресою: м. Хмельницький, вул. Перемоги, 7 із вищезазначеними порушеннями вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведення робіт з евакуації людей, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Враховуючи те, що виявлені під час перевірки та зафіксовані в акті перевірки №91 від 17.02.2021 порушення відповідачем не усунуті, отже залишається ризик спричинення шкоди життю та здоров'ю людей, тому суд доходить висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз - відсутні, з врахуванням положень ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі головного корпусу розташованої за адресою: м. Хмельницький, вул. Перемоги, 7 Хмельницьким геріатричним пансіонатом для ветеранів війни і праці до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, викладених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 91 від 17.02.2021р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26 квітня 2021 року
Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 38662200)
Відповідач:Хмельницький геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці (вул. Перемоги, 7,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 03190490)
Головуючий суддя П.М. Майстер