26 квітня 2021 року Справа № 160/3665/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні клопотання представника Міністерства охорони здоров'я України залишення без розгляду адміністративного позову у справі за позовом громадська організація «Європейська суспільна ініціатива» до Міністерства охорони здоров'я України визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом громадська організація «Європейська суспільна ініціатива» до Міністерства охорони здоров'я України визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, у якій позивач просить:
- визнати протиправними дії розпорядника інформації - Міністерства охорони здоров'я України (01601, м. Київ, вул. М. Грушевського, буд. 7, код ЄДРПОУ 00012925), що полягають у відмові надати громадській організації «Європейська суспільна ініціатива» відкриту публічну інформацію на підставі Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію» згідно запиту публічної інформації від 01.12.2020 номер 1/ДОК-МОЗ/ШТБ-КРН, а саме: скановану копію протоколу (та всіх наявних додатків до нього) оперативного штабу (комісії) у МОЗ, який (яка) ініціював внесення коронавірусу (СОVID-19, SARS-CoV-2) до переліку особливо небезпечних хвороб в лютому місяці 2020 року (ймовірно засідання цього оперативного штабу (комісії) відбулось 24.02.2020);
- зобов'язати Міністерство охорони здоров'я України (01601, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 7, код ЄДРПОУ 00012925), протягом п'яти днів з дня набрані рішенням суду чинності, надати громадській організації «Європейська суспільна ініціатива» відкриту публічну інформацію згідно запиту публічної інформації в 01.12.2020 номер 1/ДОК-МОЗ/ШТБ-КРН, а саме: скановану копію протоколу (та всіх наявних додатків до нього) оперативного штабу (комісії) у МОЗ, який (яка) ініціював внесення коронавірусу (СОVID-19, SARS-CoV-2); переліку особливо небезпечних хвороб в лютому місяці 2020 року (ймовірно засіданні цього оперативного штабу (комісії) відбулось 24.02.2020)
21.04.2021 року від представника Міністерство охорони здоров'я України надійшло клопотання про залишення адміністративного позову Громадської організації «Європейська суспільна ініціатива» без розгляду.
В обґрунтування поданого клопотання представник відповідача зазначив, що з системного аналізу положень чинного законодавства вбачається, що громадські організації, які утворені без статусу юридичної особи, взагалі не можуть бути учасником цивільно-правових відносин та набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства, оскільки таке право закріплено виключно за громадськими організаціями, що мають статус юридичної особи. Законодавець, декларуючи наявність у громадських об'єднань (не юридичних осіб) права на захист у матеріально-правовому розумінні, не надає їм права на захист у процесуальному розумінні. Зазначене узгоджується з визначенням "позивач" у відповідності до ст. 46 КАС України, та не суперечить ст.54 КАС України, якою визначено коло осіб, наділених правом захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Отже, громадська організація «Європейська суспільна ініціатива» створена та здійснює свою діяльність без статусу юридичної особи, тому на момент звернення до суду із позовною заявою не мала адміністративної процесуальної дієздатності. Згідно пункту 1 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Дослідивши матеріали справи та долучені до матеріалів справи докази, суд зробив винсовок про відмову в задоволенні клопотання представника відповідача, з огляду на наступне.
Пунктом 1 частини 1 ст.240 КАС України визначено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Згідно з ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до ч.1ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України)кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Частиною 6 ст.5 КАС України визначено, що відмова від права на звернення до суду є недійсною.
Відповідно доч.1, ч.2КАС України учасниками справи є сторони, треті особи. У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач (частина 1статті 46 КАС України).
Відповідно до ч.2ст.46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Згідно з частиною 1статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (само представництво) та (або) через представника.
З наведених правових норм вбачається, що для реалізації права звертатися до адміністративного суду із позовними заявами певна особа має бути наділена відповідною адміністративною процесуальною дієздатністю. Крім того, таке право має бути визначено відповідною нормою закону.
Статтею 1 Закону України «Про громадські об'єднання» № 4572-VI від 22.03.2012 року(далі - Закон № 4572-VI)визначено, що громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадська організація це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу.
Частиною 1ст.21 Закону №4572-VIпередбачено, що для здійснення своєї мети (цілей) громадське об'єднання має право: 1) вільно поширювати інформацію про свою діяльність, пропагувати свою мету (цілі); 2) звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади АРК, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами; 3) одержувати у порядку, визначеному законом, публічну інформацію, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації;4) брати участь у порядку, визначеному законодавством, у розробленні проектів нормативно-правових актів, що видаються органами державної влади, органами влади АРК, органами місцевого самоврядування і стосуються сфери діяльності громадського об'єднання та важливих питань державного і суспільного життя; 5) проводити мирні зібрання; 6) здійснювати інші права, не заборонені законом.
Виходячи з аналізу зазначених правових норм вбачається, що громадська організація без статусу юридичної особи має право звернення до суду з позовною заявою, проте виключно для захисту своїх прав та інтересів, що відповідає приписам, закріпленим у ст.124 Конституції України та ст.5 КАС України.
Окрім того, при вирішенні заявленого представником відповідача клопотання суд зазанчає, що невизнання за об'єднанням громадян без статусу юридичної особи процесуальної правоздатності шляхом обмеження можливості звернутись до суду за захистом своїх прав є запереченням самої суті права на суд (§41 рішення Європейського суду від 16 грудня 1997 року у справі «Католицька церква Ла Кане проти Греції» (CaseoftheCaneaCatholicChurchv. Greece).
Таким чином, громадські об'єднання без статусу юридичної особи повинні допускатися до участі у судовому процесі з урахуванням статті 6 «Право на справедливий суд» Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що клопотання Міністерства охорони здоров'я України про залишення без розгляду адміністративного позову Громадської організації «Європейська суспільна ініціатива» є необґрунтованим та безпідставним, а тому в його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 240, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання представника Міністерства охорони здоров'я України про залишення без розгляду адміністративного позову у справі за позовом громадської організації «Європейська суспільна ініціатива» до Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки встановлені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук