23 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1704/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправнми та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язання зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу періоди роботи грудень 2010 року, з січня 2018 року по листопад 2020 року на ВП "Шахта Бужанська" ДП "Волиньвугілля"; зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 09.12.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
У січні 2021 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" відповідно до Списку №1.
Листом від 25.01.2021 відповідач відмовив йому у призначенні вищевказаної пенсії з тих підстав, що у нього відсутній необхідний пільговий стаж не менше 15 років.
З відмови ГУ ПФУ у Волинській області вбачається, що період роботи на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з січня 2018 року по листопад 2020 року позивачу до стажу не зараховано з тих підстав, що роботодавець вчасно не сплатив єдиний соціальний внесок.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки, страхувальник (роботодавець) ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу за період з січня 2018 року по листопад 2020 року.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
У відзиві на позов від 12.03.2021 №0300-0802-8/11994 відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своєї позиції вказав, що позивач 11.01.2021 звернувся до управління з заявою про надання інформації стосовно причин незарахування періодів роботи до пільгового страхового стажу, оскільки це не дозволяє здійснити перерахунок пенсії згідно ст.8 «Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». На дану заяву ГУ ПФУ у Волинській області було надіслано лист-відповідь від 25.01.2021, в якому роз'яснювалися причини незарахування періодів роботи до страхового стажу та неможливості проведення такого перерахунку.
Період роботи за грудень 2010 року та з 01.01.2018 по 11.11.2020 у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» не зараховано відповідачем до пільгового страхового стажу у зв'язку з тим, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Відповідач вказав, що за змістом статей 1, 11, 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов'язок сплати таких внесків покладено на страхувальника, яким у даному випадку є ДП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» . До страхового періоду не зараховуються період, коли підприємством не сплачено страхові внески.
Факт сплати страхових внесків підтверджується даними Державного реєстру, який є єдиним (виключним) джерелом про наявність та періоди, за які було сплачено страхові внески. Саме лише нарахування єдиного внеску не є достатньою підставою для зарахування стажу особи як страхового за відсутності його сплати, навіть за умови звільнення роботодавця від виконання зобов'язань платника єдиного внеску в порядку Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Підстав для зарахування позивачу спірного періоду до пільгового страхового стажу згідно статті 114 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» немає, у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків.
Просить в задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 09.12.2020 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Позивач 11.01.2021 звернувся до ГУ ПФУ з заявою про надання інформації стосовно причин незарахування всього періоду роботи до пільгового страхового стажу, оскільки це не дозволяє здійснити перерахунок пенсії згідно ст.8 «Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом від 25.01.2021 №512-82/Г-02/8-0300/21 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії, оскільки, у позивача відсутній необхідний пільговий шахтарський стаж роботи - 15 років, а тому на нього не поширюються норми Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
В листі відповідач вказав, що в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на розмір пенсії впливає два основні показники: страховий стаж та заробітна плата. Нормами статті 24 Закону передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До пільгового стажу по Списку №1 можливо зарахувати періоди пільгової роботи на підставі уточнюючих довідок та лише за умови підтвердження факту сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форми ОК-5) на дату призначення пенсії по інвалідності наявна інформація щодо нарахованих сум заробітної плати протягом періоду роботи позивача у відокремленому підрозділі Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2018 по 11.11.2020.
До страхового стажу не враховано згаданий період роботи у зв'язку з відсутністю відомостей щодо факту сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України роботодавцем.
Додатково відповідач повідомив, що Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах, зокрема, чоловіки - не менш як 15 років за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Оскільки, у позивача відсутній необхідний пільговий шахтарський стаж роботи - 15 років, на нього не поширюються норми Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.8).
Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на пільгових умовах по Списку №1 звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Постановою КМУ від 16.01.2003 №36 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах .
Розділ 1 Списку 1 має назву «Гірничі роботи» (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)
Підрозділом 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобування корисних копалин, в геологорозвідці, на, дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» (далі - підрозділ 1) розділу І "Гірничі роботи" Списку №1 передбачено, що до Списку №1 відносяться усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Постановою КМУ від 24.06.2016 №461 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах
Розділ І Списку 1 має назву «Гірничі роботи» (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)
Підрозділом 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» Списку №1 передбачено, що до Списку №1 відносяться працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 , позивач 16.06.2015 був прийнятий на роботу електрослюсарем підземним ІV розряду на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (наказ №112 /К від 17.06.2015); 11.11.2020 звільнений з роботи ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за ч.3 ст. 38 КЗпП України (наказ №174/К від 11.11.2020)(а.с. 9 (зворот)).
Довідкою №940 від 21.12.2020 ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стверджується, що позивач в період з 16.06.2015 по 11.11.2020 виконував гірничі підземні роботи в шахті за посадою електрослюсар підземний (а.с.10).
Крім того, позивачем надано копію витягу з наказу по шахті «Бужанська» №24 від 26.01.2015 «Про результати проведення атестації робочих місць», яким затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівників, котрим у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначене пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списком №1, та в якому професію електрослюсар підземний віднесено до Списку №1 (а.с.12).
Таким чином, як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи позивача з січня 2018 року по листопад 2020 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків та відсутності у позивача пільгового шахтарського стажу роботи - 15 років передбаченого Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як слідує із записів у трудовій книжці позивача у спірний період (з 01.01.2018 по 11.11.2020) позивач працював на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» електрослюсарем підземним ІV розряду. Як вбачається з індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) за спірний період з 01.01.2018 по 11.11.2020 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.13-16).
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на переконання суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Отже, судом встановлено і це підтверджується відповідними письмовими доказами, що у період з 01.01.2018 по 11.11.2020 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.
Відтак, з наведених вище підстав, позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2018 по 11.11.2020 та зобов'язати відповідача зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу вказаний період.
Щодо вимоги позивача про проведення перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з врахуванням вищевказаного спеціального (пільгового) стажу суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 09.12.2020 одержує пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З листа Головного управління ПФУ у Волинській області від 25.01.2021 вбачається, що відповідач відмовив позивачу у призначенні вищевказаної пенсії з тих підстав, що у нього відсутній необхідний пільговий стаж не менше 15 років. З відмови ГУ ПФУ у Волинській області вбачається, що період роботи на ВП «Шахті Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з січня 2018 року по листопад 2020 року позивачу до стажу не зараховано з тих підстав, що роботодавець вчасно не сплатив єдиний соціальний внесок.
З розрахунку пільгового страхового стажу позивача (який додано відповідачем до відзиву) вбачається, що пільговий стаж позивача (з урахуванням навчання за фахом) становить 13 років 5 місяців 0 днів.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 345-VI, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Із зарахуванням ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2018 по 11.11.2020, та з урахуванням наявного у позивача пільгового стажу за Списком 1 13 років 5 місяців, загальний пільговий (страховий) стаж роботи позивача по Списку №1 буде складати не менш як 15 років
Оскільки, позивачу пенсія по інвалідності, була призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 09.12.2020, однак при цьому відповідачем протиправно не було зараховано до пільгового стажу позивача періоду роботи за Списком №1 ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2018 по 11.11.2020, то перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" слід проводити саме з 09.12.2020 (з урахуванням виплачених сум).
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 908 ,00 грн, сплачений відповідно до дубліката квитанції №0.0.2009948820.1 від 10.02.2021.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 1 періоду роботи на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2018 по 11.11.2020.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 1 період роботи на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2018 по 11.11.2020 та здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком 1 згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з урахуванням вказаного спеціального (пільгового) страхового стажу з 09.12.2019 (з урахуванням виплачених сум).
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026 Волинська область, місто Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826)
Суддя Т.М. Димарчук