Рішення від 23.04.2021 по справі 200/1825/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2021 р. Справа№200/1825/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Берзіня Сергія Людвиговича який діє в інтересах ОСОБА_1 до Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області про:

- визнання протиправним і скасування рішення 3 сесії 8 скликання Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області №8/3-65 від 27 січня 2021 року в частині відмови у наданні згоди на поділ земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016 та дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016;

- зобов'язання Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області надати згоду на поділ земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016 та дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішенням 3 сесії 8 скликання Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області № 8/3-65 від 27.01.2021 (надалі спірне рішення) їй було відмовлено у наданні згоди на поділ земельної ділянки (кадастровий № 1420981000:02:045:0016) згідно із заявою Позивача від 24.11.2020 за вх. № 4873/18-26. В якості підстави для прийняття спірного рішення про відмову зазначено, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, здійснюється щодо ділянок, які перебувають у власності або користуванні. Позивач вважає спірне рішення таким, що порушує його права та просить задовольнити позовні вимоги. У тому числі представник позивача просив вирішити питання щодо судових витрат по справі.

Ухвалою суду від 19 лютого 2021 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою суду від 23 лютого 2021 року було прийнято позовну заяву до розгляду. Відкрито провадження в адміністративній справі №200/1825/21-а. Розгляд справи ухвалено провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12 березня 2021 року до суду надійшов відзив по справі, згідно змісту якого Соледарська міська рада Бахмутського району Донецької області наголошує, що земельна ділянка площею 2,00 га, яку заявниця бажає отримати у власність, входить до складу земельної ділянки площею 13,2732 га, яка сформована та має єдиний кадастровий номер 1420981000:02:045:0016. Відповідно в даному разі не відбуватиметься формування нової земельної ділянки, не буде змінюватись її цільове призначення, а формуватиметься дві нові земельні ділянки шляхом поділу вже існуючої земельної ділянки.

Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку спірна земельна ділянка містить наступну інформацію: кадастровий номер - 1420981000:02:045:0016; цільове призначення - 01.08 для сінокосіння і випасання худоби; категорія земель - землі сільськогосподарського призначення; вид використання - для сінокосіння і випасання худоби; форма власності - комунальна власність; площа земельної ділянки - 13,2732; місце розташування - Донецька область, Бахмутського району, Васюківська сільська рада.

Зокрема, відповідно до Схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель Васюківської сільської ради Артемівського району Донецької області, затвердженої рішенням Артемівської районної ради від 03.03.2010 № 5/36-615 на місці, де розташована земельна ділянка з кадастровим номером 1420981000:02:045:0016 заплановано створення громадського пасовища. З метою реалізації вказаного заходу, Соледарською міською радою відповідно прийняті рішення від 27.09.2019 № 7/47-1093 "Про створення громадських пасовищ та затвердження Положення про громадські пасовища" та від 27.01.2021 № 8/3 - 56 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби".

На підставі наведеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) 21 червня 2019 року звернулась до Відповідача у порядку ст. 118 ЗК України із заявою (від 21 червня 2019 року № 2388/18-26) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею до 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу с/г призначення Васюківського старостинського округу № 3 комунальної власності Соледарської міської об'єднаної територіальної громади (кадастровий номер: 1420981000:02:045:0010) у власність.

Згідно з Рішенням відповідача від 27 вересня 2019 року № 7/47-1093 "Про створення громадських пасовищ та затвердження положення про громадські пасовища" створено громадські пасовища за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Соледарської міської об'єднаної територіальної громади. Затверджено Положення про громадські пасовища на території Соледарської міської об'єднаної територіальної громади. Надано згоду на поділ земельних ділянок відповідно до переліку. Надано згоду на виготовлення документації із землеустрою відповідно до переліку.

Протокольним рішенням 46 сесії 7 скликання Соледарської міської ради від 29 вересня 2019 року рішення по п. 1.13. про надання дозволу Позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не прийнято, а сам п. 1.13. виключено із цього рішення у зв'язку із запереченням в.о. старости Васюківського старостинського округу № 3 ОСОБА_2 , які базуються на бажанні жителів громади створити на Земельній ділянці громадські пасовища.

Не погоджуючись з діями відповідача, Позивач звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із відповідним позовом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року по справі № 200/12178/19-а позовні вимоги Позивача задоволено частково:

- зобов'язано Відповідача повторно розглянути заяву Позивача від 21 червня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення Земельної ділянки та прийняти відповідне вмотивоване рішення, з урахуванням правової позиції суду, наданої у Рішенні суду;

- в іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовлено.

