ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
18 березня 2010 року 09:16 № 2а-2634/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шейко Т.І. при секретарі судового засідання Деруга Н.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРІМА Сервіс"
до Державна податкова інспекція у Дарницькому районі м.Києва
про визнання незаконними та скасування рішення від 12.11.2009р. №0005092303
за участю представників сторін:
від позивача - Ковальський М.Р.
від відповідача - Жданов М.Є.
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідача, в якому просить суд визнати не законним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про застосування штрафних санкцій від 12.11.2009 року № 0005092303.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в діях Позивача 05.11.2009 року не було допущено порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 року із змінами та доповненнями, оскільки сума готівки, була оприбуткована в кінці робочого дня та відповідала сумі, визначеній у відповідних касових (розрахункових) документах, а отже, Рішення про застосування штрафних санкцій від 12.11.2009 року № 0005092303, яке прийняте на підставі акту перевірки від 06.11.2009 року, вважає не законним, а обставини викладені в Акті перевірки від 06.11.2009 року такими, що не відповідають дійсності та чинному законодавству України.
На думку Позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс»відноситься до тих підприємств, яким згідно Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»дозволено оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами та відображенням у відповідній книзі обліку.
Відповідач позов не визнав. В своїх запереченнях проти позову зазначив, що Позивач в порушення п. 2.6 розділу 2 Постанови правління Національного Банку від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», не забезпечив оприбуткування готівкових коштів під час та в день їх фактичного надходження в книзі розрахункових операцій.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, вважає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі м. Києва 06.11.2009 року було здійснено планову перевірку аптеки, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс»(код ЄДРПОУ 31722912), і яка розташована за адресою: м. Київ, просп. П.Григоренка, 15.
Перевіркою встановлено, що в аптеці Товариством з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс»не здійснюється облік готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження у КОРО на підставі звітних чеків РРО, а саме не було здійснено облік готівкових коштів у сумі 6 307,53 грн. за 05.11.2009 року, чим порушено п. 2.6 розділу 2 Постанови Правління Національного Банку України від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження положення проведення касових операцій у національній валюті в Україні».
За результатами проведеної перевірки податковим органом складено акт від 06.11.2009 року, на підставі якого та у відповідності з абзацом 3 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№ 436/95 від12.06.1995 року, Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі м. Києва прийняте рішення № 005092303 від 12.11.2009 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс»штрафної санкції за не оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми за 05.11.2009 року - у розмірі 31 537,65 грн.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), визначений у Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637.
Пунктом 1.2 Положення визначено оприбуткування готівки -проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно з п. 3.2 Положення касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно з положеннями статі 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Як визначено статтею 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Відповідно до положення пункту 2.6 Постанови Правління Національного Банку України від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження положення проведення касових операцій у національній валюті в Україні»- уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до статті 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс»не забезпечило оприбуткування готівкових коштів у сумі 6 307,53 грн. за 05.11.2009 року під час та в день їх фактичного надходження в книзі розрахункових операцій, пояснюючи це тим, що згідно Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»йому дозволено оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами відображенням у відповідній книзі обліку.
Статтею 10 вказаного Закону передбачено, що перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України. Розрахункові книжки не застосовуються у випадках здійснення підприємницької діяльності, визначених статтею 9 цього Закону.
Статтею 9 Закону визначені випадки, коли РРО та розрахункові книжки не застосовуються.
Постановою Кабінету Міністрів України з 23.08.2000 -№1338 затверджено перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс»не підпадає під цей перелік, а отже на нього не розповсюджуються норми, які дозволяють оприбутковувати готівку в кінці робочого дня.
В судовому засіданні Позивачем було зазначено, що в день перевірки торгівля в аптеці за адресою м. Київ, просп. П.Григоренка, 15, здійснювалася з використанням РРО, під час розрахунку зі споживачем, роздруковувались фіскальні чеки, що в свою чергу спростовує твердження Позивача про віднесення їхнього підприємства до виду підприємств, яким дозволено оприбутковувати готівку в кінці робочого дня, та зобов'язує позивача користуватися нормами п. 3.2 Положення, тобто оформляються касові операції згідно з вимогою Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Крім того, в судовому засіданні Відповідачем було спростовано твердження Позивача, щодо своєчасного обліку руху коштів в КОРО. Так Позивачем, як доказ, до матеріалів справи додано витяг з КОРО «(Розділ 2) Облік руху готівки та сум розрахунків», в якому зазначені записи з 14.10.2009 року по 14.11.2009 року, зокрема, міститься запис за 05.11.2009 року щодо готівки 6 307,53 грн. Проте, Відповідачем у судовому засіданні надана ксерокопія такого самого витягу з КОРО (Розділ 2 ), але зроблена на момент перевірки (06.11.2009 року), де записи щодо руху готівки закінчуються 04.11.2009 року.
Доводи Позивача, що йому не відомо про походження такого витягу, не відповідають дійсності, оскільки надана Відповідачем ксерокопія витягу, завірена печаткою Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс»і з документу візуально вбачається, що здійснений запис ідентичні записам, у Витязі , наданому Позивачем.
Також Позивач в позовній заяві зазначає, що акт перевірки, який було складено 06.11.2009 року був без номера, про те, як в рішенні про застосування штрафних санкцій від 12.11.2009 року за № 0005092303 зазначено, що підставою є акт перевірки № 717/26/51/23/31722912 від 07.11.2009 року. Такі обставини викликають у Позивача сумнів на підставі якого саме акту перевірки було прийняте рішення про застосування фінансових санкцій, тому вище вказане рішення на його думку, підлягає скасуванню.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 8.3 наказу Державної податкової адміністрації України від 12.08.2008 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій»-датою реєстрації акта перевірки в органі Державно податкової служби за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання є дата його реєстрації (у день отримання такого акта) у журналі реєстрації матеріалів перевірки підрозділу контролю за розрахунковими операціями органу Державної податкової служби за місцем державної реєстрації такого суб'єкта господарювання.
Пунктом 8.4 Наказу передбачено, що реєстраційний номер акту перевірки складається із порядкового номера в журналі реєстрації перевірок (чотири розряди), коду області (два розряди), коду органу Державної податкової служби (два розряди), коду структурного підрозділу органу Державної податкової служби, відповідального за проведення перевірки (два розряди), код за ЄДРПОУ суб'єкта господарювання (вісім розрядів) або ідентифікаційного номера фізичної особи за ДРФО (десять розрядів).
На підставі вище вказаних положень акт перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс»був зареєстрований в Державній податковій інспекції у Дарницькому районі міста Києва 07.11.2009 року та було присвоєно реєстраційний № 717/26/51/23/31722912. Слід відмітити, що в судовому засіданні Позивач вказав на те, що рішення податкової інспекції № 0005092303 від 12.11.2009 року було прийнято, як таке, що стосується Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс», оскільки в ньому зазначені всі реквізити даного підприємства.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що дії Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва є правомірними та такими що відповідають вимогам чинного законодавства, а позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс»не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
постановив:
У позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання не законними та скасування рішення № 0005092303 від 12.11.2009 року про застосування штрафних фінансових санкцій відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шейко Т.І.
Суддя Т.І. Шейко