Рішення від 19.04.2021 по справі 300/3947/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" квітня 2021 р. справа № 300/3947/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кафарського В.В.,

за участю секретаря судового засідання Вакун В.М.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Луцишин І.В.,

представника товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані» Іванціва М.В.,

представника Департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації Труханівського Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані», Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, про визнання протиправними і скасування пунктів рішень та зобов'язаня до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Приватний підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), Конкурсного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані» (далі - третя особа-1) про визнання протиправними і скасування рішень та зобов'язаня до вчинення дій.

Позов мотивовано тим, що розпорядженням голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації №502 від 28.09.2020 переможцем конкурсу по об'єкту №7 - автобусний маршрут «Галич - Івано-Франківськ» визнано Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані», з яким зобов'язано укласти договір на перевезення пасажирів терміном на п'ять років. Пунктом 2 цього ж розпорядження винесено для повторного розгляду на наступному засіданні обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, об'єкт конкурсу № 11 - маршрут «Івано-Франківськ - Мединя», з приводу якого зазначеним комітетом не забезпечено прийняття рішення щодо результатів конкурсу, який відбувся 17.09.2020, та не подано пропозицію організатору перевезень щодо переможця конкурсу. При цьому, відповідно до змісту пункту 2.7 Протоколу №058/20 засідання обласного конкурсного комітету з проведення конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі області Івано-Франківської обласної державної адміністрації визначено сумарну кількість балів, одержаних кожним перевізником претендентом за бальною системою оцінки пропозицій перевізників претендентів, яка становить: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 - 0 балів; товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані» - 18 балів. Позивач не погоджується з такими висновками Конкурсного комітету в частині ненарухуванняч йому балів у зв'язку з неврахування одного з показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій.

Крім того, позивач зазначає, що пунктом 2 розпорядженням голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації №502 від 28.09.2020, окрім іншого, винесено для повторного розгляду на наступному засіданні обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, об'єкт конкурсу №11 - маршрут «Івано- Франківськ - Мединя», з приводу якого зазначеним комітетом не забезпечено прийняття рішення щодо результатів конкурсу, який відбувся 17.09.2020, та не подано пропозицію організатору перевезень щодо переможця конкурсу. В ході розгляду даного питання на засіданні Конкурсного комітету 03.12.2020 позивачу визначено 3 бали, а товариству з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані» - 16 балів. Проте, на думку позивача, він повинен був отримати 30 балів відповідно до Додатку №5 до Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008.

З урахуванням наведеного, позивач вважає, що протиправним є як рішення Конкурсного комітету від 03.12.2020 у цій частині, так і розпорядження голови обласної державної адміністрації щодо результатів конкурсу по об'єкту конкурсу - автобусному маршруті «Івано-Франківськ - Мединя».

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 даний позов залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а позивачу надано строк для усунення недоліків.

Позивач у вказаний строк усунув недоліки. Крім того, надав суду позовну заяву в новій редакції, згідно якої позовні вимоги звернені до одного відповідача - Івано-Франківської обласної державної адміністрації, а також згідно позову просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації №502 від 28.09.2020 в частині визнання переможцем конкурсу по об'єкту №7 - автобусний маршрут «Галич - Івано-Франківськ» товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані» та зобов'язання укласти договір на перевезення пасажирів терміном на п'ять років;

- зобов'язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію повторно розглянути протокол засідання конкурсного комітету №058/20 від 17.09.2020 і прийняти рішення по пункту 2.7 щодо результатів конкурсу по об'єкту конкурсу №7 - автобусний маршрут «Івано-Франківськ - Галич»;

- визнати протиправним та скасувати п. 2 розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо визнання переможця конкурсу та перевізника - претендента, який посів друге місце, за результатом розгляду об'єкта конкурсу №11 - маршрут «Івано-Франківськ - Мединя» з приводу якого конкурсним комітетом не забезпечено прийняття рішення щодо результатів конкурсу, який відбувся 17.09.2020, та не подано пропозицію організатору перевезень щодо переможця конкурсу, суб'єктів господарювання згідно з додатком 1 в частині визнання переможцем конкурсу по об'єкті конкурсу №11 - маршруті «Івано-Франківськ - Мединя» товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані»;

- зобов'язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію повторно розглянути протокол засідання конкурсного комітету №059/20 від 03.12.2020 і прийняти рішення щодо результатів конкурсу по об'єкту конкурсу №11 - автобусний маршрут «Івано-Франківськ - Мединя».

