Постанова від 18.03.2010 по справі 2а-12421/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 березня 2010 року < Час проголошення > № 2а-12421/09/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Васильченко І.П., при секретарі судового засідання Манічевій В. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1

до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2

від відповідача: Ключнікова Л.В.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 18.03.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 до відповідача Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0000211704/0 від 16.02.2009 р. на суму 82657,20 грн.; № 0000201704/0 від 16.02.2009 р. на суму 5011,50грн.; №0000211704/1 від 24.04.2009 р. на суму 82657,20 грн.; № 0000201704/1 від 30.06.2009 р. на суму 5011,50 грн.; № 0000211704/2 від 20.07.2009 р.; № 0000201704/2 від 20.07.2009 р.; № 0000211704/3 від 16.09.2009 р.; № 0000201704/3 від 16.09.2009р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідач -ДПІ у Оболонському районі м. Києва, неправомірно виніс здійснив донарахування податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб, оскільки суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року перебувала на спрощеній системі оподаткування за умови сплати єдиного податку за ставкою 200 грн. Після перевищення обсягу виручки в сумі 500 тис. грн., позивач з першого кварталу 2008 р. перейшов на загальну систему оподаткування, як того вимагає Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»від 03.07.1998 р. № 727/98. Положення Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»від 03.07.1998 р. № 727/98 не містять вимоги щодо нарахування податкових зобов'язань з суми перевищення 500 тис. грн. А тому, на думку позивача, податкові повідомлення-рішення, на підставі яких позивачу було донараховано та зобов'язано сплатити податок з доходів фізичних осіб в розмірі 82657,20 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн.) та з податку на додану вартість -5011,50 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1670,50 грн.) прийняті з порушенням чинного законодавства України.

Відповідач -ДПІ у Оболонському районі м. Києва, проти позовних вимог заперечує з огляду на те, що в ході підприємницької діяльності суб'єктом підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, який перебувала з 01 січня 2007 р. на спрощеній системі оподаткування, у четвертому кварталі 2007 р. була перевищена гранична сума виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) 500 тис. грн., яка передбачена Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», у зв'язку з чим позивачу було донараховано та зобов'язано сплатити податок з доходів фізичних осіб в розмірі 82657,20 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн.). В порушення п.п. 9.12.2 п. 9.12 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-ІУ, позивач не оподаткував отримані надміру доходи податком з доходу фізичних осіб і не подав декларацію про доходи за четвертий квартал 2007 р. до ДПІ у Оболонському районі м. Києва. Також відповідно до абз.2 п.п. 11.42 ст.11, п.п. в) п. 9.6 ст. 9, п.п. 2.2 ст.2, п.п. 7.4.4, п.п. 7.4.5, п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97 від 03.04.1997 р. за перевіряємий період занижено податок на додану вартість у розмірі 5011,50 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1670,50 грн.) Тому, донарахування СПД - фізичній особі ОСОБА_1 податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб та податку на додану вартість податковим органом відповідає вимогам чинного законодавства.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 зареєстрована Оболонською районною у м. Києві державною адміністрацією 12.12.2007 р., про що внесений запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців № 2 069 000 0000 010586. Взятий на облік в якості платника податків у Державній податковій інспекції у Оболонському районі м. Києва 13.12.2006 р. за № 4801. Позивач відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»від 03.07.1998 р. № 727/98, подав заяву та перебував з 01.01.2007 р. на спрощеній системі оподаткування.

За результатами планової виїзної документальної перевірки дотримання вимог чинного законодавства з питань оподаткування суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи за період з 13.12.2006 р. по 30.06.2008 р. податковим органом було встановлено перевищення позивачем обсягу виручки за четвертий квартал 2007 р. на суму 152 757,84 грн. (в т. ч. ПДВ 25459, 64 грн.). Тому, відповідачем був зроблений відповідний перерахунок та визначене податкове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 82657,20 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн.). Також відповідно до абз.2 п.п. 11.42 ст.11, п.п. в) п. 9.6 ст. 9, п.п. 2.2 ст.2, п.п. 7.4.4, п.п. 7.4.5, п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97 від 03.04.1997 р. за перевіряємий період занижено податок на додану вартість у розмірі 5011,50 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1670,50 грн.)

Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 не погоджується з таким висновком ДПІ у Оболонському районі м. Києва на підставі того, що після перевищення суми виручки (500 тис. грн.), позивач перейшов загальну систему оподаткування відповідно до вимог п. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва». А тому у відповідача не було підстав для донарахування податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 82657,20 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн.). Також, на думку позивача, податкове повідомлення-рішення, на підставі якого позивачу було донараховано та зобов'язано сплатити донарахування податку на додану вартість -5011,50 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1670,50 грн.) прийняті з порушенням чинного законодавства України.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав .

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, в період з 01.01.2007 р. по 31.12.2008 р. суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 перебувала на спрощеній системі оподаткування.

В періоді, який перевірявся, позивач був платником єдиного податку згідно п.7 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»від 03.07.1998 р. № 727/98 зі змінами та доповненнями.

Так відповідно п.1 Указу Президента України № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування»від 03.07.1998 р. встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для тих суб'єктів малого підприємництва, фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.

Пунктом 5 цього Указу встановлено, що у разі порушення вимог, установлених статтею 1 нього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

Виходячи з того, що позивачем було допущено перевищення обсягу виручки за четвертий квартал 2007 р. на суму 152 757,84 грн. (в т. ч. ПДВ 25459, 64 грн.). Тому, ДПІ у Оболонському районі м. Києва був зроблений відповідний перерахунок та визначене податкове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 82657,20 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн.). В п.п. 9.12.2 п.9.12 ст.9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-ІУ із змінами та доповненнями, зазначено, що якщо фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності отримує інші доходи, ніж визначені у підпункті 9.12.1 цього пункту (одержаними не за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань), тобто не згідно з нормами Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»від 03.07.1998 р. № 727/98, то такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Законом.

Виходячи з того, що сума доходу перевищує допустимі норми 500 тис. грн., то декларація про отримані доходи подається наростаючим підсумком з урахуванням суми перевищення, згідно вимог п.п. "г" 4.1.4. п.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, а саме податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних (прибуткового податку з громадян).

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Позивач не подав декларацію про доходи за четвертий квартал 2007 р. до ДПІ у Оболонському районі м. Києва.

Враховуючи, що сума доходу, яка перевищує допустимі норми (500 тис. грн.), оподатковується на загальних підставах, за порушення вимог ст. 13 Розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»№ 13-92 від 26.12.1992 р. із змінами та доповненнями, то відповідачем донараховано податок з доходів фізичних осіб в розмірі 82657,20 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн.). Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу.

Згідно статті 13 Розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 р. № 13-92 (із змінами та доповненнями) «Про прибутковий податок з громадян»(далі -Декрет), оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також інші доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розділах II та III цього Декрету.

З доходів, як зазначено у IV розділі Декрету, податок обчислюється податковим органом на підставі декларацій поданих громадянами про очікуваний (оціночний) у поточному році доход або про фактично одержані у звітному календарному році доходи та інших відомостей про доходи громадян, визначених у цьому розділі, (п. «б»ст.14).

Таким чином, судом встановлено, що позивачу на підставі допущеного перевищення обсягу виручки за четвертий квартал 2007 р. на суму 152 757,84 грн. (в т. ч. ПДВ 25459, 64 грн.)., ДПІ у Оболонському районі м. Києва, враховуючи п.9.12 ст.9 та відповідно до п.7.1 ст.7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-IV, було правомірно та у відповідності до чинного законодавства України нараховане податкове зобов'язання в розмірі 82657,20 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн.). Також відповідно до абз.2 п.п. 11.42 ст.11, п.п. в) п. 9.6 ст. 9, п.п. 2.2 ст.2, п.п. 7.4.4, п.п. 7.4.5, п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97 від 03.04.1997 р. за перевіряємий період занижено податок на додану вартість у розмірі 5011,50 грн. (в т. ч. штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1670,50 грн.).

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність прийнятих ним рішень.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню. Позивач не надав суду належних доказів, які б свідчили про правомірність заявлених позовних вимог.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст.71, 94, 97, ст. ст. 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І. П. Васильченко

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 23.03.2010 р.