ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
25 лютого 2010 року 15:08 № 2а-16303/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б. при секретарі судового засідання Гальченко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ"
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.12.2008р. №001583/2305
за участю представників сторін:
від позивача : Блішун С.М.
від відповідача: Бондаренко О.О.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 25.02.2010 року о 15 год. 08 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАН ГЕЙМ»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про визнання недійсним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 001583/2305 від 17.12.2008 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прийняте відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є протиправним, оскільки позивач використовує в своїй діяльності реєстратори розрахункових операцій, що відповідають Технічним вимогам до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій для казино і залів гральних автоматів та включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно Наказу Державної податкової адміністрації України № 7 від 21.01.2009 року, а тому застосування відповідачем штрафних санкцій до позивача за те, що останнім не використовуються гральні автомати, які оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), зокрема, модель реєстратора розрахункових операцій “Фіскал”, є незаконним.
Позивачем в судовому засіданні 25.02.2010 р. подано доповнення до раніше поданого адміністративного позову про скасування рішення суб'єкта владних повноважень.
Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на те, що Постановою Кабінету міністрів України “Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахунковий операцій” № 121 суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу шляхом надання послуг з використанням гральних автоматів, зобов'язано використовувати у своїй діяльності гральні автомати з продажу послуг, які оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), в т. ч. тих, що вже задіяні у використанні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 001583/2305 від 17.12.2008 р.
Як вбачається з акту перевірки, на момент проведення перевірки позивачем надавались послуги у сфері грального бізнесу за допомогою гральних автоматів за готівковий рахунок. Гральний автомат, у кількості 15 шт., розташований на господарській одиниці позивача за адресою м. Житомир, вул. Перемоги, 12, не зареєстрований в органах державної податкової служби і не переведений у фіскальний режим роботи.
За результатами перевірки державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва за порушення ТОВ «ФАН ГЕЙМ»пунктів 1 та 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»винесено рішення № 001583/2305 від 17.12.2008 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 6 100 грн.
Позивач посилається на те, що вказане рішення є незаконним, оскільки ТОВ «ФАН ГЕЙМ»не мало змоги використовувати в якості реєстратора розрахункових операцій гральні автомати, обладнані запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю) та обліковувати розрахункову операцію одночасно з її здійсненням, оскільки всупереч нормативно-правовим актом, що зобов'язують Мінпромполітики розробити вказані пристрої, вони не були розроблені, а в державному реєстрі РРО не зареєстровано жодного грального автомата, який можна було б використовувати в якості РРО, а для проведення РРО використовувався Позивачем «Марія-701».
Статтею 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено відповідальність суб'єктів господарювання за недотримання порядку використання РРО.
Пунктом 1 частини 2 додатка до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 “Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” встановлено, що до 31.12.2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
У зв'язку з цим, з 01.01.2007 року у суб'єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обов'язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Згідно ст. 12 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 року № 430 “Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції”(наказ втратив чинність згідно з наказом ДПА України від 10.09.2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему “Фіскал”, яка призначена для фіскалізації гральних автоматів. З моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи “Фіскал” суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему.
Крім того, з цього часу суб'єкти господарювання не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливості застосування цієї системи, оскільки вони об'єктивно можуть забезпечити дотримання вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Вищий адміністративний суд України в своєму листі від 03.07.2009 року № 962/13/13-09 зазначив, що судам слід звертати увагу на те, що несумісність комп'ютерно-касової системи “Фіскал” із введеними раніше в експлуатацію гральними автоматами виключає можливість вчинення правопорушення тими суб'єктами господарювання, чиї гральні автомати не є сумісними з комп'ютерно-касовою системою “Фіскал” з технічних причин. При цьому суб'єкти господарювання повинні підтвердити вжиття ними заходів із встановлення технічної можливості використання комп'ютерно-касової системи “Фіскал” у тих гральних автоматах, що ними використовуються.
Позивач не надав суду доказів вжиття ним заходів із встановлення технічної можливості використання системи “Фіскал”, крім того, зазначив, що вважає недоцільним встановлювати систему "Фіскал" на кожен гральний автомат.
Відповідно до вимог статті 218 Господарського кодексу України підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене суб'єктом господарське правопорушення. В силу частини 2 зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Таким чином, вина позивача у недотриманні вимог щодо використання гральних автоматів, які виконують фіскальні функції, має місце, оскільки у позивача існувала об'єктивна можливість вжити заходів для забезпечення використання таких пристроїв.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.12.2008 року, прийняте на підставі Акту перевірки від 26.11.2008 року, винесено відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством, є обґрунтованим, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, винесено розсудливо, а тому вимоги позивача про скасування зазначеного вище рішення як незаконного та необґрунтованого, задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Судом встановлено, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесені у відповідності та з дотриманням вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.
У зв'язку з відмовою у позові судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до вимог ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя А.Б. Федорчук