У зв'язку із усуненням недоліків, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Івано-Франківська обласна державна адміністрація скористалася правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 29.01.2021. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (т. 1 а.с. 102-109). Вказує на те, що облдержадміністрація дотримується вимог чинного законодавства при забезпеченні організації перевезень пасажирів та в межах повноважень здійснює необхідні заходи для організації якісних та безпечних транспортних послуг для населення. Так, 17.09.2020 за результатами розгляду об'єкту №7 «Галич - Івано-Франківськ» встановлено, що документи подано двома претендентами, а саме ФОП ОСОБА_1 та ТзОВ «Гранд Транс Компані». Сумарна кількість балів, одержана кожним претендентом становила: ФОП ОСОБА_1 - 0 балів, ТзОВ «Гранд Транс Компані» - 18 балів. Враховуючи наведене, обласним конкурсним комітетом шляхом голосування прийнято рішення про визнання переможцем конкурсу на об'єкті №7 «Галич - Івано-Франківськ» ТзОВ «Гранд Транс Компані» та рекомендовано організатору перевезень укласти договір терміном на п'ять років. Крім того, за результатами розгляду об'єкту №11 « Івано-Франківськ - Мединя » (пункт 2.10 протоколу засідання обласного конкурсного комітету) встановлено, що документи подано двома претендентами, а саме ФОП ОСОБА_1 та ТзОВ «Гранд Транс Компані». Сумарна кількість балів, одержана кожним претендентом становила: ФОП ОСОБА_1 - 3 бали, ТзОВ Гранд Транс Компані» - 16 балів. Конкурсним комітетом виносилося на голосування рішення щодо визнання переможцем ТзОВ «Гранд Транс Компані», а ФОП ОСОБА_1 перевізником - претендентом, який зайняв друге місце. За зазначене рішення проголосували 3 з 9 присутніх членів конкурсного комітету, тобто менше більшості зі складу обласного конкурсного комітету. Таким чином рішення конкурсного комітету щодо об'єкта №11 «Івано-Франківськ - Мединя» не прийнято, відтак об'єкт конкурсу «Івано-Франківськ - Мединя» винесено на засідання обласного конкурсного комітету 03.12.2020. Під час проведення 03.12.2020 чергового засідання обласного конкурсного комітету повторно розглянуто об'єкт №11 « Івано- Франківськ - Мединя » та врахувавши сумарну кількість балів, одержану кожним претендентом: ФОП ОСОБА_1 - 3 бали, ТзОВ «Гранд Транс Компані» - 16 балів, прийнято рішення щодо визнання переможцем ТОВ «Гранд Транс Компані», а ФОП ОСОБА_1 перевізником - претендентом, який зайняв друге місце. За таке рішення проголосували 8 з 12 присутніх членів обласного конкурсного комітету. Враховуючи наведене, представник відповідача вважає, що вимоги позивача є безпідставними і відповідачем приймались оскаржені рішення в межах повноважень та у спосіб передбачений Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 за №1081, а також Законом України «Про автомобільний транспорт».

Разом із відзивом від представника відповідача надійшло:

- клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, мотивуючи його належною реалізацією принципів змагальності, диспозитивності та офіційного з'ясування усіх обставин справи, а також необхідністю уникнення конфліктних ситуацій в майбутньому (т. 1 а.с. 122);

- клопотання про залучення департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача (т. 1 а.с. 123-124).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 клопотання представника відповідача про розгляд справи №300/3947/20 у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін - задоволено та призначено судове засідання з розгляду справи №300/3947/20.