За результатами апеляційного перегляду вказане рішення суду постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року у справі № 200/12178/19-а залишено без змін.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року у справі № 200/12178/19-а, яке набрало законної сили 05 лютого 2020 року, Відповідачем розглянуто заяву позивача та відповідно рішення про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 19 грудня 2019 року № 7/50-1180 вирішено відмовити у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зв'язку з організацією на земельній ділянці (кадастровий номер 1420981000:02:045:0010) громадських пасовищ, відповідно до рішення від 27 вересня 2019 року № 7/47-1093 "Про створення громадських пасовищ та затвердження Положення про громадські пасовища".

Не погодившись з рішенням відповідача від 19 грудня 2019 №7/50-1180, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2020 року по справі № 200/1715/20-а, яке набуло законної сили 25.08.2020 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Соледарської Міської ради про визнання протиправним і нечинним рішення Відповідача - 50 сесії 7 скликання Соледарської міської ради (код ЄДРПОУ: 04052873) № 7/50-1180 від 19.12.2019, яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Позивачу - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), - загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства (А 01.03) із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Соледарської міської об'єднаної територіальної громади за межами населених пунктів с. Васюківка, колишньої Васюківської сільської ради, у зв'язку із організацією на даній земельній ділянці (кадастровий номер 1420981000:02:045:0010) громадських пасовищ відповідно до рішення від 27.09.2019 № 7/47-1093 "Про створення громадських пасовищ та затвердження Положення про громадські пасовища"; зобов'язання Відповідача - Соледарську міську раду (код ЄДРПОУ: 04052873) надати позивачу - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства на території Васюківського старостинського округу № 3, яка знаходиться в межах земель сільськогосподарського призначення (кадастровий номер: 1420981000:02:045:0010) комунальної власності Соледарської міської об'єднаної територіальної громади, - задоволено.

- визнано протиправним та скасовано рішення Соледарської міської ради 50 сесії 7 скликання № 7/50-1180 від 19 грудня 2019 року, яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), - загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства (А 01.03) із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Соледарської міської об'єднаної територіальної громади за межами населених пунктів с. Васюківка, колишньої Васюківської сільської ради, у зв'язку із організацією на даній земельній ділянці (кадастровий номер 1420981000:02:045:0010) громадських пасовищ відповідно до рішення від 27 вересня 2019 року № 7/47-1093 "Про створення громадських пасовищ та затвердження Положення про громадські пасовища";

- зобов'язано Соледарську міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства на території Васюківського старостинського округу № 3, яка знаходиться в межах земель сільськогосподарського призначення (кадастровий номер: 1420981000:02:045:0010) комунальної власності Соледарської міської об'єднаної територіальної громади;

29 липня 2020 року рішенням 59 сесії 7 скликання Соледарської міської ради № 7/59-1332 погоджено "Технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки земель запасу сільськогосподарського призначення комунальної власності Соледарської міської об'єднаної територіальної громади, розташованої за межами населених пунктів на території Васюківської сільської ради Бахмутського району Донецької області. Кадастрові номери: 1420981000:02:045:0010", замовником якої є гр. ОСОБА_3 , та поділено земельної ділянки (кадастровий № 1420981000:02:045:0010) комунальної власності Соледарської міської ОТГ на три земельні ділянки комунальної власності, а саме: площею 2,0000 га; площею 1.2160 га; площею 13,2732 га.

24 листопада 2020 року позивач звернулася до Відповідача із заявою про надання згоди на поділ земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності Соледарської міської ОТГ (цільове призначення 16.00 - землі запасу) та дозволу на виготовлення технічної документації щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, загальною площею 13,2732 га, кадастровий № 1420981000:02:045:0016, яка розташована за межами населеного пункту с. Васюківка (колишня Васюківська сільська рада).

22.12.2020 р. на виконання вказаного рішення суду Відповідачем було прийнято рішення № 8/2-33 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу, - загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Соледарської міської об'єднаної територіальної громади за межами населених пунктів с. Васюківка, колишньої Васюківської сільської ради, для подальшої передачі у власність.

