Рішення від 23.04.2021 по справі 300/612/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" квітня 2021 р. справа № 300/612/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тлумацької міської ради об'єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішень №89-3-2/2016 від 05.02.2016 та №235-8/2016 від 06.07.2016, -

ВСТАНОВИВ:

22.02.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Тлумацької міської ради об'єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень №89-3-2/2016 від 05.02.2016 про надання дозволу на розробку детального плану території для будівництва та обслуговування житлового будинку, громадських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , площею 0,0778, вид угідь - землі житлової та громадської забудови та за №235-8/2016 від 06.07.2016 про затвердження детального плату території для будівництва та обслуговування житлового будинку, громадських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , площею 0,0778, який розроблений ПП "Архітектор В.Морикіт".

01.03.2021 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовані тим, що позивачу на праві власності належить земельна ділянка, площею 0,1 га, кадастровий номер 2625610100:21:005:0037. Прийняття рішень Тлумацькою міською радою «Про розгляд звернення громадян» за № 89-3-2/2016 від 05.02.2016 та «Про затвердження детального плану території» за № 235-8/2016 від 06.07.2016 порушують його право власності на цю земельну ділянку.

Відповідач направив суду листа за № 332 від 15.03.2021, у якому вказав, що при вирішенні даного позову покладається на розсуд суду. Заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову по суті доводів позивача, відповідач не надав.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 є власником житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору дарування за № 295 від 29.03.1990 року, виданого державним нотаріусом Гірак Л.Ю., що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер 184277112 (а. с. 25).

Згідно з копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу 82434823 від 15.03.2017, позивачу, відповідно до рішення Тлумацької міської ради Івано-Франківської області від 17.01.1997 за № 1, належить земельна ділянка, площею 0,1 га, кадастровий номер 2625610100:21:005:0037, цільове призначення якої: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 30).

Рішенням Тлумацької міської ради «Про розгляд звернення громадян» за № 89-3-2/2016 від 05.02.2016 надано ОСОБА_2 дозвіл на розроблення детального плану території (ДПТ) для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 , площею 0,0778 га., вид угідь - землі житлової та громадської забудови.

06.07.2016 Тлумацької міської ради «Про затвердження детального плану території» за № 235-8/2016 затверджено детальний план території для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0778 га по АДРЕСА_1 , який розроблений ПП «Архітектор В.Морикіт» громадянці ОСОБА_2 та надано їй на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 , площею 0,1000 га., із земель які знаходяться в її користуванні.

18.10.2017, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 11.10.2017, відповідно до висновку щодо перевірки електронного, державним кадастровим реєстратором відділу у Тлумацькому районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру за № РВ-2600311812017, з таких підстав, що встановлено невідповідність електронного документа установленим вимогам, перетин ділянки з ділянкою 2625610100:21:005:0037, площа співпадає на 18.3185 %; перетин ділянок з ділянкою 2625610100:21:005:0038, площа співпадає на 79.7327 %; перетин ділянок з ділянкою 2625610100:21:005:0019, площа співпадає на 18.931 %; перетин ділянок з ділянкою 2625610100:21:005:0018, площа співпадає на 22.5501 %; перетин ділянок з ділянкою 2625610100:21:005:0020, площа співпадає на 0.3898 %.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельний кодекс України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 158 Земельного кодексу України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (частина 1).

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2).

Відповідно до частини 1 статті 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом (частина 5 статті 116 Земельного кодексу України).

Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно з частиною 3 статті 152 даного Кодексу захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з статтю 126 вказаного Кодексу право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Суд, виходячи з долучених позивачем матеріалів справи, з аналізу земельного законодавства, встановив, що земельна ділянка ОСОБА_2 , площею 0,0778 га, що по АДРЕСА_2 , згідно висновку та рішення державного кадастрового реєстратора відділу у Тлумацькому районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області перетинає земельну ділянку 2625610100:21:005:0037, що належить на праві власності позивачу, площа перетину співпадає на 18.3185 %; з ділянкою 2625610100:21:005:0038, площа співпадає на 79.7327 %; з ділянкою 2625610100:21:005:0019, площа співпадає на 18.931 %; з ділянкою 2625610100:21:005:0018, площа співпадає на 22.5501 %; з ділянкою 2625610100:21:005:0020, площа співпадає на 0.3898 %.

За таких обставин, у відповідача не було підстав для прийняття оскаржуваних рішень за № 89-3-2/2016 від 05.02.2016 та за № 235-8/2016 від 06.07.2016.

Таким чином, суд встановив порушення прав позивача щодо належної йому земельної ділянки, а відновлення його прав підлягає судовому захисту.

Статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Як наслідок, є протиправними та підлягають скасуванню рішення Тлумацької міської ради «Про розгляд звернення громадян» за № 89-3-2/2016 від 05.02.2016 та «Про затвердження детального плану території» за № 235-8/2016 від 06.07.2016, а позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанцією за № 19-9576694/С від 19.02.2021, підтвердив сплату судового збору в розмірі 1 816 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 1 816 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Тлумацької міської ради об'єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області (вулиця Макухи, будинок 2, місто Тлумач, Івано-Франківська область, індекс 78000, код ЄДРПОУ 04054234) про визнання протиправними та скасування рішень №89-3-2/2016 від 05.02.2016 та №235-8/2016 від 06.07.2016, задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Тлумацької міської ради «Про розгляд звернення громадян» за № 89-3-2/2016 від 05.02.2016.

Визнати протиправним та скасувати рішення Тлумацької міської ради «Про затвердження детального плану території» за № 235-8/2016 від 06.07.2016.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Тлумацької міської ради об'єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області (вулиця Макухи, будинок 2, місто Тлумач, Івано-Франківська область, індекс 78000, код ЄДРПОУ 04054234) сплачений судовий збір в розмірі 1 816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.