Крім того, вказаною ухвалою суду від 04.02.2021 залучено департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача (далі - третя особа-2).

Також суд зазначає, що 29.01.2021 на адресу суду надійшли письмові пояснення від товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані», згідно яких ТзОВ «Гранд Транс Компані» вважає відсутніми підстави для повторного розгляду протоколу засідання конкурсного комітету №058/20 та №059/20 та прийняття нових рішень щодо результатів конкурсу по об'єктах №11 та №7, а також скасування розпорядження Івано-Франківської ОДА №502 від 28.09.2020 та №663 від 14.12.2020. Третя особа-1 позовні вимоги не визнає в повному обсязі та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову (т. 1 а.с. 132-135).

04.02.2021 позивач подав через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позовні вимоги (т. 2 а.с. 142-144).

16.02.2021 представник відповідача подала до суду заперечення від 15.02.2021, в якому позовні вимоги не визнає та наполягає, що Івано-Франківська обласна державна адміністрація в спірних правовідносинах діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України (т. 1 а.с. 177-181).

05.03.2021 представник Департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації подав суду пояснення щодо позовної заяви, в якому, серед іншого повідомив, що договір №20/2/2780 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміському автобусному маршруті загального користування «Галич - Івано-Франківськ», який укладений департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації, відповідно до пункту 1 розпорядження облдержадміністрації від 28.09.2020 за №502 достроково розірваний. Приміський автобусний маршрут «Галич - Івано-Франківськ» оголошувався облдержадміністрацією на конкурс, який відбувся 03.12.2020. Позивач участь в конкурсі не приймав. Враховуючи наведене, вважає, що позовні вимоги викладені у першому та другому абзаці прохальної частини є безпідставними, а також втратили актуальність та не підлягають задоволенню. Щодо позовних вимог, викладених у третьому та четвертому абзаці прохальної частини, представник третьої особи-2 зазначив, що рішення щодо об'єкту конкурсу №11 маршрут «Івано-Франківськ - Мединя» організатором перевезень прийняті виключно в межах чинного законодавства, а тому такі позовні вимоги не підлягають до задоволення (т. 1 а.с. 206-211).

В судовому засіданні 19.04.2021 позивач підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позові та відповіді на відзив.

Представник відповідача заперечила проти задоволення позову з підстав, наведених у відзиві.

Представники третіх осіб також заперечили проти задоволення позовних вимог.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, дослідивши та оцінивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 15.11.1996 зареєстрований як фізична особа-підприємець (т. 1 а.с. 14-15).

Рішенням від 28.08.2012 за №223 позивачу видано ліцензію серії АА №784681 з необмеженим строком дії на здійснення господарської діяльності у сфері надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом з дозволеним видом робіт - внутрішні перевезення пасажирів автобусами (т. 1 а.с. 16).

Позивачем із відповідачем були укладені договори на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміському внутрішньообласному автобусному маршруті загального користування, термін дії яких закінчився 17.05.2020:

- договір №17/2/2178 по приміському маршруті загального користування «Галич - Івано-Франківськ-1» (т. 1 а.с. 17-20);

- договір №17/2/2222 по приміському маршруті загального користування «Галич - Івано-Франківськ-3» (т. 1 а.с. 22-27);

- договір №17/2/2225 по приміському маршруті загального користування «Мединя - Івано-Франківськ-3» (т. 1 а.с. 27-30).

Розпорядженням Івано-Франківської облдержадміністрації від 10.08.2020 за №420 «Про здійснення заходів щодо проведення конкурсів» визначено на 17.09.2020 об'єкти конкурсів з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), для розгляду на засіданні обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (т. 1 а.с. 114), серед яких об'єкт №7 «Галич - Івано-Франківськ» та №11 «Івано-Франківськ - Мединя».