27.01.2021 Соледарською міською радою було прийнято рішення № 8/3 - 56 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби". Відповідно п. 2 вказаного Рішення прийнято вважати земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, які розташовані на території Васюківського старостинського округу Соледарської міської об'єднаної територіальної громади Бахмутського району Донецької області загальною площею 20, 5372 га, а саме: земельну ділянку площею 7, 2640 га пасовищ (кадастровий номер 1420981000:02:006:0006), земельну ділянку площею 13, 2732 га пасовищ (кадастровий номер 1420981000:02:045:0006) громадськими пасовищами для спільного використання власниками худоби згідно Положення про громадські пасовища на території Соледарської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого Рішенням від 27 вересня 2019 року № 7/47-1093. Відповідно п. 3 Рішення Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області №8/3-56 від 27 січня 2021 року, уповноваженій особі зборів громадян села Васюківка поручено здійснити заходи щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру про вказані земельні ділянки.

Також 27.01.2021 року рішенням Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області № 8/3-65 від 27.01.2021 позивачу відмовлено у наданні згоди на поділ земельної ділянки (кадастровий № 1420981000:02:045:0016), враховуючи, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, здійснюється щодо ділянок, які перебувають у власності або користуванні.

Згідно витягу з ДЗК про земельну ділянку від 17.02.2021, вказана земельна ділянка із кадастровим № 1420981000:02:045:0016 перебуває у комунальній власності Відповідача.

Відповідно Листа Міськрайонного управління у Бахмутському районі та м. Бахмуті Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 02.04.2021 року, земельна ділянка із кадастровим № 1420981000:02:045:0010 на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, виконаної ФОП ОСОБА_4 , була поділена та сформовано 3 (три) нові земельні ділянки кадастровий № 1420981000:02:045:0016, площею 13,2732 га; кадастровий № 1420981000:02:045:0017, площею 2,0000 га; кадастровий № 1420981000:02:045:0018, площею 1,2160 га.

Сторонами по справі не заперечується, що після поділу земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0010 га її частина, яку фактично просила надати у власність Позивача та на яку їй надано дозвіл на розроблення документації, наразі перебуває у межах нової земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016, площею 13,2732 га.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (стаття 14 Конституції України).

Земельні правовідносини врегульовані Земельним кодексом України (далі - ЗК України), а також іншими нормативно-правовими актами, які прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу.

Відповідно до пункту "б" частини 1 статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

За приписами статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів законодавства порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянам передбачає визначену земельно-правову процедуру, яка включає такі послідовні стадії: 1) подання громадянином клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; 2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні); 3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України; 4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі; 5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення.

Аналіз наведених норм права, якими врегульовано процедуру безоплатного отримання земельних ділянок, свідчить про те, що всі дії відповідних суб'єктів земельно-правової процедури є взаємопов'язаними, послідовними і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання земельної ділянки у власність.

Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого "земельного" питання. У світлі вимог частини 2 статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 ЗК України, статтями 26, 33, 59 Закону №280/97-ВР.

Як було зазначено раніше, частина 6 статті 118 ЗК України передбачає відповідний перелік документів, що має бути поданий до відповідного органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність.

Статтею 118 ЗК України заборонено вимагати додаткові матеріали та документи, які не передбачені цією статтею.

Частиною 7 статті 118 ЗК України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме:

- невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів;

- невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів;

- невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку про те, що статті 118, 123 ЗК України не забороняють надавати згоду на поділ та дозвіл на виготовлення землевпорядної документації щодо відведення тієї ж самої земельної ділянки (або земельних ділянок, що "накладаються") кільком особам. При цьому, ЗК України визначений вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отже, якщо особою, яка звернулася до відповідного суб'єкта владних повноважень виконані всі передумови для отримання відповідного дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, підстави для відмови у наданні такого дозволу відсутні.

При цьому, відмовляючи у наданні дозволу, відповідний орган повинен навести усі підстави відмови.

Відповідно до ст. 79 (1) Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

Згідно ч. 12 ст. 186 Земельного кодексу України, технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок погоджується: у разі якщо поділ, об'єднання земельних ділянок здійснюється її користувачем - власником земельних ділянок, а щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - органом виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу; у разі поділу, об'єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, - заставодержателем; у разі поділу, об'єднання власником земельної ділянки, що перебуває у користуванні, - землекористувачем.

Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок затверджується замовником.

Згідно змісту рішення 3 сесії 8 скликання Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області №8/3-65 від 27 січня 2021 року позивачу відмовлено у наданні згоди на поділ земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016 та дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016.

