ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"26" квітня 2021 р. Справа № 300/1804/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариство з обмеженою відповідальністю "ТК "Перламутр" до Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Івано-Франківськ), Головного управління державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів, -
21.04.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "ТК "Перламутр" звернулося в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Івано-Франківськ), Головного управління державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження; зобов'язання надіслати до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області подання про повернення сплаченої суми штрафу в розмірі 350 000 гривень; стягнення з державного бюджету через Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області суми штрафу в розмірі 350 000 гривень; стягнення 30 000 гривень виконавчого збору та витрат виконавчого провадження.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з пунктами 4, 5, 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Відповідно до частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Частиною 3 статті 161 даного Кодексу встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Суд, з'ясовуючи, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, встановив, що в позовній заяві не вказано обґрунтувань та доказів про порушення прав та інтересів позивача відповідачем - Головним управлінням державної казначейської служби України в Івано-Франківській області та викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до цього відповідача, не долучив копії позовної заяви копій доданих до неї документів відповідно до кількості учасників справи, а також не долучив документ про сплату судового збору.
Згідно частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України “Про судовий збір”.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України “Про судовий збір” платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", який вступив в дію з 01.01.2021, встановлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2021 року складає 2 270 гривень.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано: суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно з частиною 7 вказаного Закону судовий збір справляється з урахуванням загальної суми позову також у разі: подання позову одним позивачем до кількох відповідачів.
В даній адміністративній справі позивач заявив дві вимог немайнового характеру та дві вимоги майнового характеру на суму 380 000 гривень, відтак за вимоги немайнового характеру судовий збір повинен становити 4 540 гривень та за вимоги майнового характеру в розмірі 5700 гривень.
Таким чином, позивачу необхідно долучити документ про сплату судового збору на суму 10 240 гривень.
За наявності вказаних недоліків, позовна заява не відповідає вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного та керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву Товариство з обмеженою відповідальністю "ТК "Перламутр" до Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Івано-Франківськ), Головного управління державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом долучення до позовної заяви:
документу про сплату судового збору в розмірі встановленому статтею 4 Закону України “Про судовий збір” на суму 10 240 гривень;
обґрунтувань та доказів про порушення прав та інтересів позивача відповідачем - Головним управлінням державної казначейської служби України в Івано-Франківській області та викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до цього відповідача;
копії позовної заяви копій доданих до неї документів відповідно до кількості учасників справи.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає, у відповідності до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя Остап'юк С.В.