17.09.2020 відбулося засідання обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, під час якого розглянуто відповідні об'єкти конкурсів - маршрути автобусного сполучення. За результатами розгляду об'єкту №7 «Галич - Івано-Франківськ» (пункт 2.7 протоколу засідання обласного конкурсного комітету) встановлено, що документи подано двома претендентами, а саме ФОП ОСОБА_1 та ТзОВ «Гранд Транс Компані». Сумарна кількість балів, одержана кожним претендентом становила: ФОП ОСОБА_1 - 0 балів, ТзОВ «Гранд Транс Компані» - 18 балів (т. 1 а.с. 50). Враховуючи наведене, обласним конкурсним комітетом шляхом голосування прийнято рішення про визнання переможцем конкурсу на об'єкті №7 «Галич - Івано-Франківськ» ТзОВ «Гранд Транс Компані» та рекомендовано організатору перевезень укласти договір терміном на п'ять років (т. 1 а.с. 51).

Крім того, за результатами розгляду об'єкту №11 « Івано-Франківськ - Мединя » (пункт 2.10 протоколу засідання обласного конкурсного комітету) встановлено, що документи подано двома претендентами, а саме ФОП ОСОБА_1 та ТзОВ «Гранд Транс Компані». Сумарна кількість балів, одержана кожним претендентом становила: ФОП ОСОБА_1 - 3 бали, ТзОВ Гранд Транс Компані» - 16 балів. На підставі пунктів 42, 46, 53 Порядку обласним конкурсним комітетом виносилося на голосування рішення щодо визнання переможцем ТзОВ «Гранд Транс Компані», а ФОП ОСОБА_1 перевізником - претендентом, який зайняв друге місце. За зазначене рішення проголосували 3 з 9 присутніх членів конкурсного комітету, тобто менше більшості зі складу обласного конкурсного комітету. Таким чином рішення конкурсного комітету щодо об'єкта №11 «Івано-Франківськ - Мединя» не прийнято (т. 1 а.с. 52).

Як наслідок, розпорядженням голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації №502 від 28.09.2020, серед іншого, визнано переможцем конкурсу по об'єкту №7 - автобусний маршрут «Галич - Івано-Франківськ» товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані» та зобов'язано укласти договір на перевезення пасажирів терміном на п'ять років, а також об'єкт №11 «Івано-Франківськ - Мединя» винесено для повторного розгляду на наступному засіданні обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування (т. 1 а.с. 57-61).

Під час проведення чергового засідання обласного конкурсного комітету, а саме 03.12.2020 повторно розглянуто об'єкт №11 «Івано-Франківськ - Мединя» (пункт 2 протоколу від 03.12.2020 за №059/20) та врахувавши сумарну кількість балів, одержану кожним претендентом: ФОП ОСОБА_1 - 3 бали, ТзОВ «Гранд Транс Компані» - 16 балів, на підставі пунктів 42, 46, 53 Порядку прийнято рішення щодо визнання переможцем ТОВ «Гранд Транс Компані», а ФОП ОСОБА_1 перевізником - претендентом, який зайняв друге місце. За таке рішення проголосували 8 з 12 присутніх членів обласного конкурсного комітету (т. 1 а.с. 65-67).

Розпорядженням заступника голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації №663 від 14.12.2020 визнано переможцем конкурсу по об'єкту №11 - автобусний маршрут «Івано-Франківськ - Мединя» товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані» (т. 1 а.с. 68-70).

Вважаючи протиправними розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації №502 від 28.09.2020 в частині визнання переможцем конкурсу по об'єкту №7 - автобусний маршрут «Галич - Івано-Франківськ» товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані», а також пункт 2 розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо визнання переможця конкурсу по об'єкту №11 - автобусний маршрут «Івано-Франківськ - Мединя» товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані», позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України від 05.04.2001 за №2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон №2344-III).

Приписами статті 7 вказаного Закону визначено, що забезпечення організації пасажирських перевезень покладається, серед іншого, на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації.

Згідно зі статтею 43 Закону №2344-III, визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.

Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень відповідно до вимог статті 44 цього Закону покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Частиною 9 статті 44 Закону №2344-III визначено, що для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

Статтею 44 Закону №2344-III передбачено, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. При цьому порядок проведення конкурсів на автобусних маршрутах загального користування визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 за №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок).

Цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Пунктом 6 визначено об'єкти конкурсу, серед яких відповідно до абзацу третього визначено маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення.

Відповідно до пункту 7 Порядку, об'єкт конкурсу визначається організатором.

Згідно з пунктом 17 Порядку, у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також умовам проведення відповідного конкурсу.

Пунктом 40 Порядку визначено, за якими показниками під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів. Перелік показників є вичерпним.

Згідно з пунктами 19, 42 Порядку, переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу. У разі коли на один з об'єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень. Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, є підставою для подання пропозицій організатору перевезень для визначення переможця конкурсу. У разі подання на участь у конкурсі з перевезення пасажирів за одним із об'єктів конкурсу на міжобласних автобусних маршрутах двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет подає організатору перевезень пропозицію щодо визначення переможцями конкурсу всіх перевізників, які відповідають вимогам статей 45 і 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» та цього Порядку.

Положеннями пункту 46 Порядку передбачено, що Організатор перевезень визнає переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом. Організатор перевезень визнає перевізником-претендентом на конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, який посів друге місце, того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом, без урахування показника переможця конкурсу. У разі коли перевізники-претенденти під час участі у конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах набрали однакову кількість балів, переможець конкурсу визначається шляхом голосування. Перевізника-претендента, визнаного переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, може бути визнано таким, лише у разі, коли набрана ним за окремим об'єктом конкурсу кількість балів вища ніж нуль. Організатор перевезень визнає переможцем чи переможцями конкурсу з перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах того перевізника чи перевізників, які відповідають вимогам статей 45 і 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» та цього Порядку.

Рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого (пункт 47 Порядку).

Згідно положень пункту 49 Порядку, рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п'яти робочих днів. Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об'єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах.

Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій автомобільних перевізників-претендентів (на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах) визначено додатком 5 до Порядку №1081.

Як уже встановлено судом, 17.09.2020 відбулося засідання обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, під час якого розглянуто відповідні об'єкти конкурсів - маршрути автобусного сполучення.

За результатами розгляду об'єкту №7 «Галич - Івано-Франківськ» комітетом встановлено, що документи подано двома претендентами, а саме ФОП ОСОБА_1 та ТзОВ «Гранд Транс Компані». Сумарна кількість балів, одержана кожним претендентом становила: ФОП ОСОБА_1 - 0 балів, ТзОВ «Гранд Транс Компані» - 18 балів (т. 1 а.с. 50). Враховуючи наведене, обласним конкурсним комітетом шляхом голосування прийнято рішення про визнання переможцем конкурсу на об'єкті №7 «Галич - Івано-Франківськ» ТзОВ «Гранд Транс Компані» та рекомендовано організатору перевезень укласти договір терміном на п'ять років. Надалі, розпорядженням голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації №502 від 28.09.2020, серед іншого, визнано переможцем конкурсу по об'єкту №7 - автобусний маршрут «Галич - Івано-Франківськ» товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані» та зобов'язано укласти договір на перевезення пасажирів терміном на п'ять років.