Як вже було зазначено вище, в якості підстави для прийняття такого рішення відповідач зазначає, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, здійснюється щодо ділянок, які перебувають у власності або користуванні.

Проте, згідно витягу з ДЗК про земельну ділянку від 17.02.2021, земельна ділянка із кадастровим № 1420981000:02:045:0016 перебуває у комунальній власності Відповідача. Відтак, керуючись наведеними положеннями суд зауважує, що повноваження з приводу надання згоди на поділ земельної ділянки та об'єднання земельних ділянок належать саме Соледарській міській раді Бахмутського району Донецької області.

Оцінюючи підстави ненадання дозволу, які наведені у оскарженому рішенні Соледарської міської ради, суд не погоджується з доводами відповідача про наявність вмотивованої відмови у наданні згоди на поділ земельної ділянки та дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки повноваження з приводу надання згоди на поділ земельної ділянки та об'єднання земельних ділянок належать саме Соледарській міській раді Бахмутського району Донецької області, як власнику спірної земельної ділянки.

Як зазначалося раніше, відповідач у саме спірному рішенні мав навести всі підстави відмови. Суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності ("виправдання") свого рішення.

У тому числі суд звертає увагу, що відповідно п. 3 Рішення Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області №8/3-56 від 27 січня 2021 року, уповноваженій особі зборів громадян села Васюківка поручено здійснити заходи щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру про вказані земельні ділянки.

Відповідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера тощо.

Відповідно ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Суд звертає увагу, що станом на момент прийняття рішення по даній справі відповідачем не надано витягу з Державного Земельного Кадастру, з якого вбачається, що власником спірної земельної ділянки є будь-яка інша фізична або юридична особа, аніж Соледарська міська рада Бахмутського району Донецької області.

Отже, суд дійшов висновку, що рішення 3 сесії 8 скликання Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області №8/3-65 від 27 січня 2021 року прийняте з порушенням норм Земельного кодексу України, та не може вважатися обґрунтованим, добросовісним і законним, оскільки належних мотивів та причин такої відмови у вказаному рішенні органу місцевого самоврядування не наведено.

Крім цього суд звертає увагу, що заява позивача про надання згоду на поділ земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016 та дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016 надійшла до відповідача 24.11.2020 року, проте рішення по суті заяви було прийнято відповідачем лише 27.01.2021 року, тобто за межами, встановленими ЗК України.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області надати згоду на поділ земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016 та дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016, суд зазначає наступне.

Відповідач зазначає, що позовні вимоги в частині зобов'язання надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки є дискреційними повноваженнями, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні.

Рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. В даному випадку, позивач повторно звертається до суду з вирішенням цього питання.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи встановлені судом обставини щодо безпідставності та неправомірності відмови відповідачем у наданні дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки, недоведеності відповідачем існування передбачених законом підстав для відмови у надання такого дозволу, суд вважає, що позивач обрав правильний спосіб захисту порушеного права, щодо зобов'язання відповідача надати позивачу відповідний дозвіл на розробку землевпорядної документації, оскільки саме такий спосіб захисту порушених прав позивача забезпечить повне їх поновлення та унеможливить необхідність повторного звернення до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Відповідно до п.2 ст.2 КАС Україні, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Суд дійшов висновку, що відповідач діяв не на підставі, та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при пред'явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн. відповідно до квитанції від 18.02.2021 року № 96ВК-РР9А-Н2В9-ЕКНК.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у зазначеному розмірі підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Соледарської міської ради на користь позивача.

Також представником позивача Берзінь С.Л. в позовній заяві було зазначено, що докази всіх фактичних витрат на професійну правничу допомогу адвоката будуть надані Позивачем (представником) до закінчення судових дебатів у справі або на останньому судовому засіданні у разі спрощеного провадження. Проте станом на момент прийняття рішення по справі таких доказів адвокатом до суду не надано.

На підставі викладеного, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення 3 сесії 8 скликання Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області №8/3-65 від 27 січня 2021 року в частині відмови у наданні згоди на поділ земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016 та дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016.

Зобов'язати Соледарську міську раду Бахмутського району Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Соледар, вул. Паркова, буд. 3-А; код ЄДРПОУ 04052873) надати згоду на поділ земельної ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016 та дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки ділянки із кадастровим № 1420981000:02:045:0016.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувать Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Соледар, вул. Паркова, буд. 3-А; код ЄДРПОУ 04052873) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн., 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова