ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у відкритті провадження
"26" квітня 2021 р. справа № 300/1718/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до державного реєстратора Гардабури-Черпак Тетяни Василівни виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа Громадська організація «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад», про визнання недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності від 02.11.2017,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до державного реєстратора Гардабури-Черпак Тетяни Василівни виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа Громадська організація «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад» про визнання недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності Громадської організації «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад» на земельну ділянку, кадастровий номер 2610100000:03:004:0252 загальною площею 0,0803 га, призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 №37906223 від 02.11.2017, вчинене державним реєстратором Гардабурою-Черпак Тетяною Василівною виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, яким внесено запис №23150190 у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження у справі суд виходить з наступного.
Положенням ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При визначенні судової юрисдикції щодо вирішення справи суд виходить з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмета спірних правовідносин.
Із вищенаведених правових норм слідує, що Кодекс адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.
Суд зазначає, що завданням цивільного судочинства, відповідно до статті 2 Цивільного процесуального кодексу України, є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до приписів Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
При цьому, поняття "земельні відносини" включає і захист права (власності чи користування) на земельну ділянку.
Відповідно до норм Цивільного кодексу України земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю. Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями Цивільним кодексом України та Земельним кодексом України.
Держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. У випадках коли існує спір про право володіння, користування чи розпорядження земельною ділянкою, це виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
Як слідує із матеріалів адміністративного позову, позивач просить суд визнати недійсним та скасувати рішення про державну реєстрацію права власності Громадської організації «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад» на земельну ділянку, кадастровий номер 2610100000:03:004:0252 загальною площею 0,0803 га, яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 №37906223 від 02.11.2017, вчинене державним реєстратором Гардабурою-Черпак Т.В . Реєстрація права власності на вказану земельну ділянку проведена, як зазначає позивач у позові, на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна від 19.10.2017 підписаного ОСОБА_3 та Громадською організацією «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад», протоколу серія та номер 1_119_013354_76 від 29.09.2017 та державного акту на право приватної власності на землю від 28.12.2011, виданого Івано-Франківською міською радою Громадській організації «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад».
Позивач у позові зазначає про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є співвласниками спірної земельної ділянки, адже вказана земельна ділянка є спільним майном подружжя та будь-яке відчуження даної земельної ділянки повинно бути вчинене за попередньою згодою другого члена подружжя. Вищевказаний акт приймання-передачі нерухомого майна від 19.10.2017 підписаний між ОСОБА_3 та Громадською організацією «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад» та протокол серія та номер 1_119_013354_76 від 29.09.2017 носять характер цивільно-правової угоди за наслідками якої було позбавлено ОСОБА_1 права власності.
Таким чином, спірні правовідносини виникли у зв'язку з незаконною, на думку позивача, реєстрацією права власності на земельну ділянку, відомості про яку внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна від 19.10.2017, підписаного ОСОБА_3 та Громадською організацією «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад», протоколу серія та номер 1_119_013354_76 від 29.09.2017 та підлягає, на її переконання, скасуванню.
Отже, предметом спору у цій справі є захист права позивача, зокрема, права земельного, на думку позивача порушеного держаним реєстратором, яка здійснювала реєстрацію права власності вказаної позивачем земельної ділянки на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна від 19.10.2017, підписаного ОСОБА_3 та Громадською організацією «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад», протоколу серія та номер 1_119_013354_76 від 29.09.2017 та державного акту на право приватної власності на землю від 28.12.2011, виданого Івано-Франківською міською радою Громадській організації «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад». По своїй суті, доведення позивачем протиправності реєстрації права власності на земельну ділянку є спором про доведення права на таке майно. Щоб вирішити спір про протиправність чи правомірність реєстрації права власності на земельну ділянку та скасування такої реєстрації, має бути розв'язана перш за все, конкуренція підстав виникнення такого права (власності чи права користування) на спірну земельну ділянку.
З огляду на наведене, цей спір носить приватно - правовий характер, під час вирішення якого підлягають з'ясуванню обставини щодо підстав набуття права власності як на домоволодіння, так і права власності чи користування на спірну земельну ділянку, у зв'язку з чим, зазначені вимоги втрачають ознаки публічно-правового спору, оскільки по суті, позивач доводить своє право на землю, про яке і зазначає у позові, та вимагає усунути обставини, що перешкоджають реалізації цього права.
Окрім того, оскільки позивач не був заявником стосовно оскаржуваної реєстраційної дії, тобто остання була вчинена за заявою іншої особи, такий спір є спором про цивільне право незалежно від того, чи здійснено державну реєстрацію прав на нерухоме майно з дотриманням реєстратором вимог законодавства та чи заявляються, окрім вимог про скасування оспорюваного рішення, запису в державному реєстрі прав, також вимоги про визнання недійсними правочинів, на підставі яких прийнято оспорюване рішення, здійснено оспорюваний запис.
Отже, в даному випадку має місце спір про право, що в свою чергу виключає можливість його розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 19 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищенаведені правові норми, суд прийшов до переконання, що спір за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора Гардабури-Черпак Т.В. виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа Громадська організація «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад», про визнання недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності Громадської організації «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад» на земельну ділянку, кадастровий номер 2610100000:03:004:0252 загальною площею 0,0803 га, №37906223 від 02.11.2017, яким внесено запис №23150190 у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки стосується та пов'язаний з вирішенням питання щодо перш за все, речового права. Розгляд заявлених позовних вимог не належить до юрисдикції адміністративних судів, що виключає можливість їх розгляду Івано-Франківським окружним адміністративним судом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до державного реєстратора Гардабури-Черпак Тетяни Василівни виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа Громадська організація «Культурно-освітнє товариство інвалідів Зеленсад» про визнання недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності від 02.11.2017.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.