Крім того, за результатами розгляду об'єкту №11 «Івано-Франківськ - Мединя» комітетом встановлено, що документи подано також двома претендентами, а саме ФОП ОСОБА_1 та ТзОВ «Гранд Транс Компані». Сумарна кількість балів, одержана кожним претендентом становила: ФОП ОСОБА_1 - 3 бали, ТзОВ Гранд Транс Компані» - 16 балів. На підставі пунктів 42, 46, 53 Порядку обласним конкурсним комітетом виносилося на голосування рішення щодо визнання переможцем ТзОВ «Гранд Транс Компані», а ФОП ОСОБА_1 перевізником - претендентом, який зайняв друге місце. За зазначене рішення проголосували 3 з 9 присутніх членів конкурсного комітету, тобто менше більшості зі складу обласного конкурсного комітету. Таким чином, згідно пункту 47 Порядку рішення конкурсного комітету щодо об'єкта №11 « Івано-Франківськ - Мединя » не було прийнято. Як наслідок, об'єкт №11 « Івано-Франківськ - Мединя » винесено для повторного розгляду на наступному засіданні обласного комітету, яке відбулось 03.12.2020. Під час його проведення повторно розглянуто об'єкт №11 « Івано-Франківськ - Мединя » та врахувавши сумарну кількість балів, одержану кожним претендентом: ФОП ОСОБА_1 - 3 бали, ТзОВ «Гранд Транс Компані» - 16 балів, на підставі пунктів 42, 46, 53 Порядку прийнято рішення щодо визнання переможцем ТОВ «Гранд Транс Компані», а ФОП ОСОБА_1 перевізником - претендентом, який зайняв друге місце. За таке рішення проголосували 8 з 12 присутніх членів обласного конкурсного комітету. Надалі, розпорядженням заступника голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації №663 від 14.12.2020 визнано переможцем конкурсу по об'єкту №11 - автобусний маршрут «Івано-Франківськ - Мединя» товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані».

З урахуванням встановлених обставин, суд констатує, що відповідачем не порушено процедуру проведення конкурсу та оголошення результатів переможця конкурсу по об'єктах №7 «Галич - Івано-Франківськ» та №11 «Івано-Франківськ - Мединя». Конкурс було проведено відповідачем у відповідності до вимог Порядку.

Суд зазначає, що згідно протоколу №058/20 засідання обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських та приміських автобусних маршрутах від 17.09.2020 (т. 1 а.с. 44-52) та оцінок пропозицій автомобільних перевізників-претендентів №34 ОСОБА_1 та №38 ТзОВ «Гранд Транс Компані», ОСОБА_1 набрав 0 балів, а ТзОВ «Гранд Транс Компані» набрало 18 балів, з них 15 балів - за наявність матеріально-технічної бази, на якій забезпечується проведення медичного огляду водіїв, їх стажування та інструктажі, а також огляд технічного стану автобусів, а також 3 бали - за наявність автобусів для відповідного виду перевезень категорії Євро 5, який обладнаний спеціально для інвалідів, що покращує якість та доступність перевезень (т. 1 а.с. 53-56).

Крім того, судом встановлено, що згідно протоколу №059/20 засідання обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських та приміських автобусних маршрутах від 03.12.2020 (т. 1 а.с. 62-67) та оцінок пропозицій автомобільних перевізників-претендентів №35 ОСОБА_1 та №40 ТзОВ «Гранд Транс Компані», ОСОБА_1 набрав 3 бали - за наявність у перевізника-претендента у власності, співвласності (або таких, що використовуються ними на правах фінансового лізингу) автобусів для відповідного виду перевезень категорії Євро-5, а ТзОВ «Гранд Транс Компані» набрало 16 балів, з них 15 балів - за наявність матеріально-технічної бази, на якій забезпечується проведення медичного огляду водіїв, їх стажування та інструктажі, а також огляд технічного стану автобусів, а також 1 бал - за наявність у перевізника-претендента у власності, співвласності (або таких, що використовуються ними на правах фінансового лізингу) автобусів для відповідного виду перевезень категорії Євро-3 (т. 1 а.с. 120-121).

Суд зауважує, що нарахування перевізникам-претендентам ФОП ОСОБА_1 та ТзОВ «Гранд Транс Компані» вищезгаданих балів згідно переліку показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій автомобільних перевізників-претендентів не є спірним в даних правовідносинах, не заперечується учасниками справи правомірність виставлення даних балів перевізникам-претендентам, а також правомірність їх нарахування підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами.

Спірним в даному випадку є не нарахування позивачу в межах конкурсу по об'єктах №7 «Галич - Івано-Франківськ» та №11 « Івано-Франківськ - Мединя » 30-ти балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Так, 30 балів нараховуються за роботу перевізника-претендента на визначеному організатором перевезень об'єкті конкурсу протягом усього строку дії попереднього дозволу (договору) як переможця попереднього конкурсу.

Однак, суд встановив, що об'єкт конкурсу №7 «Галич - Івано-Франківськ» сформований з рейсів приміського маршруту які оголошувалися як 3 об'єкти конкурсу і обслуговувалися двома суб'єктами господарювання (ФОП ОСОБА_1 на об'єктах «Галич - Івано-Франківськ-1» та «Галич - Івано-Франківськ-3») та ФОП ОСОБА_3 (на об'єкті «Галич - Івано-Франківськ-2»).

Аналогічно, об'єкт конкурсу №11 «Івано-Франківськ - Мединя» сформований з рейсів приміського маршруту які оголошувалися як 2 об'єкти конкурсу і обслуговувалися двома суб'єктами господарювання (ФОП ОСОБА_1 ) та ФОП ОСОБА_3 .

Окрім цього, про те що рейс «Галич - Івано-Франківськ» (об'єкт №7 конкурсу) є новим та іншим, ніж ті, що здійснював позивач («Галич - Івано-Франківськ-1» та «Галич - Івано-Франківськ-3»), свідчать також розклади руху автобусів на рейсі «Галич - Івано-Франківськ-1» та «Галич - Івано-Франківськ-3» (т. 1 а.с. 21, 26) та розклад руху автобусів на рейсі «Галич - Івано-Франківськ» (об'єкт №7 конкурсу) (т. 2 а.с. 36). Вказане підтверджують також паспорти відповідних маршрутів, наявні в матеріалах справи.

Тому суд погоджується із відповідачем про помилковість тверджень позивача щодо ненарахування йому 30-ти балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, оскільки нарахувати 30 балів позивачу за показником «Робота перевізника-претендента на визначеному організатором перевезень об'єкті конкурсу протягом усього строку дії попереднього дозволу (договору) як переможця попереднього конкурсу» не було підстав у зв'язку із тим, що позивач не обслуговував та з ним не було укладено договору на здійснення пасажирських перевезень по зазначених об'єктах конкурсу (№7 «Галич - Івано-Франківськ» та №11 «Івано-Франківськ - Мединя»).

Як наслідок, суд дійшов переконання, що Конкурсний комітет в цій частині нарахування балів учасникам конкурсу діяв в межах чинного законодавства.

Крім того, матеріалами справи підтверджується, що договір №20/2/2780 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміському автобусному маршруті загального користування «Галич - Івано-Франківськ», який укладений департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації, відповідно до пункту 1 розпорядження облдержадміністрації від 28.09.2020 за №502 достроково розірваний (т. 1 а.с. 218).

Як зазначає представник третьої особи-2, у зв'язку із вищевказаним, приміський автобусний маршрут «Галич - Івано-Франківськ» оголошувався облдержадміністрацією на конкурс, який відбувся 03.12.2020, однак позивач участі в конкурсі не приймав. Як наслідок, суд погоджується із представником Департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, що з огляду на вищевказане, позовні вимоги викладені у першому та другому абзаці прохальної частини втратили актуальність, що є додатковою підставою для відмови в їх задоволенні.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, №303-A, пункт 29).

Крім того, згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 даної статті, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів, при цьому, відповідач діяв правомірно, у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову приватного підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Івано-Франківської обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000, код ЄДРПОУ 20567921), треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Транс Компані» (вул. Промислова, 25, офіс 12, м. Івано-Франківськ, 76019, код ЄДРПОУ 40899914), Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 40528062), про визнання протиправними і скасування пунктів рішень та зобов'язаня до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Кафарський В.В.

Рішення складене в повному обсязі 26 квітня 2021 р.